NSU kurbanı İsmail Yaşar 9 Haziran’da anılacak

Güncelleme Tarihi:

NSU kurbanı İsmail Yaşar 9 Haziran’da anılacak
Oluşturulma Tarihi: Haziran 07, 2022 10:47

Almanya’da aşırı sağcı NSU teröristleri tarafından 9 Haziran 2005 yılında Nürnberg'de işlettiği dönerci dükkânında katledilen İsmail Yaşar, 9 Haziran’da cinayete kurban gittiği olay yerinde anılacak.

Haberin Devamı

Nürnberg Başkonsolosluğu’nun düzenleyeceği tören, Gleishammer semtinde bulunan Scharrer sokağında gerçekleşecek. NSU, 8’i Türk, biri Yunan ve bir de Alman polisi olmak üzere 10 kişiyi katletmişti. NSU teröristlerinin Nürnberg’deki ilk kurbanı 9 Eylül 2000 yılında çiçekçi Enver Şimşek olmuştu. 13 Haziran 2021’de terzi Abdurrahim Özüdoğru, 9 Haziran 2005’te de İsmail Yaşar katledilmişti. Çevresinde çok sevilen biri olan İsmail Yaşar, dönerci dükkânının karışında bulunan okul öğrencilerinin de yakından tanıdığı esnaftı. Yaşar, parası olmayan öğrencilere çoğu zaman bedava döner vererek hem onların hem de semt sakinlerinin gönlünü kazanmıştı.

NSU kurbanı İsmail Yaşar 9 Haziran’da anılacak

Haberin Devamı

MEYDANA ADI VERİLMİŞTİ
Geçen hafta, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’in girişimi ile İsmail Yaşar’ın öldürüldüğü yere onun sevdiği bir ceviz ağacı dikilmiş ve yakındaki ağaçlıklı alana ‘İsmail Yaşar Meydanı’ adı verilmişti. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!