NSU davasında 201. duruşma

Güncelleme Tarihi:

NSU davasında 201. duruşma
Oluşturulma Tarihi: Nisan 29, 2015 09:19

Almanya'da, 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının görülmesine devam edildi.

Haberin Devamı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'ndeki davanın 201. duruşmasında yasaklı "Kan ve Onur" örügütünün eski Almanya Şefi NSU-Teröristleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschäpe'yi tanımadığını ve NSU'nun saldırlarından da haberinin olmadığını söyledi.

Öte yandan, aşırı sağcı "Maden Dağlarının Beyaz Kardeşliği" örgütünün üyesi André E. ve kardeşi de bugünkü mahkemede şahit olarak dinlendi. Şahitler birçok soruya cevap vermedi fakat soruşturma süresi boyunca verdikleri ifadeleriyle de çelişecek söylemlerde bulunmadılar.

Dava boyunca 520 tanık ve 38 bilirkişi mahkemede dinlendi. Duruşma başına 150 bin euro maliyeti bulunan davada bugüne kadar yaklaşık 30 milyon euro harcama yapıldı.

NSU terör örgütünün yaşayan ve bilinen son üyesi Beate Zschaepe ve örgüte yardım etmek suçundan yargılanan dört sanık, duruşmada 11 avukatla temsil ediliyor. Karşılarında da 86 müdahili temsilen 62 avukat bulunuyor. Dört federal savcı, iddianamelerindeki suçlamaların doğruluğunu takip ediyor. Başsanık Beate Zschaepe ise konuşmama hakkını kullanıyor.

Son olarak dokuz kişi hakkında örgüte yardım ettikleri gerekçesiyle açılan soruşturma sürüyor. NSU'nun bu zamana kadar bilinmeyen eylemleri olup olmadığı ve başka zanlıların da bulunup bulunmadığı yönünde araştırmalar devam ediyor.

NSU üyeleri 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki bilinen tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 4 kişi yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!