Neonazi muhbire 300 bin Euro

Neonazi muhbire 300 bin Euro

ALMANYA’da seri cinayetlerden sorumlu neonazi terör örgütü NSU’yla ilişkisi karanlıkta kalan ‘Corelli’ kod adlı muhbir Thomas Richter’e, Alman istihbaratı 300 bin Euro ödemiş. Richter, istihbarata 18 yıl muhbirlik yapmış. Bu süre zarfındaki istihbarattan 296 bin 842 Euro almış.

Haberin Devamı

Corelli’ olayını araştırması için Alman Meclisi İstihbaratı Kontrol Komisyonu tarafından görevlendirilen Yeşillerli politikacı Jerzy Montag, raporunu tamamladı. 300 sayfalık rapor neonazi muhbir hakkında önemli bilgiler içeriyor.

Corelli geçen yıl şeker koması sonucu 39 yaşında öldü. Corelli’nin NSU’yla bağlantısı olduğu şüphesi bir türlü aydınlatılamadı. Corelli’nin seri cinayetler işlenirken, iç istihbarat teşkilatına üzerinde NSU/NSDAP yazılı bir CD verdiği ortaya çıktı. Bu CD’yi istihbarat teşkilatının dikkate almaması önemli soru işaretlerini gündeme getirdi. Savcı konuyla ilgili Corelli’nin ifadesini almak için hazırlanırken, ani ölümü bu soru işaretlerini daha da artırdı. Montag, bu CD’nin iç istihbarat tarafından çok yüzeysel değerlendirildiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: