Eleştirilere ilk kez cevap verdi: Biri Alman, biri Türk iki kalbim var

Güncelleme Tarihi:

Eleştirilere ilk kez cevap verdi: Biri Alman, biri Türk iki kalbim var
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2018 14:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Londra’da çektirdiği fotoğraf yüzünden Almanya’da neredeyse linçe varan eleştirilere hedef olan Mesut Özil, ilk kez düşüncelerini açıkladı. Özil, sosyal medyadan paylaştığı yazıda, “Bu fotoğrafı yine çektirirdim” dedi.

Haberin Devamı

DÜNYA Kupası’na erken veda eden Almanya Milli Takımı’nda eleştirilerin hedefi haline gelen Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çekildekleri fotoğrafla ilgili ilk kez düşüncelerini açıkladı. Facebook hesabından İngilizce bir mesaj yayımlayan Özil, şunları söyledi: “Son aylarda yaşanan olaylar üzerine son haftalarda düşünme fırsatı ve zamanı buldum. Şimdi olan bu olaylar üzerine bu düşünce ve duygularımı paylaşmak istiyorum. Ben Almanya’da büyüdüm, ama benim ailemin kökleri Türkiye’de. Benim biri Alman, biri Türk iki kalbim var. Çocukluğumda annem hep bana köklerimin olduğu ülkeye saygı duymamı ve nereden geldiğimi unutmamamı öğretti. Bunlar benim bugüne kadar dikkat ettiğim değerler.”

ALMANYA-TÜRKİYE MAÇINDA TANIŞTIK’
“Mayıs ayında Londra’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir davette buluştum. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk kez 2010’da Başbakan Merkel’le Almanya-Türkiye maçını izlediği yıl tanışma fırsatım oldu. O zamandan beri hep yollarımız şöyle ya da böyle kesişti. Ben, onunla birlikte çekilen fotoğrafımızın Alman medyasında büyük yankı uyandırdığının bilincindeyim. Her ne kadar bazıları beni yalan söylemekle ve samimi olmamakla suçlasa da bu fotoğraf siyasi bir amaçla çekilmedi. Söylediğim gibi, annem, benim kökenimi, aile gelenkelerimi, atalarımı unutmamayı bana hep tavsiye etti.”

Haberin Devamı

Eleştirilere ilk kez cevap verdi: Biri Alman, biri Türk iki kalbim var

‘FUTBOL KONUŞTUK’
“Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la fotoğrafın siyasetle ve seçimlerle hiçbir ilgisi yok. Bu benim ailemin köklerinin olduğu ülkenin en yüksek makamına karşı saygıyla alakalı. Ben futbolcuyum, siyasetçi değilim ve bizim buluşmamız herhangi bir siyasete destek vermek amacı taşımadı. Gerçekten de biz bu buluşmada her zamanki gibi aynı konu üzerine, futbol üzerine konuştuk. Cumhurbaşkanı da gençliğinde futbol oynamış.”

‘KÖKLERİME SAYGISIZLIK OLURDU’
Alman medyası başka türlü gösterse bile, gerçek şu ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluşmasaydım, bu benim köklerime saygısızlık olurdu. Benim ailem, bugün geldiğim yerle gurur duyuyor. Benim için kimin Cumhurbaşkanı olduğu önemli değil, benim için önemli olan cumhurbaşkanlığı makamı. İngiltere Kraliçesi ve Başbakanı da Londra’da Cumhurbaşkanını kabul ederek bu saygıyı göstermiştir. Söz konusu kişi Alman cumhurbaşkanı olsa da benim için durum değişmeyecekti. Bazı kültürlerde siyasi bir lideri kişiliğinden bağımsız görmek zor olabilir. Fakat bu durum farklı. Son seçimler veya bir önceki seçimler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, ben bu fotoğrafı yine çektirirdim.”

 

 

Haberin Devamı

 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!