Juncker: Merkel AB görevi için son derece vasıflı

Güncelleme Tarihi:

Juncker: Merkel AB görevi için son derece vasıflı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 20, 2019 16:08

AB Komisyonu Başkanı Juncker, 2021’de başbakanlığa veda edecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in siyasi kariyerine Brüksel’de devam etmek için son derece vasıflı olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

ALMAN Funke Medya Grubu’na konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Avrupa Birliği’nde üst düzey bir görev üstlenmek için ‘son derece vasıflı’ olduğunu söyledi. Juncker, 2021’de görev süresi sona erecek olan Merkel’in ‘bir anda ortadan kaybolmasını’ hayal edemeyeceğini belirtti. Ekim ayında koltuğunu bırakacak olan Juncker, Merkel için, “Sadece saygı duyulan bir insan değil, ayrıca tam ve cana yakın bir sanat eseri” dedi.

KARRENBAUER’İN İSMİ GEÇİYOR
2005’te Almanya’da başbakanlığı üstlenen Merkel, ekonomik kriz ve siyasi çalkantıların yaşandığı bir dönemde Avrupa politikalarına yön vererek Avrupa’nın en güçlü lideri konumuna gelmişti. 18 yıl yürüttüğü CDU liderliğinden geçen yıl ayrılma kararı alan Merkel, 2021’den sonra siyasi bir görev üstlenmeyeceğini açıklamıştı. Merkel’in ardından parti liderliğini üstlenen Annegret Kramp Karrenbauer’in başbakanlık için yarışan isimler arasında yer alması bekleniyor.
Tarihçilerin kendi başkanlığı hakkında ne yazmasını isteyeceği konusunda ise Juncker, “Elinden gelenin en iyisini yaptı... Ayrıca ‘Bazı şeyleri yoluna koydu’yu eklemek de fena olmaz” dedi.
Juncker, AB Komisyonu Başkanlığı görevinden 31 Ekim’de ayrılacak. Lüksemburg’un eski başbakanı olan Juncker, bu göreve 2014 yılında atanmıştı. Juncker’i bu görev için Merkel’in partisinin de yer aldığı Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Halk Partisi adlı Hristiyan Demokrat grup aday göstermişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!