İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu

Güncelleme Tarihi:

İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu
Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2022 10:51

‘Uluslararası Yangın ve Afetlerden Korunma, Mücadele ve Kurtarma Fuarı’ Almanya’nın Hannover kentinde başladı. ‘Takımlar, Taktik ve Teknik’ ana başlığı altında gerçekleştirilen fuar 25 Haziran’a kadar açık kalacak. 50 ülkeden 1300 firmanın katıldığı fuarda Türkiye’den 34 firma var. 130 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuara İstanbul İtfaiyeciler Birliği ve Tüm İtfaiyeciler Birliği de grup olarak gelerek incelemelerde bulundu.

Haberin Devamı

FUARDA yer alan Türk firmalarını ziyaret eden Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, “Memnuniyetle görüyoruz ki, birçok alanda olduğu gibi, itfaiyecilik alanında da Avrupa’daki firmalarla rekabet edecek durumdayız. Burada yaptığımız temaslarda anlatılanlara ve buraya gelen ürünlere baktığımızda bunu rahatlıkla görüyoruz. Devlet olarak gerekli yardımların yapıldığını, bizlerin de burada başkonsolosluk ve ticaret ataşeliği olarak firmalarımıza her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi.

İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu
Fuara katılan ‘Volkan’ adlı firmanın sahibi İsa Tecim, “Ülkemizde ne yazık ki yangın felaketleri yoğun olarak yaşanıyor. Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde son aşamasına geldiğimiz önemli bir proje ile yangınlara daha etkili müdahale imkânımız olacak. Bakanlığın envanterinde bulunan C130 uçaklarına yapacağımız yeni ekipmanlarla yangın uçağına dönüştürüp gerektiğinde kullanacağız. İstenildiğinde de tekrar eski haline dönüştürülerek mevcut görevlerini yapacak duruma getirilecek. Böylece daha ekonomik ve yerli bir kaynaktan eksiğimizi gidermiş olacağız” diye konuştu. Askerlikte gittiği bir yangın söndürme görevinde yaşlı bir kadın ile torununun ölmesine tanık olduktan sonra itfaiye alanında bir şeyler yapmayı hedeflediğini belirten Tecim, şunları söyledi: “Bugün 30 bini kapalı olmak üzere 135 bin metrekare alanda 350 kişiyle 60 metreye ulaşan merdivenli araçlar yapan, havaalanı araçları, komponentler, koruyucu elbiseler, kırsal ve arazi araçları üreten bir firma durumundayız. Ben aynı zamanda 15 yaşımdan beri gönüllü bir itfaiyeciyim. Ömrümü alevlere adamış biriyim. İklim krizi ve su sıkıntıları da göz önüne alınarak, suyun dışındaki söndürme imkânlarını nasıl kullanabileceğimizle ilgili herkes ciddi bir şekilde çalışmalıdır.”
İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu
GÜVEN, KALİTE, UYGUN FİYAT
ETNA Alp Pompa Teknolojileri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Levent Topal ise şöyle konuştu: “Uzun yıllara dayanan AR-GE, üretim ve uygulama deneyimiyle ETNA, yangın pompa sistemlerinde yüksek kaliteli, standartlara uygun, profesyonel çözümleriyle can ve mal güvenliğini korumaya yönelik hizmet veriyor. 40 yılı aşkın süredir hidrofor, atık su gruplarında üretim yapıyoruz. İç pazarda lider durumdayız, bundan sonra ihracata da önem vererek pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.”
Yangın söndürme cihazları ve ekipmanlarını üreten MİSTÖK’ün Genel Müdürü Adem Ünal, 1981 yılında kurulan şirketlerinin sektöründe öncü firmalar arasına girmeyi başardığını söyledi. Ünal, “Yurt içi bayi dağarcığını sürekli artıran MİSTÖK, yurt dışı pazarı da da Orta Doğu ve Asya ülkelerine ihracat girişimlerini hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Hedeflerimizi gerçekleştirmede öncelikli prensibimiz, güven, kalite ve uygun fiyatla hizmet. Misyonumuz MİSTÖK ailesi olarak teknik alt yapımızı daha da güçlendirerek artan genç ve dinamik kadromuzla bugün olduğu gibi bundan sonra da standartlar doğrultusunda modern, kaliteli ve etkili yangın söndürme malzemelerinin hızlı ve çözüm odaklı üretimini sağlamak” diye konuştu.
İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu
‘AVRUPALILARA DERS VERİYORUZ’
İstanbul İtfaiyeciler Birliği Başkanı Remzi Albayrak ve Tüm İtfaiyeciler Birliği Başkanı Halil Yılmaz da İstanbul’da 5 bin civarında itfaiye görevlisi olduğunu, sadece kırsal kesimde görev yapan 27 istasyon ve 350 kadar da gönüllü itfaiyecinin bulunduğunu söylediler. Gönüllü itfaiyeciliğin özendirilmesi gerektiğini belirten Albayrak ve Yılmaz, şu anda Türkiye’de itfaiyeciliğin geldiği seviyenin üst düzeyde olduğunu belirttiler. “Yılmaz, şimdilerde bazı Avrupa ülkelerinde itfaiyecilere dersler veriyoruz. Nitelikli ekipmanlara ve personele sahibiz. Bu fuarlara katılarak bilgi ve birikimlerimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.
İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu

İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu

İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu

İtfaiyeciler bu kez fuarda buluştu

 

BAKMADAN GEÇME!