Haydi gençler memlekete!

Güncelleme Tarihi:

Haydi gençler memlekete
Oluşturulma Tarihi: Mart 29, 2024 15:48

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın (GSB) iş birliğiyle gerçekleştirilecek ‘2024 Evliya Çelebi Hareketlilik Programlarına’ başvurular başladı.

Haberin Devamı

YURTDIŞI Türkler Gençlik Kampları için 18-25 yaş, Yurtdışı Türkler Kültür Gezileri için 18-29 yaş arasında olan bütün Türk gençleri başvuru hakkına sahip olacak. Projeyle, yurt dışında yaşayan Türk gençlerinin ana vatanlarıyla buluşmaları, tarih ve kültürlerini yerinde görerek öğrenmeleri, Türk diasporasının bulunduğu her ülkeden gelecek gençlerin birbirlerini yakından tanıması, ana vatanlarıyla olan bağlarını kuvvetlendirmesi ve yaz tatillerinde unutamayacakları bir kamp tecrübesi geçirmesi amaçlanıyor. İlk dönem kampları GSB’nin İstanbul Marmaracık Gençlik Kampı’nda 22-27 Temmuz 2024 tarihleri arasında erkekler (150 kişi) için hazırlandı. 29 Temmuz – 3 Ağustos 2024 tarihlerinde de kadınlar (150 kişi) için kamp programı hayata geçirilecek. İkinci dönem ise GSB’nin Rize Fındıklı Gençlik Kampı’nda 19-24 Ağustos 2024 tarihleri arasında erkekler (125 kişi), 26–31 Ağustos 2024 tarihleri arasında ise kadınlar (125 kişi) kampı olarak düzenlenecek. Kamplar hakkında detaylı bilgilere https://genclikkamplari.gsb.gov.tr/ adresinden ulaşılıyor.

Haydi gençler memlekete

Haberin Devamı

SUNULAN İMKÂNLAR
Katılımcılara, başvuru alınan ülkelere göre belirlenecek oranlarda yol yardım desteği sunulacak. Belirli saat ve sayılarda havalimanı–kamp alanı ve kamp alanı–havalimanı arası servis hizmeti sağlanacak. Kamp süresi boyunca ücretsiz yeme, içme, konaklama ve ücretsiz müzi ziyaretleri imkânı bulunuyor. Tiyatro, el sanatları, zekâ oyunları, sportif etkinlikler, paintball, okçuluk, binicilik, dağ bisikleti, badminton, trekking, basketbol, voleybol, matrak ve kamp ateşi başta olmak üzere onlarca faaliyet program çerçevesinde katılımcılara sunulacak.

KÜLTÜR GEZİLERİ
Evliya Çelebi Hareketlilik Programları’nın ikinci modülü olan ‘Kültür Gezileri’ kapsamında ise yurt dışında yaşayan Türk gençleri yaz boyunca 10 dönemi kapsayacak şekilde İstanbul-Bursa–Çanakkale ve Ankara–Nevşehir–Kayseri rotalarını ücretsiz olarak gezebilecek. Belirtilen rotalarda her dönem bir otobüs yolcu kapasitesi kadar genç, kültür ve medeniyet programlarına katılım sağlayabilecek. Kültür gezilerinden 5 dönem erkekler ve 5 dönem kadınlar olmak üzere 400 genç faydalanacak.
2024 Evliya Çelebi Hareketlilik Programları içinde yer alan Yurtdışı Türkler Gençlik Kampları ve Yurtdışı Türkler Kültür Gezileri programlarına başvurular https://genclik.ytb.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yapılıyor. Son başvuru tarihi ise 30 Nisan 2024 olarak belirlendi. Gerçekleştirilecek değerlendirme sürecinden sonra programlara katılmaya hak kazanan adaylar en geç 15 Mayıs 2024 tarihinde https://genclik.ytb.gov.tr/ üzerinden ve mail yoluyla ilan edilecek.

Haydi gençler memlekete

Haydi gençler memlekete

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!