Almanya'da gösteri yasağı

Almanyada gösteri yasağı

Sığınmacı ve yabancı düşmanı gösterilerle gündeme gelen Almanya'nın Heidenau kentinde hafta sonunda yapılacak tüm gösteriler yasaklandı.

Haberin Devamı

Heidenau, sığınmacı yurtlarını protesto eden aşırı sağcı grupların şiddet olaylarına sahne olmuştu. Gösteri yasağı getiren kurum, "polis sayısının yetersizliğini" karara gerekçe olarak gösterdi. Heidenau ve çevresinde, açık havada düzenlenecek tüm gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığı belirtildi.
Merkel'i yuhaladılar

Almanya Başbakanı Angela Merkel de olaylar sonrasında Heidenau kentini ziyaret etmişti. İlk kez bir sığınmacı yurdunu ziyaret eden Merkel, bazı vatandaşlar tarafından yuhalanmış, kalabalıktan kendisine "vatan haini" diye seslenenler olmuştu. Başbakan Merkel, "Yabancı düşmanlığına hoşgörü gösterilemez" açıklamasında bulunmuştu.

Sosyal Demokratlar'a tehdit

Merkel'den önce Heidenau'yu Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ziyaret etmişti. Gabriel, "Burada gösteri yapanlara hiçbir biçimde hareket alanı tanınamaz. Yabancı düşmanı taşkınlıklara sadece tek bir biçimde yanıt verilebilir: Polis, savcılık ve cezaevi ile" diye konuşmuştu. SPD'nin Berlin'deki genel merkezine Gabriel'in Heidenau'yu ziyareti sonrasında bomba ihbarı yapılması dikkat çekmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: