Almanya’da, ‘Batı’da İslam Mimarisi’ sergisi

Almanya’da, ‘Batı’da İslam Mimarisi’ sergisi

Almanya’nın Köln kentinde ‘Avrupa’daki Camiler: Batı’da İslam Mimarisi’ temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Haberin Devamı

KÖLN Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Köln Merkez Camisi konferans salonunda açılan sergi, 1977’den bu yana fotoğraf sanatıyla uğraşan ve 1992’de Müslüman olan Eckhard Krausen’in fotoğraflarından oluşuyor. Danimarkalı fotoğraf sanatçısı Krausen, burada yaptığı konuşmada, bugüne kadar Asya ve Afrika’daki birçok ülkenin yanı sıra Avrupa ve Yeni Zelanda’da fotoğraflar çektiğini söyledi.
Krausen, bu sergide yer alan fotoğraflarda Hıristiyan Avrupa’daki camilerin geçmişten bugüne mimari gelişimlerini gösterip, bu camilerin estetiğine dikkati çekmek isteğini vurguladı.

Almanya’da, ‘Batı’da İslam Mimarisi’ sergisi

‘OLUMSUZ ALGIYI KIRMAK İSTİYORUZ’
Köln YEE Müdürü Yılmaz Bulut da bu konuda düzenledikleri konferans ve sergiyle Avrupa’da gelişen İslami mimariye ışık tutmak istediklerini söyledi. Bulut, “İslam ve Müslümanlıkla ilgili özellikle son dönemlerde Batılı toplumlarda oluşturulmak istenen olumsuz algıyı kırmak istiyoruz. Bu bağlamda Köln ve Aachen’da düzenlediğimiz etkinliklerle gerek siyasi olarak gerekse medyada estirilmeye çalışılan olumsuz havadan kurtulup, buradaki kamuoyunda bizlerle ilgili olumlu gelişmeleri ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.
Sergide, Almanya’nın Köln, Münih, Hamburg, Berlin, Mannheim ve Penzberg, Danimarka’nın Kopenhag, Belçika’nın Brüksel, Avusturya’nın Viyana, İsveç’in Stokholm ve Malmö, Litvanya’nın Kaunas, İskoçya’nın Edinburgh, İngiltere’nin Londra, Sheffield, Leeds şehirleri, Cebelitarık, İspanya’nın Marbella ve Granada, İtalya’nın Roma, Palermo kentleri, Sicilya, Polonya’nın Varşova ve Fransa’nın Lyon ile Saint Etienne şehirlerinde bulunan camilerin fotoğrafları yer alıyor.

Almanya’da, ‘Batı’da İslam Mimarisi’ sergisi

Haberin Devamı

Almanya’da, ‘Batı’da İslam Mimarisi’ sergisi