Almanya bazı vergi gelirlerini kaybedebilir

Almanya bazı vergi gelirlerini kaybedebilir

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, uluslararası kurumlar vergisi sisteminde köklü bir değişiklik olması konusunda, “Almanya bazı vergi gelirlerini kaybedebilir” uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

SCHOLZ, Almanya’nın başkenti Berlin’de Humboldt Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, uluslararası kurumlar vergisi sistemi üzerinde yapılacak köklü bir değişikliğin Almanya için doğuracağı finansal riskler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Alman Bakan, zengin ve sanayileşmiş ülkelerin, şirketler tarafından ödenen kurumlar vergisinin, ürünlerin geliştirildiği ve inovasyonun yapıldığı yerlerde ödenmesi konusunda aynı fikirde olduğunu söyledi.
Söz konusu yaklaşımın, Hindistan gibi ülkeler tarafından ‘ürünler nerede satılıyorsa vergi orada ödensin’ tezinden dolayı kabul görmediğini belirten Scholz, “İlkesel olarak Almanya, vergi sistemindeki değişiklikleri engellemeyecek. Fakat dünyada vergi hakları konusunda tekrar müzakere etmek zorundayız. Uluslararası vergi sisteminde köklü bir değişiklik olursa, Almanya bazı vergi gelirlerini kaybedebilir” dedi.

SAVUNMADA ORTAKLIK KURULMALI
AB’deki şirketlerin en azından belli bir asgari vergi oranından vergilendirilmesinin gerekli olduğunu belirten Scholz, şirketlerin kârları için ödeyecekleri vergi için de birliğin bütün ülkelerinde aynı kuralların geçerli olmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Scholz, AB’de Facebook ve Google gibi dijital şirketlere vergi uygulanması konusunda kararın aralık ayında verileceğini belirterek, euronun, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra daha önemli hale geleceğini savundu. Scholz, Euro Bölgesi için bir banka mevduat sigorta fonunun uzun dönemde mümkün olacağını ifade ederek, Avrupa’da savunma sanayiinde ortaklıkların kurulmasını istediklerini sözlerine ekledi.