GeriAstroloji Eski Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’

Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’

Fransa’nın başkenti Paris’te, aşırı sağa karşı ve özgürlüklerin korunmasına destek amacıyla Özgürlük Yürüyüşü yapıldı.

BAZI siyasi dernekler, iş sendikaları, çevreci aktivitistler tarafından yapılan çağrıyla ülke genelinde 140 kentte ‘Özgürlükler İçin ve Aşırı Sağ Fikirlere Karşı’ yürüyüş düzenlendi. Paris’te Clichy Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Özellikle sol partilerden çok sayıda milletvekilinin ve kalabalık sarı yelekli grubun da katıldığı yürüyüşte, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon da yer aldı.
Sosyalist Parti eski cumhurbaşkanı adayı Benoit Hamon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı fikirlerin toplumun geneline yayıldığını düşündüğü için yürüyüşe katıldığını belirtti. “Bu tür fikirler artık sadece aşırı sağ partilerde görülmüyor” diyen Hamon, aşırı sağ iktidar olduğu takdirde Cumhuriyet’in geleceğinden endişeli olduğunu söyledi. Soy ismini vermeyen Fransa Filistin Dayanışma Derneği ve Uluslararası Hapishane Gözlemevi aktivisti üyesi Mireille de insan haklarını önemsediği ve gösteri özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara karşı çıkmak için yürüyüşe katıldığını aktardı. LFI milletvekillerinden Eric Coquerel, katılımın fazlalığının büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. “Irkçılık ve aşırı sağcı fikirlerin karşıtları olarak gücümüzü göstermek istedik” ifadesini kullanan Coquerel, Paris’te 70 bin, Fransa genelinde 150 bin kişinin Özgürlük Yürüyüşüne katıldığını ileri sürdü.

Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’
POLİS MÜDAHALE ETMEDİ
Sarı yeleklilerin liderlerinden Jerome Rodriguez ise Fransa’da faşizm ve ırkçılığın yükselişine karşı çıkmak içim yürüyüşe katıldığını kaydetti. “Fransızları yanlışa iten bir şey bugün şu ki (olumsuzlukların) yabancı ya da başkalarından kaynaklandığı fikridir” diyen Rodriguez, dini ve kültürel farklılıklara rağmen insanların birbirlerini anlayabildiğini göstermenin ve temsil etmenin vakti olduğunu dile getirdi. Çok sayıda Filistin bayrağının dalgalandığı yürüyüş rotası boyunca polis sayısının az olması ve güvenlik güçlerinin gösteriye müdahale etmemesi dikkati çekti. Diğer yandan Yahudi bir şahsın, Filistin bayrağını taşıyan Philippe isimli Fransız vatandaşını Yahudi düşmanı olarak suçlayıp sataşması, çevredekiler tarafından tepkiyle karşılandı.
Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’
Aşırı sağa karşı ‘Özgürlük Yürüyüşü’

False