ANKARA HABERLERİ

Ankara’dan başladı Türkiye’ye yayılacak

Hürriyet Haber
04.12.2016 - 14:20 |Son Güncelleme :

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği’nin (KTYG) Ankara’da pilot olarak başlattığı ilkokul öğrencilerine yönelik Trafik Güvenliği Eğitimi projesi diğer illere de yayılmaya başladı.

Hürriyet Haber

Ankara’da 90 okulda 20 bin öğrenciye eğitim verdiklerini belirten Dernek Başkanı İhsan Memiş, “Bu eğitimin istatistiklerini her yıl MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, EGM Trafik Hizmetleri Başkanlığı, DSÖ ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmektedir” dedi. Memiş, eğitim projesi ile ilgili şöyle konuştu:

Türkiye’nin trafik kazalarında olay yeri sonrası dahil, gerçek insan kaybı 9 bin 224 kişidir. Bu ölümlerin yüzde 15’i 0-14 yaş grubunda çocuklardır. Bu da yaklaşık bin 383 çocuk demektir. Yıllık yaralı sayımız 32 bin 400’dür. Bunların da yüzde 10’u sakat kalmakta ve aileler ömür boyu mağduriyet yaşamaktadır. Dünya Sağlık Teşkilatı’nca da bu çocukların trafikte ölmemesi için ciddi çabalar var. Çocuk ölümleri oranı ABD’de yüzde 6.6 İngiltere’de yüzde 5.8, Fransa’da yüzde 4.5 ve Almanya’da yüzde 4.1’dir. Ayrıca düşük gelirli ülkelerde çocukların trafik kazalarındaki ölümleri yüksek gelirli ülkelere göre iki kat daha fazla. 

20 BİN ÖĞRENCİ KATILDI

Türkiye kültürü, aile yapısı ve ailelerin yanlış alışkanlıkları da düşünülerek bu projeyi büyük bir emekle hazırladık ve Ankara merkez olmak üzere pilot uygulamaya koyduk. Proje, ilkokulların 2 ve 4.sınıflarına göre hazırlanmış olup, yaklaşık 10 çeşit materyal kullanılarak çocuklara trafikte can güvenliklerini nasıl koruyacaklarına dair kuralları beyin fırtınası yönetimi ile öğretiyor. Şimdiye kadar Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gözetim ve denetiminde 90 ilkokuldaki yaklaşık 20 bin öğrenciye bu eğitim verilmiştir. Projeye destek veren kuruluşlar EGM Trafik Başkanlığı, ATO, İstanbul İETT, Turing ve Otomobilcilik Kurumu, Türkiye Barolar Birliği, Seğmenler Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Marmara Nakliyeciler Terminali.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara’dan başladı Türkiye’ye yayılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Aralık 2016 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara’dan başladı Türkiye’ye yayılacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Haziran 2020, Pazar
 • İmsak
  03:19
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:50
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  22:07
Sayfa Başı