Soğuk havalar erken doğum nedeni mi?

Güncelleme Tarihi:

Soğuk havalar erken doğum nedeni mi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 08, 2015 14:30

Uzmanlar kış hamilelerini uyarıyor!

Haberin Devamı

Soğuk havalarda artan üst solunum yolu enfeksiyonları, hamile kadınlara kolaylıkla bulaşıyor ve daha ağır seyrediyor.

Hamilelerde üst solunum yolu enfeksiyonun en önemli nedeninin, hamilelik süresince bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu belirten Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, bu enfeksiyonun hamile kadınlara kolaylıkla bulaştığına ve daha ağır seyrettiğine dikkat çekti. Buna bağlı olarak da gebelik esnasında erken doğum riskinin artabileceğini vurgulayan Çoksüer, hamileliğin özellikle son 3 ayında havaların soğumasıyla grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, erken doğuma, yeni doğanın enfeksiyona maruz kalmasına yol açabildiğini, yüksek ateş, öksürmeyle beraber rahim kasılmaları erken dönemde doğumu başlattığını aktardı. Çoksüer, anne adaylarının gripten korunmaları çok önemli olduğunun ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

KIŞ HAMİLELERİNE ÖNERİLER

Kış mevsiminde hamile kadınlar için önerilerde bulunan Çoksüer, şöyle konuştu:

Odaları havalandırın: Bulunduğunuz ortamın yeteri kadar sıcak ve iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin. Havanın nemli olmasını sağlayın. Hamilelerin, havaların soğuması ve kapalı ortamlarda bulunmanın artması ile gribal enfeksiyonların ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile daha sık karşılaşıyor.

C vitaminin zengin meyvelerle beslenin: Annenin beslenme biçimine dikkat ederek vücut direncini artırarak hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak olmalıdır. Yapılması gereken en önemli şey, uzun süre kapalı ortamlarda bulunmamak bulunulan odanın havasını sık sık değiştirip odayı havalandırmak. Vücut direncini artırıcı C vitamininden zengin meyvelerle beslenmek. Uyku saatlerine dikkat etmek de koruyucu tedbirler arasındadır. Kivi, portakalın yaklaşık iki katı C vitamini içerir. Vitamin zenginliği açısından nadir bitkiler arasında yer alan kuşburnunun 100 gramında yaklaşık 2 kilo portakala eşdeğer C vitamini bulunur.

C vitamini içeren sebzeler tüketin: Soğuk havalarda C vitamini ihtiyacını karşılamak için tüketilmesi gereken sebzelerin başında domates gelir. Bol miktarda C vitamini içeren enginar ve lahana ise gribe karşı koruyucudur. Genelde salatalara süs olarak eklenen maydanoz ve yeşil sebzelerden roka önemli oranda C vitamini içerir.

İHA 

Haberin Devamı

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!