“Oyuncak tabancalar şiddete yöneltiyor”

Güncelleme Tarihi:

“Oyuncak tabancalar şiddete yöneltiyor”
Oluşturulma Tarihi: Haziran 19, 2014 13:00

Uzmanlar, çocuklara hediye seçme konusunda velileri uyardı.

Haberin Devamı

Rehber öğretmeni Arif Özutku, çocuklara gelişi güzel alınan oyuncakların, özellikle oyuncak tabancıların onları şiddete yönelttiğinin altını çizdi. Özutku, hediye alırken seçici davranılması gerektiğini söyledi ve şiddet içerikli oyuncaklar almamaları konusunda ailelere uyarıda bulundu.

Ailelerin kesinlikle 0-6 yaş grubundaki çocuklara oyuncak tabanca, otomatik silahları alınmaması gerektiğini belirten Özutku, küçük yaşta şiddet ortamında yetişen çocukların sosyal hayata adapte olmada zorluk çektiğini kaydetti.

“Çocuklarımızı kendi elimizle şiddete yöneltmeyelim”

Çocuklara verilecek en güzel hediyenin kitap olduğunu anlatan Özutku, "Çocuklarımızı kendi elimizle şiddete yöneltmeyelim. İki yaşında, üç yaşındaki bir çocuğa oyuncak tabanca almak ne ile izah edilebilir. Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, İsveç, İngiltere, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerinde aileler çocuklarına şiddet içerikli oyuncak almıyor. Avrupalılar çocuklarına hediye olarak en fazla kitap seti ve bisiklet alıyorlar. 0-6 grubundaki çocuğumuza kesinlikle oyuncak tabanca almayalım. Bu yaştaki çocukların hafızası tıpkı kamera gibidir. Her şeyi kayıt altına alırlar. Çocuğumuza kitap ve kitap setleri hediye edelim. Çocuklarımızın şiddete bulaşmaması için çağrışım kuracak bütün unsular ortadan kaldırılmalı" diye konuştu.

Özutku, çocuklarına karne hediyesi olarak havalı atış için havalı tüfek alan velilerin bulunmasının üzüntü verici olduğunu sözlerine ekledi.

Oyuncak silahlarını getirene kitap hediye

Öte yandan Çetin Kitapevi sahibi Devrim Çetin, üç yıl önce başlattıkları 'Oyuncak silahlarını getir, kitabını götür' kampanyasını sürdürdüklerini söyledi. Kampanya kapsamında 3 yıl içinde 110 öğrenciden oyuncak silahlarını alarak kitap hediye ettiklerini belirten Çetin, hedeflerinin çocukları şiddet görüntülerinden uzak tutarak kitap okumaya teşvik etmek olduğunu kaydetti.

CİHAN 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!