Kurban Bayramı için 10 beslenme tüyosu

Güncelleme Tarihi:

Kurban Bayramı için 10 beslenme tüyosu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 22, 2015 12:45

Bayramı sağlıklı geçirmek için bu önerilere kulak verin!

Haberin Devamı

Diyetisyen Hazel Doğan, Kurban Bayramı öncesinde beslenmede dikkat edilmesi gereken hususları 10 başlıkta topladı. Bayramı sağlıklı geçirmek için bilinçli beslenmenin önemine dikkat çeken Doğan, etin içerisindeki yağların yeterli olduğuna işaret ederek, “Et pişirirken ekstra yağ koymaya gerek yok” dedi.

İŞTE KURBAN BAYRAMI İÇİN 10 BESLENME TÜYOSU

1-KURBAN SEÇİMİNE DİKKAT EDİN

Öncelik kurbanlık seçiminde olmalı. Kurbanlıklar veteriner kontrolünden geçmeli, hijyen şartlarına uygun ortamlarda kesim yapılmalı. Aksi takdirde sağlığı tehdit eden mikroorganizmalar için üreme ve insana geçme tehlikesi vardır.

Kurban Bayramı için 10 beslenme tüyosu

2-ETİ EN AZ 24 SAAT DİNLEDİRİN

Kurbanınızı kestikten sonra hemen tüketmeyin. Ölüm katılığı dediğimiz katılığın geçmesi için en az 24 saat buzdolabında dinledirmenizde fayda var. Böylece hem etiniz daha yumuşak olacak hem de pişirilmesi ve sindirimi daha kolay olacaktır.

Haberin Devamı

3-ETİ SAKLAMA KOŞULLARI ÖNEMLİ

Et ve et ürünleri sıcağa karşı dayanıksızdır, çabuk bozulurlar. Bu yüzden saklanma koşulları son derece önemlidir. Etlerinizi derin dondurucuda saklamak istiyorsanız buzdolabı kağıdı veya yağlı kağıtlara sarıp 2-3 ay saklayabilirsiniz.

4-ETİ BUZDOLABINDA ÇÖZDÜRÜN

Dondurulmuş olan etlerinizi ya akan soğuk suyun altında tutup çözdürün ya da geceden çıkarıp buzdolabı kısmına koyarak çözdürün. Etlerinizi sıcak suda vaya kalorifer gibi sıcaklıkla temas ettirerek çözdürmeyin. Bu durum mikroorganizma oluşmasına ve besin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Çözdürdüğünüz etlerinizi tekrar dondurucuya atmayın.

5-KIZARTMA VEYA KAVURMADAN UZAK DURUN

Etleriniz kızartma veya kavurma olarak tüketmemeye çalışın. Asıl tercihiniz ızgara, haşlama veya fırında olmalıdır. Etinizi pişirirken ekstra yağ eklemenize gerek yoktur etin içindeki yağ yeterli olacaktır.

KURBAN BAYRAMI BESLENME ÖNERİLERİ İÇİN TIKALYIN!

 

Kurban Bayramı için 10 beslenme tüyosu
 

6-ETİN YANINDA BOL SALATA VE YOĞURT

Bir porsiyonda 100 gram etin üzerine çıkmamaya çalışın. Et yemeğinizin yanında bol salata ve yoğurt-ayran grubunuz olsun mutlaka.

Haberin Devamı

7-ZEYTİNYAĞLILARA YER VERİN

Bayram boyunca başlangıç yemeklerinde hafif salata ve zeytinyağlılar olmasına özen gösterin.

8-SÜTLÜ TATLILAR VE DONDURMALAR ÖNCELİĞİNİZ OLSUN

Aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar, meyve salatalarını veya dondurmaları tercih edin.

9-YİYECEKLERİ KARIŞTIRMAYIN

Bayram için hazırlanan değişik yiyecekleri tüketirken karıştırmamaya özen gösterin. Bu durum hem tat algınızı bozacak hem de tükettiğiniz yemeğin kalorisini arttıracaktır.

 

Kurban Bayramı için 10 beslenme tüyosu
 

10-ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT

Çay, kahve, gazlı içecekleri fazla miktarda tüketmeyin. Gün içerisinde 2 fincan kahve, 3-4 fincan çay tüketiminin üzerine çıkmamaya çalışın.

SAĞLIKLI BAYRAM TATLILARI İÇİN TIKLAYIN!

Cihan

BAKMADAN GEÇME!