Kalp sağlığınız için günde 30 dakika yürüyün

Güncelleme Tarihi:

Kalp sağlığınız için günde 30 dakika yürüyün
Oluşturulma Tarihi: Nisan 16, 2015 11:30

Kalp Sağlığı Haftası’nda uzmanından çok önemli uyarılar…

Haberin Devamı

Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Yakup Çetinkaya, "Dünyada ve ülkemizde yaşamı tehdit eden en önemli hastalıkların başında kalp krizleri ve kalp damar hastalıkları gelir. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelede toplum bilinci oluşturmak ve özellikle kalp hastalığı riski bulunan kişileri bundan korunmaya yönelik motive etmek önemli bir sosyal sorumluluktur" dedi.

Uz. Dr. Yakup Çetinkaya, 12-19 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda kalp sağlığını korumaya yönelik şu önerilerde bulundu:

"Kalp hastalarında görülen en sık şikâyetler arasında; sıkıştırıcı özellikte göğüs ağrısı, eforla gelen nefes darlığı, öncesine göre daha çabuk yorulma, ani veya sürekli çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda halsizlik, eklem ağrıları bulunur. Bu şikayetleri olanların en kısa zamanda bir kardiyoloji uzmanına başvurup gerekli kontrolleri yaptırması önemlidir.”

Haberin Devamı

Sigaradan uzak durun

“Sigara, kalp krizine yol açan en önemli bir faktörlerden biridir. Özellikle erken yaşta sigaraya başlamak ve uzun süre sigara kullanmak, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına neden olabilir. Sigara içmiş ve bırakmış kişilerde, kalp krizi ihtimali yıllar geçtikçe azalır. Aşırı yağlı ve hayvansal gıdalar da kalp hastalıklarına sebep olabilir. Sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli ve aşırı yağlı besin tüketiminden uzak durulmalıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin, düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıda tüketimi artırılmalı, haftada en az iki gün balık yenilmelidir.”

Günde en az 30 dakika yürüyün

“Obezite yani aşırı kilo çağın en büyük sorunlarından biridir. Beslenme tarzı ve alışkanlıkları zamanla değişmekte, fiziksel aktivitenin minimum seviyede olması ve hareketsiz yaşamın etkisiyle obez birey sayısı gittikçe artmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzı, kalp hastalıklarına zemin hazırladığından, fiziksel aktivite yapmayı alışkanlık haline getirmek, kalp sağlığı için önemlidir. Günde en az 30 dakika yürümek bile yaşam kalitesini artırır ve yaşam süresini uzatır. Egzersiz, yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.”

Haberin Devamı

Stres, kalp hastalıklarının düşmanı!

“Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı da kalp hastalıklarının önemli bir nedenidir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının mutlaka doktor kontrolünde düzenli takiplerini yaptırması yaşamsal önem taşır. Stresin de kalp hastalıkları ve kalp krizlerine zemin hazırladığı bilinen bir gerçektir. Stresli yaşamdan uzak durmanın, kalp sağlığı için önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır."

BAKMADAN GEÇME!