Hipnozla kalıcı zayıflama mümkün mü?

Güncelleme Tarihi:

Hipnozla kalıcı zayıflama mümkün mü
Oluşturulma Tarihi: Ocak 24, 2012 10:00

Zayıflamak için çözüm mü arıyorsunuz?

Haberin Devamı

Beslenme alışkanlığını değiştirip sağlıklı bir beslenme düzeni isteyenler için alternatif yöntemler oldukça fazla. Bu yöntemlerden biri de hipnoz. Uzm. Dr. Ender Vardar, hipnoz ile kalıcı ve sağlıklı zayıflama üzerine bilgiler verdi.

Hipnoz, beslenme alışkanlıklarınızla ilgili hedeflere ulaşmak ve bu hedefleri korumak için çok etkili bir yöntemdir. Rejim, diyet sözcükleri bilinçaltı için çok sevimsizdir. Yemekten zevk aldığınız yiyecekleri bırakmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu yüzden rejim yapmayı sevmeyiz, bir işkence olarak görürüz. Bilinçaltımızın temel özelliği “Zevke koş, elemden kaç!” düşüncesidir. Diyetin anlamı bilinçdışında işkence olduğundan, bundan kaçar ve bütün rejimler daha fazla kilo almakla sonuçlanır.

Diyetin bilinçaltındaki diğer anlamı “kıtlık var” düşüncesidir. İnsanlık tarihi açlıklar ve kıtlıklarla doludur, birçok kavim açlıktan, kıtlıktan yok olmuştur. Siz diyet yapmaya başladığınızda bilinçaltınız bunu ''kıtlık var ''olarak algılar ve sizi hayatta tutmak için bir savunma mekanizması olarak metabolizmanızı düşürür. Diyetteki veya oruç tutarken duyulan halsizliğin, uyuklama halinin nedeni budur. Metabolizmanız azalınca yenilen besinlerin yakılması yavaşlar. Ayrıca diyetin başlarında verilen aldatıcı kilonun çoğu vücut suyudur ama bu su atımı hayatla bağdaşmayan noktaya gelip durunca, sizin kilo vermeniz de durur. Moraliniz de bozulur ve siz tekrar yemeye başlarsınız. Buradaki esas tehlike, yavaşlamış olan metabolizmanızdır. Böylece yenilenler yağ olarak tekrar birikir ve siz rejimden daha fazla kilo almış olarak çıkarsınız. Ne kadar güçlü diyet, o kadar daha fazla geriye kilo almadır.

Haberin Devamı

Hipnoz nasıl kalıcı ve sağlıklı zayıflamanızı sağlar?

Fazla kilolu olmak pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bazı insanlar çocukluktan beri sağlıksız beslenme alışkanlığı edinmişlerdir, bazıları da duygusal problemler yüzünden aşırı yiyor olabilir, çok azının da hormonal problemleri (hipotiroidi-guatr hormonu azlığı, Cushing hastalığı gibi) olabilir. Hipnoerapi ile zayıflama programına başlamadan önce tıbbi bir muayeneden geçeceksiniz, size bazı tahliller yapılacak, hormonal nedenler varsa tedavileri ile birlikte hipnoterapi seanslarına başlanacak. Kontrolsüz yemenin asıl nedenleri bilinçaltında gizlidir.

Haberin Devamı

Kontrolsüz yemenin altında aslında duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarımız yatar. Stres, gerginlik, endişe, suçluluk, kızgınlık gibi olumsuz duygular aşırı yemeye neden olur. Yemekle bu olumsuz duyguları bastırmaya çalışırız. Öte yandan yemek yeme keyifli bir şeydir ve bununla ilgili çocukluğumuzdan beri bilinçaltımızda çoğunlukla olumlu anılar mevcuttur. Bu durumda bilinçaltı bu anları daha sık yaşatmak için size yedirtir. Anne babayı memnun etmek, kızdırmamak için yedirtir. Ya da içindeki değersizlik duygusuna bir yanıt olarak yedirtir. Madem kendini değersiz hissediyorsun, kendini beğenmiyorsun, ben de sana yardım edeyim der bilinçaltı ve çılgınca yedirerek sizi şişmanlatır.

Haberin Devamı

Hipnoz bilinçaltına açılan kapıdır. Hipnoz ile bilinçaltına ulaşır, zayıflama sorununuza kalıcı çözüm üretilir. Hipnoterapi, olumsuz duyguları temizleyerek kalıcı ve sağlıklı zayıflamanızı sağlar. Bilinçaltına verilen telkinlerle sağlıklı yeme alışkanlığı kazanılır, egzersize olan motivasyon artırılır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!