EKSTRA
MENÜ

Hipnoz

Hipnoz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hipnoz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 843 Hipnoz haberi bulunmuştur.

Hipnoz, psikolojiye göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir. Terimi ilk kullanan, Yunan mitolojisindeki uyku ilahının adından (Χυπνος) esinlenen İskoç hekim S. James Braid'dir (1795-1860). İlk zamanlar sihirbazlık ya da büyücülüğün bir dalı gibi görülen hipnotizma bilim çevrelerince önceleri mesmerist bir uygulama sanılarak aşağılanmışsa da, 19. yüzyılın sonlarında kimi psikoloji çevrelerinin, özellikle Salpetrier ve Nancy ekollerinin reddetmek yerine fenomene bilimsel araştırıcılıkla yaklaşıp, fenomeni bilimsel deneylerle sistemli bir şekilde incelemesi sonucunda, hipnoz bilim alanındaki yerini almıştır.

Hipnoz Haberleri

Yumuşak doku romatizması ile ilgili bilinmesi gerekenler

Yumuşak doku romatizması ile ilgili bilinmesi gerekenler

Halk arasında "Yumuşak doku romatizması" olarak bilinen "Fibromiyalji" hastalığı hakkında bilgiler veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, “Fibromiyalji yani halk arasında bilinen tabiriyle yumuşak doku romatizmasının nedeni tam bilinmeyen, yaygın ağrı ve vücudun belli bölgelerindeki hassas noktalar ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır” dedi.

20.11.2020Sağlık
Spiritüalizm nedir Tinselcilik ne demek Felsefede spiritüalizm (öteki alemcilik) akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Spiritüalizm nedir? Tinselcilik ne demek? Felsefede spiritüalizm (öteki alemcilik) akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Spiritüalizm, ruh göçü (reenkarnasyon), cennet, cehennem ve Tanrı gibi metafizik kavramları detaylı bir şekilde inceleyen felsefe dalıdır. Materyalizm ve Determinizm gibi maddeci felsefelere tepki olarak doğmuştur. Felsefede spiritüalizm akımının özelliklerini ve temsilcilerini sizin için derledik.

11.11.2020Araştırma
FETÖ’de kriz büyüdü Örgüt içinde cinsel saldırı suçlamaları...

FETÖ’de kriz büyüdü! Örgüt içinde cinsel saldırı suçlamaları...

FETÖ’nün yurtdışındaki örgüt üyeleri arasında çatlağın sosyal medya hesaplarında birbirlerini hedef göstermelerine kadar vardığı ortaya çıktı. Bir süre önce örgüt üyesi bir doktorun 7 kadına cinsel saldırı, 30 kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasının FETÖ’cüler arasında paniğe neden olduğu öğrenildi. FETÖ’cü Önder Aytaç, sosyal medya hesabından, örgüt üyesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Haldun Çetinkanat’ın fotoğraflarını paylaşarak “Her doktor doktor mudur? O doktor bu doktor mudur?” yazdı.

4.11.2020Gündem
Parapsikoloji nedir Parapsikoloji hakkında kısaca bilgiler

Parapsikoloji nedir? Parapsikoloji hakkında kısaca bilgiler

Özellikle para psikoloji dendiği zaman pek çok kişinin bildiği üzere doğaüstü alanlar ön plana çıkar. Bu yüzden İnternet üzerinden de en sık araştırılan konular içerisinde geliyor. Peki, parapsikoloji nedir? Parapsikoloji hakkında kısaca bilgiler.

31.10.2020Araştırma
2020yi özetleyen yeni emoji ortaya çıktı

2020'yi özetleyen yeni emoji ortaya çıktı

2020 pek çok kişi için çok da parlak bir yıl olmadı ve Ocak ayından bugüne pek çok afetle, problemle karşılaştık. Bunların en büyüğü ise dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını oldu. Bu kapsamda 2020 yılını özetleyen bir emoji tasarlandı.

23.09.2020Tekno Hayat
Suçüstü yakalanan telefon dolandırıcısı hipnoz edildim dedi

Suçüstü yakalanan telefon dolandırıcısı 'hipnoz edildim' dedi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde iki gazeteci, kendisini arayarak dolandırmak isteyen telefon dolandırıcılarını oyuna getirip polise teslim etti. Dolandırıcıları iş yerinin karşısındaki apartmana yönlendiren gazeteciler, dolandırıcı apartmana girdikten sonra polise suçüstü yakalattı. Şüpheliyse kendini akşam telefonla hipnoz edildiğini söyleyerek savundu.

31.08.2020Haber
Film gibi senaryoyla yakalattılar Şoke eden savunma: Hipnoz edildim

Film gibi senaryoyla yakalattılar! Şoke eden savunma: 'Hipnoz edildim'

Antalya'nın Manavgat ilçesinde iki gazeteci, kendisini arayarak dolandırmak isteyen telefon dolandırıcılarını oyuna getirip polise teslim etti. Dolandırıcıları iş yerinin karşısındaki apartmana yönlendiren gazeteciler, dolandırıcı apartmana girdikten sonra polise suçüstü yakalattı. Şüpheliyse kendini akşam telefonla hipnoz edildiğini söyleyerek savundu.

31.08.2020Gündem
Şiddet Bilinçaltında mı Oluyor

Şiddet Bilinçaltında mı Oluyor?

Pınar, Özgecan, Bahar, Sultan gibi birçok kadının isimleri farklı fakat kaderleri aynı. Türkiye'nin kanayan yarası kadın cinayetleri her geçen gün daha da içimizi acıtıyor. Tablo öyle acı ki... Hemen hemen her gün vahşice öldürülen ya da yaralanan bir kadın ismi duyuyoruz. Peki, kadına şiddetin temelinde hangi dürtüler var? Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz anlatıyor.

Hipnozla doğum nasıl yapılıyor, güvenilir mi

Hipnozla doğum nasıl yapılıyor, güvenilir mi?

Anne adayları için oldukça stresli ve korkulu bir süreç olan doğum anı, aslında hayatımızdaki en doğal olayların başında geliyor. Kişiler, eşi benzeri olmayan bu dönemi en sağlıklı biçimde geçirerek, bebeklerini kucaklarına almak istiyor. Bu kapsamda çiftler normal doğumu, sağlıklı ve rahat bir şekilde yapmanın yollarını ararken son yıllarda popüler olan hipnoz ile doğum tekniği ön plana çıkıyor.

23.07.2020Doğum
Korkularımızı Nasıl Yenebiliriz İşte Uzmanından Tavsiyeler...

Korkularımızı Nasıl Yenebiliriz? İşte Uzmanından Tavsiyeler...

Doğal afet, trafik kazası, salgın hastalık gibi yaşadığımız birçok olay olumsuz birçok sonuca sebep olurken, psikolojik olarak bilinçaltında da iz bırakıyor. Bu izler korkularımızı ve daha sonrasında fobilerimizi ortaya çıkarıyor. Hayatımızda kalıcı olmayan bu olumsuz duyguların bir hastalık olmadığını ve olumlu duygular ile değiştirilmesi gerektiğini belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, korkularımızı nasıl yeneceğimizi anlatıyor.

Korkusuz, sağlıklı doğumun anahtarı hipnozla doğum

Korkusuz, sağlıklı doğumun anahtarı hipnozla doğum

Doğum, kadın bedenindeki doğal bir süreç olmakla birlikte, her kadın için benzersiz ve özel bir olaydır. Yani neşe içinde mutlulukla kutlanması gereken bir durum. Çiftler, normal doğumu korkusuz, kolay ve sağlıklı bir şekilde yapmanın yollarını ararken son yıllarda popüler olan hipnoz ile doğum tekniği ön plana çıkıyor. Bu kapsamda anne adayının anestezi kullanmasına gerek kalmadan, sakin ve rahat bir şekilde doğum yapmasını mümkün kılan bu yöntem özellikle ilk kez anne olacakların yaşadığı doğum stresini en aza indirmesi ve kaygıları net bir şekilde azaltması ile biliniyor.

6.07.2020Doğum
Hipnoz Nedir İşte Hipnoz Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Hipnoz Nedir? İşte Hipnoz Hakkındaki Şehir Efsaneleri

İnternet, sosyal medya gibi birçok iletişim aracılığıyla bilgi sahibi olduğumuz sinemalarda ise doğaüstü olaylarla hafızamıza kazınan ‘Hipnoz’ aslında çok yanlış biliniyor. Yunanca’da da uyku anlamına gelen bu durum kesinlikle uyku hali olmadığını dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz ‘Hipnoz’ hakkında doğru bilinen yanlışları sıraladı.

Sinsice ilerliyor, tanı koymak çok zor olabiliyor

Sinsice ilerliyor, tanı koymak çok zor olabiliyor

Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Dr. Selin Gaş, halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm rahatsızlığının neden kaynaklandığının hala tam olarak bilinemediğini söyledi. Gaş, bruksizmin birçok farklı tedavi yöntemi olduğuna dikkat çekerek, ”Çoğu hasta farkında bile olmaz. Tanısını koymak da oldukça zordur. Tanıdan sonra, tedavi yöntemlerinden biri yetmez, birkaçını uygulamak gerekebilir” dedi.

2.07.2020Sağlık
Son dakika haberler: Adnan Oktar davasında şoke eden ifadeler

Son dakika haberler: Adnan Oktar davasında 'şoke eden' ifadeler

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da bulunduğu 78'i tutuklu 238 sanığın yargılandığı davada, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen tutuklu sanık A.Ş.G.'nin tahliyesine karar verildi. Örgüt tarafından bir işe yerleştirildiğini ancak çalıştığı işten maaş alamadığını anlatan sanık A.Ş.G., diğer örgüt üyelerine "Ben maaş alamayacak mıyım?" diye sorduğunda, "Senin maaşını Adnan Oktar'a infak ediyoruz." şeklinde yanıt aldığını kaydetti.

25.06.2020Gündem
Korkularımızı Nasıl Yönetebiliriz

Korkularımızı Nasıl Yönetebiliriz?

Doğal afet, trafik kazası, salgın hastalık gibi yaşadığımız birçok olay olumsuz birçok sonuca sebep olurken, psikolojik olarak bilinçaltında da iz bırakıyor. Bu izler korkularımızı ve daha sonrasında fobilerimizi ortaya çıkarıyor. Hayatımızda kalıcı olmayan bu olumsuz duyguların bir hastalık olmadığını ve olumlu duygular ile değiştirilmesi gerektiğini belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, korkularımızı yönetmenin yollarını anlattı.

Sınav kaygısına bilinçaltı modeli

Sınav kaygısına bilinçaltı modeli

Stres, gelecek endişesi gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan sınav kaygısı diğer anlamıyla başarısız olma korkusunun yoğun olarak hissedildiği aylara girdik. Kişi üzerinde eğitim öğretimin her döneminde baskı oluşturan bu durum genellikle kulak arkası yapılarak erteleniyor. Fakat bu sene bir de virüs eklenince bu durum daha da ciddi düzeye ulaştı.

16.06.2020Eğitim
Dolap, merdiven altı, yatak altı... Terör örgütünün gaybubet talimatı

Dolap, merdiven altı, yatak altı... Terör örgütünün gaybubet talimatı

FETÖ üyelerinin gizli bölmelerde yakalanmalarının altından örgütün ‘gaybubet’ (yok olma, kayboluş) talimatı çıktı. İtirafçı olan eski bir örgüt mensubu bu manzaraları, “Örgütün bir doktoru bile bu hale getirmiş olması, ağına takılan insanların gerçeklik duygusundan uzaklaşmasının ve ilkel şartlarda bile olsa verilen her talimatı uygulamasının göstergesi” diye anlattı.

16.06.2020Gündem
Arkadaşının polise başvur önerisiyle dolandırılmaktan kurtuldu

Arkadaşının 'polise başvur' önerisiyle dolandırılmaktan kurtuldu

HATAY'ın İskenderun ilçesinde sokağa çıkması yasak olan Kerim Pekmezci (70), emniyetten aradıklarını belirtip, para talebinde bulunan kişilerce dolandırılmaktan, arkadaşının önerisiyle banka hesaplarına bloke koydurup, polisten yardım isteyince kurtuldu.

15.05.2020Gündem
Dokuz ayrı hikâyeyle ‘içimizdeki insanlar’

Dokuz ayrı hikâyeyle ‘içimizdeki insanlar’

Duygu odaklı terapiler ve regresyon terapisi başta olmak üzere, farklı ekolleri birleştirerek psikolojik danışmanlık veren klinik psikolog Dr. Şeniz Ünal’ın kitabı ‘İçimizdeki İnsanlar’da dokuz kişinin yaşamlarından kesitler aktarıyor. Her biri hem yetişkin hem çocuk, hem cahil hem bilge olan dokuz kişi, bilinçaltları aracılığıyla konuşuyor. Ünal, kitabını ve çalışmalarını anlattı...

14.05.2020Kitap Sanat
“Panik atak anında ne yapabilirim” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

“Panik atak anında ne yapabilirim?” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

Son günlerde koronavirüs ile ilgili yaşanılan süreç, panik atak rahatsızlığı olan kişileri daha fazla etkiledi. Bu dönemde atak nöbetlerinin arttığına dikkat çeken Uzman Psikolog Ceylan Şekerci; çok önemli önerilerde bulundu, panik atak esnasında yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattı.

6.04.2020Sağlık
Sigmund Freud dizisi hangi kanalda Sigmund Freud kimdir İşte Sigmund Freud kitapları

Sigmund Freud dizisi hangi kanalda? Sigmund Freud kimdir? İşte Sigmund Freud kitapları

Avusturyalı nörolog, kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren psikanalitik kuramın kurucusu Sigmund Freud'un hayatı online bir dizi projesine konu oldu. Netflix üzerinden yayınlanan 'Freud' dizisinde Sigmund Freud'un gençlik yıllarına odaklanılıyor. Peki, Sigmund Freud kimdir? İşte İşte Sigmund Freud'un hayatında dair bilgiler ve kitapları...

24.03.2020Televizyon
Son dakika haberler...1 milyon TL dolandırılan Paşa: Basiretim bağlandı

Son dakika haberler...1 milyon TL dolandırılan Paşa: Basiretim bağlandı

Kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar emekli Tuğgeneral C.E.E.’yi 1 milyon lira dolandırdı. Altınlarını, bankadaki birikimini ve çok ucuza sattığı evinin parasını kendi eliyle dolandırıcılara veren C.E.E., 'Basiretim bağlandı. Sanki hipnozla beni etki altına aldılar' dedi.

9.03.2020Gündem
Ankarada cinsel istismar davasında iğrenç detaylar

Ankara'da cinsel istismar davasında iğrenç detaylar

Ankara'da, kendisini 'psikiyatri ve paranormal uzmanı, sayik' olarak tanıtan Erol Tangut, 'dolandırıcılık' ve 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan tutuklu yargılandığı davada, 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

24.02.2020Gündem
Vuslat 42. bölüm fragmanları yayınlandı Yeni bölümde neler olacak

Vuslat 42. bölüm fragmanları yayınlandı! Yeni bölümde neler olacak?

TRT 1'de izleyiciyle buluşan ve başrollerini Kadir Doğulu, Devrim Özkan ile Mehmet Özgür'ün paylaştığı Vuslat dizisi, 24 Şubat Pazartesi akşamı 42. bölümüyle ekranlarda olacak. Yeni bölümde Feride, Serpil’in atölyeye yaptığı sürpriz ziyaretle yeniden umutlanacak. Peki, Vuslat'ın 42. yeni bölümünde başka neler olacak?

23.02.2020Televizyon
Regresyon ne demek Regresyon terapisi nedir

Regresyon ne demek? Regresyon terapisi nedir?

Regresyon 'gerileme, geriye gitme' anlamına gelen ve batı dillerinde kullanılan bir sözcüktür. Regresyon terapisinin başka bir ismi de geçmiş yaşam terapisidir. Regresyon terapisi, olumsuz duyguların nedenlerini izole etmek ve onlara daha iyi hitap etmek için nedenlerini belirlemek amacıyla bir kişinin hayatındaki çatışma alanlarına ve potansiyel olarak diğer olumsuz yönlere odaklanır. Peki, regresyon terapisi nedir? Regresyon terapisi nasıl çalışır?

31.01.2020Gündem
Son dakika haberler: Meditasyon sırasında iğrenç olayı itiraf etti Hem dolandırıldı hem hastanelik oldu...

Son dakika haberler: Meditasyon sırasında iğrenç olayı itiraf etti! Hem dolandırıldı hem hastanelik oldu...

İstanbul’da yaşayan ve iki çocuk annesi olan 49 yaşındaki A.S. de katıldığı bir kampta tanıştığı yaşam koçuna ‘Üzerindeki negatif enerjileri temizleme’ vaadiyle 6 bin dolar ödedi. Daha sonra ruh sağlığı gittikçe bozulan A.S. hastanede psikiyatrik tedavi görmek zorunda kaldı.

20.01.2020Gündem
Hipnoz Etkili Bakışlar İçin Makyaj Sırları

Hipnoz Etkili Bakışlar İçin Makyaj Sırları

Etkileyici ve derin bakışlar, günün her saati canlılığını koruyacak bir göz makyajı. Makyajın en önemli ve zor kısmı göz makyajıdır. Kalbin aynası olarak bilinen gözler, makyajda emek ister. Günün ilerleyen saatlerinde bu emeğin boşa gitmemesi için renklerin ve çizgilerin yanı sıra, doğru ve kaliteli ürünleri kullanmak da çok önemlidir. Pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm elde etmek için Pierre Cardin Cosmetics göz makyaj tekniklerinin sırlarını veriyor...

9.01.2020Alışveriş
Beyninizi detoksla yeni mevsime hazırlayın

Beyninizi detoksla yeni mevsime hazırlayın

Günümüzün en revaçta kelimesi oldu detoks. Hepimiz zihnimizi, evimizi, işimizi, her türlü organımızı detoksa almanın ve bunu en kısa zamanda yapmanın peşindeyiz. "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" mottosuyla yola çıkarsak, önce vücudumuzu sonra da beynimizi mi yoksa tam tersini mi yapmamız gerekir? Beynimiz ise eğer vücudumuzun yöneticisi, o ne kadar sağlam ve temiz olursa vücudumuz da o kadar sağlıklı olacaktır. Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Tufan Cansever, beynimizi temiz tutmanın yollarını madde madde anlatıyor.

17.12.2019Sağlık
35 uygulama denedi, bir araba parasını şifacılara harcadı...Bir şifa  bağımlısının  itirafları

35 uygulama denedi, bir araba parasını şifacılara harcadı...Bir şifa bağımlısının itirafları

Biyoenerji, refleksoloji, astroloji, hipnoz, detoks, vücut okuma, frekans, akupunktur, ayurveda, reiki, nefes, masaj ve dans terapisi, geçmiş hayat, şaman, aile dizimi... Sayması bile zor ama o bunların hepsini denedi. 10 yılda 35 şifa uygulamasını tecrübe etti. Sonra da oturdu, bu yolculuğun hikâyesini eğlenceli bir üslupla kaleme aldı. Uzun yıllar klip yönetmenliği ve senaristlik yapan, bugünlerdeyse üniversitede sinema dersleri veren Ela Başak Atakan’la kitabını konuştuk, uzmanlara da son yıllarda yükselen ‘şifa/kişisel gelişim’ fenomenini sorduk.

15.12.2019Hürriyet Pazar
Oyuncak açma videoları çocukları nasıl etkiliyor

Oyuncak açma videoları çocukları nasıl etkiliyor?

Dünyanın dört bir yanından çocuklar Noel'de ve yılbaşında istedikleri hediyelerin listesini çıkarmaya çalışıyor. Bazıları kataloglara ve reklamlara bakarak karar vermeye çalışırken bazıları da internetteki oyuncak açma videolarını izliyor.

10.12.2019Teknoloji
İnatçı hıçkırık tehlikeli olabilir

İnatçı hıçkırık tehlikeli olabilir!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, hıçkırık ve tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri anlattı.

24.10.2019Sağlık
Vajinismus nedir Vajinismus nasıl tedavi edilir

Vajinismus nedir? Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus, kadınlarda vagina kaslarının ilişkiyi zorlaştıracak ya da tamamen engel olacak şekilde istemsiz kasılmasıdır. Vaginadaki aşırı kasılma ve kapanma, cinsel ilişkinin denenmesiyle ortaya çıkar. Bazen kasılma çok şiddetli olur ve vaginanın girişi neredeyse komple kapanır ve ilişki imkansız hale gelir. Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş, vajinismus hastalığı konusunda bilgiler verdi.

17.09.2019Sağlık
Kaynak suyunda şifa arıyorlar

Kaynak suyunda şifa arıyorlar

Malatya'nın merkez ilçesi Battalgazi'deki şifalı olduğuna inanılan İspenderiye İçmeleri, yurt içinden ve yurt dışından çeşitli hastalıklarına çare bulmak isteyenlerin uğrak yeri haline geldi.

11.09.2019Seyahat
Vajinismus Her 10 Kadından Birinde Görülüyor

Vajinismus Her 10 Kadından Birinde Görülüyor!

Vajinismus her 10 kadından birinde görülmektedir. Pekçok kadın bunu cinsel yaşamın normal bir süreci olduğunu düşünerek katlanmaktadır. Oysaki çok basit ve kısa bir sürede tedavi ile problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş, vajinismus hastalığı konusunda bilgiler verdi.

Tamamlayıcı tıpta insan deneyleri yakında başlıyor

Tamamlayıcı tıpta insan deneyleri yakında başlıyor

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları’nın klinik araştırmaları (insanlar üzerinde araştırma) önümüzdeki günlerde başlayacak.

11.08.2019Gündem
İlk kez verildi: Almanya’da başarılı Türklere sosyal medya ödülleri

İlk kez verildi: Almanya’da başarılı Türklere sosyal medya ödülleri

Almanya’da sosyal medyada başarılı olanlara ilk kez verilen “Media Fluence Awards 2019” ödülleri, genç sosyal medya dünyasını da bir araya getirdi. Sosyal medyada Sallys Welt olarak tanınan ve yemek tarifleri paylaşan Saliha Özcan, geceden üç ödülle ödülle rekor kırdı.

25.06.2019Avrupa
Hiçbir şey yapmadan yürümek...

Hiçbir şey yapmadan yürümek...

Türkçeye ilk kez çevrilen Güney Amerikalı yazar Sergio Chejfec, ‘Benim İki Dünyam’ adlı romanında isimsiz bir şehri ziyaret eden bir yazarın şehrin sokaklarında yaptığı fiziksel ve zihinsel yürüyüşleri anlatıyor.

13.06.2019Kitap Sanat
Haziranda Prag Ihlamurlar altındaki Ortaçağ güzeli...

Haziranda Prag! Ihlamurlar altındaki Ortaçağ güzeli...

‘Moldau’ senfonik şiirini dinlemiş miydiniz? Prag’a gittiğinizde bestecisi Bedrich Smetana’yı Karl Köprüsü’nün yanı başında, ölümsüz eserini ithaf ettiği nehrin kıyısında otururken bulursunuz. Müzesinin önündeki heykeli sırtını nehre, yüzünü doğuya dönmüştür. Kıyı boyunca sıralanan ıhlamur ağaçlarını seyreder. Her mayısta onlar filizlenirken Prag Bahar Festivali, bestecinin senfonik şiiriyle açılır. Haziranda çiçekleri patladığında gerçek şölen başlar: Sokak, meydan ve parklarıyla Prag, mis kokulu ıhlamur bahçesine dönüşür.

10.06.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Deprem, kayıp ve yas müfredata girmeli

Klinik Psikolog Ayşegül Sabuncu, deprem ülkesi olduğumuzun bilinciyle fiziksel tedbirler kadar özellikle ilköğretimde kayıp ve yas konulu duygusal eğitimlerin de verilmesinin önemine dikkat çekti. Deprem konusunda yapılan paylaşımlarda yeterli duyarlılığın gösterilmediğini de anlatan Psikolog Sabuncu, “Depremde kurtarılan çocuklar üzerinden yapılan paylaşımlar, şimdiki ya da ileriki yaşantısında onları travmatize edeceği gibi, kişilik haklarını da ihlaldir. Acıları kişiselleştirmekten çok, kurumlar üzerinden yardımlaşmanın ön plana çıkarılması deprem travması yaşayanlara daha iyi gelecektir” dedi.

13.11.2020

Seyfettin Hoca nasıl dolandırılmış?

Önemli olan bir ekonomi profesörünün tuzağa düşmesi değil, nasıl düştüğü... Hangi yöntemin kullanıldığı... Prof. Dr. Seyfettin Gürsel’e sordum, anlattı. İşte ayrıntılar...

30.10.2020

FETÖ’cüler Amerika’daki tecavüz skandalını nasıl örttüler?

Aliya İzzetbegoviç’in çok değerli bir sözü var: “Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir. Siz siz olun, zalimle mücadele ederken ona benzemeyin.”

23.09.2020

Yeni nesil liderlik stratejileri nelerdir?

İş dünyasında ve sosyal hayatta insanlara liderlik edebilmek için ilgili alanda üstün bilgiye ve öz güvenli bir kişiliğe sahip olunmasının yeterli geldiği, antipatik davranan ve ültimatom vererek üstünlük sağlamaya çalışan kişilere saygı duyulduğu günler geride kaldı.

15.09.2020

Her ev bir okul, her oda bir sınıf

Uzaktan eğitim süreci başlıyor. Anne-babalar çocuklarından disiplin ve başarı bekliyor; çocuklar da ekranı yeniden eğitim için kullanmaya hazırlanıyor. Uzaktan eğitim sürecini daha verimli hale getirmek için neler yapmak gerektiğini uzmanlara sorduk.

29.08.2020

Sosyal medya aşkları tuzaktır kanmayın

Merhaba Güzin Abla,19 yaşındayım. Diş hekimliğinde okuyorum. Eğitimli bir aileden geliyorum. Yakınlarda çok büyük bir hata yaptım. Bir sosyal paylaşım sitesinde biriyle tanıştım ki o site aslında pek de düzgün bir site değil, biliyorum.

2.07.2020

Pandemi döneminde yaz gebeleri için 10 altın öneri

Dünyayı saran ve çok sayıda ölüme neden olan koronavirüs, herkesi olduğu gibi anne adaylarını da tedirgin ediyor.

31.05.2020

Vajinismus tedavi süreci nasıl olmalıdır?

Günümüzde kadınların hayatında olumsuz etkilere neden olan vajinismus hastalığı, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen tüm detayları Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, sizler için anlattı.

7.01.2020

'Fetih Suresi' ile gittik akıl süresi ile döneriz

Önceki gün Soçi’de müzakereler devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bir gazeteci, şunu sordu:

24.10.2019

Aile problemlerinde EMDR'nin yeri nedir?

Aile, bireyin kişiliğinde başlıca rol oynayan unsurlardan biri olmakla beraber aile içinde yaşanan problemler bireyi çıkmaza sürükleyebilmektedir. Bunlar; aldatma, aldatılma, boşanma, taciz, psikolojik veya fiziksel şiddet, şehir değişiklikleri, kayıplar, vb. olarak bireyin kendi ve aile içi psikolojisinde problem yaratacak unsurlar olarak görülebilmektedir.

28.07.2019

Lazer ışını ile çınlama tedavisi

Kulak çınlaması yani ‘tinnitus’, dışardan sesli uyaran olmaksızın kulaklarda ya da kafada ses algılanması şeklinde tanımlanmaktadır.

13.07.2019

Beyin Yarım Küreleri Özgürlüğünü İlan Ederse, Ne Olur?

Deniz kenarında bir çay içerken manzaranın güzelliğine mi odaklanırsınız yoksa arka masada oturan adamın peşinize düşmüş bir ajan olup olmadığına mı?

29.05.2019