GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzu okula gönderirken gözünüz arkada kalıyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzu okula gönderirken gözünüz arkada kalıyor mu?

Çocuğunuzu okula gönderirken gözünüz arkada kalıyor mu?

Son yıllarda yaşanan bazı olaylar, okul güvenliği konusunda velilerin kaygılarını artırdı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının arifesinde en değerli hazinemiz çocuklarımızın emanet edildiği okulların güvenliği hakkında önemli bilgiler.

Okullardaki güvenlik uygulamaları planlanırken, çocukların kendilerini aynı zamanda rahat ve sıcak bir ortamda hissetmeleri oldukça önemli. Bir anlamda okul güvenliğindeki yenilikçi yaklaşımlar, çözümleri de beraberinde getiriyor. Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor? Gerçekten okullarda güvenliği tam anlamıyla sağlamak mümkün mü?

OKUL GÜVENLİĞİNİN 4 TEMEL UNSURU

Saha çalışması: Okullarda güvenliği sağlarken sahada aktif bir şekilde yer almak gerekiyor. Okullardaki büyük ya da küçük tüm etkinliklere katılan güvenlik personelleri sayesinde öğrencilere ve velilere desteğin kesintisiz devam etmesi olanağı doğuyor.

Hassasiyet: Görevli çalışanların öğrencilerin yaş gruplarına göre hassasiyetlerini göz önünde bulundurup buna göre pozisyon alması da pedagojik açıdan büyük önem taşıyor. Hasta ya da engelli öğrencilerin sürekli takip edilerek sağlıklı ve huzurlu bir ortamda eğitim almalarının temel amaç olarak belirlenmesi gerekiyor.

Konumlandırma: Görev konumlandırması da okul güvenliğinin başı çeken başlıkları arasında yer alıyor. Güvenlik personellerinin tecrübelerine göre okulların en yoğun olduğu gündüz vardiyasında sabit sorumlu personel olarak hizmet sunması, okula gelen tüm veli ve öğrenciler ile yakından ilgilenilmesini ve böylece onların kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor.

Nitelikli işgücü: Doğru çalışan seçiminde izlenen titiz süreç de, okul güvenliğini daha sağlıklı kılıyor. Güvenlik personellerinin işe alım aşamasından itibaren uygun özelliklere sahip olup olmadıklarının ayrıntılı bir şekilde sorgulanması gerekiyor. Saygılı, doğru mesafeyi koruyan, uygun davranışlar sergileyen, tanımlanmış prosedürlere uyan, bu konuda eğitim almış, bunlara ilişkin operasyonel üst kontrolleri tam ve hassas olayların doğru şekilde bildirimini sağlayan personeller avantajlı duruma geçiyor. Ayrıca görev yapacak kişilerin sosyal zekaya sahip, iletişimi kuvvetli, kendini ifade etme yeteneği olan, aile ortamına sahip, kötü alışkanlıkları olmayan adaylar arasından seçilmesine de mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

False