İşte 2023 yılında ülkemize gelen turistlerin özellikleri

Güncelleme Tarihi:

İşte 2023 yılında ülkemize gelen turistlerin özellikleri
Oluşturulma Tarihi: Aralık 28, 2023 12:19

Turistin 11 gecelik Türkiye rüyası

Ipsos’un Visa için yaptığı araştırmaya göre Türkiye’ye gelen turistler ortalama 11 gece konaklıyor. En çok lezzetli yemekleri seviyorlar, Türkiye’yi bütçe dostu buluyor, cazip alışveriş imkanlarına bayılıyorlar. Seyahat başına ortalama 2 bin 900 dolar harcayan turistlerin yüzde 40’ı 12 ay içinde tekrar ülkemize gelmek istiyor.

Visa dijital ödemeler sektöründe dünyanın lider şirketleri arasında yer alıyor, 200'den fazla ülke ve bölgede tüketiciler, iş yerleri, finansal kuruluşlar ve devlet kurumları arasında ödeme işlemlerinin gerçekleşmesini sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde bana bir araştırma ulaştırdılar. Adı, Visa 2023 Global Seyahat Trendleri Araştırması.

Araştırma dünya genelinde 37 ülkede 40 binden fazla tüketicinin son 12 aydaki seyahatleri ve gelecek 12 ay için olan seyahat planları ile ilgili yapılan anket sonuçlarını kapsıyor. Ayrıca araştırma, pandemiden bu yana seyahat ve ödeme davranışlarının nasıl değiştiğini, sürdürülebilirlik ve deneyimsel seyahatin giderek artan önemini, yükselen maliyetlerin seyahatle ilgili tutumlara ve gelecekteki niyetlere olan etkisini de ortaya koyuyor. Tabii ki Visa için Ipsos tarafından gerçekleştirilen araştırmanın Türkiye bölümüne odaklandım. Ülkemizi son 12 ayda ziyaret eden turistlerle Nisan-Haziran 2023 döneminde gerçekleştirilen araştırmada oldukça ilginç bilgiler var. Haydi gelin birlikte göz atalım. 

Turistler yemekleri ve hesaplı tatili çok seviyor

·       Visa 2023 Global Seyahat Trendleri Araştırması, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin tercihleri ve harcama alışkanlıklarına dair önemli iç görüler sunuyor.

 • Araştırmaya göre, Türkiye’yi ziyaret eden turistler ağırlıkla Almanya, İngiltere, ABD ve Orta Doğu ülkelerinden geliyor.
 • Her 10 turistten 4’ü 12 ay içinde ülkemize yeniden gelmeyi planlıyor.
 • Türkiye’nin lezzetli yemekleri (yüzde 54), bütçe dostu olma özelliği (yüzde 42) ve cazip alışveriş imkanları (yüzde 41) ülkemizi çekici kılan ana nedenler arasında yer alıyor.
 • Türkiye’yi özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği de görülüyor.

 Çoğunluk kartla ödeme tercih ediyor

 •  Araştırmaya göre turistlerin yüzde 57’si ödemelerini kartla yapmayı tercih ediyor.
 • Kart kullananların yüzde 83’ü ise temassız ödeme yapmayı tercih ediyor.
 • Turistlerin kart kullanımını başlıca tercih sebepleri kart kabulünün yaygınlığı, kartların ATM’lerde geçerliliği ve kişisel tercih olarak kart kullanımını tercih etmeleri olarak sıralanıyor.  

Seyahat başına 2 bin 900 dolar harcıyorlar

 •  Visa 2023 Global Seyahat Trendleri Araştırması’na göre ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler seyahat başına ortalama 2 bin 900 dolar harcıyor.
 •  Türkiye’ye gelen turistler arasında seyahat başına en yüksek harcamayı 4 bin 15 dolar ile 12 yaşından büyük çocuklarla seyahat eden aileler gerçekleştiriyor.  

Ortalama 11 gece konaklıyorlar

 • Konaklama tercihleri açısından bakıldığında, yabancı turistler genellikle Türkiye'de ortalama 11 gece konaklıyor.
 • Güvenlik, temizlik ve konum ülkemizi ziyaret eden turistler için konaklamada temel kriterler olarak gösteriliyor.
 • Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin yüzde 80'i konaklamak için otelleri tercih ediyor. Bu alanda BAE (yüzde 91), Almanya (yüzde 89) ve İngiltere (yüzde 84) öne çıkıyor. 

Yüzde 50’si kendi rezervasyonunu kendisi yapıyor

 • Araştırma, Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin kişiselleştirilmiş deneyimleri tercih ettiğini gösteriyor. Turistlerin yüzde 29'u "her şey dahil", yüzde 21'i "kısmi paket" tercih ederken, yüzde 50’si kendi rezervasyonunu kendi yapmayı tercih ediyor.
 • Arkadaş veya aile önerileri, seyahat edenler için önemli bir referans kaynağı olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda seyahat inceleme siteleri, arama motoru sonuçları ve sosyal medya paylaşımları da etkili oluyor.
 • Turistler genellikle konaklama ve ulaşım için bir ay öncesinden rezervasyon yapmayı tercih ederken, restoran rezervasyonları ise ülkeye ulaştıktan sonra gerçekleştiriliyor.  

Sürdürülebilir seyahate ilgileri var

 • Visa 2023 Global Seyahat Trendleri Araştırması, Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 87’sinin, diğer alternatiflere göre benzer fiyat seviyesinde ya da daha ucuz olması durumunda çevre dostu seyahati tercih edeceğini ortaya koyuyor.
 • Sürdürülebilir seyahat dendiğinde seyahat edenlerin ilk aklına gelenler ise şöyle sıralanıyor: Sürdürülebilirlik kriterlerine uygun konaklama tesisleri yüzde 24), ulaşımda enerjinin verimli kullanımı (yüzde 20), tek kullanımlık plastikten kaçınma (yüzde 20).  

‘Türkiye’nin turizm gelirlerini 40 yıldır destekliyoruz’  

VISA Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, “Visa Global Seyahat Trendleri Araştırması’ndan çıkan sonuçlar, ülkemizdeki turizm sektörü için önemli içgörüler barındırıyor. 2024, Visa’nın Türkiye’deki varlığının 40. yıldönümü. Visa olarak ilk günden bu yana ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin her zaman rahat ve güvenli ödeme yapabilmeleri yolunda bir köprü olduk. Ülkemize döviz bazlı turizm gelirlerinin akışını sağlayan altyapımız sayesinde bu rolümüzü en iyi şekilde yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

İlandır

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!