ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Güncelleme Tarihi:

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları
Oluşturulma Tarihi: Kasım 09, 2023 15:39

Hepimiz cildimize en uygun içeriklere sahip ürünlerin peşinden koşuyoruz. İhtiyaçlarımıza göre araştırıyor, alışverişimizi yapıyoruz. Hatta alışveriş yaptığımız ürünlerin çoğu, fark etmeden cilt bakım rutini adımlarının sadece bir tanesini karşılayabiliyor. Peki hangi ürünleri, hangi sıralamada kullanacağımızı biliyor muyuz?

ISNTREE Türkiye olarak Instagram hesabımıza kullanıcılarımızdan gelen mesajların çoğu özellikle bu konuyla ilgili: Cilt Bakım Rutini Adımları nasıl olmalı? Gelin hep beraber bu adımlara göz atalım. Her cildin, ihtiyaçlarına göre kendi bakım adımları vardır. Fakat genel olarak bir bakım rutini sıralaması yapacak olursak, aşağıdaki adımları atmamız gerekir:

1. Yüz Temizleyici Jel, Köpük, Toz veya Yağ ile Cildinizi Temizleyin

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Bu adım ile cildiniz arınarak bir önceki günün stresi, makyaj kalıntıları ve ölü cilt hücreleri giderilir. Su, tek başına temizleme görevini üstlenemez. Mutlaka gözeneklerin temizliğini üstlenebilecek temizleyicilere başvurmak gerekir. Herhangi bir yüz temizleyici seçerken; cildinizi kurutmayan, nemlendiren ve yağ salınımını dengelenmesini destekleyen ürünleri kullanmaya dikkat edin.

2. Tonikleme Aşaması ile Cildinizi Bakıma Hazırlayın

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Tonikleme aşaması, cilt bakım rutininin olmazsa olmazıdır. Cildin temizlendikten sonra nemlendirilmesini ve enerjisini korunmasını destekler. Tonikleme, pamuk veya ele alınan yeterli miktardaki tonik ile yüze uygulanmalıdır. Ayrıca tonik kullanımı öncesi, cilt iyice durulanmalı; temizleyici ürünün kalıntıları giderilmelidir. Aksi takdirde, ciltte köpürme etkisine rastlayabilirsiniz. Neme ihtiyacı olan ciltler, tonikleme aşamasını  tekrarlayabilir. 

3. Serum ile Cildinizi Besleyin

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Cildinizin yeterince nemli ve temiz olduğundan emin olduktan sonra bakım rutininiz serumlama aşaması ile devam etmelidir. Ağır nemlendirici kremlerden önce, cildinizin ihtiyacına göre seçtiğiniz serumlar ile cildinizi destekler. Serumlar içerik özellikleri bakımından birkaç ihtiyacı birlikte karşılayan ürünlerdir. Ancak serum seçimi yaparken, cildinizin temel ihtiyacını belirleyip ona göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Birden fazla cilt problemini tek bir serum ile çözmek mümkün değildir. Bu nedenle serum ile birlikte; öncesi veya sonrasına ekleyeceğiniz bakım ürünlerinin birlikte kullanılabilir olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı içerikler ve bileşenler, birbirleri ile etkileşime geçip farklı etkiler gösterebilir.

4. Nemlendirici Krem ile Cildinizi Derinlemesine Nemlendirin

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Nemlendirici kremler, cildi nemlendirmekle kalmaz; çeşitli özellikleriyle cildin beslenmesini, yatıştırılmasını, korunmasını destekler. Bu kremler de cilt tipi ve ihtiyaçlarına göre çeşit sağlamaktadır ve kullanılan her nemlendirici krem, her cilde uygun olmayabilir. Dolayısıyla nemlendirici kreminizi seçerken, cildinizin ihtiyaçlarını ve ürün içeriklerinin cildinize etkisini göz önünde bulundurmanızı öneririz.

5. Güneş Koruyucu Kullanımı ile Cildinizi Güvende Tutun

ISNTREE ile Cilt Bakım Rutini: Sıralama ve Önemli İpuçları

Cilt bakım rutininin son aşaması her zaman güneş bakım kremi ile bitirilmelidir. Çünkü bakım rutininizde kullandığınız tüm ürünlerin sağladığı destekler, güneş koruması olmadan kendini gösteremez. Yılın her günü, güneş kremi kullanmak gerekir. Bunun nedeni güneşin sadece gökyüzü açıkken değil, hava ister bulutlu ister yağmurlu olsun, yaydığı UV ışınlarıyla cildi yıl boyunca sürekli ve sessizce etkisi altına almasıdır. Cildinizi bu saldırıya karşı korumasız bırakmak, kaçınmak istediğiniz tüm yaşlanma belirtilerine neden olur. Dolayısıyla bu adım, bakım rutininizin atlanmaması gereken en önemli aşamalarından birini oluşturur.

Sıraladığımız bu genel cilt bakım rutini adımlarını takip ederek siz de sağlıklı, dinamik ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz! Her bir adımın üzerine tıklayarak, ISNTREE'nin sizlere sunduğu ürünlere göz atabilirsiniz :)

İlandır 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!