İkinci Adam, Birinci Adamı anlatıyor

'İkinci Adam', 'Birinci Adam'ı anlatıyor

1968 yılının Kasım’a yaklaşan günlerinden birinde, Yayın Genel Yönetmeni Abdi İpekçi, pırıl pırıl bir fikirle gitti Ankara’ya. “İsmet İnönü, bizim gazeteye 10 Kasım için Atatürk’ü anlatacak” dedi. “Çok nefis bir dizi olacağına inanıyorum. Yarın saat 14.00’te randevumuz var. İkimizi de bekliyor.” İkimizi de dediği diğer kişi gazeteci Mete Akyol’du. Mete Akyol, bunun nedenini şöyle anlatıyor: “Taşınabilen türde bir ses alma aygıtına sahip olmak, bir gazeteci için o yıllarda, ‘bulunmaz Hint kumaşı’ değerinde bir ayrıcalık oluşturuyordu. Yayın genel yönetmenim, Ankara’da devletin ve partilerin ileri gelenleriyle görüşmelerini, bu ayrıcalığım nedeniyle bensiz yapmıyordu. İsmet İnönü’ye de yine birlikte gidecektik.”Birinci Dünya Savaşı’nda cephelerde önemli görevlerde bulunmuş, Milli Mücadele’de “Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisliği’nden Garp Cephesi Kumandanlığına kadar değişen birinci plandaki askeri faaliyetlerini, Mondros Mütarekesi ve Lozan Barış Konferansı başdelegeliği gibi büyük siyasi görevlerle tamamlamış, Cumhuriyet kurulduktan sonra başbakan olarak uzun yıllar olayların içinde yaşamış, başrolü oynamış İsmet İnönü, hatıraları en çok merak edilen devlet adamlarından biriydi. İşte o ikinci adam, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Abdi İpekçi’ye anlattı. Ve bu röportaj, bir kitap olarak Ka Kitap tarafından yayımlandı. Atatürk’ün ölümünün 77’nci yılında onu saygıyla anıyor, sizi bu röportajla baş başa bırakıyoruz.
Atatürkün arşivlerden çıkan en son fotoğrafları

Atatürk'ün arşivlerden çıkan en son fotoğrafları

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün çok özel fotoğraflarını arşivlerden çıkardı. Fotoğraflar ilk kez yayınlandı.
Atatürk hakkında yanlış bilinenler

Atatürk hakkında yanlış bilinenler

Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlattı, adını ‘Şu Çılgın Türkler’ koydu, kitap Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Senaryosunu yazdığı ‘Çanakkale 1915’ vizyonda rekorlar kırdı. İşte 2013 yılında kaybettiğimiz Turgut Özakman’ın “Atatürk hakkında sizi en çok rahatsız eden iddialar nedir?” sorusuna cevapları… 
Atatürk tarihe nasıl geçti

Atatürk tarihe nasıl geçti

Önde gelen tarihçilere Atatürk’ün Türkiye için ne anlama geldiğini sorduk. Hepsi, Atatürk Türkiye’sinin bugüne uzanan, göğüs kabartan başarısını vurguladı.
Beni iki kadın çok sevdi

Beni iki kadın çok sevdi

Gazi ve Fikriye, 15 yaşında Mustafa Kemal’e âşık olan ve son nefesini verene kadar tam 12 yıl o tutkuyu içinde yaşatan bir genç kadının hazin öyküsüdür.
Atatürkün giyim tarzı

Atatürk'ün giyim tarzı

Atatürk’ün terzisi Levon Kordonciyan’ın dedesiyle aynı ismi taşıyan dördüncü kuşak torunu büyük dedelerinden dinlediği Atatürk’ü anlatıyor
Atatürk’ün müzik zevki

Atatürk’ün müzik zevki

Konu müzikse Atatürk’ün sevdiği sanatçılar, makamlar iyi bilinir. Safiye Ayla ve Müzeyyen Senar en sevdiği sanatçılardandır. Zeybek’e Vardar Ovası’na, Yemen Türküsü’ne, Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme’ye olan aşkı malum. Peki ya ilk ve tek katıldığı konseri kaçımız biliyoruz?
Ünlüler için Atatürk: Olmazsa olmaz

Ünlüler için Atatürk: Olmazsa olmaz

Türk sinemasının duayenlerinden bugünün en popüler müzisyenlerine dek bir dizi sanatçıya, “Sizin için Atatürk ne demek” diye sorduk. İşte yanıtlar…
En iyi 10 Atatürk kitabı

En iyi 10 Atatürk kitabı

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve yaptıkları bugüne kadar yerli ve yabancı birçok yazar tarafından anlatıldı. Atatürk henüz hayattayken kaleme alınanlar var elbet ancak çoğu onun ölümünden sonra yazıldı. Kimileri onunla ilgili anıları anlattı, kimileri en eksiksiz portresini çizmeye çalıştı, kimileri baştan sona methiyeler düzdü. Atatürk’ü daha iyi anlayabilmek için de onu farklı açılardan anlatan en iyi kitaplara bakmak gerek. İşte en iyi 10 Atatürk kitabı...
Atatürk kültürü nasıl algıladı

Atatürk kültürü nasıl algıladı

Atatürk gibi liderler, kendi bireysel zevklerinin tutsağı olmazlar, onu nesnel bir anlayışla aşarlar. Sanat konusunda yaptıkları bu anlayışın ürünüdür.