"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Kılıç artıkları’

AKP’nin 7 Haziran değerlendirme raporunu Beşir Atalay hazırladı. 334’ü görevli 3 bin 574 kişinin katılımı ve 81 ilde düzenlenen toplantılar neticesinde kaleme alınan rapora Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi. Medyada ‘şok rapor’ olarak adlandırıldı. Hatta bu nedenle Beşir Atalay’ın adaylığı, karşı çıkmasına karşın Van’a alındı. Raporda ‘önemli’ hususlar dikkat çekti. Yeniçağ yazarı Ahmet Takan 18 Eylül’deki yazısında ‘Erdoğan’ı çıldırtan rapor ve itiraflar!...’ başlıklı ilginç bir yazı yazdı. “Siyasi gerilim düşürülmeli, adalet tesis edilmeli” vurgusu yapılırken, özetle “Mehmet Metiner, Savcı Sayan ve Ozan Kütahyalı vb. özneler üzerinden kamuoyu algısı oluşturma anlayışı terk edilmeli. Kılıç artıkları ekrana çıkarılmamalı. Nankör Kürtler çıkışından kaçınılmalı” deniliyor. Ahmet Takan’ın yazısının sonunda “R.T. Erdoğan, kendisine muhtıra niteliğindeki bu raporun bedelini kongrede ödetti. Belki de bu muhtıra, 1 Kasım sonrasına pusuya yatan Abdullah Gül için döşenen yol taşlarıydı. Bilemem!” demesi dikkat çekti.


NE DEMEK(Kılıç artığı, siyasi literatürde, dinsel katliamlardan sonra kılıç zoruyla Müslüman yapılmış ya da herhangi bir dini değiştirilmiş kişilere de deniyor. Türkiye’de katliamlardan sağ kalan veya Müslüman edilen Ermeniler olarak algılanıyor.)


3 AKİL ADAM GİTTİ


AKP vekil listelerini incelersek çözüm süreci ‘buzdolabı’nda beklerken, AKP’nin 7 Haziran’da aday gösterdiği üç ‘akil adam’ın milletvekili listesi dışında bırakılması dikkat çekti.
Bunlar kimler mi?
-Muhsin Kızılkaya (Mersin), Özgürlük Yolu’na yakınlığı ile biliniyor. Marksist Kürt hareketinde yer aldı. İÜ Siyasal’dan arkadaşı Özgür Gündem’de gazeteciliğe başladı, Güneş’te çalıştı. Bir dönem PKK’nın hedefi oldu. Birgün’de yazarken Habertürk’e geçti. Erdoğan’ın eski Başbakanlık Müsteşarı ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın sınıf arkadaşı... AKP politikalarına yakınlığı nedeniyle akil adam oldu; 7 Haziran’da Mersin’den milletvekili seçildi. Ancak 1 Kasım için listede yer almadı.
-AKP Kars milletvekili Av. Mehmet Uçum, İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi; ‘Arabuluculuk’ konusunda yüksek lisans yaptı. Üyesi olduğu TESEV’in Anayasa’yı izleme raporunu yazanlar arasında ve ‘Akil İnsanlar’ Doğu Anadolu grubunda olduğu biliniyor. Bu kez listeye alınmadı.
-Hüseyin Yayman, Hatay Dörtyollu; ‘Akil Adam’dı. Kürt politikalarını iyi bilen gazetecilerden olduğu için bir dönem TV’ler tarafından ‘paylaşılamayan’ isimlerdendi. 7 Haziran’da İstanbul’dan seçildi; 1 Kasım için ise listeye alınmadı. Yayman ne olursa olsun ‘gazeteci’ gibi davrandı; süreç içinde AKP’nin söylediklerini söylemedi; partinin uyguladığı politika da kafasını yatmadı. Belki bu nedenle liste dışında kaldı.
-AKP İstanbul 2. bölge 2. sıradaki Ermeni gazeteci-yazar Markar Esayan’ın aynı bölgeden 14. sıraya gönderilmesi de ilginç karşılandı. AKP bu bölgeden 12 üye çıkarmıştı.


VE DİĞER AYDINLAR


Kürt aydınlarından AKP ile ilişkilendirilen çok az sayıda yazar var; üç seçim önce aday olduğu Mersin-HADEP’ten az bir oyla kaybeden Orhan Miroğlu daha sonra AKP’ye girdi; 17 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde aday gösterildi. Taraf’tan sonra Star gazetesinde yazmaya başladı. Miroğlu, Musa Anter öldürüldüğü saldırıda ağır yaralanmıştı. Diğer bir Kürt aydını Yılmaz Odabaşı, kitabı en çok satılan şairlerden biri... Hizbullah’ın Diyarbakır’da devlet tarafından eğitildiğini 2000’e Doğru dergisinde gündeme getirmişti. AKP’den gelen teklifleri “Ben kimsenin boyunduruğuna girmem” diye kabul etmedi ve ‘bağımsız’ yanını gösterdi. Millet gazetesinde yazıyor.
-Prof. Dr. Mazhar Bağlı, AKP Şanlıurfa milletvekili... Şanlıurfa, Halfeti doğumlu, Selçuk Üniversitesi’nde sosyoloji okudu, Sakarya Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Aday gösterilmedi.
Mehmet Metiner, Savcı Sayan ve Rasim Ozan Kütahyalı; AKP’ye ‘toz’ kondurmuyorlar. Ümit Fırat ise iyi bir entelektüel; ‘yağcılık’ ve ‘yandaşçılık’tan uzak duruyor. Fırat, AKP’ye eleştirel bakan bir aydın.
Bölgede iktidar gücünü elinde bulunduran AKP ve HDP’ye de eleştirel bakan ve bağımsızlıklarını koruyan aydın tavrını gösteriyorlar.


BİLİYOR MUSUNUZ?


KENİZE MURAD İKTİDARA ÇATTI

-ANNESİ Sultan V. Murad’ın torunu olan ünlü yazar ve gazeteci Kenize Murad’ın (75), Fransa’da yayınlanan Le Figaro gazetesinde 18 Eylül’de çıkan, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönük ağır eleştiriler yöneltilen yazısında; adaletin ‘dize’, polisin ‘etkisiz hale’ getirildiğini ileri sürerken, iktidarın HDP’yi terörü desteklemekle suçladığı, buna karşılık milliyetçi grupların da HDP üyelerine ve hatta Kürt kökenli ‘sıradan’ vatandaşların evlerine saldırdığına, siyasi partilerin güçsüzlüğünden de yararlanılarak onların baskı altında tutulduğuna dikkat çektiğini, bu arada Hürriyet’in uğradığı saldırıya değinirken hayali suçlamalarla gazetecilerin tehdit edildiği ve davalar açıldığını belirttiğini...
-“YOLSUZLUK hırsızlık değildi” fetvasıyla tarihe geçen ‘Erdoğan’ın fetvacısı’ olarak tanınan’ Hayrettin Karaman’ın, Yeni Şafak’taki yazısında AKP’nin yolsuzlukların faturasını halka ve rüşvet verenlere kestiğini...


BATI TRAKYA’DA 4 VEKİL DE TÜRKİYE MEZUNU


YUNANİSTAN’daki Batı Trakya Türk azınlığının, Yunan Meclisi’nde 4 milletvekilliği ile temsil edilecek olması Yunanlılar arasında şok yarattı. Gümülcine’de (Rodop) 3 milletvekilliğini de Türkler aldı. SYRİZA Partisi’nden Biyolog Mustafa Mustafa ve Dr. Ayhan Karayusuf ile AB yanlısı merkez sol To Potami (Nehir) Partisi’den Av. İlhan Ahmet; 3 vekil çıkaran İskeçe’de ise SYRİZA’dan eczacı Hüseyin Zeybek... Zeybek’le SYRİZA, Batı Trakya’da Yunanistan’ın ortalamasının üzerinde oy aldı. 4 milletvekili de Türkiye üniversiteleri mezunu...

MESAJ PANOSU


-ROBOSKİ, Gezi ve Suruç katliamlarının mağdurları ve yakınları 1 Kasım seçimlerinde HDP adayı... Katliamlar Meclis’te de AKP’nin peşinde olacak. Celal BAŞLANGIÇ
-BU ülkede 1950’den beri en kârlı iş din ticaretidir. Riski yok, müşterisi çok... AKP ile sömürü zirvede... Serdar YILMAZ
-C. Dündar, H. Cemal, S. Kabaş ve Hürriyet’i nasıl savunduysak, H. Karaca ve G. Avcı’yı da öyle savunuruz. İsme göre mi adalet dağıtılacak? Simge EKİCİ

X