"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Diş fırçasında yerli üretim, doğru adım ile 32 milyona çıktı

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere 7 bakanın sektörlerin soru ve sorunlarını dinledikleri “Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası”nda Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi sözcüsü Sibel Tüzün, söze istihdamla girdi:

- Sektörümüz 188 bin kişiye istihdam sağlıyor.

180 dolayında ülkeye ihracat yaptıklarını belirtip, taleplere geçti:

- Sektörümüzün bazı ürünleri ülkemizde ilaç ve tıbbi cihaz gibi görülüyor. Oysa Avrupa Birliği’nde (AB) sektörümüzün ürünleri kozmetik sayılır. Bu konuda AB’ye uyum bekliyoruz.

Ardından diş fırçasına değindi:

- Diş fırçasında koruma var. Dolar bazında belirlenen ek vergi nedeniyle ithal fırçaların fiyatı yüzde 80 dolayında arttı. Ek verginin TL’ye çevrilmesini talep ediyoruz.

Uygulamanın Türkiye’de diş fırçası kullanımını düşürdüğünü vurguladı:

- Ülkemizde yıllık diş fırçası satışı 73 milyondan 71 milyona indi.

Ülkemizin nüfusuna işaret etti:

- Yani, kişi başına yılda bir fırça dahi düşmüyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, soru ve sorunları yanıtlarken, diş fırçası konusunu açtı:

- Diş fırçasında 23 cent koruma var.

Sonra şu verileri paylaştı:

- Ülkemizde yılda 25 milyon adet yerli diş fırçası üretilirken bu rakam 32 milyona çıktı.

Bu veriyle birlikte konuya bakışını paylaştı:

- Yerli üretim arttığına göre, demek ki doğru yapmışız.

TOBB’da bunları dinledikten 2-3 gün sonra Procter & Gamble (P & G) Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu’yla sohbet ettim. Turnaoğlu, P & G’nin ilk kez bu yıl Las Vegas’ta (ABD) gerçekleşen CES’e (Consumer Electronics Show) katıldığını belirtti:

- Las Vegas’taki fuarda elektrikli-sensörlü diş fırçamız sergilendi.

Söz konusu diş fırçasının özellikleri üzerinde durdu:

- Diş fırçası, üzerindeki sensör sayesinde, “Şu noktayı yeterince fırçalamadın” diye uyarabiliyor. Günlük diş bakım verilerinizi diş hekiminize de gönderebiliyor.

Türkiye’de elektrikli diş fırçalarının pazardaki payını merak ettim, yanıtladı:

- Yüzde 7 civarında.

Dünya artık diş hekimine günlük rapor gönderebilen diş fırçasını konuşuyor.

Biz, yıllık diş fırçası satışının 73 milyondan 71 milyona gerilemesine sorumlu sorumlu arıyoruz.

Tek sorumlu “gümrükte ek vergi” olabilir mi?

 

İŞÇİ ÇIKARMAK YERİNE ‘FON’ FIRSATINA BAK

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile birlikte düzenledikleri “Reel Sektör & Finans Sektörü Diyalog Toplantısı”nın aralık ayında gerçekleşen Tekirdağ ayağındaki sunumunda 1000 dolayındaki iş insanına “esnek çalışma”yı anımsattı:

- Bugüne kadar “esnek çalışma”dan 56 bin kişi istifade etti. Bu, TOBB olarak bizim hükümetten talep ettiğimiz bir destekti. Bu fırsatı değerlendirin.

Hisarcıklıoğlu, “esnek çalışma” ve “kısa çalışma ödeneği” konusunu geçen hafta bir kez de TOBB Yönetim Kurulu’na anlattı. Konuya dikkat çekebilmek için şu mesajı seçti:

- İşinizde sıkıntı varsa, işçi çıkaracaksanız, çıkarmayın. İşçiyi 3 ay evine gönderin. O süre içinde maaşını İşsizlik Fonu’ndan almak mümkün. 3 ay sonra işler düzelince o personel yeniden işbaşı yapsın.

Bunun üzerine bir yönetim kurulu üyesi şu benzetmeyi yaptı:

- Başkan, bu “İşten atma, Fon’dan al” gibi bir şey mi?

Hisarcıklıoğlu, benzetmenin yanlış anlaşılacağını dikkate aldı:

- Öyle demeyelim ama “esnek çalışma” ve “kısa çalışma ödeneği”nden faydalanmayı bilelim.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç araya girdi:

- İş müfettişleri “kısa çalışma ödeneği” konusunda aşırı inceleme yapınca süreç yavaşladı. Şimdi yeminli mali müşavirlerin hazırladığı dosya ile “kısa çalışma ödeneği”ne başvurmak mümkün.

İşçi çıkaracak şirketlerin bu seçenekleri gündemine almasında yarar var değil mi?

 

ELEŞTİRİRKEN ‘MAGMA’DA YAKMAYIN

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, başarılı bir uyuşturucu ele geçirme operasyonu sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi’ne baklava gönderdi. Baklavaları götüren ekibini tembihledi:

- Sakın, “Baklavaları Valimiz gönderdi” demeyin. “İstanbullular size baklava gönderdi” diyeceksiniz. Çünkü, operasyonda elde edilen başarı, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiriyor.

Vali Yerlikaya, baklava konusunu hafta içinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni (TGC) ziyareti sırasında anlattı. Yerlikaya, TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Ahmet Özdemir ve Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı'nın ev sahipliği yaptığı ziyarette gazetecilere şu mesajı verdi:

- Bizleri överken gökyüzüne çıkarmayın, eleştirirken de “magma”da yakmayın.

 

X