"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Açık denizde tutulan balığı ithal saymayın

İSTANBUL Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Tuncay Sagun, geçen ayki “Büyükelçiler Zirvesi” haberlerinde bir ayrıntıya takıldı: - Türkiye’yi dünyada temsil eden büyükelçilerimize somon füme ikram edildiğini gördüm, üzüldüm.

Ardından kendi içinde sorguladı:

- Büyükelçilerimize soğuk balık olarak levrek ikram edilemez miydi?

 Sonra arkadaşlarına dert yandı:

- EFTA ülkelerinden somon ithalatında vergi yok. Türkiye’ye Norveç’ten somon ithalatının önü açık ve hacim giderek artıyor. Norveçli üreticiler Türkiye’de iddialı büyüme planlıyor.

Omega 3’le ilgili algıya işaret etti:

- Somon balığı hep omega 3 zengini olarak tanıtılıyor. Bu durum, ülkemizde üretilen diğer balıkların omega 3 konusunda somondan geride kaldığı algısı oluşturuyor.

Bu konudaki iddiasını ortaya koydu:

- Analiz yaptırın, somonun ülkemizde avlanan ve üretilen balıklara oranla daha düşük omega 3 içerdiğini görürsünüz.

İlgili bakanlıklara başvurularını aktardı:

- Norveç’ten ithal edilen somona kota konulması veya ek vergi yansıtılması için ilgili bakanlıklardan talebimiz var.

Sagun’la sektörü konuşmak üzere buluştuğumuzda somon olayını aktardıktan sonra açık denizlerde avlanmaya odaklandı:

- Türk bayraklı teknelerimizle uluslararası sularda avladığımız balıklar hamsi hariç ithalat muamelesi görüyor. Gümrük vergisi biniyor.

Açık denizde tutulan balığı ithal saymayın
Tuncay Sagun

Bu yüzden kendi karasularımızda avlanma yoğunluğunun arttığını vurguladı:

- Uluslararası sularda, başka ülkelerin kıta sahanlığına girmeden avlanmaya imkan verecek boyutta ve teknolojik donanıma sahip teknelerimiz var. Uluslararası sularda avlanmamız teşvik edilirse, kendi karasularımızdaki aşırı yoğunluğun da önüne geçilir. Türk balıkçısının uluslararası sularda avladığı balığı ithal saymanın mantığı var mı?

ORKİNOS KOTASI HAKKIMIZI ALALIM

TUNCAY Sagun, Uluslararası Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonu’nun (ICCAT) orkinos avlama kotalarını belirlediğini vurgulayıp, ekledi:- Akdeniz çanağındaki avlanma kotası toplam 22 bin 695 tondur. En büyük payı yüzde 59’la AB alır. Fas’ın payı yüzde 9.48, Tunus’un 7.8, Libya’nın 6.9, Türkiye’nin 4.15’tir.Libya, Mısır ve Suriye’den kota satın aldıklarını kaydetti:- ICCAT’ın 3 yılda bir yaptığı kota toplantısı bu yıl kasım ayında Fas’ta olacak. Orada ülkemizi temsil edecek heyetin iyi bir diplomasiyle kotamızı artırmasını bekliyoruz.Orkinosun ihracattaki önemine işaret etti:- Japonya’ya ihracatımızda ilk sırada orkinos yer alıyor. 2016 orkinos ihracatımız 55 milyon dolar.

AVRUPALI YİYOR YETİŞTİRME BALIĞA SİZ DE GÜVENİN

İSTANBUL Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Tuncay Sagun, Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada 24’üncü iken 21’inci sıraya çıktığını belirtip ekledi:

- Avrupa’da ise 4’üncü iken Yunanistan’ı geçip 2’nci olduk. Norveç birinci sırada.

Avrupa’da tükettiği her 3 balıktan birinin Türkiye’den gittiğini vurguladı:

- Avrupalı yetiştirme balıklarımızı gönül rahatlığı ile tüketirken, ülkemizde tercih edilmemesi, üzerinde durmamız gereken bir konu.

Balık çiftliklerinin Avrupa Birliği kriterlerine uygun, çevre şartlarına duyarlı olduğunu savundu:

- İşletmeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenli denetleniyor.

İddiasını da ekledi:

- Yetiştirme balık, bilinenin aksine daha güvenli ve hijyenik.

LEVREK LİDER

TUNCAY Sagun, su ürünleri ihracatının 2016’da yüzde 13 artışla 794 milyon dolara yükseldiğini vurgulayıp, balık türlerine göre ilk 3’ü sıraladı:

- Levrek (304 milyon dolar), çipura (222 milyon dolar), alabalık (103 milyon dolar).

X