"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Katillerin güncesi

Joshua Oppenheimer, ‘Sessizliğin Bakışı’nda (‘The Look of Silence’) 2012 yapımı ‘The Act of Killing’de attığı adımın devamını getiriyor. Film, tıpkı ilk belgeselde olduğu gibi Endonezya’da iktidara el koyan ordunun 1965’te eli kanlı kitleler vasıtasıyla yaklaşık bir milyon insanı ‘Komünist, dinsiz ve vatan haini’ oldukları gerekçesiyle katlettiği olaylara odaklanıyor. Öykünün ana karakteri Adi, ağabeyinin katilleriyle ve onların çocuklarıyla yıllar sonra yüzleşirken seyirci olarak bizi de insanlık tarihinin en kara sayfalarından biriyle baş başa bırakıyor.‘Sessizliğin Bakışı’nda aslında çok yakından tanıdığımız bir tipoloji veruh durumuyla bir kez daha karşı karşıya geliyoruz.

Joshua Oppenheimer, ‘Sessizliğin Bakışı’nda (‘The Look of Silence’) 2012 yapımı ‘The Act of Killing’de attığı adımın devamını getiriyor. Film, tıpkı ilk belgeselde olduğu gibi Endonezya’da iktidara el koyan ordunun 1965’te eli kanlı kitleler vasıtasıyla yaklaşık bir milyon insanı ‘Komünist, dinsiz ve vatan haini’ oldukları gerekçesiyle katlettiği olaylara odaklanıyor. Öykünün ana karakteri Adi, ağabeyinin katilleriyle ve onların çocuklarıyla yıllar sonra yüzleşirken seyirci olarak bizi de insanlık tarihinin en kara sayfalarından biriyle baş başa bırakıyor.‘Sessizliğin Bakışı’nda aslında çok yakından tanıdığımız bir tipoloji ve ruh durumuyla bir kez daha karşı karşıya geliyoruz.

X