"Selim Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Öztürk

iPhone XS mi iPhone XR mı?

Apple'ın yeni iPhone'ları geçtiğimiz günlerde tanıtıldı; fiyatları henüz Türkiye için netlik kazanmış değil; ancak 15 bin TL'yi aşkın fiyatları göreceğimiz de çok uzak bir ihtimal değil. Peki yeni iPhone'lardan hangisi size göre? iPhone XS mi yoksa iPhone XR mı?

Apple'ın yeni iPhone'ları ortaya çıktı; şimdi akıllardaki soru şu: iPhone XS ile iPhone XR arasında ne fark var? Hangisini almak en mantıklısı? Açıkçası Türkiye fiyatları belli olduğunda her iki telefon da cepleri fena halde yakacak; buna şüphe yok. Bu yazı, daha çok iPhone'u yurt dışından almayı planlayanları hedefliyor; zira fiyatları da ABD'den baz alacağız. Öncelikle iPhone XR, iPhone XS'e göre çok daha makul bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bunda en başta fiyat faktörü önemli bir rol oynuyor. Zira iPhone XR, iPhone XS'e göre 250 dolar daha ucuz; elbette bu fark Türkiye'de daha yüksek olacak. iPhone XS'in ABD fiyatı 999 dolardan başlıyor; iPhone XR söz konusu olduğunda ise bu rakam 749 dolarda kalıyor. Bu fark önemli.

iPhone XS mi iPhone XR mı
iPhone XR'ın iPhone XS'e göre sunduğu önemli avantajlardan biri de renk seçenekleri. XR söz konusu olduğunda siyah, beyaz, sarı, kırmızı, mavi dahil 6 farklı renk seçeneğine sahipsiniz. iPhone XS serisi söz konusu olduğunda ise uzay grisi, gümüş ve altın renk seçenekleri dışında bir opsiyonunuz bulunmuyor. 

iPhone XS mi iPhone XR mı

iPhone XR'ın öne çıkan bir diğer özelliği ekranının iPhone XS'e göre daha büyük olması. Kabul edelim ki artık büyük ekransız bir telefon düşünemiyoruz; en azından pek çoğumuz telefon alırken bunu bir kıstas olarak kabul ediyor. iPhone XS'in 5.8 inç'lik bir ekranı var; küçük bir ekran değil elbette; ancak iPhone XR 6.1 inç'lik bir ekrana sahip. 

iPhone XS ve iPhone XR pek çok donanımsal özellik bakımından benzerlik gösteriyor. 250 dolarlık fiyat farkına karşın örneğin 7 megapiksel ön kamera her iki modelde de aynı. Face ID teknolojisini her iki model de kullanırken, diğer yandan 1080p HD video çekimi ve Animoji gizi özellikler yine benzerlik gösteriyor.

iPhone XS mi iPhone XR mı
Şimdi yukarıdaki tabloya bakalım. Göreceğiniz üzere hemen her özellik modellerde benzer... Arka kamera söz konusu olduğunda da lens sayısını hariç tutarsak büyük bir farklılık göze çarpmıyor. iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR'ın üçü de 12 megapiksel arka kameraya sahip ve Smart HDR, portre modu ve optik imaj sabitleme gibi özelliklere sahipler. En önemli fark ise zum özelliğinde ortaya çıkıyor. iPhone XR modelinde tele foto lensi yok; yani arka yüzde tek bir kamera bulunuyor. Bu nedenle sadece 3x dijital zum yapabiliyor. 

iPhone XS mi iPhone XR mı

iPhone XS ve iPhone XS Max'te ise tele foto lens bulunuyor ve 2x optik zum yapılabiliyor; 6x de dijital zum söz konusu. Ancak kameranızın zum özelliğini çok kullanmıyorsanız iPhone XR'in kamerası hayli yeterli görünüyor.

Gelelim işlemciye. iPhone XR ve iPhone XS aynı işlemciden güç alıyor: A12. 6 çekirdek CPU ve 4 çekirdek GPU'suyla her iki telefon da aynı güçte. iPhone X'lerde yer alan A11 yongasıyla kıyaslandığında A12 yongası saniyede 5 trilyon işlemi yerine getirebiliyor. Bu sayı A11'lerde 600 milyar/ saniye idi.

Batarya ömrü de kullanıcılar için oldukça hayati bir öneme sahip. 

iPhone XS mi iPhone XR mı

iPhone X'in batarya ömrü 12 ila 13 saat,

iPhone XS 12.5 ila 13.5 saat,

iPhone XS Max 13.5 ila 14.5 saat,

iPhone XR ise 15.5 la 16.5 saat batarya ömrüne sahip. 

Anlayacağınız iPhone XR, sadece iPhone XS'e değil, iPhone XR'a da ciddi fark atıyor ve batarya ömrü konusunda Apple'ın en iyi iPhone'u olma özelliğine sahip. 

iPhone XS mi iPhone XR mı

Çift SIM kart desteğinin üzerinde durmak gerekiyor. Ancak Türkiye kapsamında konuşacak olursak çift SIM kartlı iPhone modeli Türkiye'ye gelmeyecek. Sadece Çin sınırları içinde aynı tepside çift SIM kartın kullanılabildiği modeller satışta olacak. eSIM teknolojisiyle çift SIM kart desteği kazanan iPhone modelleri sadece 9 ülkede satışta olacak; ve evet, bu ülkelerin arasında Türkiye yer almıyor. 

iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR'ın üçü de aynı ekosistemi kullanıyor. Peki bu ne demek? iOS 12 her üç modelde de bulunacak; tüm modeller Apple Watch, Airpods dahil diğer tüm aksesuarlarla sorunsuz çalışacak.

Özetle iPhone XS ile kıyasladığımızda arka kamera ve beraberinde optik zumu hariç tutarsak, iPhone XR makul bir seçenek gibi görünüyor.

X