"Selim Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Öztürk

Selim Öztürk

Twitter'da onaylı hesap nasıl alınır?

27 Eylül 2017

Aslında Twitter'da onaylanmış hesap sahibi olmak tam olarak sizin elinizde olan bir şey değil. Eğer kriterleri karşılıyor ve de Twitter'ın onayından geçerseniz mavi tiki hesabınızın hemen yanı başında görebiliyorsunuz.

Peki Twitter'da onaylı hesap sahibi olmak için ne yapmak gerekiyor?

Sektörden arkadaşım Özgür Çetin'in kaleme aldığı yazıya göz atalım:

Öncelikle onaylı hesap olmanız için belli bir konuda düzenli içerik paylaşıyor olmanız gerekiyor. Yani ayda yılda bir Twitter kullanıyorsanız pek şansınız yok. Düzenli ve nitelikli içerikler paylaşıyor olmanız birinci şart. Ayrıca spesifik bir konuda paylaşım yapıyor olmanız şansınızı artıracak bir diğer önemli faktör. Twitter hangi hesapların onaylanabileceği ile ilgili şu bilgiyi veriyor: Genel olarak bu hesaplar müzik, oyunculuk, moda, hükümet, politika, din, gazetecilik, medya, spor, iş dünyası ve diğer temel ilgi alanlarına mensup kullanıcılar tarafından kullanılır.

Diyelim ki yukarıdaki şartları taşıdığınıza inanıyorsunuz. Şimdi ikinci adıma geçebilirsiniz. Bunun için hesabınızın aşağıdaki özellikleri taşıyor olması gerekiyor: Onaylanmış bir telefon numarası, Onaylanmış bir e-posta adresi, Kişisel bilgiler, bir profil fotoğrafı, bir başlık fotoğrafı, bir doğum günü, bir web sitesi ve Tweet gizlilik ayarlarında Tweetlerin herkese açık olarak ayarlanmış olması.

Bu arada sadece bireysel değil kurumsal hesaplar da onaylı olabiliyor. Onlar için de bu tarz başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Yazının devamı...

Telefon pazarını kökten değiştiren oyuncak: iPhone!

30 Haziran 2017

Gerçi 3G'ye o günler gerçekten de ihtiyacımız var mıydı, pek sanmıyorum; zira o günler ne yüklü dosyaları indirme durumumuz vardı; ne çeşit çeşit binlerce uygulama. İlk iPhone'da App Store dahi yoktu! Apple'ın halihazırda kullanıcılara sunduğu belli başlı uygulamaları kullanmak zorundayd

İşte ilk iPhone'un ekran görüntüsü... Ön yüzde kamera yok; selfie de neymiş! Uygulamalar böyleydi; App Store'un eksikliği dikkatinizden kaçmamıştır. SMS, takvim, e-mail, kamera, fotoğraflar, hesap makinesi, hava durumu, notlar, saat ve ayarlar bugün de kullandığımız uygulamalar; ancak artık uygulama çeşitliliği o kadar arttı ki örneğin bir Whatsapp'sız Facebook'suz Twitter'sız akıllı telefonu düşünebilmek epey güç.


İlk iPhone tasarım olarak da oldukça beğenilmişti; dokunmatik ekrana pek alışkın olmadığımızdan epey farklı geldi bize. iPhone'ların Türkiye'ye gelmesi aslında 2008-2009 yıllarına tekabül ediyor; benim kullandığım ilk iPhone, iPhone 4'tü. iPhone 2G zaten Türkiye'de pek varlık gösterememişti; iPhone 3G ile akım başlamıştı. iPhone 4 ise Apple'ın özellikle Türkiye pazarında yayılmaya başlamasını sağlayan telefon modeli olmuştu.

Jobs'un "devrimci cep telefonu ve mükemmel bir internet iletişim cihazı" olarak tanımladığı iPhone kısa bir sürede dünyada büyük yankı uyandırdı ve ilgi gördü. Piyasaya ilk çıkışında 3,5 inç büyüklüğünde, 320x480 piksel çözünürlüğünde, 128 megabayt RAM'e ve 2 megapiksel kameraya sahip iPhone, IOS 1.0 sürümünü kullandı. Her yıl yeni bir modeli kullanıcılara sunan şirket, geçen yıl eylül ayında iPhone 7 ve 7 Plus akıllı telefonlarını satışa çıkardı. 10 yıllık süreçte teknolojisinde büyük ilerleme kaydeden iPhone, 5,5 inç büyüklüğüne, 1920x1080 piksel çözünürlüğüne, IOS 10 sürümüne, 3 gigabayt RAM'e ve 12 megapiksel kameraya ulaştı.

Apple bugüne kadar 15 farklı iPhone modelini duyurdu;

Yazının devamı...

Bulut geleceğin ta kendisi!

16 Nisan 2017

Dünyanın gözü bu hafta Shenzhen'de gerçekleştirilen Huawei Global Analyst Summit 2017'deydi. Hürriyet olarak biz de Shenzhen'de Huawei yöneticilerinin konuşmalarını yakından dinledim; mühendislerin çalışmalarını yakından inceleme şansı yakaladım.

Huawei Yetkili Direktörü ve Pazarlama Stratejileri Yöneticisi Eric Xu, geleceğin akıllı dünyasına yolculuğun son sürat devam ettiğini, yıllar boyu devam eden keşiflerin teknolojinin gelişimine güç verdiğini söyledi. Xu, Huawei’nin odak noktasının ICT altyapısı, dijital dönüşüm ve akıllı cihazlar olacağını da açıkladı.


Huawei Rotating CEO Eric Xu 

Huawei'nin Bulut servislerine ağırlık vereceğini belirten Xu, bu alanda ciddi yatırımlar yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini söyledi ve Huawei Cloud Family yani Huawei Bulut Ailesi'ni oluşturacak herkese açık (Public Cloud) ve güvenli Bulut platformuna odaklandıklarını belirtti. Bu ürün ailesinde Huawei’nin kendi işlettiği herkese açık bulut servislerinin yanı sıra operatörlerle birlikte, onların özel ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş bulut servisleri de yer alacak.

Huawei Strateji Pazarlama Sorumlusu William Xu, endüstrilerin hızla dijitalleştiğini, bu durumun ise yepyeni fırsat kapıları yarattığını söyleyerek konuşmasına başladı. Değişmeyen tek şeyin 'değişim' sözcüğü olduğunun altını çizen Xu, HAS 2017'nin başlangıçta sayıca 50'den az davetliyle gerçekleştirildiğini, bugün 500'ün üzerine çıktığını kaydetti.

Yazının devamı...

Ekrandan kitap okumak mı? Kalsın!

29 Mart 2017

Ama bazı şeyleri inatla teknolojiyi bulaştırmamaya kararlıyım. Evet bunu söyleyen bir teknoloji editörü; yanlış duymadınız! Kitap okumak... Ne güzeldir, boş vakit yaratıp sakin kafayla sayfalar arasında sörf etmek, hayal dünyasına dalmak. Ama o da ne? E-kitaplar epey yaygınlaşmaya başladı şu sıra; ancak ben nedense başından beri hiç meraklısı olmadım; heves etmedim.

Evet, haberleri dijitalden okumak büyük kolaylık ve keyif belki; ama kitap okumak söz konusu olunca orada bir durmak lazım. En azından kendi adıma bu böyle. Kitabı alır almaz yaptığım ilk şey o kitabın kokusunu içime çekmek. Yıllardır da yaparım bunu; büyük keyif verir bana. Sonra da fırsat buldukça ardı ardına çeviririm yaprakları.

Kitabı taşımanın zahmeti var elbet; bir e-book taşımak gibi asla değil; pratik hiç değil. Ama yanıma minik bir çanta alıp kitabı da beraber taşımak daha makul geliyor bana; çünkü dijital ekrandan kitap okumak nedense o keyfi bana hiç vermiyor. Bir de bu kitapları sesli dinleyenler var; onu hiç anlamıyorum mesela. Mesela klasiklerden Suç ve Ceza'nın internete yüklenmiş sesli halini düşünün. Biri okuyor, seslendiriyor, siz okumadan dinliyor ve kitabı okumuş değil dinlemiş oluyorsunuz!

Evet belki bu da bir yöntem ama ona da kitap okumak denmiyor herhalde. Kitap okuyanlar hayal güçlerini de sonuna kadar kullanır; karakterleri kendi aklından tasvir eder, sürprizli olur, heyecanlı olur. Kitap dinlemek ise bu keyiften epey uzak bir eylem bana kalırsa.

Elbette herkesin kendince bir çözümü var; ama ben yine de bildiğimi okuyacağım, eski usül okumaya devam!

Yazının devamı...

Whatsapp'a bu özellik hiç gitmedi hiç!

22 Mart 2017

Facebook Snapchat'i bitirmeyi kafayı takmış; bu çok net. Pek çok özelliğini ilk Instagram'a alarak Snapchat'e büyük darbe indirdi indirmesine; ama olay Instagram'la sınırlı kalacak gibi değil. Facebook'a da yakında Hikayeler özelliğinin geleceğini biliyoruz; ancak öncesinde Whatsapp'a bu güncelleme geldi bile!

Ancak Whatsapp'ta olumlu tepkiler almadı bu özellik. Instagram'ın aksine Whatsapp'ta kendi adıma Hikayeler özelliğinin yoğun olarak kullanılmadığını görüyorum. Benim de açıkçası paylaşasım gelmiyor; hani Instagram neyse de Whatsapp'ta ayrıca görüntü paylaşmaya nedense ihtiyaç duymuyorum sanırım; çünkü bence Whatsapp bu iş için uygun bir mecra değil; sohbet eder konuşursun; ancak sosyal medya olarak bu uygulamayı kullanmaktansa gerçekten iletişim için bu uygulamanın daha çok tercih edildiği muhakkak.

Facebook, elbette Whatsapp'a bu özelliği getirerek yeni yeni bir şeyler deniyor şüphesiz; ancak siz de dikkat ettiğiniz üzere bu özellik pek tutmadı; üstüne de herkesin yoğun olarak kullandığı Durum ve Favori bölümleri atıldı.

Whatsapp, tepkilere kulak vererek Durum özelliğini geri getirdi getirmesine de bakalım Hikayeler özelliğini de aynı son mu bekliyor? Bekleyip göreceğiz.

Yazının devamı...

Horizon Zero Dawn için PlayStation alınır!

8 Mart 2017

Horizon Zero Dawn'da hayat verdiğiniz karakterin ismi Alloy. Daha bebekliğinden itibaren onunlasınız; onu büyürken izliyor, onunla beraber siz de öğreniyor, gelişiyor ve genç yaşlarına kadar kısa süreli de olsa Alloy'un yanında oluyoruz. Bu da karaktere oyunun en başından itibaren daha çok bağlanmamızı sağlıyor. Tabii oyun ilk etapta birbiriyle çelişen pek çok dış etkene de sahip. Modern teknoloji çağının beraberinde getirdiği demir leblebiler yani canavar makineler insanlığı esir almışken; nasıl oluyor da Alloy ve diğer kabileler hala oklarla, mızraklarla avlanabiliyor? İnsanlık neden eski çağlarda yaşamak durumunda?Oyuna başladığnız anda daha küçük yaşlarınızda bile bu metal dinozorları yere indirmeye çalışıyorsunuz; inanılması güç ama bunu okla, mızrakla yapıyorsunuz; öyle gelişmiş teknolojik silahlarınız da yok!


Yazının devamı...

Mobil Dünya Kongresi'nde bu yıl neler var?

1 Mart 2017

Asıl sürprizi Nokia yaptı aslında. Aylardır 'geri dönüyor' iddialarına kulak kabartarak yaptığımız haberlerin ardından şirket gerçekten de yıllar önce milyonlarca satan Nokia 3310'u yenileyerek karşımıza çıkardı. Öyle Android'le çalışan bir telefon olarak da çıkmadı karşımıza; eskisi gibi Nokia kendi işletim sistemi Nokia Seris 30+'ı kullanmayı tercih etti. Tasarımı eski modele göre çok daha renkli elbette; özellikleri ise nispeten daha iyi sayılır! Fiyatı ise 50 dolar seviyelerinde. Türkiye'ye gelir mi bilinmez ama fiyatının çok daha yüksek olacağını söylemeye sanırım gerek yok. 


Nokia 5

Nokia 3310 dışında Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 isimli üç farklı telefona daha imza atmayı ihmal etmedi şirket. Bu cihazlar Android işletim sistemiyle çalışan ve günümüz akıllı telefon tabirini hak eden cihazlar elbette ve orta segment telefon pazarını kızıştıracağa benziyor. Özellikle Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6'nın tasarımının başarılı olduğunu söyleyelim; ama cihazı yakından kullanmadan son sözü söylemeyelim elbette. 

Yazının devamı...

Televizyon almadan önce nelere dikkat etmeli?

22 Şubat 2017

Sanırım 5 yılı aşkın bir süredir eve televizyon almadım. Evet, teknoloji editörü olarak ömrüm belki bu cihazlarla geçiyor ancak kendi evimde kullandığım halen eski bir model. Bu aralar düşünüyorum, acaba ne almalıyım? Bu sorunun yanıtını beraber aramak istiyorum. 

TV almayı düşünüyorsanız çok fazla opsiyonunuz var: HD, 4K, UHD, HDR, OLED, LED gibi gibi. Televizyonlar artık sadece bir ekrandan ibaret değil, birer bilgisayardan farkları kalmadı. TV kanallarını izlemek dışında internete de girebiliyoruz, YouTube gibi platformlardan film izleyip müzik de dinleyebiliyoruz. 
Şimdi isterseniz TV alırken dikkat edeceğimiz hususlara maddeler halinde şöyle bir bakalım: 

1. Görüntü kalitesi

TV alırken aklınızda olması gereken ilk şey görüntü kalitesi elbette. Ancak şunu da unutmamalı ki en iyi görüntü kalitesi beraberinde yüksek fiyatı da getiriyor. Yani bütçemize de bakarak optimum ürünü bulacağız. Örneğin en iyi görüntü kalitesini arıyorsak o halde TV ekranımızın OLED teknolojisini kullanıyor olması gerekiyor. LG'nin bu anlamda çıkardığı OLED TV'leri olduğu gibi Samsung'un da QLED adını verdiği modelleri bulunuyor. İkisi de üç aşağı beş yukarı benzer teknolojiler aslında.

Yazının devamı...