"Selim Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Öztürk

Selim Öztürk

Bulut geleceğin ta kendisi!

16 Nisan 2017

Dünyanın gözü bu hafta Shenzhen'de gerçekleştirilen Huawei Global Analyst Summit 2017'deydi. Hürriyet olarak biz de Shenzhen'de Huawei yöneticilerinin konuşmalarını yakından dinledim; mühendislerin çalışmalarını yakından inceleme şansı yakaladım.

Huawei Yetkili Direktörü ve Pazarlama Stratejileri Yöneticisi Eric Xu, geleceğin akıllı dünyasına yolculuğun son sürat devam ettiğini, yıllar boyu devam eden keşiflerin teknolojinin gelişimine güç verdiğini söyledi. Xu, Huawei’nin odak noktasının ICT altyapısı, dijital dönüşüm ve akıllı cihazlar olacağını da açıkladı.


Huawei Rotating CEO Eric Xu 

Huawei'nin Bulut servislerine ağırlık vereceğini belirten Xu, bu alanda ciddi yatırımlar yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini söyledi ve Huawei Cloud Family yani Huawei Bulut Ailesi'ni oluşturacak herkese açık (Public Cloud) ve güvenli Bulut platformuna odaklandıklarını belirtti. Bu ürün ailesinde Huawei’nin kendi işlettiği herkese açık bulut servislerinin yanı sıra operatörlerle birlikte, onların özel ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş bulut servisleri de yer alacak.

Huawei Strateji Pazarlama Sorumlusu William Xu, endüstrilerin hızla dijitalleştiğini, bu durumun ise yepyeni fırsat kapıları yarattığını söyleyerek konuşmasına başladı. Değişmeyen tek şeyin 'değişim' sözcüğü olduğunun altını çizen Xu, HAS 2017'nin başlangıçta sayıca 50'den az davetliyle gerçekleştirildiğini, bugün 500'ün üzerine çıktığını kaydetti.

Yazının devamı...

Ekrandan kitap okumak mı? Kalsın!

29 Mart 2017

Ama bazı şeyleri inatla teknolojiyi bulaştırmamaya kararlıyım. Evet bunu söyleyen bir teknoloji editörü; yanlış duymadınız! Kitap okumak... Ne güzeldir, boş vakit yaratıp sakin kafayla sayfalar arasında sörf etmek, hayal dünyasına dalmak. Ama o da ne? E-kitaplar epey yaygınlaşmaya başladı şu sıra; ancak ben nedense başından beri hiç meraklısı olmadım; heves etmedim.

Evet, haberleri dijitalden okumak büyük kolaylık ve keyif belki; ama kitap okumak söz konusu olunca orada bir durmak lazım. En azından kendi adıma bu böyle. Kitabı alır almaz yaptığım ilk şey o kitabın kokusunu içime çekmek. Yıllardır da yaparım bunu; büyük keyif verir bana. Sonra da fırsat buldukça ardı ardına çeviririm yaprakları.

Kitabı taşımanın zahmeti var elbet; bir e-book taşımak gibi asla değil; pratik hiç değil. Ama yanıma minik bir çanta alıp kitabı da beraber taşımak daha makul geliyor bana; çünkü dijital ekrandan kitap okumak nedense o keyfi bana hiç vermiyor. Bir de bu kitapları sesli dinleyenler var; onu hiç anlamıyorum mesela. Mesela klasiklerden Suç ve Ceza'nın internete yüklenmiş sesli halini düşünün. Biri okuyor, seslendiriyor, siz okumadan dinliyor ve kitabı okumuş değil dinlemiş oluyorsunuz!

Evet belki bu da bir yöntem ama ona da kitap okumak denmiyor herhalde. Kitap okuyanlar hayal güçlerini de sonuna kadar kullanır; karakterleri kendi aklından tasvir eder, sürprizli olur, heyecanlı olur. Kitap dinlemek ise bu keyiften epey uzak bir eylem bana kalırsa.

Elbette herkesin kendince bir çözümü var; ama ben yine de bildiğimi okuyacağım, eski usül okumaya devam!

Yazının devamı...

Whatsapp'a bu özellik hiç gitmedi hiç!

22 Mart 2017

Facebook Snapchat'i bitirmeyi kafayı takmış; bu çok net. Pek çok özelliğini ilk Instagram'a alarak Snapchat'e büyük darbe indirdi indirmesine; ama olay Instagram'la sınırlı kalacak gibi değil. Facebook'a da yakında Hikayeler özelliğinin geleceğini biliyoruz; ancak öncesinde Whatsapp'a bu güncelleme geldi bile!

Ancak Whatsapp'ta olumlu tepkiler almadı bu özellik. Instagram'ın aksine Whatsapp'ta kendi adıma Hikayeler özelliğinin yoğun olarak kullanılmadığını görüyorum. Benim de açıkçası paylaşasım gelmiyor; hani Instagram neyse de Whatsapp'ta ayrıca görüntü paylaşmaya nedense ihtiyaç duymuyorum sanırım; çünkü bence Whatsapp bu iş için uygun bir mecra değil; sohbet eder konuşursun; ancak sosyal medya olarak bu uygulamayı kullanmaktansa gerçekten iletişim için bu uygulamanın daha çok tercih edildiği muhakkak.

Facebook, elbette Whatsapp'a bu özelliği getirerek yeni yeni bir şeyler deniyor şüphesiz; ancak siz de dikkat ettiğiniz üzere bu özellik pek tutmadı; üstüne de herkesin yoğun olarak kullandığı Durum ve Favori bölümleri atıldı.

Whatsapp, tepkilere kulak vererek Durum özelliğini geri getirdi getirmesine de bakalım Hikayeler özelliğini de aynı son mu bekliyor? Bekleyip göreceğiz.

Yazının devamı...

Horizon Zero Dawn için PlayStation alınır!

8 Mart 2017

Horizon Zero Dawn'da hayat verdiğiniz karakterin ismi Alloy. Daha bebekliğinden itibaren onunlasınız; onu büyürken izliyor, onunla beraber siz de öğreniyor, gelişiyor ve genç yaşlarına kadar kısa süreli de olsa Alloy'un yanında oluyoruz. Bu da karaktere oyunun en başından itibaren daha çok bağlanmamızı sağlıyor. Tabii oyun ilk etapta birbiriyle çelişen pek çok dış etkene de sahip. Modern teknoloji çağının beraberinde getirdiği demir leblebiler yani canavar makineler insanlığı esir almışken; nasıl oluyor da Alloy ve diğer kabileler hala oklarla, mızraklarla avlanabiliyor? İnsanlık neden eski çağlarda yaşamak durumunda?Oyuna başladığnız anda daha küçük yaşlarınızda bile bu metal dinozorları yere indirmeye çalışıyorsunuz; inanılması güç ama bunu okla, mızrakla yapıyorsunuz; öyle gelişmiş teknolojik silahlarınız da yok!


Yazının devamı...

Mobil Dünya Kongresi'nde bu yıl neler var?

1 Mart 2017

Asıl sürprizi Nokia yaptı aslında. Aylardır 'geri dönüyor' iddialarına kulak kabartarak yaptığımız haberlerin ardından şirket gerçekten de yıllar önce milyonlarca satan Nokia 3310'u yenileyerek karşımıza çıkardı. Öyle Android'le çalışan bir telefon olarak da çıkmadı karşımıza; eskisi gibi Nokia kendi işletim sistemi Nokia Seris 30+'ı kullanmayı tercih etti. Tasarımı eski modele göre çok daha renkli elbette; özellikleri ise nispeten daha iyi sayılır! Fiyatı ise 50 dolar seviyelerinde. Türkiye'ye gelir mi bilinmez ama fiyatının çok daha yüksek olacağını söylemeye sanırım gerek yok. 


Nokia 5

Nokia 3310 dışında Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 isimli üç farklı telefona daha imza atmayı ihmal etmedi şirket. Bu cihazlar Android işletim sistemiyle çalışan ve günümüz akıllı telefon tabirini hak eden cihazlar elbette ve orta segment telefon pazarını kızıştıracağa benziyor. Özellikle Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6'nın tasarımının başarılı olduğunu söyleyelim; ama cihazı yakından kullanmadan son sözü söylemeyelim elbette. 

Yazının devamı...

Televizyon almadan önce nelere dikkat etmeli?

22 Şubat 2017

Sanırım 5 yılı aşkın bir süredir eve televizyon almadım. Evet, teknoloji editörü olarak ömrüm belki bu cihazlarla geçiyor ancak kendi evimde kullandığım halen eski bir model. Bu aralar düşünüyorum, acaba ne almalıyım? Bu sorunun yanıtını beraber aramak istiyorum. 

TV almayı düşünüyorsanız çok fazla opsiyonunuz var: HD, 4K, UHD, HDR, OLED, LED gibi gibi. Televizyonlar artık sadece bir ekrandan ibaret değil, birer bilgisayardan farkları kalmadı. TV kanallarını izlemek dışında internete de girebiliyoruz, YouTube gibi platformlardan film izleyip müzik de dinleyebiliyoruz. 
Şimdi isterseniz TV alırken dikkat edeceğimiz hususlara maddeler halinde şöyle bir bakalım: 

1. Görüntü kalitesi

TV alırken aklınızda olması gereken ilk şey görüntü kalitesi elbette. Ancak şunu da unutmamalı ki en iyi görüntü kalitesi beraberinde yüksek fiyatı da getiriyor. Yani bütçemize de bakarak optimum ürünü bulacağız. Örneğin en iyi görüntü kalitesini arıyorsak o halde TV ekranımızın OLED teknolojisini kullanıyor olması gerekiyor. LG'nin bu anlamda çıkardığı OLED TV'leri olduğu gibi Samsung'un da QLED adını verdiği modelleri bulunuyor. İkisi de üç aşağı beş yukarı benzer teknolojiler aslında.

Yazının devamı...

Twitter'dan onaylanmış hesap nasıl alabiliriz?

15 Şubat 2017

Twitter, daha önceki süreçte kullanıma sunduğu onaylanmış profil rozetlerini sınırlı sayıda kullanıcı kitlesine dağıttığı gerekçeleriyle eleştirilere maruz kalmıştı. Twitter'ın, spor, siyaset, magazin, basın vb. mecralardan tanınmış kişilere, ünlü markalara sağladığı onaylanmış profil rozetlerinin şimdiki süreçte daha fazla kullanıcıya ulaşabileceği yeni bir bağlantısı var artık.

2009 yılı itibariyle kullanıma sunulan özellik, günümüze dek yaklaşık 200 bini aşkın onaylanmış profilin meydana gelmesini sağlamıştı.

Uygulama bünyesinde profillerin güvenilirlik ve tanınmışlık düzeylerini öne çıkaran rozetler, Twitter'ın yeni kararıyla daha fazla kişiye ulaşabilecek.

Kullanıcıların onaylanmış profil rozetlerine sahip olmaları için izlemeleri gereken birkaç aşama bulunuyor:

İlk olarak yeniden kullanıcıların başvurusuna açılacak doğrulama paneline, onaylanmak istenen kullanıcı adı yazılacak.

Daha güvenilir bir profil deneyimine sahip olunması için kullanıcılarıntelefon numarası, e-posta adresi, tam teşekküllü profil bilgileri panele kaydedilecek.

Yazının devamı...

Telefonunuzun batarya ömrünü artırın!

8 Şubat 2017

İsviçreli, İsveçli bilim adamlarının geliştirdiği yeni nesil bataryaların günlerce ve hatta haftalarca kullanıcıları prizden uzak tutacağına dair zaman zaman haberler alıyoruz; ancak bunların hiçbiri bir türlü hayatımıza girmiyor ve hep bilim adamları yaptığıyla kalıyor. En iyisi biz bilim adamlarını beklemeyeli bırakalım da kendi başımıza batarya ömrünü nasıl artırabiliriz, ona bakalım!

Arka plan etkinliğini azaltın

Bu ipucumuz, muhtemelen herkesin işine gelmeyecek. Ancak arka plandaki uygulamaların çoğunu kapatmak, onların pili tüketmesine engel olacaktır. Twitter'da birisi sizden bahsettiğinde uyarı almak çok önemli değilse, bu işlevi kapatabilirsiniz. Benzer biçimde Drive, Amazon gibi arka planda çalışması çok gerekli görmeyen uygulamaları "Background App Refresh" bölümünden kapatarak, arka planda işlem gücünü kullanmalarına engel olabilirsiniz.

Belirli uygulamaları daha az kullanın

Facebook, Twitter gibi uygulamaların arka planda çalışmasına engel olduğunuzda, bu sefer onları sıkça kontrol etmenizi söyleyen bir dürtüyle baş başa kalabilirsiniz. Ancak Facebook gibi bazı uygulamalar, pil ömrüne fark edilir derecede etki edebiliyorlar. Hangisinin daha çok pil harcadığını anlamak için tüketimi takip etmeniz gerekiyor. Pili sohbet etmediğiniz zamanda bile hızla tüketen uygulamalar arasında Google Hangouts'un da bulunduğunu söyleyelim.

Uyarılar

Yazının devamı...