"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileri

Hafta içi çok eğlenceli bir etkinliğe katıldım: Retro yılbaşı kutlaması. Mönüde 1970, 80 ve 90’larda popüler olan yiyecekler... Dev ekranda müzik tarihçisi Murat Meriç’in sunumuyla televizyonda yayımlanmış yılbaşı özel programları... O programların birçoğunu bizzat yapmış İzzet Öz’ün ve yemeğe katılan diğer insanların eski yılbaşılarla ilgili anıları, hatırladıkları, özledikleri... İşte geceden tuttuğum notlar, aklımda kalanlar. Siz de katılmak isterseniz www.iwsa.com.tr adresini takip edebilirsiniz.

31 ARALIK 1977
O yıl TRT ilk kez bir yılbaşı özel programı hazırlamış. Daha önce çekilmiş kliplerle yetinilirmiş.

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileri

-- Sadece yağ ve tüp kuyrukları yokmuş. Yılbaşlarında rakı için de kuyruğa girmek gerekiyormuş.

-- Barış Manço ‘Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ şarkısını ilk kez bir yılbaşı özel programında söylemiş. Sezen Aksu ilk kez bir yılbaşı programında televizyona çıkmış.

-- Yemekteki herkes yılbaşı sofralarındaki pastırmayı hatırlıyor. Benim aklımda kalmamış, herhalde çok sevmediğim için. Benim için yılbaşı gecesi, sınırsız muz yiyebilmek demekti.

31 ARALIK 1979
Arabesk söylediği için TRT ekranı Orhan Gencebay’a kapalı. İlk kez bu programda, o da senede bir kez olmak koşuluyla izin verildi.

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileri

-- Yılbaşı sofralarında balığa asla yüz verilmezdi. Varsa hindi, tavuk ya da kırmızı et...

-- Eğer Nesrin Topkapı henüz titretmeye başlamamışsa resmi olarak yeni yıla girmiş sayılmazdınız.

-- 1980’ler gelindiğinde taht hâlâ Zeki Müren’indi. Ama 1990’larda artık Bülent Ersoy’un olacaktı.

31 ARALIK 1983
Eurovision’da yaşadığı ‘Aman Petrol’ hezimetinden sonra Ajda üç sene ortalarda görünmedi; ABD’ye gitti. Zeki Müren’in onu dansa kaldırdığı bu yılbaşı programı, aslında yeniden ortaya çıkışı.

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileri

-- 1990’lara girerken artık gençler de düşünülmeye başlamış ve geleneksel müziklerin yanında Nilüfer’in Discorium’da verdiği özel yılbaşı konseri yayımlandı.

-- Haa bu arada... Murat Meriç bu programları TRT’nin arşivinde bulamadığını söyledi. Ne tuhaf değil mi? Sanki hiç yaşanmamış gibi...

YENİ NE VAR?

Kabataş’ta bir meyhane: Deli

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileriDeli Meyhane Kabataş, Setüstü’nde. (0212) 251 51 85

Aslında adını ‘Bi Küçük’ ya da ‘35lik’ falan da koyabilirlermiş çünkü sadece 35 kişi sığıyor. Sayının azlığı sizi aldatmasın, nitelik yüksek: Açılır açılmaz İbrahim Kutluay doğum gününü Deli’de kutladı. Başak Dizer Tatlıtuğ, Deniz Marşan gibi moda/stil insanları sık uğruyor çünkü cuma akşamları modacı Hakan Bahar canlı fasılda nefis şarkılar söylüyor.

Şehrin gece hayatını sıkı sıkı bağlayan ‘modern meyhane’ zincirinin son halkası Deli. Yani bol meze üstü rakı.... 90’lar Türkçe pop üstü ‘eller havaya’sı...

DERSAADET'TE YAŞIYORSUN PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

∆ Caddebostan CKM’de 23 Aralık’a kadar felsefe seminerleri yapılacağını... Bugün 10.00’daki seminerin konusunun ‘Yeniçağda Bilgi Sorunu’ olacağını...

∆ Şehirden kaçmak isteyenler için Palandöken’deki Icebreak Festival’in sürdüğünü... Bugünkü after ski (kayaküstü) partisinin Duman grubunun konseriyle şenleneceğini...

BU AKŞAM SEN NEREDESİN?

Cumartesi ateşi

Mix Festival Gayrettepe Zorlu PSM’de, Hayko Cepkin Elazığ Fırat Üniversitesi’nde, Kalben İzmir Container Hall’da, Bülent Ortaçgil Çorlu YKM’de, Levent
Yüksel Bursa Jolly Joker’da...

Eskileri özleyenler için retro yılbaşı partileri

100 TL

Burning Man festivali DJ’i Acid Pauli’nin bu akşam Maslak Hypnos Hall’deki partisine giriş ücreti.

X