"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

İşte Deniz Seki’nin yeni sevgilisi

25 Mayıs 2018

İşletmeci Tayfun Topal, yeme-içme-eğlence dünyasının son yıllarda en dikkat çeken ismi.
Televizyon için Acun neyse, bu dünya için o demek. Her ikisinin de magazin muhabirliğinden geliyor olması sadece bir tesadüf. Asıl benzerlikleri, Allah’ın “Yürü ya kulum” demesi.
İşe Kartalkaya’daki bir garajı kafeye çevirmekle ve kebapçılıkla başlayan Tayfun Topal (Hisar’daki Nezih), elini değdirdiği her şeyi altına çevirerek kimselerin canlandıramadığı mekânları küllerinden diriltti. Bodrum’daki Hazine, yani eski Ulus29 ve Interni...
Bugün aralarında otel (Highlights), plaj (X Beach), balıkçı (Del Mare), bistrolar (Grey, Hazine, La Scala), yazlık kulüp ve barlar gibi 20’nin üzerinde mekânı olan dev bir imparatorluğun, Jüpiter Grup’un başında.
Topal için, “Günümüzün Fahrettin Aslan’ı” diyenler de haksız sayılmaz, çünkü İstanbul’un en popüler gazinosu People da onun.
Nilüfer, Mehmet Erdem gibi starların yanında sevgilisi Deniz Seki’nin de patronu orada.

Yazının devamı...

Sinemada 8 yılın raporu

15 Mayıs 2018

◊ Resmi olmayan rakamlara göre sinemalarda her yıl 120 ton mısır tüketiliyor...
◊ 1 Ocak 2010’dan 30 Nisan 2018’e kadar 874 Türk filmi vizyona girmiş. Bu filmler bütün Türkiye’deki 3 bin 50 beyazperdede gösterilmiş.
◊ Aynı dönemde kesilen sinema bileti sayısı 525 milyon 833 bin 702. Film başına ortalama bilet sayısı 289 bin 283’müş.
◊ 2010-18 arasında en az film temmuz aylarında çıkmış: 21. Temmuzu 24 filmle ağustos ayı takip ediyor.
◊ 2010’da 9.40 lira olan bilet fiyatı ortalaması 2018’de 12.58 lira olmuş. Sinemacılar zenginleşiyor sanmayın. 2010’da bir biletten yapımcıya 2.6 dolar kalırken bugün aynı biletten yapımcıya kalan 1.2 dolar.Nizam Eren

AVM’lerin sinema sektörüne büyük katkısı

◊ Artan AVM sayısına paralel olarak sinema salonu sayısı da artıyor. Bu da 2010’dan bu yana yapılan film sayısının iki misline çıkmasına neden olmuş. ◊ 874 film içinde en yüksek gişe rakamı 16 Şubat 2017’de gösterime giren Recep İvedik 5. Filmi, 7 milyon 437 bin kişi izledi.◊ En çok bilet kesilen ay 2015’in ocak ayı olmuş: 9 milyon 119 bin 867. Bu şu demekmiş: Büyük yapımlar sömestir dönemini hedef alıyor. Haftanın en çok bilet kesilen günüyse pazar. ◊ Şubat aylarında az film çıkıyor. Örneğin 2017 şubatta sadece 4 film. 2012’de 3 film. Nedeniyse Recep İvedik, Fetih 1453 gibi büyük gişe beklentisi olan filmlerin karşısında olmamak. ◊ Yerli filmciler büyük prodüksiyonlarını yaz döneminde gösterime girmeye cesaret edemiyor. Yazları meydan Amerikalılara kalıyor ve hasılat yurtdışına gidiyor.Eyyvah Eyvah 2Düğün DernekRecep İvedikKardeşim Benim

Biz Türk’üz Türk filmi seyrederiz

Yazının devamı...

Başkan Trump 71 yaşa göre gayet normal

13 Mayıs 2018

Televizyon şovunuz bu yıl da Emmy kazandı. Geçen yıl da tek rakibiniz yine kendi kızınız Defne’nin programıydı. Neye bağlıyorsunuz bu başarınızı? Sadece reytingler olamaz herhalde.

- İzleyicimiz, modern yaşamın kafa karıştıran meselelerini anlamakta onlara yardımcı olacağımız konusunda bize güveniyor.  Biz de ilgi alanımızı geleneksel sağlıktan yiyecek araştırmalarına doğru genişlettik. Mesela; diyette en büyük hata et midir, un mu? Ünlülerin de güvenini sağladık. Programımıza katılıp içtenlikle anlatıyorlar. İşte bu sayede hem Trump’ı hem Clinton’u, her iki başkan adayını da şovumda ağırlayabildim.

2018 kariyerinizdeki önemli yıllardan biri olmalı. Bu yıl Başkan Trump sizi ‘Spor, Sağlık ve Beslenmeden Sorumlu Danışma Konseyi’ne davet etti. Nasıl hissediyorsunuz?

- Bütün dünyada çocuklara sağlıklı hayatlar yaşamanın önemini anlatmak için çok çalıştım. Çocuk sağlığı vakfımızı 15 yıl önce kurduk; egzersiz, akıllı beslenme gibi zihinsel esneklik konularına da eğildik. Eğer insanlar bedenlerinin içinde olup biteni kontrol etmeye başlarlarsa o zaman bedenlerinin dışındaki dünyayı da değiştirebilirler. Spor, Sağlık ve Beslenmeden Sorumlu Danışma Konseyi de bu konuda büyük bir güce sahip. Kalp, diyabet gibi obeziteden kaynaklanan pahalı hastalıkları önlemede kendilerini, ailelerini ve çevrelerini koruyabilecek gençler yetiştirmemiz lazım. 

Her iki başkan adayı da programıma konuk oldu

Konseyin önemi nedir? Tam olarak ne iş yapıyor? İki yıllığına üye oldunuz değil mi?

 - Sağlık konusunda seçilen 20 kişi, gençliğin spora yönlendirilmesinde ulusal bir strateji belirleyecek. Bu amaca ulaşmada yapacağımız iş, sağlıklı hayatlar sürmemizin önündeki engelleri azaltmak olacak.  İki yıl boyunca gönüllü girişimleri destekleyeceğiz, özel sektör ve kamudaki işbirliğini özendirip çözümler üreteceğiz.        

Yazının devamı...

Adriana Lima bile olsanız sevgilinizi “stalk”larsınız

10 Mayıs 2018

Adriana Brezilya’dan görmüş, ta oralardan kıskanmış, Allah ne verdiyse vurmuş “stalk”un dibine.
Kızın “story”lerine bile girip bakmış. Ama “story”lerde kimin girip baktığı belli oluyor.
Adriana’nın kendisini araştırdığını fark eden kız durur mu? O da bunların tek tek kayıtlarını çıkarıp...
Adriana Lima tarafından “stalk”lanmanın havasını basmış.
E tabii şimdi bu Brad Pitt’in durup durup benim “story”lerime girmesi gibi bir şey.

Yazının devamı...

Facebook’un çöpçatan uygulamasına kim girer, kim girmez?

6 Mayıs 2018

Hayır, bu ısrar niye?
Bir kere olduysa demek ki yine olabilir.
Niye gidip yine aynı yere fotoğraf yüklüyorsunuz?
“Hack’e tahrik” diye bir ceza indirimi olsa, ilkini bilmem ama ikinci hack için bu indirimden kesin faydalanırdı hacker.
Facebook yeni çöpçatanlık uygulamasını işte tam da böyle tekinsiz bir ortamda tanıttı.
İçeride Berk&Merve çiftinin başına gelenler, dışarıda kullanıcıların verilerini paylaşma skandalı...
Uygulama, uzun süreli ilişkiler için olacakmış.

Yazının devamı...

Sana koşmak isterim derman yok dizlerimde

5 Mayıs 2018

Abi beni bırakın ya, ben sizin gibi ‘sporcu kişilik’ değilim. Bir hafta sonum var, onda da sevmiyorum öyle Rambo gibi...
- Sen gel de istersen koşma, yürü. Yahut otur seyret, temiz hava al, o bile kâr. Koşu dediğime bakma ya, çok eğlenceli oluyor.

Tamam da Bozcaada’nın yolu uzun. Oraya gideceğime iki saat daha giderim al sana Çeşme, Bodrum...
- Ulaşım zor ama sıradan bir ada değil... Sihrini kaybetmemiş. Doğası, dokusu, dinginliği... Bir yazda toplam 16 hafta sonu var. “Bunun bir tanesini bu bahaneyle Bozcaada’da geçirelim” dedik.

Pahalıydı değil mi Bozcaada...
- Otellerle, esnafla konuşuldu. Katılımın artması için, fiyatlar bilhassa makul tutuluyor. Geyikli-Bozcaada arasına ek seferler konuldu. Eskiden bir arabalı vapur vardı şimdi üç sefer yapılıyor. Biraz da bunlardan dolayı hızlı gelişti zaten. Sekiz sene önce 300 kişi katıldı. Geçen sene 3 bin kişi koştu, 5 bin de seyirci vardı.

Gelenler nasıl tipler?

Yazının devamı...

İlişkiniz bitince köpeği de postalar mısınız?

1 Mayıs 2018

Bütün bunlar, ayrılıkta çekilen aşk acısına orantılı olarak, makul/mazur görülebilir.
Peki ya ortak köpeğiniz?
Futbolcu sevgilisi Alper Potuk’tan ayrılan oyuncu Tuvana Türkay, bugüne kadar aldığı diğer hediyelerle birlikte “çocuğu” da “baba”ya geri yolladı.

Halam, eşinden ayrıldı ama kayınvalidesiyle hâlâ her gün dip dibe.
“Kaynanamla sorunum yok ki. Ben sadece kocayı boşadım” diyor...
Haklı aslında: Nikâh memurunun önünde bir imza atıyorsunuz...

Yazının devamı...

Dünyanın en ateşli moda ortamlarından yoganın serin sularına sığınan yogi Cameron Alborzian: Partiden ne zaman ayrılacağını iyi bilmelisin

29 Nisan 2018

Galalar, partiler, klipler... Moda ve eğlence dünyasının bütün ışıkları üzerinizdeyken, 30 yaşınızda birdenbire modellik kariyerinizi tamamen bıraktınız. Metafiziğe yöneldiniz. Neden?

- Çünkü o zamana kadar yapmak istediğim her şeyi yapmıştım. Moda dünyası büyük bir parti gibi. Oraya gidersin, başta her şey yenidir, müthiş bir enerji vardır. Ama bir partide çok uzun kalırsan işler tatsızlaşmaya başlar. Ne zaman ayrılacağını iyi bilmelisin. Modanın zirvesindeyken artık yeni bir şey aramam, yeni bir şeye başlamam gerek diye düşündüm.

Tahran doğumlusunuz. Bir insanın ülkesini terk edip diasporada büyümesi, ileride karşısına çıkan yepyeni başlangıçlar için, onu diğerlerinden daha mı cesur yapıyor?    

- Tabii ki. Uyum sağlama yeteneği geliştirmeniz gerekir çünkü. Kendi şehrini terkettiğinde işin iki kat zordur. Biz İran’dan İngiltere’ye gittik. İnsanları tanımıyorsundur, şehri tanımıyorsundur, kültürü, kuralları bilmiyorsundur. Bu da seni zorlar. Daha iyi olmak için zorlar. Bir de kendini ispatlamak istiyorsun. Her neyde iyiysen onda. Mesela ben İngiltere’ye geldiğimde tenis ve rugby’ye çok asılmıştım.
Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU

 

Güzelliği istersen bir büyü olarak kullanabilirsin

Yazının devamı...