"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

İstanbul’un bilmeniz gereken 8 yenisi

12 Ekim 2019

Klein imparatorluğu büyüyor
AYAZAĞA-HARBİYE-KARAKÖY-MASLAK
◊KLEIN WAL:Elektronik müzik mabedi Klein, Harbiye’ye veda ederek ‘Klein Wal’ adıyla Ayazağa’ya taşınıyor. 25 Ekim’de DJ Armen Miran ile yapılacak açılışa geri sayım sürüyor. 2 bin 500 kişilik kulüp sadece cuma ve cumartesileri 23.00-05.00 arası açık olacak. Bazı özel durumlarda ‘after party’lerle bu süre uzayacak. Sezon boyunca Damian Lazarus, Valeron, Dixon, Agents of Time, HVOB, H.O.S.H, Lehar, Musumeci ve Enzo Elia gibi dünyaca ünlü yıldızlar kabin başına geçecek. Mekânın bir özelliği de farklı disiplinlerden sanat dallarıyla flört edecek olması. Dekorunda ikonalar, mitik semboller, heykeller, Kazım Karakaya ve Erdil Yaşar gibi sanatçıların işleri sergilenecek.
◊PINK MAMA:Harbiye’deki yeriniyse Pink Mama’ya bırakıyor. ‘Eklektik Milenyum’ konseptiyle yabancı ve Türkçe pop çalacak. Mottosu, ‘90’lar öldü, yaşasın 2000’ler’. Drag queen şovlarıyla çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesileri açık olacak. Açılış 26 Ekim’de.
◊KLEIN SANAYİ: Klein dünyasının Atatürk Oto Sanayi’deki yeni üyesi. Kapılarını önümüzdeki cuma açıyor. Haftanın beş günü, yine 23.00’ten 05.00’e kadar Saru, Emek Emre, Sezer Uysal, Serhat Demiral ve Seko gibi DJ’ler kabin başında olacak.
◊ KÜÇÜK BY KLEIN: Karaköy’ün en yeni buluşma noktası. Geleneksel meyhane ruhunu kendine özgü tarzıyla sunuyor, yüzde 100 Türkçe müzik var. 20.00’de yemek başlıyor, sonra 04.00’e kadar Türkçe müzik. Benim en hoşuma giden sürprizse inanılmaz taklitler yapan Fehmi Dalsaldı. Bir saatlik şovuyla Yeşil Kabare kültürünü günümüze taşıyor.
Bu numaraları aklınızda

Yazının devamı...

Meltem Miraloğlu ve 48 yaş büyük kocası

11 Ekim 2019

Oyuncu Meltem Miraloğlu’nun Amerika’da kendisinden 48 yaş büyük bir adamla evlenmesi eleştiriliyor.
Bu eleştiriler yapılırken de “Hayat Devam Ediyor” dizisindeki çocuk gelin rolü hatırlatılarak, “Dizi gerçek oldu” deniyor.
Ne kadar yanlış ve ayıp bir kıyaslama.
Evet, ortak noktalar yok değil: Hem dizideki hikayede hem gerçek hayatta yaşadığı durumda, arada büyük yaş farkı var.
Ama çocuk gelin vakası bambaşka bir şey. Henüz reşit olmayan kızların kendilerinden büyük adamlarla evlendirilmesi demek çocuk gelin.
Buradaysa 32 yaşında olgun bir kadın söz konusu.
İster yaşıtıyla, ister küçüğüyle isterse de kendisinden yaşça büyük hatta çok büyük biriyle evlenir.

Yazının devamı...

Nuri Alço’yu temize çıkaran yankesici

8 Ekim 2019

Ayşen Gruda’nın 25 Ocak’taki cenazesine katılan Nuri Alço’nun “Tören sırasında 5 bin liram çalındı” açıklaması kafaları karıştırdı.

Çünkü ünlü oyuncu, bundan 2.5 sene önce bu kez de Oya Aydoğan’ın cenazesine katılmış ve yine aynı açıklamayı yapmıştı:

“5 bin liram çalındı.”

Bir insanın soyulması, hele de bunun cenaze gibi özel bir merasimde başına gelmesi çok talihsiz elbette. Ama üst üste iki ünlü cenazesi, aynı vukuat, mağdur yine aynı kişi, çalınan miktar yine aynı...

İster istemez sorular sorulmaya başlandı.

- Hırsızlar niye her seferinde Nuri Alço’yu buluyor?

- Hadi onlar buluyor, Nuri Alço cenazelere niçin üzerinde bu kadar nakitle gidiyor?

- Ve çalınan meblağ, 4 bin 500 değil, 5 bin 500 değil, niçin hep 5 bin?

Yazının devamı...

Korkma Kıraç korkma eline yapışmaz

4 Ekim 2019

Şarkıcı Kıraç’ın ettiği, “Şehirli kadın çocuğa bakmıyor, evde kahvaltı bile hazırlamıyor” sözlerine tepki yağıyor.
En başta da şarkıcı Aydilge, Kanal D Haber Başkanı Buket Aydın gibi kadınlar geliyor.
Haksızlar mı?
Hiç değil.
Buket Aydın, kendisine senelerce babasının kahvaltı hazırladığından dem vurmuş mesela.
Çünkü anneciği de çalışıyormuş.
Demek ki kadıncağız, okul saatinden bile evvel çıkıyordu evden.

Yazının devamı...

Sumru Yavrucuk ve yeni köfte dudakları

1 Ekim 2019

Elbette ki ihtiyacı olduğunu düşünen her insanın estetik yaptırma hakkı var.
Vaktinden evvel haksızca belirmiş kırışıklara karşı adalet istemek, o hep istenen dolgun dudaklara, çok hayıflardan sonra nihayet sahip olmak herkesin hakkı tabii.
Sadece...
Oyunculara gelince iş değişiyor sanki.
Bunu incitici olmadan nasıl yazacağım bilemiyorum.
Şöyle bir şey: Mesela Sumru Yavrucuk. Muhteşem bir oyunculuk sergilediği “Annem” filminde, “saçını süpürge eden anne” rolünde...
Ama germeger şakakları, yeni şuh köfte dudakları sanki rolünün önüne geçiyor.

Yazının devamı...

Şehrin sevgi haritası

28 Eylül 2019

Love İstanbul nedir?
- İstanbul’un 39 ilçesine ve tüm İstanbullulara dokunarak kentimizin tarihine, en sevilen yeme-içme, kültür-sanat, etkinlik, keyif, aile ve spor mekânları, dükkânları, kent simgeleri ve insanları üzerinden not düşecek bir proje. İstanbul’un Nişantaşı ve Moda’dan ibaret olmadığının, her ilçesinin, her semtinin ilginç ve güzel noktalarla dolu olduğunun altını çizmek istiyoruz. Tüm İstanbulluların dahil olacağı bir platform. Projeyi birçok video ve sosyal medya paylaşımıyla da destekliyoruz. Ayrıca birçok paralel etkinlikle etkileşimini artıracağız. Bu projenin yıldan yıla gelişmesini umuyoruz.

Her ilçede
beş kazanan olacak
◊ Time Out’un kendi ödülleri dahil, yapılmakta olan bir sürü diğer seçkiden nasıl bir farkı var?
- En önemli farkı, yeme-içme mekânlarının dışında da şehir hayatında önemi olan mekânları içerecek olması. Dükkân, kent simgeleri, kültür-sanat etkinlik mekânları, keyif-aile-spor kategorilerimiz var. Kategoriler kendi altlarında da büyük çeşitlilik taşıyor. Örneğin, ‘dükkân’ kategorisinin altında bir kuaför, kitapçı yer alacak. Seçimlerdeki bakış açımız da ‘en iyi’ değil, ‘sevilen’ mekânlar.

Yazının devamı...

Karaköy, Arnavutköy öldü yaşasın Yeniköy!

27 Eylül 2019

İstanbul kent hayatının popüler semtleri, Boğaz hattı boyunca kuzeye doğru tırmanıyor.
Karaköy ve Arnavutköy’ün ardından şehrin yeni görme/görülme semti Yeniköy.
Böyle kuzeye doğru devam edersek, soluğu en sonunda Rusya’da alacağız.
Bu güzel semtte adına yakışır bir hareketlilik var, gün geçmiyor ki yeni bir yer, alengirli bir mekan açılmasın.
Semtin yerlisi arkadaşım Filiz Türkmenoğlu’yla çıktık...
Yeniköy’e yeni başlayacaklar için en kıdemlisinden en yenisine, geriye sayımlı bir cep haritası hazırladık.
At fav’a bekle, hemen bugün gitmesen bile yarın, öbür gün lazım olacak...

Bırak, üstüne su sıçrasın

Yazının devamı...

“Serpme israf”a açıklama geldi

24 Eylül 2019

Geçen hafta Türkiye İsrafı Önleme Vakfı TİSVA’nın yaptığı “Serpme kahvaltı yüzünden yılda 100 milyar lira israf oluyor” açıklamasına karşı görüşlerimi yazmıştım.
Özetle bizim, bayat ekmekten köfte, kırık peynirden börek yapan tutumlu bir toplum olduğumuzu, kahvaltı ya da akşam yemeği için dışarı çıktığımızda artanları da paket yaptırdığımızı savunmuştum:
“TİSVA eğer gerçekten israfla mücadele etmek istiyorsa halkın kahvaltısına göz dikeceğine, gündüz bile yanan sokak lambalarına, altı ayda bir yenilenen kaldırımlara yani kamunun yaptığı israflara baksın...”
TİSVA’nın mütevelli heyeti başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’den çok nazik bir açıklama geldi. Önemli gördüğüm bazı bölümlerini sizinle paylaşıyorum...

Bireysel israflar kamu israflarıyla kıyaslanmayacak kadar az

◊ İsrafı önlemeye yönelik “Kahvaltıdan artanı da paket yaptırıp eve getiririz” yaklaşımınız ve mesajınız, makalenizde yazdığınız diğer cümlelerden daha etkileyici ve daha değerlidir. Türkiye’ye her gün binlerce böyle mesaj gönderip, israfı elbirliğiyle ortadan kaldırmalıyız. Tebrikler...
◊ Makalenizde belirttiğiniz gibi, bireysel israfları kamu israflarıyla mukayese ettiğimizde, belki en az israfı bireyler yapmaktadır. Kamu kuruluşlarındaki gereksiz, amaçsız ve yararsız yere yapılan her çeşit iş, işlem ve harcama bu kategoride gösterilebilir.

Yazının devamı...