"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

NUSRET ELBET’İ AFFET

11 Şubat 2017

Öğleden sonra saat iki... Çat, İbrahim Şef’in cebine bir mesaj: Çok pişmiş spagetti ve salata. Cem Yılmaz’dan. Geçen akşam yarım saat ayakta beklemek zorunda kaldığı için, bu kez siparişi eve istiyor.

Spagetti, makarna değil. Dana koldan yaptıkları bir yaprak et. Cem Yılmaz gibi, Kıvanç Tatlıtuğ da müdavimi. Eşi Başak Dizer’le çoğunlukla öğleleri geliyor. Çağatay Ulusoy antrikot, Sinem Kobal lokumcu. Birkan Sokullu her şeyci. O da diğerleri gibi telefonunu vermiş, “Çok iyi bir et ne zaman düşerse mutlaka arayın” demiş.

BOYNUZ KULAĞI GEÇTİ

Sekiz ay önce dört masa olarak başladılar. O kadar tutuldu ki yan tarafı da satın aldılar, şimdi 70 sandalyeleri var. Yine de butik sayılırlar. O yüzden her gelen “Nusr’et’in ilk hali gibi” diyor.

En çok spagettiye, dana sırta, kafese ve kendi formülleri olan anasonlu sosise güveniyorlar ama “Bizi patlatan hamburgerimiz. Hamburgerde boynuz kulağı geçti” diyorlar.

Peki bu işe ‘kulak’ ne diyor? Nusr’et de vaktiyle gömlek/önlük değiştirip, Günaydın’daki ustası Cüneyt Asan’dan ayrılmıştı. Şimdi kendi yanından yetişenlerin açtığı mekâna hiç gidip geliyor mu, destek oluyor mu?

Sizce?

REİNA MUTLAKA AÇILMALI

16 ülkede terör travması yaşayanlara destek oluyorlar. İsrail Travma Koalisyonu Direktörü Talia Levanon anlatıyor.

orkunç saldırının ardından Reina’nın ortağı Ali Ünal’ın geçen hafta Habertürk’ten Esin Övet’e verdiği ağlatan röportajı okumuşsunuzdur. Nasıl bir travma ve yıkım yaşadığını anlatan ünlü işletmeci, Reina’nın bir daha açılmayacağını, açılsa bile kendisinin işin içinde olmayacağını/olamayacağını izah ediyordu iç burkan sözlerle...

Ali’yi tanırım, beraber çalışmışlığımız var. Ateş düştüğü yeri yakıyor; yaşadığı travmayı paylaşmak mümkün değil ama acısını, samimiyetini içimde hissettim, gözlerim doldu.

“Açıyorum desem bu akşam açarım” diyor Ali, “Sorun bizim ruh halimizde. Ölen insanlar gözümün önünde duruyor. Orada nasıl müzik çaldırırım?”

Bence bu konuda yanılıyor Ali. Aslında bence de değil, bu işin uzmanlarına göre.

İsrail’de terör saldırılarından etkilenenlere yardım için kurulmuş bir organizasyon var: İsrail Travma Koalisyonu. Alanlarında dünyanın en iyisiler, sadece kendi ülkelerinde değil; Ürdün’den Fransa’ya, Filipinler’den Ukrayna’ya benzer travmalar yaşayan toplumlara desteğe koşuyorlar.

OLAY YERİNİ ALTI SAATTE ESKİ HALİNE GETİRME KURALI

Koalisyonun yöneticisi Talia Levanon’a ‘terör travması’nın ne demek olduğunu soruyorum. “Terörün, umutsuzluk ve çaresizlik hali yaratarak, hayatın duygusal ve fiziksel devamlılığını kesmesidir” diyor; “Bizim işimiz de esneme yöntemiyle bununla baş etmeyi öğretmek ve güçlü bir dayanışma duygusu yaratmak... 16 yılda çocuklar, gençler, yetişkinler için ayrı ayrı programlar geliştirdik. Bunları dünyanın başka yerlerindeki psikolog ve psikyatr meslektaşlarımızla paylaşıyoruz.”  

İsrail’deki bir uygulamadan söz ediyoruz. Altı saat içinde saldırı düzenlenen yerin eski haline getirildiğini anlatıyor: “Kanın temizlenmesi, kırılan camların vs. düzeltilmesi ve alanın temizlenmesi sağlanıyor. Bir an önce normale dönme fikrine dayanıyor.  Böylece yaşanan travmanın sonuçlarını azaltmaya çalışıyoruz.”

Normal yaşama dönmeli. Dönmeli ama bir yandan korku, bir yandan da sanki olup biteni umursamıyormuşuz gibi utanç duygusu yaşıyoruz. Bu duygular ne olacak? “Bunları hissetmeniz çok normal” diye cevaplıyor; “Ama onları, ‘Ben güçlüyüm ve çok güçlü bir toplumun parçasıyım’ duygusuyla desteklemek gerek. Liderlerin de bunu vurgulaması lazım. Terör, günlük hayatımızı durduramayacak ve nasıl yaşayacağımızı bize dikte
edemeyecek” diyor.

DERSAADET’TE YAŞIYORSUN PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

Batı Ataşehir’de Afife Meyli Lokanta adında bir meyhane açıldığını...

Onu Mert Fırat, Koray Candemir ve Harun Tekin’in Dasdas’ının izleyeceğini...

Kebapçı Tike’nin 13-19 Şubat’ta sağ gösterip sol vuracağını...

İstinye Şubesi’nde etli değil otlu Alaçatı Günleri yapacağını...

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin bilimsel eğitim paneli verdiğini...

10.30’da, İTÜ Maçka’daki ücretsiz etkinliğe 25 STK’nın destek olduğunu...

Chef’s Table Akademisi’nde bugün Meksika lezzetleri kursu olduğunu...

13.00-16.00 arasında quesadilla, tacos ve casserole öğretileceğini...


KAZA NİYE GELMEDİN?

Memleketin rakımı en yüksek ili Kars’ın yıldızı yükselip, ‘rayların ucundaki şehir’ gezi trendi haline geldikçe Kars kazının İstanbul’daki prestiji de paralel şekilde artıyor. Şu mevsimde en lezzetli kıvamına gelen Kars kazı için evvelki hafta Vedat Milor şöyle yazdı: “(Osmanlı mutfağı restoranı Deraliye’deki) kaz kebabını bu kez beğenmedim. Kuru ve fazla baharatlıydı. İstanbul’da iyi bir kaz bulmak istiyorsanız Etiler Galliard’ı tavsiye ederim...” Evet, elbette ki The Galiard’ın yemekleri son derece leziz. Ama Vedat Bey’in bilmediği, kaz şefinin başka bir restorana transfer olduğu... Ve kazdaki hünerlerini artık Arnavutköy’deki Roffa’da sunduğu... Ben ki ördek/kaz delisi sayılmam, ikinci tabağı istedim.  (0212) 287 77 78

Yazının devamı...

Bu hafta bize nerede, ne iyi gelir?

22 Ocak 2017

Şehre tepeden bakmaya, şirin bir semtini arşınlamaya, buz pistinde kayıp düşmeye, düşene gülmeye...

Hayran olduğumuz şarkıcıyla avaz avaz şarkı söylemeye, tuttuğumuz takım için bağıra çağıra tezahürata...

Saçımızı değiştirmeye, birine küçük bir hediye almaya...

Sucuklu yumurtanın kokusuna, çikolatalı suflenin tadına, güzel bir insana bakmaya, paylaşmaya, gözlerimizin dolmasına...

İşte birkaç küçük öneri... Etrafınıza şöyle bir bakınırsanız çok daha iyilerini bulacağınız garanti.

BİR SEMTİ SEVMEK?

GALATA

Rus-Türk Ortodoks, Süryani, Musevi, Latin Katolik, Protestan kiliseleri, Arap Camii, Yeraltı Camii, Galata Kulesi ve panoramik İstanbul... Peymane’de kebap, Tophane’de çay... İster alın elinize bir harita kendi başınıza yapın, ister 28 Ocak’ta Folklorik Turizm’in yaptığı gibi bir tura katılın.

(0212) 249 40 70

KAÇKINLARLA KIŞ SEFASI?

BODRUM

Geçen cuma Bodrum uçaklarında yer yoktu. Ne mi yapıyorlar kış-kıyamette? Bir kere kış-kıyamet yalan. İstanbul kar altındayken, günlük güneşlik Instagram paylaşımlarıyla nispet yapıyorlardı beldeye yerleşenler. Kahvaltıda Yunuslar Pastanesi, öğle-akşamüstü Big Chefs ve Musto Cafe, yemekte Gemibaşı, Memedof ve Marina Bistro Ocakbaşı dolu. Geceyse Kule, Mandalin, Adamik ve Marina Yatch Club... Az kalsın Okan Bayülgen’in açtığı Salon’u unutuyorduk... İyi mi?

360 DERECE ŞEHİR?

İZMİR

İzmirlinin yeniye ve İstanbul’a düşkünlüğü malum: Şehirde yine İstanbul’dan yeni bir rüzgâr esiyor: 360. Beyoğlu’nun dört yanı teras, dört tarafı İstanbul mekânı 360, Bayraklı’daki Hilton’un tepesine şube açtı, herkes akın akın onu görme derdinde. 25’i çarşamba akşamı Danna Leeze partisi var.

(0530) 893 03 60

VİNTAGE HOBİ ALIŞVERİŞİ?

KABATAŞ 

Setüstü’ndeki konsept hobi dükkânı Frescobol’da raketler, kaykaylar, tişörtler, langırt, tilt makinesi bile var. Üstüne saçınızı da kesiyorlar!

(0212) 251 09 08

HAYATIMIZA SAHİP ÇIKMAK? 

NİŞANTAŞI 

Reina saldırısından sonra ‘Hayatına Sahip Çık’ kampanyası başlatan yeme-içme sektörü, basın toplantıları, sosyal medya videolarının ardından bugün ilk kez sahada gövde gösterisine hazırlanıyor: Sofa Otel’deki Frankie, 12.00-17.00 arasında beş saat boyunca mekân sahibi-müdavim, kent yazarı-şef, sanatçı-ünlüden geçilmeyecek. (0541) 230 66 66

SOSİSLİ-SUCUKLU PAZAR ‘QUEYFİ’?

BAŞKENT

Trendy yer mönüsünden belli: ‘Keyif’ kelimesini başlıktaki gibi, sosyal medya ağzıyla yazıyorlar. Sucuklu yumurta mı? 15 lira. Nerede mi? Filistin Caddesi’ndeki Gaga’da. (0545) 609 31 31 

EUROLİG’DE TÜRK DERBİSİ

YEDİKULE

Bir gün sonra da Fenerbahçe-Galatasaray derbisi var ama ille de heyecan arıyorsanız; çarşamba akşamı, Yedikule Abdi İpekçi’de, ‘Eurolig’de ‘Play-off’a kalmak için mücadele eden iki temsilcimiz sahaya çıkıyor: Anadolu Efes - Daçka. İki taraf için de hayati; kazanan, hedefe bir adım daha yaklaşacak. Biletler 56 liradan başlıyor.

www.stubhub.com.tr

KANARYA’NIN AKIBETİ?

KADIKÖY

Bugün 19.00’da, Şükrü Saracoğlu’ndaki Başakşehir maçı, sadece her futbolsever için bir şölen çünkü Fenerbahçe’nin lig performansını etkileyecek. Kazanırsa ‘yola devam’, kaybederse ‘sezon finali’... Passolig’iniz varsa en ucuz bilet 50 lira. www.fenerbahce.org

ÇİKOLATA MUTLULUĞU?

BAŞKENT

Kaşığı daldırınca üstteki kızarmış kek yarılıyor, içinden erimiş lezzet akıyor... İster bugün, ister hafta içi. İster akşamüstü, ister gece. “Etraf da şenlikli olsun” derseniz Ankara’nın popüler adresi belli: Filistin Caddesi’ndeki Louise. Tatlı kesmez, karnınız da mı aç? En çok dört peynirli pizza seviliyor, 34 lira.  (0312) 447 51 00

KAPI KAPI BOSTANLI TURU?

İZMİR

35 Alsancak, otur! Artık yer gök 35.5, varsa yoksa Bostanlı... Şehir dışından bile kim gelse Karşıyaka’ya konuyor: İstanbullu Mid Point, Ankaralı Big Chef, Adanalı Yüzevler... Şehrin en fokurdayan mekânları da burada. Acaba birinden çıkıp öbüründe mi fıkırdamalı: Tren üstü Redcat?

GÖZ GÖZE, MÜDAVİM MÜDAVİME?

ÇEŞME

Alaçatı’da yılbaşından beri dört yer iş yapıyor: Şerefe Meyhane, Esnaf, Cura ve Kapari Bahçe. Ama akşama hangisinde başlanırsa başlansın, gece sonunda herkesin toplandığı tek bir yer var: Anacadde Kemalpaşa’daki Göz Lounge. (0538) 976 50 03 

YENİ BİR MEKÂN?

ARNAVUTKÖY

Şehrin en, enn, ennn yenisi: Roffa. Daha cuma günü açıldı. Dört katlı restoran ve özel parti mekânı. Alameti farikası sahiplerinin Karslı, mönüdeki Kars kazı, gelene gidene bunu dayıyor olmaları.  (0212) 287 77 78

NATALİE’YE ÜZÜLSEK, TUVANA’YA GÜLSEK?

TÜRKİYE 

İç açan, güzel kadın kontenjanından iki alternatif var bu hafta beyazperdede: ‘Jackie’de Jacqueline Kennedy’nin hüzünlü hikâyesini canlandıran Natalie Portman ile Ata Demirer’in yeni komedisi ‘Olanlar Oldu’nun güzeli Tuvana Türkay...  İki bilet, bir büyük boy mısır, iki de frigo parasına... İster katıla katıla ağla, ister kafanızı birbirinize çarpa çarpa kahkahadan çatla!

SEVABA GİRMEK?

NİŞANTAŞI

Stil danışmanı Başak Dizer’in Şişli’deki dükkân-restoranı Room & Rumors bu hafta mönüsünü yeniledi. İster üç mantarlı ister dört peynirli risottoyu bahane edip kurulun, bakarsınız ‘eş kontenjanı’ndan Kıvanç Tatlıtuğ’a rastlar, bakar bakar sevap kazanırsınız.

(0541) 426 35 97

YILMAZ ERDOĞAN’A KIKIRDAMAK?

BOSTANCI

12 yıldır biriktirdi, biriktirdi; yıllar sonra tek kişilik ‘Münaşaka’ oyunuyla tekrar seyirci karşısında. “Önceden seyrettim, ben onu gördüydüm” deme vatandaş, o zamanlar sosyal medya mı vardı, diline dolasın, esprisini yapsın. 27 Ocak’ta Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki biletler 56 liradan başlıyor ama kaçırana
bunun daha Bursa’sı, Ankara’sı var...

www.biletix.com 

MOZART’IN ‘JÜPİTER’İ?

BEYOĞLU 

Salı akşamı Grand Pera’da Bahçeşehir Üniversitesi Orkestrası’nın ‘dünyaca özel’ bir konuğu var: İdil Biret.  Konser saat 20.00’de Mozart’ın ‘Re Minör’üyle başlayacak, son senfonisi ‘Jüpiter’le bitecek. Biletler 30 lira. www.biletiva.com

AİLECE BUZ PATENİ?

MASLAK

Canım düşsen n’olur? Kime rezil olacaksın? Maksat çocuklar eğlensin. Üstelik burası sentetik değil, gerçek buz pisti. UNIQ İstanbul’da kişi başı 40 lira ama aile indirimi de yapıyorlar. Maslak size ters mi? Ataşehir Optimum’da da var. (0216) 664 11 64

KALBEN’E EŞLİK ETMEK?

BURSA

Kalben önümüzdeki cumartesi Hayal Kahvesi’nde. Şarkılarına eşlik etmek isterseniz giriş 35 lira. Öncesinde iki gece üst üste İzmir’de, sonrasında tekrar İstanbul’da. (0224) 451 50 80

Yazının devamı...

Drone savaşları

24 Aralık 2016

Drone, yani uzaktan kumandalı, insansız hava aracı. Artık her yerdeler. Parkta, sahilde, maç çekimlerinde, polis istihbaratında,
hatta El Bab’da IŞİD’le yürüttüğümüz savaşta.

 

Şimdi de yarışları düzenleniyor. Amaç, özel olarak hazırlanmış pistlerde önceden belirlenen tur sayısını ilk bitirmek. Drone’lar yarış alanındaki yuvarlakların içinden, engellerin arasından geçerken onları kumanda eden sahipleri de tribünlerde. Drone’un kamerasından alınan görüntü, taktıkları dijital gözlüklere aktarılıyor, böylece sanki drone’un içindeki bir pilot gibi cihazı kullanabiliyorlar. Bu arada hızları saatte 150 kilometreye kadar
çıkabiliyor.

 

Yarışlar bizde yeni ama dünyada iki yıldır yapılıyor. Dubai 2016 Drone Ligi’nin toplam ödülü 1 milyon dolardı mesela.

 

Yarışlara niyetlenenlerin önce drone kullanma eğitimine girmesi lazım. Sürüş yeteneklerini geliştirmiş yarışmacıların Türkiye Drone Ligi’nde yarışabilmeleri içinse Drone Sporları Derneği’nden lisans almaları gerekiyor. 

 

FİNAL İSTANBUL’DA

 

Yarışların organizatörü Can Tayfun, “Amacımız, drone ithalatçıları arasında yüzde 6.5’luk payla dünyada altıncı olan ülkemizde de bu teknolojik sporu tanıtmak ve yerleştirmek” diyor. Türkiye Drone Ligi’nin ayakları mart başında Antalya’da, sonra İzmir, Adana, Eskişehir ve Ankara’da yapılacak. 
Final İstanbul’da.

 

Yarışmacı ya da seyirci olmak istersenniz, daha ayrıntılı bilgiye geçen hafta açılan www.turkiyedroneligi.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

7 milyon: Şu anda dünyada bulunan drone sayısı

 

15: Dubai World Drone Prix 2016’da 250 bin dolar kazanan Luke Bannister’ın yaşı

 

12 milyar dolar: 2020’de tahmini drone piyasası büyüklüğü   

Yazının devamı...

Hattı iaşe yoktur, sathı iaşe vardır O satıh bütün vatandır

9 Aralık 2016

Ece Aksoy’la yollarını kesiştirense, 33 yıl önce Ece Bar olarak Etiler’de başlayıp, bugün Dokuz olarak Beyoğlu’nda süren gastronomi ve eğlence serüveni. Mönüdeki ‘oşey işkembe’ Uğur Yücel’den, ‘onno patates’ Onno Tunç’tan hatıra. Kimi muska böreğine, kimi sahanda köftesine hasta... Ama bütün bunları sayısız köşe yazısında, ibadullah dergi sayfasında,  binlerce gazete satırında zaten okudunuz/bellediniz/ezberlediniz. Bilmediğiniz kısmıysa en iyi salça, en güzel tereyağı, en leziz lahana, turp, pırasa için Anadolu’yu karış karış gezdiği, Türkiye’yi pazar pazar parsellediği. Yine bir alışveriş dönüşü Ece’yi kenara sıkıştırdım, yemeklerini bu kadar lezzetli yapan alışveriş sırlarını ayıkladım. Daha ilk cümleden başlığı patlattı...   

 

İVRİNDİ’DEN BUĞDAY VE MISIR 

 

Benim mutfağımdan içeri GDO’lu yiyecekler giremez.  Buğday ve mısır almak için Balıkesir’in İvrindi kazasına gidiyorum. İvrindi’de Yağlılar Köyü var.  Orada Mustafa Bey’i soracaksınız. Gerçek Anadolu tohumları kullanıyor. Ama ürün az, size de vermesi için kendinizi sevdirmeniz lazım. 

 

KESKİNCİK’TEN ZEYTİNYAĞI

 

Zeytinyağı denince herkesin aklına Ege geliyor ama ben Antakya’nın yolunu tutuyorum. Altınözü ilçesinin Keskincik Köyü’nün. Orada Mehmet Bey’i bulacaksınız. Zeytinyağını hâlâ dolapbeygiri yöntemiyle yapıyor. Hani atın döndürdüğü değirmen var ya, öyle.  En doğru zaman kasım ayı.

 

ALTINÖZÜ’NDEN NAREKŞİSİYLE DOMATES VE BİBER SALÇASI

 

Temmuz-ağustos oldu mu, domatesler, biberler güneşi içmiş, artık tam kıvamına gelmiş demektir. En güzel salçalar, ha bir de nar ekşisi için Zülfikâr Bey’i soracaksınız orada. 

 

GÖYNÜK’TEN TEREYAĞI

 

Tereyağı mühim iş. Atlıyorum, Bolu’nun Göynük ilçesine gidiyorum. Güveytepe Köyü’nde Şerife Hanım var. Ama tereyağının yıkanması, ayranının  akıtılması lazım. Gitmeden bir gün önce telefon açıyorum, yıkama işlemini de beraber yapıyoruz. Al bak bu da telefonu: (0374) 434 11 30

 

SEYAHAT ETMEYE DEĞEN PAZARLAR

 

EGE: Perşembeleri Ayvalık, çarşambaları Edremit, salıları Milas, cumaları Havran pazarları kuruluyor. Bu pazarlara bazen 40 ayrı köyden ürün geliyor. Köylülerin kimyasal kullanmadan keçi gübresiyle yetiştirdiği ürünler. Herkes bamyanın küçüğünü arar. Büyüğü çekirdekli olur diye düşünür. Gidin Milas’tan bir iri bamya alın da lezzet neymiş görün.

 

KASTAMONU: Burası kışlık sebzelerde çok iyi. Çünkü pırasa, turp, lahana gibi bitkiler kar altında kalınca daha lezzetli oluyor. Ev tarhanasını da Kastamonu’dan alıyorum. Kastamonu’ya gitmeyi gözünüz kesmezse, cumaları Kasımpaşa’da da kuruluyor Kastamonu pazarı. Ama uykuna kıyıp erken gideceksin, öğleye hiçbir şey kalmıyor.

 

GÜNÜBİRLİK GİTTİĞİM PAZARLAR 

 

BOLU: Pazartesileri stadyumun karşısında kuruluyor. Ankara’ya 100 kilometre mesafedeki Nallıhan’da ve Göynük’te de pazar var. Hepsi aynı gün olduğu için bazen ikisine birden gidiyorum.

 

KIRKLARELİ: Çarşamba günleri kuruluyor. Yumurtamı buradan alıyorum. Gezen tavuk yumurtası. 

 

İNEBOLU’DAN TAVUK, KAZ, ÖRDEK

 

Pazar günleri kurulan bu pazarda bir yaşlı adamcağız vardı. Tavuğu, kazı, ördeği, hindiyi ondan alırdım. Öldü, Allah rahmet etsin. Ama torunu Kadir devam ettiriyor. Gitmeden bir gün önce arıyorum, tazesi tazesine kesiyor, hazır ediyor. Hadi kıyak olsun, telefonunu da söyleyeyim... (0534) 616 92 11.

 

İSTANBUL PAZARLARI

 

ÇATALCA: Perşembeleri kuruluyor. Buraya kadar gitmişken Nakkaş Köyü’ne uğrayacaksın. Orada bir manda çiftliği var, herkes bilir. Sütümü oradan alıyorum, yoğurdumu kendim yapıyorum.

 

BEYKOZ: Cumartesileri kuruluyor, burada daha çok Karadenizli köylülerin ürünleri var. Çarşambaları Fatih, cumaları Fındıkzade pazarları da öyle.

 

DERSAADET’TE YAŞIYORSUN, PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

-Bu hafta sonu Sarıyer’de Çocuk Hakları Festivali yapılacağını...

Yaşar Kemal KM’deki etkinliğe 1500 çocuğun katılmasının planlandığını...

 

- Edirnekapı’daki Asitane restoranın kış lezzetleri mönüsüne geçtiğini...

Kanuni’nin ayva dolmasını, III. Ahmet’in ciğer köftesini tadabildiğinizi...

 

BİR GÖRME ENGELLİ OLARAK İSTANBUL’U GEZDİM

Yanınızdaki kim, bilmiyorsunuz. Çaprazınızda kim oturuyor, sesini duyuyor ama göremiyorsunuz. Vapurun kalktığını motorun değişen gurultusu ve yüzünüze Boğaz rüzgârının vurmasından anlıyorsunuz. Solda köprü, karşıda Şemsipaşa ve Mihrimahsultan camiileri arasında Üsküdar rıhtımı var, biliyorsunuz. Seyyarların, kornaların yaklaşan seslerini duyuyorsunuz ama Üsküdar, İstanbul’un geri kalanı gibi, dünyanın geri kalanı gibi simsiyah, seçemiyorsunuz. Koca vapurda sizden başka kimse güverteye kaç basamakla çıkıldığını saymamış, aklında tutmamış. İndikten sonra turnikelere kaç adımda varılacağını da...

Körsünüz.

Bu düzensiz, bu çukurlu, bu saygısız şehirde nerede olduğunuzu, nerede durduğunuzu size söyleyen tek şey ezberlediğiniz bu rakamlar ve elinizdeki o değnek. Korkunç gürültülü ve karmaşık bir karanlığın ortasında yapayalnızsınız.

Geçen hafta Dünya Engelliler Günü vasıtasıyla Gayrettepe Metro İstasyonu’ndayız. Görme engellilerin, biz empati engellilere kendilerini anlatabilmeleri için bir merkez var burada. Göremediğiniz bir dekor hazırlamışlar, zifiri karanlıkta sizi yarım saat İstanbul’da dolaştırıyorlar, bir kör için kaldırımda yürümenin, karşıdan karşıya geçmenin, vapura-tramvaya binip inmenin ne demek olduğunu yaşatıyorlar. Tramvay demişken... Sesleri iyi takip edebildiniz mi? Çiçek Pasajı’ndan gelen alaturka müziği dinleyeceğim diye Galatasaray durağını kaçırmış olmayasınız?

Mutlaka yapmanız gereken bir deneyim. Ben bugüne kadar niye gitmemişim ki? Maceranın sonunda görme engelli arkadaşlarımızla maç da yaptık karanlıkta. Bunlar Turkcell’in desteklediği Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın üyeleri. Biz çıngıraklı topun nerede olduğunu anlamaya çalışırken, yediğimiz golün ne haddi ne hesabı belli.

 

 

Yazının devamı...

Alaçatı’da sezon açıldı

2 Aralık 2016

Pucca’yla laflıyoruz. “Bu mevsimde hiç gelmemiştim Çeşme’ye, ne güzelmiş” diyor.

 

Henüz diğer masaların çoğu boş. Ama açılış gecesi için o kadar çok rezervasyon var ki garsonlar kimi nereye sığdıracaklarının telaşında.

 

Saat sekiz gibi ahali hücum etmeye başlıyor, 90’lar Türkçe pop/arabesk çalan Esnaf, yavaş yavaş yazki halini almaya başlıyor. Tek fark, tepesine geçirdiği brandadan kapüşon. İnsanlar yine duvarların/masaların üstünde.Herkes avazı çıktığı kadar şarkı söyleyip dans ediyor.

 

Sadece Esnaf mı? Bilindik mekânların yarıdan çoğu açık Alaçatı’da. Şöyle bir tur atıp, tekmil alıyorum:

 

Göz?

 

- Burada!

 

Adımemiş, Delimemiş, Kapari Bahçe?

 

- Burada! Burada! Burada!

 

Asmayaprağı?

 

Mis gibi kokular geliyor... Keyifle’den klarnet, Komşu Kahve’den saksofon sesi yayılıyor.

 

Varsın Zeplin pazartesi-salı kapalı olsun, İki Kapı’nın biracıları erkenden toplanmış bile.

 

Öteden beri yaz-kış açık mekânlar vardı ama artık açılışlar falan derken Alaçatı ciddi ciddi kışlık eğlence merkezine dönüşüyor. Bu kadar yüksek senelik kiralarla başka alternatifleri de yok zaten.

 

Ahaliyi soracak olursanız, son doğum 1970’lerde olmuş gibi. Ortalıkta hiç 20-25’lik yok, 30’luklar, 40’lıklar padişahlıklarını ilan
etmiş.

 

E madem saltanat bizde... Pucca’yla daha sık gelme kararı aldık. 

 

 

ESKİŞEHİR’E GİTMEK İÇİN 3 NEDEN

 

- Daha önce bir türlü kısmet olmamıştı, yedi-sekiz arkadaş doluştuk bir minibüse, 4 saat sonra tarihi Odunpazarı mevkiindeyiz. Cam müzesi, Kırım’ın çiğböreği ve nihayet Porsuk turu. Nehir boyu park, plaj, köprü, gondol! Sanki bozkırın
Venedik’i...

 

- Her yan kafe, restoran, bar... Hepsi geç saatlere kadar açık, içleri cıvıl cıvıl genç dolu. İnsanlar nazik, sokaklar güvenli.
Kadın kadına çıkmış, keyif yapan bir sürü grup gördük.  Sanki İç Anadolu’nun İzmir’i...

 

- Akşam şehrin yenilerinden Zamane’ye gittik.  Kocaman. Sağınız akademisyen masası, solunuz dernek buluşması. Servisinize pırıl pırıl hanım garsonlar bakıyor. Bir kadın şarkıcı tatlı tatlı canlı müzik yapıyor, isteyen sohbet ediyor, isteyen eşlik. Ama bağırmadan/böğürmeden. Yahu rakı aynı rakı. Neden burada kimse kimseyi rahatsız etmiyor? Sanki İstanbul’un eski hali...

 

 

MODERN MEYHANE

 

Önünüze gelen mezeleri görmeseniz Zamane’nin meyhane olduğuna kimse inandıramaz sizi.

 

 

ŞEHRİN ÇALIŞAN ERKEK ARILARI

 

Ünlü yatırım bankacılığı firması Stifel’in Paul Westra diye bir analisti var. Bundan birkaç ay önce ortaya çok tartışılan bir tez koydu: “Yeme-içme sektöründeki durgunluk, ekonomik krizin ön habercisidir” diyor en basit haliyle. 

 

Bizde kriz yok tabii. Lokanta Maya, Yeni Lokanta, 115 yıllık Pandeli... Hepsi dolardaki ani düşüşü protesto etmek için kepenk indirdi. Sektörde kimle konuşsanız, mekânını devredecek birini arıyor.

 

Ama böyle bir ortamda bile fırtınaya karşı kanat açanlar çıkıyor. Cihangir’de Hazine, Taksim’de İstiklal Palas, Asmalımescit’te Clinique, Suadiye’de Laila... Alkışlamak/desteklemek lazım bu cesareti.

 

Rüzgâra en son kafa tutanlarsa minik kanatlarıyla arılar. Karaköy’de perşembe akşamı açılan yeni gece kulübü Drone’un ilk anlamı ‘çalışan erkek arı’ymış.

 

500 kişilik. Kabinde 80’ler, 90’lar ve 2000’lerin sevilen yabancı parçalarıyla DJ Can Parlak var.  Perşembe-cumartesi, sabah dörde kadar açık.

(0212) 293 00 78.

 

22.5 TL

 

Ankara’da bugün ve yarın Ankara Palas’ta yapılacak olan kahve ve blues festivaline giriş ücreti

 

DERSAADET’TE YAŞIYORSUN, PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

 

- Maçka Parkı’nda sabah saatlerinde simsiyah giyinmiş eli kılıçlı iki adamın dolaştığını...

 

Tai Chi hocası Esat Ataç ile çekirgesi Mehmet Başkak’ın herkesi bu sporu yapmaya davet ettiklerini...

 

- Zorlu PSM’de Studio adında yeni bir canlı müzik/dinleti/parti/konser alanı açıldığını... 

 

Aralık boyunca Beteko, Tristano, Ed Harcourt gibi elektronik dehalarının partileyeceğini/partileteceğini...

 

- 35 yıllık Nişantaşılı Park Şamdan’ın Ortaköy’e, Les Ottomans otelinin içine taşındığını...

 

Şef Hüseyin Gürsoy’un kurbağa bacağı, salyangoz gibi imza tabaklarını orada da devam ettireceğini...

 

- İstanbul Tasarım Bienali’ni hâlâ göremediyseniz, sadece bugün ve yarınınızın kaldığını...

 

Bomontiada’daki bölümü ücretsiz, Arkeoloji Müzesi’ndeki kısmı da müze biletiyle gezebileceğinizi...

 

- Kars’a kar yağmasıyla birlikte kaz mevsiminin başladığını, ilk kazların kar altına verildiğini...

 

Etiler’deki Galliard’ın bu taze kazlardan getirterek porsiyonu 60 liradan satmaya başladığını...

Yazının devamı...

Bir okumalık iki iyi haber bir içimlik iki güzel mekân

25 Kasım 2016

 


CLIQUE

 

DJ’DEN HALKA ARACISIZ YAYIN

 

Asmalımescit’teki Propaganda, Adnan&Indra Taşpınar çiftinin kulübüydü. Bundan iki yıl mukaddem, bir gece ansızın sırra kadem bastılar. Arkalarında bir ton borç ve personel alacağıyla... İki katlı şahane mekânda o zamandan beri sessiz bir bekleyiş hâkimdi. Yani geçen cumaya kadar. U.F.U.K, Cure-Shot, Tangun ve Ateş Tözün... Şehrin en baba dört DJ’i burayı aldı, kulüp olarak tekrar açtı. Tangun, “Dünyaca ünlü DJ arkadaşlarımızla birlikte  alt katta deep tech ve minimal techno; üst katta groow, dub, deep house çalacağız” diyor. Meraklısı için ‘çaldıklarımız çalacaklarımızın teminatıdır’ beyannamesi!  

 

- Kim gider? Gideceği yerde en öncelikli kriteri müzik ve gelip gidenler olanlar, Beyoğlu clubber’ları, karşının dansçıları, üç-beş turist, bolca da genç beyaz yakalı...

 

- Nasıl hava atar? Eğer kurucu dört DJ’den birinin kapıdaki davetli listesinde ismi varsa...

 

- Kaç para harcar? Bir biraya 15 lira.

 

- Nasıl bulur? İstiklal Caddesi, Suriye Pasajı (0212) 252 71 81

 

İSTİKLAL PALAS

 

EEEEEEEY FİLİP ŞTARK!

 

Belki tanıtımı iyi yapılamadı, belki de memleket koşulları... Dünyanın başka yerinde olsa jet sosyeteden/aristokrasiden geçilmez: Koskoca Philippe Starck İstanbul’da otel-restoran tasarladı; ama Mama Shelter İstanbul’da kendini kimselere beğendiremedi; dikiş tutturamadı ve kapandı/gitti. Şimdi yerinde İstiklâl Palas var. Yine otel artı pub artı restoran artı bar konsepti... İlk izlenim: Mama Shelter’dan daha Beyoğlu işi ve daha ulaşılabilir hissettirdiği. Neşeli, ferah çok büyük bir kapalı alanı ve şehir manzarası gören, inanılmaz geniş  bir terası var. 

 

- Kim gider? Öğle tek başına çalışmak/okumak/yazmak, akşam karşısındakinin söylediğini duymak, gece patırtı kütürtü olmadan tatlı tatlı sallanmak/sosyalleşmek isteyenler...  

 

- Nasıl hava atar? “Bak şehrin göbeğinde ama zor bulunan bir asansörle çıkılan, kimsenin bilmediği böyle bir teras biliyorum” diye...

 

- Kaç para harcar? Bir biraya 15 lira.

 

- Nasıl bulur?  İstiklal Caddesi No: 50 (0212) 252 01 00

 

DERSAADET’TE YAŞIYORSUN PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?Şehrin en büyük buz pateni sahası Uniq Winter’ın bu hafta sonu kapılarını açtığını...

 

Gece 22.00’ye kadar açık piste girişin 30, özel dersin 100, kızağın 20 lira olduğunu...

 

Restoran rezervasyon uygulaması restoran.com’un üç büyük şehirde 700 üye mekâna
ulaştığını...

 

Londra, Paris, Viyana, Berlin, Amsterdam ve Barselona gibi şehirlerde de rezervasyon
yapabildiğinizi...

 

Maslak’taki Chef’s Table Yemek Akademisi’nin ‘Meksika Ateşi’ adında bir atölye düzenlediğini...

 

2 Aralık’taki etkinliğe katılanlara quesadilla, tacos ve casserilla hazırlamayı öğreteceklerini...

 

GELECEK PROGRAM...

Karaköy’de Drone... İstanbul’un 500 kişilik yeni kulübü çarşamba akşamı açılıyor. Adını ‘çalışan erkek arılardan’ alıyormuş.

 

Maslak’ta Sahne Masshattan... 340 kişilik yeni konser ve tiyatro salonu sanatseverler için 1200 metrekarelik yeni bir alternatif.

Yazının devamı...

Modacıdan meyhane staylistten restoran

18 Kasım 2016

 

BAŞAK DİZER’İN RESTORANI

 

ROOM&RUMOURS

Daha yeni açıldı, şimdiden tıklım tıklım. Harbiye’de Askeri Müze’nin hemen yanında: Room&Rumors. Son derece şık şıkıdım bir ortam çünkü burası aynı zamanda Başak Dizer ve ortağı Deniz Marşan’ın sergi/tasarım/satış mekânı. Yemek denemeye fırsat olmadı çünkü yanlış karar alıp akşamüstü gittim, halbuki asıl piyasa belli ki gece dönüyor. Kokteyller çok iyi. Smirting’e müsait şömineli bir de kış bahçesi var.  ◊ BONUSU: Eğer hayranıysanız, ‘Başak Dizer’in sevgilisi kontenjanından Kıvanç Tatlıtuğ’la karşılaşma imkânı... 

 

NESLİHAN YARGICI’NIN MEYHANESİ

Ah Mazi

 

Tek başına değil elbette, arkasında Ergun Yıldız’ın işletme desteği var. Fakat evet, Neslihan Hanım’ı yine siyahlar içinde ama elinde meze tabaklarıyla görebileceğiniz bir meyhane var artık: Etiler’de açılan Ah Mazi. Belediyenin karşısında, eski My Pavyon’un yerinde. Güzel mezeler, leziz yemekler, hoş bir fasıl ekibi var.  BONUSU: Gülmekten yerlere yatıran Drag Queen şovu.  

 

HAMAMA GİRECEĞİZ VE TERLEMEYECEĞİZ

KENT TARİHİMİZ

 

Roma ve Türk hamam kültürünün yaşatılması, yeni kuşaklara aktarılması için ilginç bir proje başlatıldı: ‘Her Dem Banyo’. Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun öncülüğünde Türkiye’nin 12 farklı noktasındaki termal ve hamamlar gezilecek ve bu tarihi yapılar hakkında anlattığı bilgiler dinlenecek. İlk durak 5-6 Aralık’ta Konya’daki Saheip Ata Hamamı. Onu, Kars Mazlumağa, Edirne Sokullu, Efes Skolastika gibi yerler izleyecek. Proje sonunda ortaya bir sergi ve bir kitap çıkacak. Ama asıl amaç, içlerinden bazılarının restorasyonu ve tekrar kullanıma sunulması. Projenin sponsoru Bocchi. Takip etmek isteyen profesyoneller önümüzdeki hafta herdembanyo.com adresine başvurabilir. 

 

FUARA GİDECEĞİZ VE İSTİKBALİMİZİ ÖĞRENECEĞİZ

KİŞİSEL GELECEĞİMİZ

 

Türkiye’nin belki de dünyanın ilk astroloji festivalinin İstanbul’da yapılacağını biliyor muydunuz? Nereden bileceksiniz, müneccim misiniz? Ama burada tanışacağınız figürler sayesinde belki birkaç küçük ipucu alabilirsiniz: Astrofun Fest... Maslak’taki Uniq İstanbul’da üç gün sürecek (25-27 Kasım). Astrolojinin yerel ve global starlarıyla buluşacak, harita üstüne harita açtıracak,  işin profesyoneliyseniz seminerlere katılacak, workshop’larda bilgilenecek, 13 yıldız astroloğun katılacağı Mega Oturum’da Türkiye’nin ve dünyanın gidişatıyla ilgileneceksiniz. Birkaç isim saymak gerekirse: Aleksandar Imsiragic da var, Hakan Kırkoğlu da, Lea Imsiragic de orada, Su Karakuş da... www.astrofunfest.com 

 

DERSAADET’TE YAŞIYORSUN PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

Instagram’da HesApp adında 16 bin takipçili bir profil olduğunu... 

Herkesin restoranda/barda ödediği hesabı gönderdiğini, yayımladıklarını...

Yemeksepeti’nin Türkiye’yi kapsayan bir burger raporu hazırladığını...

Bugüne kadarki en büyük siparişte birinin 99 ıslak hamburger söylediğini...

Van’ın meşhur kahvaltısına Karadeniz’den bir rakip çıktığını: Ordu...

Nelipide’lerde kuzine ekmeği, kuruyufka, kavurma sunulmaya başladığını...

Yazının devamı...

Siz hangi tarafın Laila’sısınız kardeş?

11 Kasım 2016

yle yer etmiş kent hayatımızda, mesela Google’a ‘Laila’ ve herhangi bir şehrin ismini yazın, bakın karşınıza neler çıkıyor: Çayla Çayevi’nden tutun, Laila Düğün Salonu’na kafeler, barlar, restoranlar, pastaneler... Çünkü daha Reina bile ortada yokken yepyeni bir konseptle çıkmıştı karşımıza. Şehrin en sıkı restoranlarının yazlık açtığı, buralarda yemek yiyenlerin gece olunca ortadaki pistte toplanıp sabaha kadar eğlendiği bir konsept. Kimler yoktu ki o yazlık restoranlar zirvesinde: Ulus29, Park Şamdan, Mezzaluna, Karaköy Balıkçısı...

 

ZAMANIN RUHU

 

Aradan geçen 15 yılda devir değişti; eğlence anlayışı, yeme-içme kültürü, dinlenilen müzikler, yapılan şovlar bambaşka bir hal aldı. Artık insanlar büyük kulüplere kapanmak değil, semtinde/mahallesinde olmak istiyor. Arabasına önem verdiği kadar, gittiği yere yürümeyi de seviyor. Ünlüler, trendsetter’lar kadar, semtinin insanını, komşusunu da önemsiyor.İşte Laila tam da bu atmosferde dönemin ruhuna yeni bir imza atmayı deniyor. Bence bu güne kadar hiçbir kulübün tutmadığı/tutunamadığı Anadolu Yakası’nda o yüzden önemli bir girişim.Çaprazında The Shore Club, önü/arkası: La Mia/Well Done... Kafanı kaldır: Mirror / Önüne bak: Suadiye Balıkçısı... Anadolu Yakası’nın en trendy, en tıklım, en popüler mekânları.  Ve onların semte ait, kanlı/canlı, yerli simaları... Zamanın ruhuna uygun mu? At bir çentik!Keyifleri geceyi uzatmak istiyorsa, yürüme mesafesinde, kontrolsüz/trafiksiz ‘Laila - Anadolu Yakası’... Bir çentik daha!Sahil Yolu’ndaki meşhur Suadiye Oteli’nin hemen önünde. 500 kişilik bir mekân.  Otopark/vale tamam... Çentik!Peki Anadolu Yakası nasıl karşıladı dersiniz bu girişimi/yeniliği? Dün akşamki açılışta bütün dükkân rezerveydi.Bu akşam mı? Çarşamba günü itibariyle sadece 100 kişilik boş yer kalmıştı... Çentik! Çentik! Çentik!

 

LAİLA’NIN KURUCUSU ŞEFİK ÖZTEK:

 

Bugüne kadar Anadolu Yakası’nda bir kulüp olmadı çünkü bu işin matematiğini doğru uygulayan kimsenin çıkmadığını düşünüyorum. Mesela Laila Suadiye müşteri sayısana göre genişleyip küçülebilen bir mekân...  Burada inanılmaz bir potansiyel var. İddia ediyorum, biz başarılı olunca başkaları da gelecek sırasıyla. 

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TIRMANIŞ YARIŞMASI BAŞLIYOR

 

TED Boulder Cup Ulusal Tırmanış Yarışması’nın ikincisi, bugün 09.00-23.00 arasında TED Spor Kulübü Tarabya Tesisleri’nde. Geçen yıl 20 ilden 130 yarışmacının katıldığı etkinlik, tırmanış branşında şimdiye kadar düzenlenen en yüksek katılımlı yarışma. Bu yıl başvuru sayısıysa 160! Gün boyu süren tırmanışların yanı sıra ‘ipte denge atölyesi’, ‘çocuklar için tırmanış’, ‘aeropress ile kahve hazırlama teknikleri’, ‘gopro ile aksiyon çekimleri’ ve ‘film gösterimi’ gibi aktiviteler yapılacak. Ücretsiz yeme-içme stantları ve alışveriş imkânı da olacak. DJ Mehmet Cavcı’nın gün boyu kulakları şenlendireceği yarışma after partiyle bitecek.

Giriş ve tüm etkinlikler ücretsiz.

 

TRUMP BENDEN BORÇ İSTİYOR

 

O da ne? Mail adresime Trump’tan İngilizce bir teşekkür mesajı düştü: “Değerli arkadaşım, asla başaramayacağımızı söylemişlerdi. (...) Dün gece dünyaya ABD’nin yeniden halkın ve halk için bir ülke olduğunu gösterdin. Bunu sensiz yapamazdım, dostum“ demiş. Mektubun altında da ‘bağışta bulun’ sekmesi var...


Belli ki bir yanlışlık olmuş, mektup taa Türkiye’de, ABD vatandaşı ve seçmeni olmayan, olsa bile oyunu başka adaya vermesi muhtemel birine gönderilmiş. Ama koskoca ABD Başkanı... Mektubu hiç almamış gibi de yapamam. Hayır, “Arayı iyi tutmakta fayda var, göndereyim üç-beş bir şeyler” diyorum ama adamın serveti de malum. Öyle küçük bir bağış da olmaz. Oturdum, kara kara ne yapacağımı düşünüyorum...

 

DERSAADET’TE YAŞIYORSUNPEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

 

Dünyanın ilk astroloji festivali AstrofunFest’in 25-27 Kasım’da İstanbul’da yapılacağını...Yerli-yabancı en ünlü astrologların katılacağı etkinliğin biletlerinin Tixbox’ta satışa çıktığını...


Yeme-içme dünyasının dört gözle beklediği trüf mevsiminin tüm dünyada olduğu gibi bizde de başladığını... Zorlu Center’daki Morini’nin, hazırladığı özel bir beyaz trüf mönüsünü bugün servise başladığını...

 

26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nın bugün Beylikdüzü TÜYAP’ta kapılarını açtığını...Fuarda bu yıl 25 galerinin yanı sıra ‘Umulmadık Topraklar’ isimli, çok küratörlü geniş bir serginin yer aldığını... 

 

YENİLERDEN YENİ BEĞEN

- Beşiktaş’ta Soul to Soul Cafe:

Nüzhetiye Caddesi’ndeki kafenin her tarafı klasik otomobil figürleriyle dolu!

- Ankara’da B’Corner Lounge:

Filistin Caddesi’nin yeni mekânı haftanın dört günü müzik performansları sunacak.

- Teşvikiye’de Socrates Bistro:

Socrates dergisi ekibinin açtığı bistroda

spor etkinlikleri takip edilebiliyor...

 

250 TL

 

Bugüne kadar 5 milyon kişinin izlediği dünyaca ünlü gösteri grubu Fuerza Bruta’nın Volkswagen Arena’da yapacağı gösterinin bilet fiyatı. 

 

BU AKŞAM SEN NEREDESİN?


Kalben Aksaray KM’de, Sagapo Kajmer Eskişehir ZHKM’de, Birsen Tezer Ataşehir If Performance’ta, Halil Sezai Jolly Joker Bursa’da, Ezginin Günlüğü Bakırköy LG Opera’da, Tan Taşçı Mecidiyeköy Trump Towers’ta...

 

Yazının devamı...