"Patrick Özdemiroğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Patrick Özdemiroğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Patrick Özdemiroğlu

Patrick Özdemiroğlu

Müzik de değişti be abi!

25 Şubat 2017

Karşıdakini gerçekten dinlediğimiz tek aktivite olmasından mıdır bilinmez ama gezegendeki her insanın (artı bazı hayvan ve bitkilerin) müzik dinleme eylemi hâlâ hobiler arasında gururla sayılıyor. 90’larda kulağımıza çalınan ‘distortion’lı melodilerle şimdilerde maruz kaldıklarımız arasında fark olsa da, satın aldığımız kasetin B yüzündeki son şarkının aslında albümün en güzel parçası olduğu gerçeğini gülümseyerek keşfedebileceğimiz bir teknolojik yoksunlukla büyüsek de, ‘hobi’ hâlâ olduğu yerde sapasağlam duruyor: Müzik dinliyoruz. Bunu Siri biliyor. Metroda yanımıza oturan dayı duyuyor. Spotify listelerimize göre karakter analizimizi yapan müstakbel sevgili görüyor. Müzikle ilgili ipucu yazıları da artık kaset saran kalemleri ya da dikiz aynası süslerini değil popüler müzik servislerini içermek durumunda. Dolayısıyla bu hafta, dönüşen müzik dinleme fiilini zenginleştirmesi muhtemel birkaç ipucuna, Apple Music ve Spotify üzerinden göz atacağız.

Spotify ipuçları

Mahsun Kırmızıgül’ün ‘Bebeğim Benim’ şarkısını dinleme arzusu aniden bastırdıysa ve bu gerçeği tüm dünya ile paylaşmaya hazır değilseniz ayarlardan ‘Gizli Oturum’ seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Yanlışlıkla sildiğiniz playlist’lerin arkasından ağıt yakmanız gerekmiyor. Hesap sekmesinin içinde ‘Çalma listesini geri getir’ seçeneği mevcut.
Yıl bazlı arama da mümkün. “Radiohead year (yıl):1993-2000” diye arama yaparak sevdiğiniz grubun elektronik bir dönüşüme girdiğini görmezden gelebilirsiniz.

Sizin temponuza uyan şarkılarla koşmanız da mümkün. Koşma listelerinden birini seçtiğinizde Spotify telefonun sensör’lerini kullanarak uygun şarkıyı çalacak (Şarkı RATM - Know Your Enemy ise sporla iyi gidiyor).

Güzel bir soloyu arkadaşınıza dinletmek istiyorsanız şarkının tamamını paylaşmak zorunda değilsiniz. Sağ tıklayıp Spotify URI’sini kopyaladığınızda linkin sonuna #time3:12 eklerseniz arkadaşınız solonun başladığı noktaya ışınlanacak.

APPLE MUSIC İPUÇLARI

Aile üyeliği, altı kişiye eşzamanlı servisi kullanma imkânı veriyor. Sosyalci olmama rağmen çok daha hesaplı olduğunu ben bile anladım.

 Apple Music’te indirdiğiniz parçalardan birini alarm sesi olarak tanımlayabilirsiniz.

 Müzik dinlerken Siri’ye benzeri parçalar çalmasını söylediğinizde size ilgili bir playlist oluşturabilir. Siri’yi gönül rahatlığıyla kişisel DJ’iniz gibi kullanabilirsiniz. 

 Kalp ikonunu ve ‘sevmedim’ tepkisini kullanmaya özen gösterin ki, yapay zekâ sizin duymak istediğiniz şarkıları tam olarak öğrenebilsin.

 Ayarlar>Müzik>Çalma>EQ altından ‘Geç Vakit’ ayarını seçtiğinizde, uygulama parçadaki daha sessiz sekansları yukarı çekerek gürültülü yerlerde müziği daha iyi duymanızı sağlıyor. En sevdiğiniz şarkının ‘Ayrılık Çeşmesi is the terminal station’ ile bölünmediği bir dünya mümkün.

Yazının devamı...

Hava nasıl olursa olsun ‘Hav’ları güzel olsun!

19 Şubat 2017

 Aileye girer, çok sevilir;  o da aldığı sevgiyi fazlasıyla geri verir. Hayatta kalması, yaşamının kalitesi ona bakanların elindedir. ‘Benim de bu ilişkide tuzum olursa ne mutlu’ diyerek, hem köpeklerin hem de sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak mobil uygulamalar önereceğim.

Tatile gitmek için

Köpekle tatile gitmek harika bir deneyim olabileceği gibi hızlıca yorucu bir eyleme de dönüşebilir. Ancak köpek-dostu otelleri, aktiviteleri, restoranları kolayca bulmayı sağlayan BringFido imdada yetişiyor. Kullanmaya, tatile gideceğiniz lokasyonu seçerken başlamanızı öneririm.

Daha az endişelenmek için

Google aramalarında ve uçsuz bucaksız internet forumlarında kaybolmadan köpeğinizle ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için ‘Pet Coach’ derli toplu bir kaynak sağlıyor. Acil durumlar için yapılacak veteriner önerilerini de ‘Pet First Aid’in içinde bulmanız mümkün. Köpeğinizin ağzına attığı ‘şey’in sağlıklı olup olmadığını öğrenmenin en kestirme yolu ise ‘iKibble’ app’i.

Fotoğraf  çekmek için

Köpekler sahiplerinin komutlarını genelde dinler ancak “Kımıldama” onlardan biri değil. Fotoğrafı çekilirken köpeği rahat durmayanlara BarkCam’i öneriyorum. Uygulama içindeki seslerden köpeğinizin ilgisini çekecek olanı seçip, size baktığında fotoyu çekiyorsunuz.

Cinslerini öğrenmek için

Köpeğinizin koşarken oynadığı diğer arkadaşının ya da barınaktan sahipleneceğiniz yavrunun fotoğrafını ‘What Dog’a yükleyerek hangi cins olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı kalmak için

Köpeği düzenli olarak dolaştırma görevi bazen zorlayıcı olabilir. Ancak kendinize hedefler koyarak onunla birlikte yürümeyi fit kalmanızı sağlayan bir rutine dönüştürebilirsiniz. ‘Map My Dog Walk’, rotanızı haritada izliyor, ne kadar kalori yaktığınızdan aldığınız mesafe ve ortalama hızınıza kadar parametrelerle aktivitenizi takip ediyor. Siz yokken köpeğinizin ne kadar hareket ettiğini takip etmeniz için ise ‘FitBark’ uygulaması ideal.

 

Yazının devamı...

Bir app bir insan, iki app iki insan

13 Şubat 2017

Kimi zaman İngilizce sorularımıza aldığımız Fransızca yanıtlar tek dil bilmenin dahi yetersiz kalabildiğinin göstergesi. Gençlik yıllarının baş bölgesinde duman halinde takılması, ‘Ya keşke İtalyan Kültür’ü ikinci kurda bırakmasaydım’ adlı yerli ve milli pişmanlıklarımızın kaynağı. Bugün ise yeni bir lisan öğrenmek için tek çare dil kursları değil, bir sınıfın ortasında monitöre “Keangıriiu” diye bağırmadan da telafuz geliştirmek mümkün. Artık elinizin altında size yardımcı olacak mobil uygulamalar var. Ve gerçekten çok iyiler!

Duolingo

Adını duymuş olma olasılığınız yüksek. Piyasadaki en popüler dil öğrenme uygulamalarının başında geliyor. Hatta onun için ücretsiz app’ler arasındaki en iyi opsiyon diyebiliriz. Tasarımı şık ve kullanışlı, dil öğrenmeyi oyuna dönüştürerek ilerlemenizi amaçlıyor. Ama yeni başlayanlara daha uygun olduğunu söylemem gerek. Özellikle çocuğun okuluna döktüğü servetin karşılığını “Hadi kızım teyzelere Fransızca konuş ehehe...” gibi dramatik deneylerde arayan ebeveynler yavrularını bu uygulamaya yönlendirip gerçekçi yanıtlara ulaşabilir.

Babbel

Dil öğretirken daha gelenekselci bir yolun yolcusu Babbel. 10-15 dakikalık derslerde dilbilgisi yanlışlarının altını çize çize ilerliyor. Konuşma pratiğine önem vermesi ve derslerin çevrimdışı kullanılıyor olması bir başka artı. Ancak tasarım Duolingo kadar şık görünmüyor ve hizmet aylık sabit ücret karşılığında (ortalama 5-10 dolar) size ulaşıyor. Ama bu kötü bir haber olmak zorunda değil. Spor yapmaya motive olmak için salonlara yıllık para döken binlerce insan var.

Rosetta Stone

Rosetta Stone, hem dil öğretme hem de ücretle el yakma konusunda en iddialı uygulama. Başlangıç için de uygun olmakla birlikte özellikle “Anlıyorum ama konuşamıyorum” seviyesinde temele sahip olanlar için en ideal seçeneklerden biri. Duolingo daha hızlı öğretirken Rosetta Stone daha derinlemesine bir eğitim veriyor. Zaten fiyatı sayesinde insanın derinlemesine lisan öğrenesi geliyor.

Tandem

Genelde LinkedIn ilanlarında “İngilizce’yi Hemingway’den iyi yazıp sahnede Steve Jobs’dan iyi konuşacaksınız” buyursa da aslında beyaz yakalı işlerin çoğunda yıllarca ‘Yes’ demeden yuvarlanıp gidiyoruz. Tandem, dünyanın dört bir yanından insanların chat yoluyla konuşma pratiği yapması için kurulmuş uygulama tabanlı bir topluluk. Tabii ki esas amaç ana dilinde konuşanla söz konusu lisanı öğrenme yolunda olanları bir araya getirmek.

Yazının devamı...

Sevgililere teknolojik oyuncaklar

11 Şubat 2017

Türkçenin (t)üretme kabiliyeti, değerini tam bilemediğimiz gerçek bir nimet. Çoğu zaman gözümüzün önünde yaşayan harika kelimelere yabancı duruyoruz. ‘Sevgili’ de onlardan biri. Bir romantik ilişkinin taraflarında aranan temel özelliğin en yalın anlatımı: ‘Sevgi’li. Sadece sevenleri değil, üstünde sevgi taşıyan insanlara özlemi de tarif ediyor. Benzer etkileyiciliği ‘Birlikte olmak’ fiilinde de görüyoruz. Cinsel ilişkiyle ilgili cinsiyetçiliğe en uzak, en zarif tasvirlerden olabilir bu.

Sevgililer Günü’ne birkaç gün kalmış olmasının bu yazının konusuyla ilgisi var muhakkak. 14 Şubat; anneler, babalar, öğretmenler diye çoğaltılabilecek özel günlerin en bilinenlerinden... ‘Sevgi’ borcunu yapılandıran, ‘ilgi’sizliğe 24 saatlik jestlerle tazmin affı getirebilen günler için ihtiyaç talebi, talep de ihtiyacı doğuruyor. Ancak bence Türkçedeki nefis kelimelerin hakkını versek tüm bunlara hiç gerek kalmayacak gibi. Dolayısıyla bu hafta size anlatacağım işlevsel hediye adaylarını 14 Şubat olmayan bir gün takas etmenizi öneriyorum. Söz konusu teknolojik ürünlerin ortak özelliği inovatif olmaları ve Kickstarter’da ‘kitlesel fonlama’ metoduyla [bkz. herkes bir lira verse] yatırım almaları. Linklere tıklayarak ürünlerin sayfasına gidebilirsiniz.

Botanium

Bir ilişkinin olmazsa olmazlarından biri de (ortaklaşa büyütülecek rüyasıyla) evlere konuk olup erken yaşta hayatını kaybeden bitkiler. Hem bitkinin ahını almamak hem de ilişkinizin meyvesini -kelimenin tam anlamıyla- toplayabilmek için Botanium ürünü ideal. Botanium akıllı saksısı bitkiyi periyodik olarak kendi suluyor. Çilek, domates, nane ve fesleğen gibi bol su seven ürünlerde daha iyi performans veriyor.

https://www.kickstarter.com/projects/158584247/botanium-grow-edible-
greens-fast-and-effortlessly

60 Second Salad Maker

Sevgili ile sürekli salata yemek kaçınılmaz son olabilir ama onu yapmakla kaybettiğiniz zamandan tasarruf edebilirsiniz. İnovatif dizaynıyla 60 saniyede salata malzemelerini doğramayı mümkün kılan bu ürün, her üşengecin rüyası.

https://www.kickstarter.com/projects/930441187/60-second-salad-maker-
healthy-fresh-salads-made-ea

Earos

Gece kulübüne ya da konsere gittikten sonraki sabah sevgilinizin kulağı çınladığında ‘eski sevgilisi mi onu anıyor?’ yoksa ‘müzik mi çok yüksekti?’ bilemeyenlere Earos öneriyorum. Earos yüksek desibelli ortamlarda ses kalitesini bozmadan müziğin seviyesini daha düşük dinlemeyi sağlıyor.

https://www.kickstarter.com/projects/312687655/earos-hearing-protection-thats-music-to-your-ears

Juisir

Birisini çok seviyorsanız ve duygular karşılıklı ise (ve yakın dönemin hayırlara vesile olacağını umuyorsanız) daha uzun yaşamak isteyebilirsiniz. Sağlıklı olmanın kestirmelerinden biri de taze meyve suyu içmek. Juisir ile meyvenin suyunu sıkmak, temizleme angaryası olmadan yapılabiliyor. (Her üşengecin rüyası II)

https://www.kickstarter.com/projects/1793272089/juisir-juicing-without-the-cleaning

Yazının devamı...

En iyi selfie için 7 altın öneri

3 Şubat 2017

YouCam MakeUp:  Makyajsız selfie çekmek zorunda kaldım diye üzülmeyin. Bu uygulama ile fotoğrafı paylaşmadan önce ekran üzerinde makyaj yapabiliyorsunuz.

 Facetune: Diş beyazlatma, beyaz saç boyama, sivilce kapatma özellikleriyle dikkat çekiyor. 20 liralık etiketiyle korkutsa da buna değersiniz. 

Frontback: Aynı anda hem ön hem de arka kameradan görüntü alabildiğiniz eğlenceli bir uygulama.

 OSnap: En büyük özçekim dertlerinden biri de (selfie çekiyor olmak hariç) telefonu tek elle tutarken deklanşöre basmanın zorluğu. OSnap, ekranın herhangi bir yerine basarak fotoğraf çekmeyi mümkün kılıyor. Yukarıdan aşağı ekranı kaydırdığınızda da ön ve arka kamera arasında geçiş yapılabiliyor. Fiyatı 10 lira. 

Retrica: Eğer konu filtreler ise ilk akla gelen uygulama Instagram değil Retrica olmalı. Kullanıcılar için yüzlerce opsiyon mevcut. İkizler burcu mensupları uzak dursun. 

B612: Bu uygulamanın benzerlerinden farkı, fotoğrafı çekmeden önce filtreyi uygulayıp sonucu görebilmeniz. 

Meitu: Ve sıra geldi, son dönemin en çok konuşulan selfie app’ine. Çin’den çıkan Meitu, sizi fantastik anime karakterlere de dönüştürebiliyor, yüzünüzü tamamen değiştirebileceğiniz rötuş seçenekleri de sunuyor. Ancak uygulamanın kullanıcı verisi toplama konusunda sınırları biraz zorladığını da eklemem gerek. 

Yazının devamı...

Adil Kullanım Kotası, seni yeneceğiz!

28 Ocak 2017

Modern insan, ayın ilk gününde maaşın tamamı faturalara gitmemişçesine tek ve hür, kimseye borcu yokmuş gibi kardeşçe yaşamayı normalleştirmiş olabilir. Ancak genelde ayın henüz ortasını görmeden gelen bir SMS var ki, tepki vermeyi unutmuşlar için bile dantel gibi özenle işlenmiş bir öfkenin müsebbibi:

“İnternet hizmetinize ait hız alanınızı doldurdunuz. İndirme hızınız 3 Mbps, yükleme hızınız 1 Mbps’dir.”

Evet, 2018 sonunda kaldırılacağı açıklanan Adil Kullanım Kotası’ndan (AKK) bahsediyorum. Dünyanın en tuzlu hizmetlerinden birini verirken, kafasına estiğinde internetin altını kısan servis sağlayıcıların sınırsız olmayan sınırsız paketlerindeki muazzam buluşu... İnternet kullanımına limit koyan bu yöntem amacına ulaşamasın, ‘O SMS gelmesin diye’ (1 Mayıs 2017’den itibaren gelecek bazı iyileştirmeleri de değerlendirerek) AKK’ya karşı nasıl mücadele edileceğine bakıyoruz bu hafta...

NELER YAPILABİLİR?

- İndirme işleri geceye: Önce iyi haberler: 1 Mayıs itibariyle gece 02.00-08.00 saatleri arasındaki kullanımlar AKK’ya dahil edilmeyecek. Kota süpürücü işlemleri (mesela Xbox’ta çevrimiçi oyun satın almak gibi) bu saatlere bırakmanızda fayda var.

- Tüketiminizi yakından takip edin: Sınıra dayandığınızı uçurum kenarına gelmeden fark edebilirsiniz. Haftalık bazda tüketimlerinizi kontrol edin.

- Cihazları gözlem altında tutun: Akıllı telefonlar, tabletler, konsollar, her kucakta bir PC derken evler, büfesinde çeyiz fazlası kristal bardaklar olan internet kafelere dönüşüyor. Bu cihazların arka planda hangi programları/uygulamaları çalıştırdığını, otomatik güncelleme ve e-posta çekme gibi işlemleri kontrol etmek hayati. Özellikle oyunseverler, dikkat!

- Doğru paketi seçin: Servis sağlayıcısına taahhüt vermeden önce hizmeti bir ay denemenizi öneririm. Hem kurumu test etmiş hem de kendi tüketim alışkanlıklarınızı görmüş olursunuz. Paketinizin AKK’sına da buna göre karar verebilirsiniz. BTK, 1 Mayıs’tan itibaren hız düşürme uygulamalarını da standarda bağlıyor (Mesela 50 Mbit/sn kullanan kullanıcının hızı en fazla 24’e düşecek). Bu tabloyu da göz önünde bulundurun. (Bakınız: https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kurumdan-Haberler/ADIL-KULLANIM-KOTASINI-2018DE-KALDIRACAK)

- Videoda kaliteyi siz ayarlayın: Video izlerken oynatıcının kaliteyi otomatik ayarlamasına izin vermeyin. Görüntüden ne yazık ki biraz ödün vermek gerekiyor. Böylece ay başında cam gibi olan videoların AKK dolunca ‘şaşı bak şaşır’ kıvamına gelmesinin önüne geçersiniz.

- Videolar otomatik oynamasın: Sosyal medyada küçük gibi görünen videolar, totale vurulduğunda kota emici hale gelebilir. Otomatik oynama/indirme seçenekleriyle vedalaşın.

-Şifre size özel olmalı: İnternet şifresini hiçbir koşulda komşuyla paylaşmayın. “Şifremi vermiyorum çünkü senin oğlan film indirme konusunda bir dünya markası” yanıtı sizi zorluyorsa, “POS makinesi arızalı abla” diyen bir esnaf gibi beyaz yalanlarla karşılayın onları.

- Bonus: Mobil veri tasarrufu yazısındaki önerilerin çoğu AKK’yı aşmamanız için de işe yarayacak. (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/patrick-ozdemiroglu/telefon-faturasinin-aglatmadigi-bir-dunya-mumkun-40288686)

Yazının devamı...

Bir seyahatin temeli: Wi-Fi

22 Ocak 2017

Evet, bu hafta yurtdışında internet kullanımıyla ilgili ipuçlarını masaya yatırıyoruz. Herkese iyi pazarlar.

HAVAALANLARI

Havaalanlarında uzun saatler geçirirken mekânların internetinden faydalanmak için iki çaya Prens William’ın düğününde içiyormuş gibi para bayılmak ya da hacker avlanma alanı olan ücretsiz Wi-Fi bağlantılarına bel bağlamak zorunda değilsiniz. Türk bir gezgin tarafından geliştirilen WiFox uygulaması, dünyanın dört bir yanındaki 350’den fazla havaalanında kablosuz bağlantıları ve şifrelerini kullanıcıya sunuyor. Sistem içinde kullanıcılar da Wi-Fi bilgileri ekleyebiliyor veya mevcut infoyu puanlayabiliyor. iOS ve Android’de yer alan uygulama 5,29 lira.

KONAKLAMA

Booking.com, couchsurfing ya da airbnb fark etmez, kalacağınız yeri ayarlarken ücretsiz Wi-Fi olmasına dikkat edin. Sinyal seviyesi de oldukça mühim. Otel odası tutarken odanızın modeme yakınlığını da sorgulayabilirsiniz. Resepsiyonda ayıp olmaz.

YURTDIŞI PAKETİ ALIN

Telefonu sürekli uçak modunda tutacak olsanız bile (öneriyorum), yine de kullanmaya başladığınızda aktif olan veri paketlerinden satın alın. Sizi yol kazalarından koruyacaktır. Günlük kullanımlarınızı takip edecek My Data Manager gibi ücretsiz uygulamaları da telefona yüklemeyi ihmal etmeyin.

TEHLİKELERE DİKKAT

Şifreli bağlantı noktaları da güvenlik açısından risk içerebilir.

-Kullanmadığınızda kablosuz bağlantı seçeneğini kapatın. Bağlandığınız ağı unutma opsiyonunu seçin.

-Özellikle Android kullanıcılarının yola çıkmadan mobil güvenlik sağlayan antivirüs app’lerini kullanmasında ve güncellemesinde fayda var.

-VPN kullanarak cihazınız ile sunucu arasındaki trafiği korumalı hale getirebilirsiniz. VPN çözümlerinin de risklerini asgariye indirmek için ücretli ve güvenilir versiyonları tercih edin.

-Banka şubesine girmek gibi işleri odaya saklayın.

BONUS İPUCU: Dinleyeceğiniz müzikler, izleyeceğiniz diziler, bakacağınız haritalar için boşuna internet yakmayın. Spotify ya da Apple Music ile şarkıları, Netflix’te dizileri, Google Maps ile de haritaları cihaza indirebilirsiniz. 

Yazının devamı...

WhatsApp’ın az bilinen 10 harika özelliği

21 Ocak 2017

Mobil uygulamalardan bahsederken özellikle WhatsApp’ı farklı bir yere koymakta fayda var. Akıllı telefonların içine tıkıştırdığımız onlarca app arasında yükleme eylemi opsiyonel olmayan belki de tek örnek o. WhatsApp, operatörün torbaya attığı binlerce konuşma dakikasının ıskartaya çıkmasının başsorumlusu. Temel bir ihtiyaç maddesinden bahsediyoruz artık. Sevgilinin sesi ile değil kalpli öpücük atan emojiyle özlem dizginlemeye, iş arkadaşlarıyla ‘Bebeğin olmuş, bravo’ paydasında yapmacıklaşmaya, yalan yanlış duyumları eş dost üstünde test etmeye, bir grupta olmayanları çekiştirmeye, başka grup açıp çekiştiren kişiyi çekiştirilenle çekiştirmeye ihtiyacımız var. Bu hafta WhatsApp’ın daha az bilinen huylarına bakıyoruz.  (1 milyar insan, yarısı bilmese 500, iyi iyi).

- KALIN YA DA İTALİK YAZMA: Mesajlarınızı bold, italik ya da üstü çizili şekilde yazabilirsiniz. Kalın harfler için mesajı (*bold*) yıldız karakterleri arasında, italik için iki alt tire ortasında (_bu da italik_) yazmak gerekiyor. ~Üstü çizmenin yolu ise bu.~

- MOBİLDEN PC’YE DOSYA TRANSFER ETME: Evet, çoğunuz (ofiste verimlilik katili olan) WhatsApp Web’i biliyor olmalı. Ancak bu özelliğin pek göze çarpmayan bir yönü mevcut. Mobilden size gönderilen her dosya, Web versiyonunda da görünüyor. WhatsApp Web’i o dosyaları hızlıca PC’ye
kaydetmek için kullanabilirsiniz.

- KİŞİYE ÖZEL CEVAP VERME: Grup sohbetlerinde 3-4 farklı konu eş zamanlı olarak masaya yatırılabilmekte, kimin kime yanıt verdiği anlaşılamadığında ortam TBMM’ye dönebilmekte. Mesajın üstüne basılı tutup ‘Cevapla’yı tıkladığınızda alıntılayarak yanıtlayabilirsiniz. Ayrıca kalabalık gruplarda tek kişiye seslenmek için ‘@‘sonuna kişi adını eklemeniz yeterli. Etiketlenen kişi grubu sessize bile alsa bildirim alacak.

- VERİ KULLANIMINI AZALTMA: WhatsApp aramaları güzel olduğu kadar veri düşmanı da. Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı’ndan Düşük Veri Kullanımı’nı işaretlerseniz tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca video/fotoğraf/ses dosyalarını otomatik indirme seçeneğini de kapatmanızı öneririm.

- TOPLU MESAJ ATMA: Toplu mesaj listeleri oluşturabilirsiniz. Bu özelliğin grup mesajlarından en önemli farkı eklenen kişilerin birbirini görmemesi, mesajın toplu atıldığını bilmemesi. Lirik bayram mesajları için birebir.

- FOTODAN GIF YAPMA: iPhone 6 Plus ve üstü cihazlardaki live photo, WhatsApp’ta harika bir özelliğe dönüşüyor. Çektiğiniz fotoğrafı gönderirken 3D dokunuşu ile GIF olarak seçerseniz fotolarınız canlanacak.

- EN İYİ ARKADAŞINIZI GÖRME: iOS kullanıcıları en çok kime mesaj attıklarını Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı > Disk Kullanımı rotasında görebiliyor.

- FONTU DEĞİŞTİRME: Mesajınızı (```Mesela böyle```) parantez içinde gördüğünüz karakterin içine aldığınızda kendinizi roman yazıyor gibi hissedebilirsiniz.

- BULUTTAN BELGE PAYLAŞMA: Sohbet penceresinin sol altındaki ikona basıp Belge’yi seçerek iCloud ya da Google Drive hesabınızdan dosya
gönderebilirsiniz.

- ETKİNLİK OLUŞTURMA: Saat ya da tarih belirttiğinizde mesajlar mavi ve altı çizili şekilde çıkar. Üstlerine tıklayarak bu tarih ve saatlere takviminizde hızlıca etkinlik tanımlayabilirsiniz. 

Yazının devamı...