"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Fitobesin ne demek?

Fitobesin, bitkilerin doğal yapısında zaten var olan ve neredeyse “ilaç kadar” etkili bulunan doğal gıdalar için kullanılan önemli bir tanım. Bir onurlandırma, paye verme yöntemi.

Fitobesinler bir hayli fazla. Mesela mı? Lahana, maydanoz, soğan, sarımsak, zerdeçal, tarçın, yeşil çay, salça, turşu... Son yılların en gözde fitobesini ise mantarlarda bulunan ergotioninler. Bunlar gerçekten olağanüstü antioksidanlar.
Bütün mesele bu çok değerli doğal ilaçlardan akıllıca istifade edebilmek, ot-çöp tüccarlarının eline düşmeden faydalanmayı bilmek. Hepatite lavanta, prostata brokoli, karaciğer yağlanmasına enginar kürü öneren sahtekarlara paçayı kaptırmadan bu mükemmel lezzetlerden doğal halleriyle, birer doğal ilaç halinde faydalanabilmek...
Onları eczanelerde değil pazarda arayıp bulabilmek önemli...

10 SORU 10 YANIT

- Zeytin mi, zeytinyağı mı? Yanıt: Zeytin
- Domates mi, salçası mı? Yanıt: Salçası
- Kurkumin tozu mu, hapı mı? Yanıt: Tozu
- Kemik tozu mu, kolajen hidrolizatı mı? Yanıt: Kolajen hidrolizatı
- Koenzim olarak ubikuinon mu, ubikuinol mü? Yanıt: Ubikuinol
- E vitamini mi, C vitamini mi? Yanıt: İkisi de!
- E ve C vitaminleri mi, alfa lipoik asit mi? Yanıt: Alfa lipoik asit
- DHA mı, EPA mı? Yanıt: Kalp ve damar için EPA, bellek ve gözler için DHA
- Sinarin mi, silimarin mi? Yanıt: Silimarin
- Cilt için hyaluronik asitin hapı mı, kremi mi? Yanıt: Kremi

GLUTATYON NOTLARI

- Her sigara en az 50 mg. C vitaminini yok ediyor.
- Sigara içenlerde glutatyon tüketimi de hızlanıyor.
- Alkol en tehlikeli glutatyon düşmanı. Tekrarlanan kullanımda doza bağlı olarak bedenin ama en çok da karaciğerin glutatyon rezervleri hızla azalıyor.
- Parasetamol (ağrı kesici) ve statin içeren ilaçlar (kolesterol hapları) da bilinen en güçlü glutatyon düşmanları.
- Ağır metaller, özellikle cıva müthiş bir glutatyon hırsızı.
- Bedene giren kimyasalların (türü ne olursa olsun) sayısı ve dozu arttıkça glutatyon miktarı dibe vuruyor.
- Stres, uyku azlığı, tembel bir hayatın da glutatyon düşmanı oldukları biliniyor.

ANTiOKSiDAN ORKESTRASINDA KiMLER VAR?

- Şef: Glutatyon
- Üyeler: Alfa lipoik asit, C vitamini, koenzim Q10, E vitamini, selenyum, çinko, N-asetil sistein, silimarin, kurkumin

iYi BiR ETiKET OKUYUCUSU MUSUNUZ?

Gıda ve içecek sektörü ülkemizin en önemli, kontrolü en yoğun sektörlerinden biri. Sektörün işini ciddiye alan liderleri, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu kurumsal şemsiyesi altında örgütlenmiş. Amaçları merdiven altı üretimler diye tanımladığımız güvenliği kuşkulu besinlerin üretim ve tüketimini azaltmak, tüketiciye kesesine uygun, kaliteli, sağlıklı, lezzetli gıda ve içecekler sunabilmek.
Sağlıklı gıda tüketmenin yolu öncelikle doğru ve bilinçli alışverişten geçiyor. Doğru alışverişin püf noktasıysa iyi bir etiket okuyucusu olmak. İster meyve suyu/meşrubat, ister et-süt, ister yağ, ister makarna tüketin, gıda etiketlerini dikkatle okuyun.
Beslenirken hastalanmak istemiyorsanız kaliteli firmalar tarafından üretilmiş, sağlıklı ve kaliteli ürünleri öğrenmeye ve satın almaya çalışın. Satın aldığınız besinleri seçerken birazcık dikkatli davranın.
Etiketlerin karınca duası gibi okunmaz boyutta, anlaşılmaz karışıklıkta dolduğunu ben de biliyorum ama siz yine de şu “etiket okuma ve anlama” konusunu ciddiye alın. Çünkü sağlığınızın o yiyecek paketinden nasıl etkileneceği, paketin üzerinde yazıyor.

X