"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Osman Müftüoğlu

Trigliseridi azaltmanın 10 kolay yolu

17 Ekim 2019

1 Şeker kullanımınızı minimuma indirin. Kahveye, çaya şeker eklemeyin. Tatlılara veda edin.
2 Prensip olarak daha az karbonhidrat yükü olan bir beslenme planına yönelin. Un/nişasta içeren yiyecekleri (pastane-fırın ürünleri, paketlenmiş unlu atıştırmalıklar, cipsler vb.) en aza indirin.
3 Yiyeceklerinizin içinde daha fazla posa bulunmasına dikkat edin. Daha çok sebze, badem, fındık, ceviz tüketin, fruktozu az meyveler yiyin.
4 Egzersizi sıklaştırın ve yoğunlaştırın.
5 Haftada üç kez balık yiyin. Balıksız geçen günlerde ise omega-3 desteklerinden istifade edin.
6 Doymuş yağlardan uzak durup miktarlarını sınırlayın. Doymamış yağları öne çıkarın, mesela zeytinyağını tercih edin.
7 Alkol kullanımınızı minimumda tutun.

Yazının devamı...

Likopen üremeyi de destekliyor

16 Ekim 2019

Likopen:

◊ Cilt yaşlanmasını geciktiriyor, cilt kanseri ile savaşıyor.

◊ Prostat, meme ve kalınbağırsak kanserine karşı da etkili bir koruma sağladığı anlaşılıyor.

◊ Kalp ve damar sistemini koruyor, oksidasyona bağlı damar yaşlanmasını geciktirip iltihabi süreçleri baskılayabiliyor.

◊ Bellek üzerinde de faydalı, olumlu etkileri var. Yaşa bağlı bellek kaybı ile mücadelede de işe yarıyor.

◊ Özellikle cilt kırışıklıklarını önleme ve ciltteki yangısal süreçleri baskılamada ciddi ölçüde işe yarayabiliyor.

KESİP SAKLAYIN

Likopen nelerde var?

Yazının devamı...

Selenyuma yol açın

15 Ekim 2019

Özellikle antioksidan gücü ve glutatyonla işbirliği sayesinde harika işlere imza atıyor.
Onu doğal yoldan kazanmak daha etkili. En güçlü selenyum kaynaklarımıza gelince... Buyurun...
1- BALIKLAR: Hemen her balık, hatta çoğu deniz ürünü (özellikle istiridye) selenyum deposu. Balıkların içinde de şampiyonluk ton balığına ait. 80 gram ton balığı günlük ihtiyacın yüzde 80’ini karşılayabiliyor.
2- ETLER: Koyun, tavuk, hindi etleri de selenyum deposu gıdalar.
3- YUMURTA: Yumurta harika bir kaynak. 2 büyük boy yumurta (100 gr.) günlük ihtiyacın yarıya yakınını (yüzde 44) karşılayabiliyor.
4- KEÇİ PEYNİRİ: Mükemmel bir selenyum deposu.
5- AY ÇEKİRDEĞİ: 50 gramı bile günlük ihtiyacın yüzde 60’ını karşılayabiliyor.

Yazının devamı...

Paslanmaya ‘dur’ deyin

14 Ekim 2019

Oksidasyona yol açan serbest radikallerden kurtulmanın en etkili yolu ise besinlerle daha fazla “antioksidan molekül” kazanmak. Başka bir deyişle, bedene daha sık ve bol likopen, kateşin, beta karoten, antosiyanin, selenyum, glutatyon, koenzim, C vitamini gibi antioksidan savaşçı sokmak. Antioksidan savaşçılar, hücre, doku ve neticede organ düşmanı bu “elektron açlığı” çeken zararlılara kendi elektronlarını transfer ederek onların hücre duvarı, organcıkları veya çekirdeğine verebilecekleri zararlara engel olabiliyor. Peki, bu önemli maddelerin en çok bulunduğu ilk 10 besin hangileri? Bedene daha çok antioksidan kazandırmak için neleri daha sık ve bol yiyip içmeli? Listeye göz atmanız yeterli...

İLK 10 ANTİOKSİDAN BESİN

Antioksidan kapasitenin en yüksek olduğu yiyeceklerin başında da sebze ve meyveler var. ORAC (oksijen radikali emme kapasitesi) değeri dikkate alındığında antioksidan gücü yüksek 10 besin şöyle sıralanıyor:

 Kuru erik: 5500 (Her akşam 2 adet kuru erik tüketin.)

 Kuru üzüm: 2500 (Her sabah 5-6 adet çekirdekli siyah kuru üzüm yiyin.)

 Yabanmersini: 2400  (Biraz pahalı!)

 Böğürtlen: 2000 (Bizde zor bulunuyor.)

 

Yazının devamı...

Nezle ve gribi yenmenin 6 etkili yolu

11 Ekim 2019


Duruyor çünkü bunlar yapılarını inanılmaz hızla değiştirebilen, geliştirilen ilaç ve aşılara çabucak direnç oluşturan acayip mikro canlılar. Gerçi elimizde birkaç “antiviral” ilaç var ama fiyatları çok yüksek ve yan etkileri çok fazla olduğu için zorunlu olmadıkça kullanılamıyor.
Neticede de çare yine “doğal tıbba” ve yatak istirahatine kalıyor. Pek çok sağlık sorununda olduğu gibi çözümü burada da geleneksel tavsiyelerde aramak gerekiyor. Tedavinin özeti şu...

 ◊ İSTİRAHAT EDİLECEK: Lütfen hafife almayın. İstirahat hızla iyileşebilmeniz için çok ama çok önemli bir nokta. İstirahat etmezseniz vücudunuz bedeninizi işgal eden virüslerle mücadele edecek gücü kuvveti bulamaz. Mutlaka dinlenin. Mutlaka iyi uyuyun. İyi uyuyun ki bağışıklık sisteminiz derlenip toparlansın.

◊ BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLECEK: Bol sıvı almak, C vitamininden zengin meyve ve sebzelere (portakal, mandalina, greyfurt) ağırlık vermek, protein gücü yüksek besinleri (yoğurt, yumurta, et, balık) daha çok öne çıkarmak, basit ama mühim ayrıntılar.
Tavuk suyu çorbası ise bugün de en favori “nezle ve grip besini” olmaya devam ediyor. İçine bolca havuç, bezelye veya mercimek taneleri, birkaç parça zencefil ilave edin. Bol soğan, hatta sarımsak eklemeyi, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatlar ve limon suyuyla zenginleştirmeyi de ihmal etmeyin.
Eğer bu çorbayı sevmediyseniz size alternatif olarak “lahana-kereviz çorbasını” öneririm.

◊ BURUN, BOĞAZ VE AĞIZ TEMİZLİĞİ İHMAL EDİLMEYECEK:

Yazının devamı...

Griple savaşın yol haritası

10 Ekim 2019

Kimlerin gribe yakalanma riski daha fazla?

Kanser kemoterapisi görenler, organ nakli nedeniyle bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlar, ilaca düşkün yaşlı insanlar, akciğer, karaciğer, kalp ve/veya böbrek yetmezliği olanlar, şeker ayarı bozuk diyabetliler hem nezle veya gribe yakalanma bakımından hem de bu hastalıkları daha ağır ve uzun süreli geçirme riski yönünden ciddi dezavantajı olan kişiler.
Bu kişilerin korunurken de, tedavi söz konusu olduğunda da daha dikkatli olmaları şart. Aynı kişilerin daha en baştan grip aşısı yaptırmaları da uygun olur.

C vitamini desteği alın

Nezle-grip desteği denince aklımıza anında
C vitamini takviyeleri geliyor. Günde 1-2 gram kadar
C vitamini

Yazının devamı...

Glütene hassas mısınız?

9 Ekim 2019

“Glüten hassasiyeti ne kadar önemli?” sorusunun yanıtı, henüz net ve açık olarak bilinmiyor.

Ne var ki “glütene duyarlılık” diyebileceğimiz bir sağlık sorununun olduğu da kesin. Teşhis için kullanılan testlerin güvenliği konusundaki bilgiler tartışmalı olsa da sorunu yaşayanların ciddi rahatsızlıklarla baş başa kaldıkları tartışma götürmez.

Bu nedenle size bugün “glütene hassas” kişilerde oluşabilecekleri yeniden hatırlatmak istedik. Yandaki 8 işaretten 3 veya daha fazlası sizde de varsa glüten zengini tahıl içerikli besinlerden (ekmek, bulgur, erişte, makarna, pastane ve fırın ürünü atıştırmalıklar...) bir süre (en az 3 ay) uzak durmanızda fayda var. Peki, nedir o 8 işaret diyorsanız, buyurun...

VARAN 1

Şişkinlik ve gaz can sıkıyor

Şişkinlik yemek yedikten sonra göbeğimizin aşırı şişmesi veya gazla dolması şeklinde hissedilen, bazen pek rahatsız edici olan bir durum.

Çok yaygın bir sorun olsa da glütenin de sorumlu olabileceği hatırlanmalı. Zira, glütene duyarlı kişilerin en yaygın şikayetlerinden biridir ve çölyak dışı glüten duyarlılığı olanların yüzde 87’sinde şişkinlik vardır.

VARAN 2

Yazının devamı...

Nezleyi probiyotiklerle yenmek mümkün mü?

8 Ekim 2019

Güçlü bir probiyotik takviyesinin bağışıklık sistemi için önemini tartışmak bile mümkün değil.
Etkili probiyotik takviyelerinin soğuk algınlığına yakalanma olasılığını ciddi ölçüde azaltabileceğini gösteren bilimsel kanıtların sayısı oldukça fazla.
Probiyotik takviyelerle koruma altına alınan bireylerin nezleye yakalanma ihtimalleri daha düşük bir olasılık.
Takviye alanlarda, almayanlara oranla hastalık daha hafif seyrediyor ve daha kısa sürüyor.
Özetle “Etkili Probiyotik Desteği” ile kışı daha sağlıklı ve sağlam geçirmek mümkün.
Ben kış boyu “çiğneme tableti” şeklinde probiyotik kullanırım. Ekim-mart arasında bu alışkanlığımı ısrarla sürdürürüm.
Bir diğer iyi haber de şu:

Yazının devamı...