"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Saitabat çukurlarının faydaları!

19 Nisan 2018

Şehrin her alanına hakim olan çukur furyasının oralara da kazandırılmış olmasını memnuniyetle karşıladık. (!) Bu hakkaniyetli tutumlarından ötürü kıymetli yetkililere çok teşekkür ediyorum.

MANEVRALARLA KURTULDUK

Çukurların hayranlık uyandıran derinliklerine itirazımız yok! Ancak çukurların aralarındaki mesafelerin daha da sık tutulması yönünde tavsiyem olacaktır! Çünkü; araçlarımız çukurlara düştüğünde oluşan titreşimler sonucunda böbrek taşlarımız hareket ediyor. Böylelikle taş düşürme sorunlarımıza fayda sağlıyor! Bunun yanı sıra; çukurlara girmemek için yaptığımız ani ve plansız manevralar uykumuzun kaçmasına, dolayısıyla da uyanık kalmamıza vesile oluyor. Diyeceğim o ki saymakla bitiremeyeceğim Saitabat çukurlarının faydaları için Büyükşehir Belediyesi ve Fen İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum.(!)

TAM DA KARAGÖZ KOMEDİSİ GİBİ!

Okurumuz Piyanist Sn. C. N “Hacivat ile Karagöz anıtı mezarının arka yüzündeki (Mutlular Caddesi) asfaltın dağılmışlığı ikinci yılına girdi. Tam da Karagöz komedisi gibi! Alkışlasak mı ki?”(!)

ÇÖPSEL DÖNÜŞÜM!

Yazının devamı...

“Ayıp yaptın” dedi müezzinler!

18 Nisan 2018


Araç girişine müsaade olmayan dolayısıyla da park etmenin mümkün olmadığı alanda özellikle cami önünde ve cemaatin en yoğun olduğu günlerden olan bu özel günde oraya park! Camdaki tanıtma kartına gözüm takıldı. Araç il müftüsüne aitti. Yani bizim müftü, yabancı değil! Araç, cami girişinin yanı sıra bugünkü gibi özel günlere has cami kapasitesinin yetmemesiyle alakalı olarak cemaatin plastik hasır sererek namaz kılacağı alanın da üzerine olmuştu bu park! Her zaman olduğu gibi sorumlu ve sahiplenen vatandaş kültürümle hareket ettim. Yapılan hatayı ve ayıbı ilgilisine hatırlatmak için namaz sonrasında araç başında bekledim.

MÜEZZİN SAVUNDU

Aracın bagajını açıp bir şeyler koyan birisini gördüm. Yanına gittim. Kişinin, aracın sürücüsü olan müftülük çalışanı olduğunu öğrendim. Kendisine aracın park durumunu göstererek yapılan işin doğru olmamasının yanı sıra ayıp olduğunu da hatırlatıyordum ki, camide görev yapan bir müezzin daha sonra diğer müezzin iç güdüsel olarak(!) avukat misali savunmaya geçtiler. Bana yüklendiler. “Asıl senin yaptığın ayıp. Biz içerdeydik. Bu durumu neden bize söylemedin. Bunlar bizim misafirimiz…” Yok artık! Sizler cami çıkışında aracın yanına gidinceye kadar eşlik ettiğiniz müftülük personelinin, doğal olarak da müftünün geleceği dakikayı dahi bildiğinizi tahmin ediyorum. Dolayısıyla karşılama da yapılmıştır diye düşünüyorum. Diyelim haberiniz yok. Size gelseydim, ya da bir cemaat söyleseydi;’müftünün aracı cami girişinde…’ canla başla savunduğunuz sürücüye veya müftüye ‘aracı buradan kaldır’ mı diyecektiniz…

YAPMAYIN ALLAH AŞKINA

Ufak yollu tartışmamız sonrası aracı öylece bırakıp hep birlikte yemeğe gittiler. Afiyet olsun efendim! Vesselam köyün delisi yerine konuldum! Oradaki parka engel olamadığı için ezildiğini hissettiğim güvenlik görevlisi de sessizce bizi izliyordu. Geçen hafta da yazmıştım. Yapmayın Allah aşkına, yapmayın. Bileni bunu yaparsa bilmeyeni ne yapmasın. Bu yüzdendir ki bilmeyen şevkle ve aşkla yapıyorken ziyanlarını… En özetle; imam bunu yaparsa cemaat ne yapmaz!

KAPATIN ARTIK


Yazının devamı...

Bu böyle olmaz

15 Nisan 2018


Okuldan dışarıya atılan adım bir caddedir. Buna rağmen basit bir yaya geçidi haricinde hiçbir sinyalizasyon sistemi ya da trafik akışını kontrol altına alacak görevli yoktur. Ortadaki yanlışın bunca yıldır görülmemiş olması da endişe vericidir. Bu böyle olmaz.”

GÜLELİM Mİ AĞLAYALIM MI?


Okurumuz Şevval Bakar: “Kentimizde şehir içinde bulunan trafik işaret levhalarına ödenen bedelleri düşünmeye çalışıyorum da. İşin içinden çıkamıyorum. Ama net olarak söyleyebilirim ki, bunlara aktarılan para ile birçok lüks kalitede okul hizmetlerimize kazandırılabilirdi. Maksat ve manasına asla itaat edilmeyen on binlercesi tabelalar. Hem de adım başı. Mesela Merinos Kongre Kültür Merkezi önünde çektiğim sürüsüne bereket trafik işaret levhaları gibi. Böylesi bir zenginlik... Gülelim mi ağlayalım mı?”

ARAÇLAR TAMAM DA YA BİZ…


Yazının devamı...

Yapmayın Allah aşkına

12 Nisan 2018


Bu cadde neredeyse her hafta korkunç kazalara sahne olmasıyla alakalı olarak, her yıl birçok yayanın hayatının karardığı meşhur Çekirge Caddesi’dir. O caddede bir ilköğretim okulunun birinci sınıf öğrencileri, getirildikleri Karagöz Müzesi ziyaretleri sonrası başlarında öğretmenleri de olduğu halde yolun karşısında bekleyen araçlarına ulaşmak için atak yapıyorlar. Güvenli geçiş(!) için sürücülere bağırarak yolu kesen iki görevli eşliğinde korka korka yolun karşısına geçmek için var güçleriyle koşuyorlar. Oysa ki müzeye 33 adım mesafe uzaklıkta kamera kontrollü, zemin çizgili ve bas geç sistemli yaya geçidi varken... Nasıl görürsen öyle gitmez mi? Böyle bir eğitim üzerine yetişen çocuk büyüdüğünde kuralları takar mı? Yapmayın Allah aşkına yapmayın. Ne olur yapmayın. “Balık baştan kokar” sözü geldi aklıma. Ne de güzel bir atasözü ama! Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Nilüfer Belediyesi ve Yıldırım Belediyesi; sözde kalmamalı ‘Önce Eğitim’ parolası!. Not. Bu düşündürücü manzara tesadüf değil. Cumartesi ve pazar günü hariç her gün böyle...

YA O ÇOCUĞA BİR ŞEY OLSAYDI!
Okurumuz Erdal Aydın: “Sn. Kösle, merhaba. Sıkıntıya kati dikkat çekebilmek için çömelerek işaret ettiğim alandaki sivri uçlu iki demir parçasına öğrenci olan bir kız çocuğu takılarak düştü. Düşmesiyle birlikte ağlayan çocuğa, yanımda bulunan eşim müdahale etti. Elinden geldiği ölçüde yardımcı olup uğurladı. Sonra bu durumu okul idaresinden birine anlattık. O da: “Burada daha önce UEDAŞ’a ait demir elektrik direği vardı. Kurum, yanı başına beton direk dikti. Sonra da demir direği plansız ve disiplinsizce keserek gitti. Bunun böyle olmamasını söyledik. Telefonla da bildirdik. Yardım istedik. Ancak böyle uygun görülmüş!” dedi. Öğrendik ki burada daha başka düşen öğrenciler de olmuş. Bazıları zarar görmüş. Görmediklerimi bilemem ama ya o çocuğa bir şey olsaydı?” Düşmenin kendi evladım olduğunu düşündüm birden de… Ekiplerinize ilgili ve zorunlu iş güvenli eğitimleri verilmiyor mu UEDAŞ? Adres; Osmangazi İlçesi Küçükbalıklı Hatice Salih İmam Hatip Ortaokulu giriş kapısı önü!

UYANDIĞINDA NE GÖRSÜN…

Yazının devamı...

Birileri artık DUR demeli

8 Nisan 2018


‘Dikkat savaşınız’ umarım değer bulsun. Bir ayağı İzmir’de, bir ayağı da Bodrum’da olan ben mukayese edecek olursam üzülerek belirtmek isterim ki Bursa’mız bu konuda kesinlikle sınıfta kaldı diyebilirim. Binlercesi örneğimden sadece ikisi. Adım başı ziyan, adım zarar, adım başı hüzün... Bakınız bu fotoğrafları CarrefourSA ve Sur Yapı AVM önünde çektim. Yıllardır dikkat çekmeye çalışıyorsunuz. Ancak, sadece yazdıklarınıza müdahale edilirken ‘bu işe artık kökten bir dur diyelim’ diyecek yetkiliye rast gelememenin üzüntüsü içindeyim. 37 ülkeye gitmek nasip oldu. İklimiyle, toprağıyla, güneşiyle, coğrafik özeliğiyle Cennet Yurduma hiç biri denk değilken... Sadece, samimi eğitimlerle kazanılan disiplin, plan ve saygı dolu yaşamlarından ötürü bizlerin önünde anılmaları beni derinden yaralıyor. Boşa giden vatandaşımızın emeğine ve yok edilen alın terlerimize birileri artık dur demeli. Saygılarımla.” Kesinlikle size katılıyorum Sn. Özgiray. Birileri DUR demeli artık.

PROJE ÇOK, MÜDÜR YOK!


Mimar H. K. “Nilüfer İlçesi Odunluk Mahallesi Akpınar Caddesi üzerinde insanların hayatlarını ve mallarını riske atacak trajikomik sorumsuzluğa tanık olmanın üzüntüsü içindeyim. Bir inşaat firması, aylar önce caddeye boşalttığı kirli su göl oluşturmasın diye suya yön vermek için caddeye betondan set yaptı! Yetmedi, BUSKİ’ye ait menhol kapağını kaldırarak altına beşe on diye tanımladığımız kalası koyarak açık kalmasını sağlamıştı Risk üstüne risk, saygısızlık üstüne saygısızlık. Proje müdürü ÇOK ve bunları görecek yetkili YOK olunca...

MÜDAHALE EDİLEBİLİR

“Oysa ki o cadde üzerinde; Sheraton Bursa HOTEL, GWP GREEN WHITE PLAZA, CROWNE PLAZA, ROMER INTERNATIONAL bir çok saygın işletmeler de varken Sn. K. Sadece bir yetkilinin 20 saniyelik telefon görüşmesiyle dahi bu ve benzeri saygısızlıklara müdahale edeceği gerçeği varken... Proje çok, müdür yok galiba!” Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi; bilginize...

HEP BİR RUHUZ BİZ

Yazının devamı...

Ölümle kalım arası sadece bir adım!

6 Nisan 2018


Ve bu nasıl bir hizmetti ki; yarım asra merdiven dayayan ben, gördüğüm manzarayı tarif edeyim derken boşluğa doğru yaklaştım da...


İnanın böylesine irkildiğimi hiç ama hiç hatırlamıyorum. Köprünün bir yönünü yeşil alan, diğer yönü beton alan. Beraberinde her ikisi arasında kalan tanımlı yaya geçiş yolu. (Görme engelli vatandaşlarımız için döşenen Yalan Taşları da unutulmamış!)


Ve, sıkı durun! Her iki alanın da önü on metreye yakın baş döndürücü yükseklik mesafesiyle önlemsiz olarak açık! Düşününüz! Elinden tuttuğun minik çocuğunla oradan geçiyorsun. Yeşil alanı gördünüz ve çocuğunuzu serbest bıraktınız. Ya da çocuğunuz sizin elinizi bırakarak koşmaya başladı... Çok samimi olarak belirtmek istiyorum ki olacakları yazmak istedim de, içim bir hoş oldu, yazamadım...

ACI SENARYOLAR

‘Nasıl bir şeydir bu’ diyeniniz varsa adres çok yakın. Gidin ve yürüme yolunun devamı gibi algılanan boşluğa, doğru yaklaşın. Ama sadece yaklaşın... Gerçekleşmesi çok muhtemel onlarcası acı senaryolardan sadece birini yazdım.

Yazının devamı...

Yıldızları seyretmeye devam mı UEDAŞ!

6 Nisan 2018


Sizin yayımınızdan öncesi de onlarcası yazışmalarımız olmuştu. Sonrasında da yine boş durmadık. CİMER’e, BİMER’e, TEDAŞ’a, UEDAŞ’a, Büyükşehir Belediyesi’ne, Nilüfer Kaymakamlığı’na, Nilüfer Belediyesi’ne; yazdık ve yazdıklarımızı da dosyaladık. (Yazışmaları gördüm) Hep aynı cevabı aldık. “... UEDAŞ’a bilgi verildi” Biz de verdik bilgiyi UEDAŞ’a! Güvendiğimiz dağların hepsine karlar yağmış!

ÇOK ŞAŞKINIM

Rica etsek bir kez daha sorunumuzu köşenizde yayımlar mısınız? Çok teşekkür ediyoruz. Sevgi ve selamlarımızla.” Sn. Becerikli, konuyu hatırlayabilmem için arşivime baktım. Görünce hatırladım. Yayımımız sonrası inceleme yapmak için direksiz sokağınıza gelmiştim! Gerekli ve zorunlu hizmetin halen sunulmamış olmasına akıl erdiremedim. Cidden şaşkınım. Evet. Nilüfer İlçesi, Konak Mahallesi, Denizyıldızı Sokağı ve uzantısı olan Kıymet Sokak’ta durum böyleymiş. Denizyıldızı Sokak’ta sakinler kıymetli yıldızları seyretmeye devam edecekler mi UEDAŞ! Ne dersiniz...

Tuvaletler rezalet
Okurumuz Halime Öztürk Bali: “Hafta sonu ailecek Uludağ Milli Parkı’na çıktık. Dedik şöyle şehrin stersinden uzakta bir gün geçirelim. Nitekim öyle de oldu. Ta ki lavabo ihtiyacımız gelip lavaboya gidinceye kadar. Tuvalete girdiğimde gördüğüm manzara karşısında midem bulandı ve kusmamak için zor tuttum kendimi. Yazdıklarıma şahit olsun diye eşim fotoğrafları çekti. Durumun ehemmiyetine böyle dikkat çekebileceğimizi düşündük. Kusura bakmayın ne olur. Saygılarımızla.” Keşke fotoğrafları yollamasaydınız Bali. Ey Büyükşehir! Oraları çok fena. Acilen uğrayın oraya…

Çok teşekkür ediyoruz


Yazının devamı...

Böylesini gördünüz mü hiç?

4 Nisan 2018

Bu hayranlığımla alakalı olarak ‘su içmeye niyet edenlere’ özel, bazı gözlemlerimi uyarı maksadımla aktarayım istedim! ‘Çeşmenin önünde iki kuyu var’ dikkat edin içine düşmeyin. Ve çeşmeye vardığınızda da ‘musluk sökülmüş, yerine kör tıpa takılmış’ onun için su akamaz. Yani boşuna beklemeyin! Bunlar için bir uyarı levhası yok diye üzüldüyseniz; üzülmeyin! Yakındır bekleyin! Ben öyle düşünüyorum en azından! Çünkü; Yıldırım Belediyesi’nin: “ARAÇ YIKAMAK YASAKTIR” yazılı tabelasını görünce... ‘Dikkat! Suya gelme, akmaz. Kuyulara düşen, kalkamaz’ yazılı tabelalara da sıra gelecektir elbet. Levhalara sponsor olmak isteyenler için adresi veriyorum. Yazınız lütfen! Yıldırım İlçesi Vatan Caddesi Bursa tv önü.

GARANTİ OLSUN DİYE!


Okurumuz Ferhat Genç: “Ankara Yolu Caddesi, Garanti Bankası Ankara Caddesi Şubesi önündeki kaldırımda bulunan elektrik direği yıllar önce devrilmişti. Direğin tekrar dikilmesi için UEDAŞ’a onlarca kez başvurumuz oldu. Ancak gelen giden olmadı. Aktif enerji yüklü kablolar hemşehrilerimize ziyan vermesin diye civardaki delinatörlerden birini söktük ve kablolara giydirdik. Hem bu işlem sonucu sivri uçlu tijler de garanti altına alınmış oldu! Delinatör ziyanımız için özür dileriz. Hem böyle yakıştı da ama!” İlginç bir proje sayın Genç!

ANAHTARI BIRAK YAPTIĞINA BAK!

Okurumuz Sinem Gazi: “Nilüfer İlçesi sakiniyim. Özlüce Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı üzerindeki kaldırıma (Aynı zamanda da görme engelli taşları üzerinde, Sonset Restoran önü) bir kulübe monte edildi. Vale hizmeti için montesi yapılan kulübenin üzerinde de ‘ANAHTARINI ALIRIM’ yazısı var! Bu yakışı kalmayan durumu görmezden gelen yetkilileri kınıyorum. Şahsi menfaat için topluma engel olmak… Anahtarı bırak da yaptığına bir bak!” Nilüfer Belediyesi’nin dikkatine

YOK OLACAĞIZ BÖYLE GİDERSEK


Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.