"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Ah bu Japonlar…

19 Ağustos 2018

“Gençlik yıllarımdı. Bir eğitim için Japonya’da bulunmuştum. Samimiyet, çevre saygısı, yaşam kalitesi, değer... Benzeri yüzlercesi takdire layık işlere tanık oldum. En dikkatimi çekeni ne oldu biliyor musunuz? İnşaat sahasından ayrılan araçların tekerlekleri caddeye ya da sokağa girmeden önde tazyikli su ile yıkanıyordu. Şaka değil... Şimdi bir de bizim Nilüfer İlçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde çektiğim fotoğrafa bakınız. (Bunu Bursa geneline de yayabiliriz Sn. Günhen) Vızır vızır işleyen inşaat kamyonlarının tekerleklerinden cadde ve sokak asfaltına savrulan; taşları, kumları ve yaş çimentoları 7/24 görür olup asfaltın ve araçların da ziyana uğramasına tanık olunca... Ah bu Japonlar yok mu!”


Öyle ise yakınız!

İsminin açıklanmasını istemeyen 15 Temmuz Gazisi bir okurumuz özetimle: “Mihraplı Parkı içine kurulan 15 TEMMUZ MİLLİ İRADE DESTANI FOTOĞRAF SERGİSİ için teşekkür ediyorum. Ancak sergiyi çevreleyen ışıkların akşam vaktinden sonra yanması gerekiyor değil mi? Öyle ise yakınız lütfen. Çünkü görünmüyor!” Diyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin yardımcı olacağına inanıyorum.

Dalga geçmeyin lütfen!

Yazının devamı...

Yazıktır ve günahtır!

17 Ağustos 2018Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki asfalt bir kazıldı ki demeyin gitsin...Geniş mi, geniş. Derin mi, derin. Uzun mu, upuzun! Sanırsınız füze rampaları kurulacak! Bir metre kare asfaltın yüksek maliyetini düşünüp kıyas edersek vay ki ne vay! Sözden öte gitmeyen “milli servettir israf etmeyelim” sahiplenmesi! Yazıktır ve günahtır. Yapmayın ne olur.

GÖKTEN FİL DÜŞMÜŞ!


Okurlarımız A. N ve M. Ş “Yeni aracımızın plakasını teslim almış ve aracımıza doğru gidiyorduk ki araçların, işaret ettiğimiz alandan geçerken keçi gibi hopladıklarına tanık olduk! Zaten alanda motor yağları, yol kenarında da tampon parçacıkları vardı. Yani bazı araçların burada ziyan görmüş olduğu gerçeği aşikardı. Birden madalyonu kendimize döndürdük. Bizim yeni araçta buradan geçecek ve hoplamamız garanti gibi gözükünce… Nazar da hak hani! Tam bu noktaya gökten bir fil mi düştü acaba? (!) Adres; Osmangazi İlçesi Dikkaldırım Mahallesi Trafik arzuhalcileri karşısı” diyorlar.

KORKU TÜNELİNE GEREK YOK!


Yazının devamı...

Öyle bir üzüldük ki…

14 Ağustos 2018

“Sn. Kösle; işaret ederek göstermiş olduğum dağılmış sokak taşlarına bakmanızı rica ediyorum. Burası Aralık ayından beri böyledir. Zeminin düzeltilmesi için onlarca kez yetkilileri aradık. Ama sonuç alamadık. Geçtiğimiz hafta buradaki taşlardan birisi park yerinden çıkan bir aracın tekerinden fırlayarak oradan geçmekte bir vatandaşımızın baldır kısmını yaraladı. Amatör olarak elimizdeki ilk yardım malzemeleri ile canı yanan vatandaşımıza yardımcı olmaya çalıştık. Duruma şahit olunca öyle bir üzüldük ki... Çünkü daha üzücü sonuca tanık olabilir belki de yaşayabilirdik. İşin tuhaf yanı da burası TARİHİ Kayhan Camii önüyken... Bizlere yardımcı olur musunuz?” diyor. Adres; Osmangazi İlçesi Kayıhan Mahallesi Akman Aralığı. Osmangazi Belediyesi’nin önem ve dikkatlerine...

Yaptırım yok!Esnaf Okurumuz Sn. Sait Dinç: “Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan Ressam Şefik Bursalı Caddesi girişi 7/24 çöp manzarası ile resmediliyor! Yaptırım yok. Üzülüyoruz.” Diyor.

Ya bir çocuk elini sokarsa…


Yazının devamı...

Vay Misi deresi vay…

11 Ağustos 2018

“26 Mayıs 2018 de Bursa’mızın bazı bölümünü etkisi altına alan sel felaketi sonrasında Misi Deresi (Nilüfer İlçesi - Misi Köyü / Gümüşdere Mahallesi) ağaç ve dal parçaları ile dolmuştu. Sonrasında temizlik yapılmıştı. Ancak yapılan temizlikte samimiyet olmadığını düşünüyoruz. Şahit olarak da ilgili fotoğrafımı görüyorsunuz. Bu kirlilik onlarca noktada var.”

Kaza yapalım diye mi?


Tiyatro sanatçısı okurumuz Sn. Tuğçe K “Mihraplı Caddesi’ne (SUR Yapı’ya gidiş istikameti. SUR Yapı’ya yirmi metre mesafede) birileri geldi; kaldırımı kazdı. Artan kumu da asfaltın üzerine döküp gittiler. Bu haliyle iki hafta oldu. Zaten orada da bazı sürücüler araçlarına şov yaptırırken.(!) Birileri, bizler kaza yapsın diye mi çalışıyor?” diye soruyor. Büyükşehir Belediyesi’nin dikkatlerine…

 

Alkış efendim alkış!

Yazının devamı...

Yıldırım Belediyesi’nin dikkatlerine!

10 Ağustos 2018

Yıldırım İlçesi Şükraniye Mahallesi yerlisi olan Sn. Öksüz’e takip, değer ve sahiplenmesi için teşekkür ediyorum. Fotoğraflarından bazılarıyla birlikte üzüntüsünü de aktardığı şikayet yazısını özetimle aktarıyor; ‘Yıldırım Belediyesi’nin dikkatlerine’ diyorum:

“1) İki hafta öncesine kadar devasa direğinde 7/24 dalgalanan Şanlı Bayrağımıza ne oldu?

2) Spor aletlerinin çoğu kırık olmakla birlikte, bir kuruma hizmet veren aktif kabloların spor aletlerinin üzerinden alçak vaziyette geçirilmesi kabul edilir bir durum değildir!

3) Alana hizmet veren koltukların yarısından çoğu kırıktır. Çevresi de çeşitli cam şişe kırıklarına teslim edilmiştir!

Yazının devamı...

Gel de emzir!

7 Ağustos 2018

“Yaya olarak misafirlikten dönüyorduk. Bir yaşındaki kızımın karnı acıkmıştı. Onu emzirmek için uygun bir yer arıyorduk ki hemen karşımıza çıkan Bebek Bakım ve Emzirme Kabini’ne ilişti gözümüz. Ancak gelin görün ki kabinin önü darmadağın. Kapısı kilitli. Yanı çöplük. Arkası korkunç. Tek kârlı yönü ise kabine monte edilen ATM idi! Hadi gel de emzir!”

HANİ HEPSİ YENİLENMİŞTİ!

Bir apartman görevlisi olan Okurumuz Sn. S. K. bakınız ne diyor: “Gazetemiz Hürriyet’i ve eki Hürriyet Bursa’yı internet haberciliğine rağmen bırakmadık ve bırakmayacağız. Haberi gazeteden özellikle de Hürriyet’ten okumak çok ayrı bir keyif veriyor. Ayrıca isteklerimizin köşenizde sunulması ve akabinde çözüme kavuşturulmasına şahit olmak en güzeli. Çok teşekkür ediyoruz. Benim de şöyle şikayetim var. Sokağım olan Ege Sokak’ın (Nilüfer İlçesi Konak Mahallesi) tabelası varla yok arasındadır! Sanırım bu durum kimseyi rahatsız etmemektedir! Biz de yazdık. Yazımızı yayımlarsanız çok seviniriz” diyor. Elbette Sn. K. Kolay gelsin.

HÜRRİYET BURSA YAZDI SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Köşemde yayımladığımız şikayet, öneri, istek ve rica gibi konularımıza yönelik olarak; Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’ndan, Osmangazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden, Yıldırım Belediyesi Basın ve Yayın Müdürlüğü’nden ve UEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden gelen yanıtlar var. Kendilerine teşekkür ediyor ve yanıtları özetimle yayımlıyoruz.

Büyükşehir;

Yazının devamı...

Korkuyoruz

5 Ağustos 2018


Bakınız burası 2. Altıngül Sokak ve bir büyüğümüz araçlara ait olan asfalt üzerinde yürüme derdinde! Kaldırımlarımızda engel olarak yok yok! Özetle; durum böyle! Bir gün bir araç altında kalacağız! Bu yüzden korkuyoruz!” diyor.

8 AYDA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK


ADININ açıklanmasını istemeyen bir zabıta okurumuz: “İlgili fotoğrafımı sekiz ay önce yani Ocak’ta çekmiştim. Bir vatandaşımız yürüme yolu üzerindeki su birikintisine girmemek için yeşilliklerden yürüyordu. Ne yapsaydı ki? Keza ben ve meslektaşım da aynı yerde yürümek zorunda kaldık. Geçen hafta yine oradan geçtiğimizde aynı manzaraya rast gelince Ocak ayında çektiğim fotoğrafım aklıma geldi. Silmemiş olduğumu gördüm. Size yolluyorum. Hadi bu yolu yaptınız, eğimi hesaba katmadınız da… Sonrasını da mı görmediniz? Adres; Abdal Köprüsü Parkı” diyor.

BU DA YILDIRIM BELEDİYESİ’NE KOMŞU


Yazının devamı...

Bu inadın sebebi ne!

2 Ağustos 2018


“Sn. Kösle; fotoğrafımda görmüş olduğunuz şikayetime yönelik olarak köşenizde ilgi (iki kez) ve değer bulmuştuk. Teşekkür ediyoruz. Ancak sizlerin göstermiş olduğu ilginin ve değerin asıl Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Osmangazi Belediyesi’nden gelmesini beklerdik! Bakınız, iki yıl doldu. Toza, çamura ve çeşitli zorluklara sebep olan kazının terk edilmişliğinden bıktık usandık. Muhtarımızın kapısını aşındırmaktan utandık! Sahi unutmadan; yetkilileri de aradık! Lakin hakkımız olan hizmetin tarafımıza sunulmamasındaki inadın sebebini anlayamadık! Adres; Çekirge Caddesi’ni Karagöz Caddesi’ne bağlayan Aziz ve Batıca apartmanları arasında kalan inatçı bir yer!” diyor.

ASANSÖRÜN KAPISI AÇILMIYOR


Okurlarımızdan Sibel, Cansu, Mehtap ve Hülya: “Demirtaşpaşa Metro İstasyonu’na hizmet veren asansörün kapısı açılmıyor. Buna çok zaman tanık olduk. İnat edip iki üç dakika beklerseniz sıkıntı yok! O vakit kapı açılıyor” diyorlar. BURULAŞ’a duyurulur!

ŞİKAYET EDİYORUZ


Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.