"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Böyle mi olmalıydı

15 Mayıs 2019

Şimdi; geçtiğimiz hafta yine oradaydık ailecek. Bizleri sürekli “Günaydın, hoş geldiniz” sözleri ile karşılayan ekip yoktu orada. Bu kez sadece ücret peşinde koşma sevdasıyla yanıp tutuşan yeni çalışanlara şahit olduk. Devamında da o yere göğe sığdıramadığım ve kendimizi Almanya’da sandığımız temizliğin gitmesiyle yerini alan çöp kutularından taşan çöpler... Normal ayarlarımıza döndüğümüzü gördük; çok şükür! Çevre bakımsız. Levhalarda tüfek saçma izleri… Meydanda bulunan tabeladaki şanlı bayrağımızı dahi düzeltmeye aciz ekip… Koku namına bir şey olmayan tuvalete de nazar değmiş. Öncesinde 1. sınıf peçete ve tuvalet kağıtları varken şimdi değil peçete tuvalet kağıdı, sabunluklarında sabun dahi yoktu. Oysa ki üzülmek için 60 kilometre gitmeye gerek yoktu! Böyle mi olmalıydı Sadağı Kanyonu…

YAĞMURDA ÇEKEN KAPAKLAR

 

Okurumuz Dilek Ahraz özetimle diyor ki: “Osmangazi ilçesindeki Yunuseli Kanalı’nın yeşil alanında bulunan kapaklar, yağan yağmurlar sonucu çekmiş olsa gerek ki koruduğu çukurunu tam örtemiyor.Özellikle çocuklar açısından bu durum tehlike arz ediyor. Benden söylemesi.”

ZABITAYA İHBAR EDİYORUM

Yazının devamı...

Güzel ve Çirkin Bursa’da

8 Mayıs 2019

“Bir kibrit ateşi düşmesiyle dahi şenlenecek olan kent çöplüğünün; Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi ilçesine bağlı olan Dikkaldırım Mahallesi’nde bulunan Sadi Etkeser İlkokulu karşısındaki boş araziye taşınmış olmasıyla alakalı sevincimi anlatacak duygu ifadesi bulamıyorum. Elbette yetkililerin de bu oluşuma göz yummalarına bir anlam veremiyorum. Vaziyet böyle Sn. Kösle. Siz ne dersiniz bu işe?” Foto karesine baktım da Sn. Burcu B. ön planda kentimizin en modern ve en lüks yapıları, arka planda da hurda, kağıt, karton toplama alanı… Bu manzara, 1987 yılında TRT’de keyifle izlediğim izlenme rekorları kıran ‘Güzel ve Çirkin’ dizisini getirdi aklıma. Dizide, ön planda güzeller güzeli Catherine, arka planda çirkin aslan adam Vincent… Buradaki durum da aynı! Hem, pozitif bakmak lazım hayata! Bence harika bir manzara! Güzel ve Çirkin Bursa’da! Ne isteyelim ki daha!

 


BURULAŞ’A BİR ÖNERİ

Geçtiğimiz haftaydı. Belediye otobüsüyle seyahat ediyordum. Kaptanın, kişiye özel Bukart’ını kullanan yolcuyla münakaşa etmesine tanık oldum. İki tarafta haklı. Kavganın konusunu anlatmak yerine benzeri kavganın bir daha olmaması için acizane öneride bulunmak istiyorum. Kişiye özel kartlar validatör aygıtında okutulduğunda validatörün ekranına, kart üzerinde de bulunan kişinin fotoğrafı yansısın. Zor değil. Ve bir öneri bu…

 

CADDENİN ORTASINA MI KOYSALARDI!

Yazının devamı...

Kuyudan ibaret bir mevzu bizimkisi!

6 Mayıs 2019


Osmangazi İlçesi’nin en pahalı arsalarına da ev sahipliği yapan Dobruca Caddesi’nden geçiyorduk. Oğlum: “Babaaaa dikkat et. Yolda kocaman kuyu var” diye bağırdı… Aracımla kuyunun önünde durdum. Etrafı da çok zayıf olan asfaltaki kuyunun üzerine bir çöp konteyneri bıraktım! Daha sonra ulaşabildiğim her yetkiliyi aradım. Konununacil olduğunu belirttim yetkililere. Çünkü kuyu büyük tehlike saçıyordu etrafa! Mevzu bundan ibaret. Basit bir kuyudan öte gitmeyen bu durum çok da önemli değil aslında. (!)

YA PATLARSA


Edebiyat Öğretmeni olan Okurumuz Nazlı G “Aylardır dikkatimi çekiyor. Bur çok kez de 153’e bu durumu aktardım! Fotoğraftaki aracın yanına gidip baktım. Bir de ne göreyim! Araçta LPG tankı da var. Bildiğim kadarıyla boş tanklar patlıyor asıl… Birilerinden kaynaklı oluşacak işlem sonucu o tank ya patlarsa… Patladıktan sonra mı alacaklar acaba? Adres; Nilüfer İlçesi Fethiye Mahallesi Pazar Sokak. (mezarlık altı) Saygılarımla” diyor. Büyükşehir ve Nilüfer Zabıta Müdürlüğü: vaziyet böyle. Desteğiniz gerekiyor...

OYUN HAVUZU


Yazının devamı...

Üzüyor mu acaba?

3 Mayıs 2019

‘Duracak’ düğmesinin aktifleşmesi sonrasında duran otobüsten inmek isteyen engelli hemşehrimiz yanındaki bir yolcuya: “Şu kapağı kaldırır mısınız abi. İneceğim de, sana zahmet lütfen.” dedi.

Engelli hemşehrimize sıkıntı üstüne sıkıntı. Sonrasında da o kişi ‘Elbette’ diyerek, kapağın nasıl açıldığını sordu engelli kardeşimize. Aldığı tarife göre kapağı açtı ve sonra kapattı. Ona da sıkıntı…

Kapağın tutma aparatı üzerine her gün binlerce kişi ayakkabısıyla basıyor. Aparatı tuttuktan sonra ellerini yıkama imkanı olmadığını düşündüm de… Hastalığa davetiye çıkartılıyordu bu işlemle.

Oysaki bu işlemin otomatik kumanda sistemiyle çalışan platformla yapıldığına şahit olmuştum. Böyle bir imkan varken bu imkanın otobüslere kazandırılmamış olmasının ayıbı ilgili yetkilileri ne kadar üzüyor acaba?

BU DİREK ÖLÜM DİREĞİ OLMASIN...

Yazının devamı...

bunların hiçbiri şaka değil

1 Mayıs 2019

Bizzat görmek için bizim Batı Garajı’na gittim. Gördüklerim karşısında da utandım. Hele o an orada bulunan otobüs şoförlerinin anlattıklarını dinleyince şok oldum. Ve ‘güzel görelim, güzel sunalım’ mantığıyla fotoğrafları çektim. Onlarcası ayıptan sadece ikisine değinip konunun takdirini yetkililere bırakmak istiyorum. Otobüs ve minibüs sürücülerinin mola da verdikleri başlangıç duraklarındaki garajda tuvalet yok! Aydınlatma lambaları yok! Dolayısıyla gece olunca alandaki emir - komuta, korku ve endişeye teslim oluyor… Ve şaka değil bunlar. Burası Bursa, evet burası Avrupa Kokartlı Büyükşehir Belediyesi tanımlı ve de araştırma sitesi Numbeo’nun açıklamasına göre Dünya’daki yaşam kalitesi en yüksek 100 şehirden birisi olan Bursa… Bu yakıştı mı sana Bursa!

KAMERA SİSTEMİ İLE DENETLENMELİ

Okurumuz Gaye İmamoğlu: “BUSKİ hizmet binası yanında bulunan üst geçit asansörleri ile alakalı olarak verdiğiniz mücadeleler sonucunda hizmetlerimize sunulan asansörlerle alakalı memnuniyetlerimizi tarif edecek cümleler yok. Ancak o asansör kamera sistemi ile denetlenmeli. Bazı vandallar kamera yokluğunu fırsat bilip içine çirkin şeyler atmışlar. Atılan çirkin şeyi oğlum aldı ve attı. Kapıdaki kamera uyarısı sadece yazıdan ibaret olmamalı” diyor.

Yazının devamı...

Yüzde 76’sı olumlu sonuçlandı

1 Mayıs 2019


2 Eylül 2014’ten itibaren hiç ara vermeksizin haftada üç gün olmak üzere yayımlanan ‘Mahallenin Sorunları’ köşemizde siz hemşehrilerimize konuk olduk. Hep birlikte; Büyükşehir’de, Nilüfer’de, Osmangazi’de, Yıldırım’da, Orhaneli’nde, İnegöl’de, Yenişehir’de, Keles’te, Kestel’de, Emniyet Müdürlüğü’nde, zabıta teşkilatlarında, UEDAŞ’ta, BURULAŞ’ta, BUSKİ’de, hastanelerde, okullarda özetle Bursa’da değer bulduk. 720 haftada 2 bin 880 şikayet ve önerileriniz yayımlandı. Bunlardan 2 bin 205 tanesi olumlu sonuçlandı. Sizlerden aldığımız destekle bu sevdamız bir an olsun azalmadı ve azalamayacak. Çünkü bizler Bursa aşığıyız. Çünkü bizler Bursa’mızı çok seviyoruz. Çünkü bizler daha da yaşanası bir Bursa için çalışmak zorundayız ve çalışacağız… ‘Birlikte geçireceğimiz nice 15. yaşlarımıza diyoruz…

YORUM YOK başlığıyla yayımlamış olduğumuz (İhsaniye Mahallesi) sorunların giderildiğini yaptığım kontrolümde gördüm.

DOĞAL RAMPA başlığıyla yayımlamış olduğumuz (İzmir Caddesi Karaman Üst Geçidi önü) doğal rampanın, en doğal haline dönüştürülmüş olduğunu gördüm!

Yazının devamı...

Çekirge Meydanı’nın kapakları...

28 Nisan 2019“Büyükşehir Belediyesi Osmangazi İlçesi Çekirge Mahallesi sakiniyim. İki ay önceydi. Birileri geldi ve üşümesin diye geçen yıl üzeri asfaltla kaplanan menhol kapağının üzerine atılan asfaltı, bahar ayının gelmesiyle birlikte nokta atışı yaparak kaldırdı! Hizmet olarak doğru bir hizmet! Üşüme ve ısınma, tamam! Ancak tekeri buraya rast gelen motorlardan bazıları devriliyor. Ne hikmetse devrilme sonucu da sürücüleri yola savruluyor! Araçlar da hop diye hopluyor! Derseniz burası neresi? Burası sizin uğraşılarınızla daha önce pankartta açtırmanız suretiyle en nihayetinde dikkat çektirmeyi başardığınız Çekirge Meydanı’nında yine…” Çok bereketli bir meydanmış Çekirge Meydanı! Menhol kapağı fışkırıyor her santiminden!

NİLÜFER’DEKİ KÖSTEBEK YUVASI


Okurumuz Hande V. özetimle diyor ki: “Nilüfer İlçesi Fethiye Mahallesi Dolunay Sokak Çizge Sitesi No. 8 B Blok önündeki asfaltta bulunan köstebek yuvasının taşını, tuğlasını ve kumunu ayda bir kez yeniliyoruz! Komşumuz dedi ki: “Burasını asfaltla kapatsalar ya! Hiç aklımıza gelmedi! Nasıl fikir ama?” deyince… Akıl akıldan üstünmüş derler ya; böyle bir şey olsa gerek! Burası cidden onarılır mı? (!)” Bence böyle daha ayrı bir hava olmuş Hande Hanım. Hem de spor olur size!

TAKDİR SİZİN BURULAŞ


Yazının devamı...

Güneşten saklanmak tamam ama…

25 Nisan 2019


“Bir kamu çalışanıyım. İşaret ettiğim alandaki reklam tabelasının ve de belediye otobüs durağının duvar seviyesine çekilmesi konusunda bize de ses olmanızı rica ediyorum. Çünkü ben çok uğraştım ama bir türlü beceremedim. Bizi de dikkate alan yok! Bakınız lütfen. Sıcak ve güneşli günler geliyor. Bu durak güneş ışığını ve ısısını en çok alan duraktır. Oldukça kalabalık yolcusu bulunan durağın yolcuları ısıdan, ışıktan korunmak için devasa reklam tabelası ve durağın arka yüzünde oluşan gölgede beklemektedir. Vaziyet böyle olunca da yayanın yürüme alanı olan kaldırım kapanıyor. Sonra da yayalar mecburen caddeye inmek zorunda kalıyorlar. Üç beş dakika güneşten sakınayım derken özellikle engelli vatandaşlarımıza engel olmak kabul edilir bir durum olmasa gerek sanırım. Adres; Osmangazi İlçesi Doğanbey Mahallesi Haşim İşcan Caddesi Bursa Trafik Vakfı Otoparkı önü.”
Okurumuza kesinlikle katılıyorum. Aranızda paslaşma olacak olsa da; Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve BURULAŞ... Dikkatlerinize lütfen!

DANS EDEN TAŞLAR

Okurumuz Arzu Aksoy özetimle: “Osmangazi Belediyesi önündeki alt geçide de hizmet veren kaldırım taşları (Yeni döşenmişti) dans etmeye başladı. Horon tepme aşamasına gelmeden taşlara müdahale edilse diyorum” diyor.

MİRASÇISI ARANIYOR

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.