"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Oynatmaya az kaldı doktorum nerde!

14 Aralık 2018

 HAYDİ OSMANGAZİ başlığımla, alan olarak çok da müsait olan Osmangazi İlçesi Çekirge Meydanı’na; tarih, saat, adres bilgisi ve hava sıcaklığını gösteren ışıklı led tabelası istemiştim. Üstelik şimdi de gördüğünüz gibi monte edildiğinde her açıdan görülebilecek olan uygun alanı da işaret etmiştim. Derken tam da istemiş olduğum led tabelanın ömrü kısa olacak olan PASLI demir ayağı ile monte edilmiş olduğunu gördüm! Paslı da olsa sağ olunuz yine! Ancak tabeladaki bilgileri görmek isterseniz şöyle çok küçük bir engel var! O engel de led tabelanın belediye otobüs durağının arkasına monte edilmiş olmasıdır! Yani bilgileri görebilmeniz için durağın arkasına geçmeniz lazım! Artık siz de üç beş adımın hesabını yapmayın lütfen (!). Bir hatırlatma bu esnada. Tabelanın yanındaki basamaklara dikkat edin lütfen. Hani basamaklardan yuvarlanma ihtimaliniz var da! Velhasıl, oynatmaya az kaldı…

Dur durağa buyur!


Okurumuz Sn. Sevda D. “Köşenizde yayımlanan haberlerden sonra BURULAŞ’a ait olan belediye otobüs duraklarının eksikliklerinin giderilir olmasını memnuniyetle okuyoruz. Fotoğrafımdaki gördüğünüz durakta Ankara Caddesi Yıldırım İş Hanı No 161 önündedir. Ve tabure üzerinde otobüs bekleyen yaşı büyük abla o tabureyi oradaki esnaftan rica ederek aldı. Daha sonra da kendine durak yaptı (!) BURULAŞ, dur bu durağa da buyur’ diyor.

HÜRRİYET BURSA YAZDI SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Yazının devamı...

Alo Başkan Bozbey orada mısınız?

12 Aralık 2018

“Sn. Kösle. Köşenizde öyle ilginç ve trajikomik ilgisizlikleri okuyoruz ki… Şaşmamak elde değil doğrusu! Derken bize de yazmak nasip oldu. Göndermiş olduğum fotoğraflardaki aşık olunası adres; Nilüfer İlçesi Konak Mahallesi Oğuz 120 Sokak’tadır! Oysa ki burası Nilüfer İlçesi’nin en değerli ve önemli alanlarından biri. Tek çare “ben halkıma bir alo kadar yakınım” diyen ancak maalesef kendisine ulaşamadığımız Başkan Mustafa Bozbey’e kaldı galiba! Alo Başkan Bozbey orada mısınız? Şikayetçiyiz!”ORAYA BÜRO AÇIN

Okurumuz Sn. Sevdiye Yurtsever: “Yıldırım İlçesi Şirinevler Cami’si önündeki dağılan kaldırım ile alakalı olarak kitap yazsanız yok satardı sanırım! En son olarak komşumuz Rengül hanımın şikayetinin yayımlanmasının ardından gelen ekipler bu kez de yuvasından ayrılan bordür taşlarının dibine çimento döküp gittiler. Hem de onarmadan! Emekler, malzemeler ve boşa giden paralar… Diyorum ki neredeyse her ay buradaki trajikomediyi yazıyorsunuz. Sonra, Yıldırım Belediyesi de cümbür cemaat geliyor ya! Oraya bir büro açılsın ve bu işler oradan takip edilsin! En azından zaman kaybı olmaz!” diyor. Çok yazık… Proaktif çalışma diye bir şey var Yıldırım Belediyesi; aramızda kalsın ve benden size kopya olsun; uygulayın!

HÜRRİYET BURSA YAZDI SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Yazının devamı...

Siluet hak getire!

10 Aralık 2018

“Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Tarihi Tophane Saat Kulesi’nin PVC malzemeyle kaplaması olayından haberdar olmuş ve gelişmeleri üzülerek takip etmiştik. Şimdi benzeri bir konu daha var tarih kokan Bursa’mızda. Buyurun buradan yakın! Milyonlarca lira harcanarak onarımı yapılan Tarihi Sipahi Çarşısı’na ek olarak giydirilenleri gördüm de... Burada da siluet hak getire!”

Orası da böyle olursa...

Okurumuz Sn. Suat Güler: “BBŞB Çevre Sağlığı ve İlaçlama Merkezi Osmangazi Şubesi (Hamitler Mahallesi) önündeki çamura teslim olmuş yola bakıyorum da... Orası da böyle olursa...” diyor.

İki yıldır böyle

Esnaf okurumuz Sn. Metin K. özetimle, “Burası Nilüfer İlçesi, Gençlik Parkı önündeki devasa tabeladır. Nilüfer Belediyesi Halk Evini işaret etmektedir. Bu kadar büyük bir tabelaya gerek var mıdır? Bir bilinmezdir. Beraberinde kapakları açıktır. Aktif kabloları da ortadadır. Üstelik iki yıldır da böyledir” diyor.

Yazının devamı...

Uzun atla, esnek kal!

8 Aralık 2018

İstasyondan çıkınca tam da önümüze rast gelecek olan ATA PARKI girişine gözüm takıldı... Vatandaş, park girişindeki su birikintisi üzerinden atlayarak geçiyordu yine. Buradaki durumu iki yıl içinde sanırım köşemde beş ya da altı kez yayımlamıştık. Ve inanın hiçbir müdahale olmadığını görünce çok üzüldüm. Sonra düşündüm; orası vatandaş uzun atlama yapsın ve vücudu esnek kalsın diye sunulmuş ücretsiz parkur alanı olmasın sakın...

 VESİLE OLALIM İSTEDİK

İki genç kardeşimizden gelen e-postayı özetimle aktarıyorum ve ‘helal olsun sizlere’ diyorum: “Muhammet Abi. Bizler de köşenizi ilgiyle takip ederken sık sık bahsettiğiniz sahiplenme kültürümüzün daha güçlendiğini düşünüyoruz. Teşekkür ederiz. Burası Nilüfer İlçesi FSM Caddesi Cadde 224 Nilüfer Proje Tasarı önüdür. Birileri, bu güne kadar görmediğimiz ve çok da sağlam diyebileceğimiz kalasları (Ahşap travers) döşemiş. Yani yürüme yolu oluşturmuş Bizler de kullanıyoruz. Ancak kalaslardan çoğu yuvalarından çıkmış durumda. O kalaslar oraya uygun ise onarılsın. Değilse kaldırılsın. Biz de bu işe vesile olalım istedik.”

BİLİYORUZ SİZ DE BIKTINIZ…

Okurumuz Sn. Mümin Varol: “Kıymetli Yıldırım Belediyesi. Biliyoruz ki sizler de bıktınız. Ama rica etsek yine bizim Otosansit Metro İstasyonu önündeki yeşil alanı tekrar temizler misiniz? Ayrıca lütfen burasını rutin temizlik programınıza alınız. Buradaki bazı saygısızlar hiç bitmiyor da…” diyor.

Yazının devamı...

Gerçekten kutlu oluyor mu acaba?

5 Aralık 2018

Dün 26. yılıydı bu önemli günün. İçinde bulunduğumuz hafta da ‘Engelliler Haftası’ olarak devam edecek. Söz konusu gün dolayısıyla bizim Bursa da çeşitli etkinliklere yer verildi elbette! Fakat bu etkinlik sohbet ortamı için buluşturan bir günden öteye gitmedi yine! Kolaylaştırıcı projelere imza atıldı mı? Hayır.


ENGELLİ RAMPASI YOK

Hazır bahsi geçmişken… Acıları ve de özellikle sıkıntıları tarifsiz olan kardeşlerimizden bazılarının ama yardım alarak ama yardım almadan gezinti yaptıkları anlara hepimiz rast gelmişizdir. Zordan öte zor anlar... Umarım bir gün o güzel insanları anlayan çıkar… Kaldırım var; engelli rampası yok. Kaldırım var; engeli çok. Kaldırım yok; şok üstüne şok… Bunlardan bazılarını paylaşmak istiyorum. Engellere engel olmanın yalan olduğu, beraberinde de neredeyse adım başı engelleri olan kentimizde bu özel gün ve hafta o güzel insanlar için gerçekten kutlu oluyor mu acaba? Engellere engel olmadığımız gibi engellilere de engel olmamamız dileğiyle…

Yazının devamı...

Buna müdahale etmeyecek biri yoktur

29 Kasım 2018

İstifra etmemek için zor tuttum kendimi! Keza; paşam da: “… istifra ettim!” diyordu… Yer giriş için ücret ödemek zorunda olduğunuz piknik yerlerimizden Gündoğdu Piknik Alanı’nın tuvaletleri. Elimde bulunan 13 kare fotoğraf içinden hiçbirini siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak istemedim. Ancak merak eden yetkililer bana bildirirse, kendilerine hepsini gönderebilirim. Muhtemelen böyle bir rezaletten haberleri yoktur. Çünkü inanıyorum ki, bu görüntüleri bir kez görmüş olan bir yetkili muhakkak müdahale ederdi ve okurumuz bu rezil görüntüleri hiç göndermemiş ben de görmemiş olurdum.

ÇOK MU ZOR!

Okurumuz Sn. Seray H. “Osmangazi İlçesi Dikkaldırım Mahallesi sakiniyim. Köşenizdeki yayımlarınız sonrası dikkati çekmişti. Dikkaldırım Caddesi Yeşiller Apartmanı No. 39 önüne denk düşen kaldırıma ekilmiş olan borunun büyüyememiş olmasını üzülerek izliyorum! Üç yıl oldu sanırım. Yazık! Bodur boruya bakım yapıp büyümesine vesile olmak çok mu zor.” Sn. H’ye katılıyorum!

BEŞ AY SONRA…

Okurumuz Sn. Özlem Sağlam: “Kardeşimin dublör olduğu kaldırımdaki çukuru 19 Haziran 2018 saat 11:30 da çekmiştim. O zamandan bu zamana kadar o çukuru kapattırma mücadelesinde başarı elde edemedim! Bana destek verir misiniz? Sağ olunuz. Adres; Osmangazi İlçesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sakarya Mahallesi Uluyol Kent Meydanı otobüs durağı. Selamlar” Umarım faydamız olur Sn. Sağlam!

KONAK’A NİYE KİMSE BAKMIYOR

Yazının devamı...

Vah Keles vah

27 Kasım 2018

“Paçalarımıza kadar çıkmış olan çamurların ayıbıyla (!) okulumuza girmekten utanır olduk. Derseniz; ‘sadece okulunuzda mı var bu ayıp ve utanırlık?’ Elbette hayır. İlçe sakinlerinin düşüncelerini hele hiç sormayın! Size 37 ayrı noktadan çektiğim fotoğrafları ve videoları yolluyorum. Yani Keles İlçesi’nin Çukur Mahallesi’nden! Deriz ya ‘burası dağ başı mı?’ Yöresel tarifte ‘dağ’ diye de tarif edilen şirin ilçeye bu hiç yakışmıyor! Mağduruz, mutsuzuz, üzgünüz, kızgınız…” Bu dönem Keles milletvekili de çıkartmışken… Vah Keles vah!

 BİZİ DE DUY UEDAŞ

Yazının devamı...

Hani söz vermiştiniz

24 Kasım 2018

“Sn. Kösle. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz Nilüfer İlçesi Beşevler, Konak Mahallesi ve Denizyıldızı Sokak’ta olmayan aydınlatma lambaları mücadelesinde hak talebimizi 06 Ağustos 2016 ve 06 Nisan 2018 tarihinde yayımlamıştınız!

BİZLER UTANIYORUZ AÇIKÇASI

Bu yılki yayımınız sonrasında UEDAŞ’tan gelen müjdeli haberde de (Köşenizde yayımlamıştınız) “2018 yılı genel faaliyetler kapsamında Denizyıldızı ve Kıymet Sokak’a aydınlatma direkleri takılacağı ve aydınlatma hizmeti verileceği…” bildirilmişti. Bizler bu haberlere çok sevinmiştik. Gelin görün ki yıl kapanmak üzere. UEDAŞ’tan tık yok maalesef! Hani söz vermiştin ya UEDAŞ… Konuyu bir kez daha köşenize taşıdığımız için bizler utanıyoruz açıkçası!”

O ZAMAN NİYE BU HARCAMA

Tofaş, (Fabrika) Siber güvenlik mühendisi olan okurumuz Sn. Fatih Talı: “Memleket Hastanesi’ne gitmiştim. Orada dikkatimi çekti. Yadırgadım ve suçlu benmişim gibi üzüldüm! Hastane personeli hatta, güvenlik personeli bile sigara içilmesinin YASAK olduğu alanda sigara içiyorlardı. Üstelik sigaralarını yere atıyorlar ve temizlik personeli de canlı yayın misali müdahale ediyordu! Vaziyet böyle olunca hastalar ve yakınları da geri mi kalacaktı bu imkandan(!). Madem ki öyle o levhalara, zemin boyalarına ve işçiliklere boşuna para vermeyin “diyor.

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.