"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Vatandaş için alışılmış manzara...

22 Ekim 2019


Yapılan bu esneme hareketi son derece başarılı olmuş. İliklere kadar kulunçlar kırılmış. Hatta bu başarılı hareket oradan geçen bir köpeğin dahi dikkatini çekmiş. Durmuş ve esnemeyi seyre dalmış. Vatandaşa gelince; onlar oralı olmamış. Çünkü artık bunlar vatandaş için alışılmış manzara olmuş.

İNŞAAT ATIK SAHASI GİBİBüyükorhan ilçesi sakinlerinden olan bir grup okurumuz: “İlçemizin onlarcası sokağı inşaat atık sahası gibidir. İlçemizin yetkilileri bunları neden görmezler?” diyor.

DURAKTAKİ ÇİZELGELERİN HALİ...


Yazının devamı...

Hem ücretsiz hem de konforlu!

20 Ekim 2019

“Çekirge Meydanı’ndaki kaldırım maşallah 7/24 otopark gibi kullanılıyor! Bursa’nın en konforlu, en güzel manzaralı ve en güvenilir olmasının yanı sıra ücretsiz de kullanımı olan otoparka abone olmak için kime başvurmak lazım?” Yetkililere duyurulur.

YERİNDE DURAMAYAN TAŞLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Adının açıklanmasını istemeyen bir okul müdiresi özetimle: “Nilüfer Dörtçelik Çocuk Hastanesi Metro İstasyonu girişine yapılan kaldırım hizmeti için teşekkür ediyorum. Ancak taşların çoğunluğu bazı haylaz öğrencilerim gibi zıp zıp yerinde duramıyor. Sıradan çıkanı da var, aykırı gideni de…” Yetkililere duyurulur.

VER PARAYI KOY ARABAYI!

Bir kamu çalışanı olan okurumuz özetimle: “BUSKİ Genel Müdürlük hizmet binası önündeki yasaklı ve paralı park alanından şikayetçiyiz! ‘Yasaklı ve paralı’ diyorum çünkü, ‘durmak ve park etmek yasaktır’ tabelası var. Yanında, ‘aracınız çekilir’ tabelası... Hemen altında da Burpark tabelası! Yani parayı verirsen ana caddeye, hem de ‘aracınız çekilir’ levhasının tam da dibine çift sıra park etme hakkına sahipsiniz! ‘Trafik sorunu iki yıl içinde bitecek’ diyenlere sormak istiyorum. Böyle mi bitecek trafik sorunu?” diyor.

BU DA İLÇE ÇÖPLÜĞÜ!

Yazının devamı...

İki yıldır böyle

18 Ekim 2019


 “Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi Başarı Sokak No. 5 (Sütçüoğlu Apartmanı önü) önündeki kesikten dolayı (iki yıl doldu) sinir katsayımız tavan yapmaya başladı. Öyle ki geçtiğimiz hafta bir iş toplantımda dahi çukurlu kesik gözümün önünden geçti. İlgili fotoğrafı bir direktörüme çektirdim. Başarı Sokak’ta bu başarısızlık… Büyükşehir Belediyesive Nilüfer Belediyesi’ne duyrulur.”

 

BURANIN AKIBETİ NE OLACAK?

Okurumuz ressam Beren N: “Osmangazi ilçesi Çekirge Mahallesi 2. Pehlivan Sokak No. 25 yanında yıllar önce yıkılan evden kalan manzaraya bakınız lütfen. Yağan yağmurlar ve karlar sayesinde zemin biraz düzlendi. Ama yetmedi. Yetmedi diye Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Osmangazi Belediyesi’ne şikayet ettik. Muhtarımıza bildirdik. Ama bir netice alamadık. Burasının akıbeti ne olacak?” diyor.

 

DEMEK Kİ DOĞRUSU BÖYLE OLUYORMUŞ

Yazının devamı...

En güvenlisi çalışmayanın kendisi...

16 Ekim 2019

 


Hele yaya üst geçitlerine hizmet veren asansörlerin durumuysa içiler acısı. Asansörleri var, çalışmıyor. Üç beş çalışanı da kontrol edilmiyor. Alın size en güzel örnek. Burası BUSKİ Genel Müdürlüğü karşısındaki (Bursaspor Acemler Metro İstasyonu önünde ayrıca) üst geçit. İlgili uzmanı bu üst geçide hizmet veren asansörler için ‘KULLANILMASI TEHLİKELİDİR’ uyarısını son kez belirtmiş. Ne ilginçtir ki o süre de bitmiş. Her gün yüzlerce belediye çalışanın da kullandığı asansörlerde böylesi önemli uyarı dikkat çekmezse… Bu durumda en güvenli asansörler çalışmayan asansörler oluyor sanırım.

 ACİL YARDIM İSTENEN ADRESE BAKINCA…


ABC sertifikalı okurumuz Sevcan Şekercioğlu, diyor ki: “Nilüfer ilçesinde hizmet veren, Türk Telekom Batı II (Bursa) İlk Yardım Eğitim Merkezi giriş kapısı önüne de acilen acil yardım ihtiyacı vardır. İlgilenen çıkarsa ilk yardım çantasını kapsın gelsin!”

 İHTİYACI OLANLARA DUYURULUR


Yazının devamı...

Koruyucu bariyer dikilmeli

12 Ekim 2019


“Osmangazi ilçesi Çiftehavuzlar Mahallesi 4. Çalışkan Sokak’tan geçiyordum. Bir otomobilin fotoğrafını çektiğim yangın hidrantına çarptığını gördüm. Otomobilin aşırı hız yapmaması ve ağır tonajlı olmaması büyük bir zararın oluşmasına engel oldu. Ama bu şans her zaman böyle yaver gitmeyebilir! Hidrantın önüne koruyucu bariyer dikilmesi gerekir diye düşünüyorum.” Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın dikkatlerine…

KALDIRIM OLMAYINCA...


Hürriyet Bursa okuru Süleyman Tabar, bakınız ne diyor: “Yıldırım ilçesi, Gürsu / İsabey yolunun bazı bölümlerinde kaldırım yok. Bu durum kabul edilir bir durum değil. İlgililere duyurulur.

ÇOCUK PARKINDAKİ KUYU


Yazının devamı...

Izgaraların bereketi

12 Ekim 2019

Bu durum yağmur suyu giderleri ızgaraları için de böyledir. Bunlara örnek mi istiyorsunuz? Mesela; Nilüfer ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Barış Sokak ve Zaman Sokak diyebiliriz. (Muhtarlık hizmet binası yanı) Izgaradan fışkıran bereketli toprağı kendisine mesken edinen otlar üzgün ve yalnız kalmışlardır. Bu bereketli verimin devam etmesi adına Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ’nin sulama ekibi buraları da sulamayı ihmal etmemelidir. Hatta lale ve gül gibi simgeleşmiş çiçeklerin de ekilmesini tavsiye ederim. Saygılarımla.”

NE ORKESTRASI VAR NE KOROSU, NE DE ŞEFİ

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi üzerine kurulan (Tofaş, Fabrika önünde) orkestra şefi rahlesi hizmeti ikinci yılına girmiştir. Müziğe verilen değerle alakalı olan son derece kıymetli hizmet için çok teşekkür ediyorum. Ancak ortada ne orkestra var, ne koro var, ne de şef. Bu rahlenin yalnız kalmasına vicdanım el vermiyor. Bursa Türk Musikisi Cemiyeti bize bu konuda destek verebilir mi acaba?

BANK EMEKLİ OLUNCA…

Mavi yaka emeklisi olan okurumuz Ender Kaya, şöyle diyor: “SGK Bölge Müdürlüğü girişindeki oturma banklarından birisi emekli olmuş! Giderken de saplamalarını almayı unutmuş! Bu durum bir zarar ya da aksaklık doğurur mu acaba?”

Yazının devamı...

Bu göl için güzel bir önerim var

9 Ekim 2019“Büyükşehir Belediyesi hudutlarında bulunan Nilüfer Belediyesi, Nilüfer ilçesi, Beşevler Mahallesi; Başarı, Bahriyeli ve Balkanlı Sokak üçgeni ortasında oluşan 1500 metrekarelik Bu göl için fevkalade güzel bir önerim var. Maşallah, gürül gürül akan ve hiç bitmeyen suyu var. Öyle gürül gürül ki onlarca kez BUSKİ’nin ilgili ekipleri vidanjörlerle ve dalgıç pompalarla gelip binlerce ton suyu çekmek zorunda kaldılar ve halen de çekmeye devam ediyorlar. Yazık bunca insan emeğine ve masrafa. Önerim şudur. Bu doğal göle bir şelale yapılsın. Gölde balık üretimi sağlansın. Sonra da büyüyen balıklar balık severler tarafınca yakalansın. Bu göl önündeki ana caddenin de şeklini bozan uzantılı kaldırıma gelince… Bırakın o da öyle kalsın. Çünkü aileden biri olarak benimsedik onu artık!

MÜŞTERİM MAĞDUR BEN ONDAN DAHA MAĞDUR


Okurumuz Ömer Gönülkırmaz özetimle: “Bir oto çekici firmasının sahibiyim. Gece vaktiydi. “Lastiğimiz yarıldı. Çok acil, yolda kaldık” ihbarı üzerine derhal aldığımız adres olan Nilüfer ilçesi Fethiye Mahallesi Muhtarlığı yanına gittik. Lastiği yarılan araca yanaşırken bir güm sesi. Bir de ne görelim? Zemindeki sivri uçlu demir parçaları tekerleğimizi yarmasın mı? Ava giderken avlamak bu olsa gerek. Sonra ne öğrendik. Meğerse çekmeye geldiğimiz aracın lastiği de bu sebepten patlamasın mı? Şaka gibi. Oluşan patlama sesine ve ışıklı sirenimize gelen civar sakinleri de demesin mi: “Burada UEDAŞ’a ait bir direk vardı. UEDAŞ’ın ekipleri geldi ve bu direği kestiler. Ancak sivri uçları miras olarak bıraktılar. Siz, bizim gördüğümüz kadarıyla bu ziyana uğrayan yedinci kişisiniz.” Demesinler mi? Müşterime rezil olduğuma mı yanayım? Lastik için ödediğim paraya mı kahrolayım? İşini severek yapmayanları ve yapılan işleri kontrol etmeyen yetkilileri kınıyorum” diyor. Orada bir insan da ciddi ziyana uğrayabilirdi. Yazık…

SİZ OLSANIZ NE YAPARSINIZ?


Yazının devamı...

Hayatı korumak için kemerin ses getirsin

6 Ekim 2019

Çünkü biz bu işi çok iyi biliyoruz! Kural diye isyan eden biz, kurallara uymayan da yine biz. Çözüm için ne yapılmalı? sorusuna alacağımız yanıt da mutlaka ‘önce eğitim’ olacaktır. Geçtiğimiz günlerde Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan’nın önderliğinde gerçekleştirilen ‘Hayatı Korumak İçin Kemerin Ses Getirsin’ etkinliğine katıldım. Etkinlik kapsamında çocuklar için düzenlenen simülasyon eğitimi ,video gösterimi, akülü oyuncak araba kullanma gibi eğitimleri izleme fırsatım oldu. Miniklerin etkinlik boyunca sürücü, yaya ve polis olmalarını, bu işin zorluklarını bire bir yaşamalarını takip ettim. Etkinlikler sonunda bambaşka bir değer kazandı yarınlarımızın gelecekleri. Etkinliğe katılan Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve ekibine teşekkür ediyorum. ‘Ağaç yaş iken eğilir’ atasözü ne kadar doğru bir sözdür. Geleceğimizi emanet edeceğimiz miniklerimizi ne kadar erken yaşta eğitmeye, kuralları öğretmeye başlarsak o kadar yol alabiliriz.

SİZ DE BUNU YAPARSANIZ…

Okurumuz Meral Şen, özetimle: “Burası Osmangazi ilçesi 2. Sarı SokakBursa Vergi Dairesi Başkanlığı yanı). Üzücü duruma bakar mısınız lütfen? Osmangazi Belediyesi’ne ait iki araç. Biri resmi plakalı, biri de resmi etiketle tanımlı! İkisi de ‘görme engeli olan vatandaşlarımız’ için döşenmiş olan özel kabartmalı taşların üzerine park etmiş! Siz böyle yaparsanız vatandaş ne yapmaz!” diyor. Doğru söze ne denir ki...

HESABINI KİM VERECEK?

Hürriyet Bursa okuru Makine Mühendisi Serkan Özgiray: “Nilüfer ilçesi, Nilüfer Metro İstasyonu karşısındaki (Şehir merkezine gidiş istikameti) dinlenme ve oyun parkı girişinde ağaca yaslanmış olan demir plaka bir çocuğun üzerine düşse... Bunun hesabını kim verecek? İşin ilginç yanı oldukça ağır olduğunu bildiğim demir tabelanın üzerinde Nilüfer Belediyesi imzasıyla çocuklarımızın can güvenliğini ilgilendiren uyarıcı bir yazının olması! Bu nasıl bir belediyecilik” diyor. Nilüfer Belediyesi’ne duyurulur...

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.