"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Böyle kapı olur mu?

16 Haziran 2018


“Geçen hafta arkadaşlarımla birlikte Cuma namazını kılmak için Tarihi 1. Murat Cami’sine gittik. Tuvalet ihtiyacımız için cami bünyesinde hizmet veren tuvaletleri kullandık. Tuvalete girdiğimde ne göreyim! Ben tuvaletteyken şekil A’da (!) gördüğünüz gibi dış ortamdaki vatandaşları görüyorum! Yani isterlerse onlar da beni ve bizleri görebilirlerdi!

KAPI CAMDAN OLSUN

Onlarca ülkeye gittim. Bunlardan biri de hani deriz ya; ‘Afrika’ ülkesiydi! Oradaki tuvaletlerde bile böyle harika (!) projeden doğmuş kapı görmezken; özellikle burada böyle bir hizmet! Oldu olacak kapı camdan olsun da tam olsun! Böyle kapı mı olur?”

BAR KAPISI GİBİ

Fotoğrafa baktım da Sn. Sağlam... Kovboy filmlerinin bar kapılarını anımsattı bana! Gerçekten çok ilginç! Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, İl Müftülüğü, Anıtlar Yüksek Kurulu... Bu işi kime diyeceğimi bilemeyince! Bakalım cam kapıyı kim takacak!

YİNE YEŞİLLENDİ FINDIK DALLARI

Yazının devamı...

Kavgalar bitmesin diye mi!

14 Haziran 2018


Ve bu sokak, fotoğrafımda gördüğünüz gibi kentin en önemli meydanlarından olan Çekirge Meydanı’na çıksın. Bahsettiğim tek araçlık geçiş alanına karşın ısrarla ÇİFT YÖN hizmeti (!) sunulsun. Bu sebeplerden dolayı korna destekli öfkelere misafir olan çirkin sözler hemen hemen hiç eksik olmasın! Bunlara ilave dozlar fazla kaçınca yumruklar havada uçuşsun, ardından da polis çağırılsın! Bunca sabit ve şahit belirtiler varken, yüzlerce kez başvurumuza ve de yayımlarımıza rağmen iki aracın yan yana geçmesinin ASLA mümkün olmadığı ve hoplatma özelliğiyle desteklenmiş olan sokağa aşağı yönden gelen araçların geçişlerine müsaade vermeyecek TAŞIT GİREMEZ levhası dikilmesin... Ki, neredeyse adım başı trafik işaret levhalarına teslim edilmiş olan ilimizde bu durum dikkate alınmasın!. Gerçekten bir anlam veremiyorum. Anlam veremediğim şeyin sebebi, kavgalar bitmesin diye mi acaba! Burası neresi mi? Burası; yabancı değil! Burası; Büyükşehir Belediyesi hudutlarındaki. Osmangazi İlçesi’ne bağlı Çekirge Mahallesi kütüğünde Molla Mustafa Sokak diye kayıtlı olup tabelalarda Mustafa Sokak diye sunulan unutulmuş bir sokaktır işte...

BAKINIZ KEDİ NE DİYORMUŞ!


Okurumuz Sn. Gökçen İzmirli: “UluCami önünde hizmet veren havuzlu dinlenme alanından geçiyordum. Bir kedinin miyavlaması dikkatimi çekti. Kedi bir şeyler anlatır gibiydi. Bir anlam veremedim derken, kedinin de üzerine çıkmış olduğu oturma bankının tahtalarından bazılarının kopmuş olduğunu gördüm. Kedi; ‘o tahtaları tamamlayın ne olur’ der gibi geldi de!” Kedi dilinden anlamak… Çok güzel olsa gerek Sn. İzmirli!

ATTI VE GİTTİ!


Yazının devamı...

Terminalde büyük tehlike

12 Haziran 2018

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yılan hikayesine dönen Büyükşehir-BURULAŞ otobüs duraklarının yenilenmesi ile alakalı olan yayımlarımızı köşemde okumuştunuz.Nihayetinde oturma bankları hariç, diğer hizmetlerin yine en uzman (!) denetçilerin onayları sonrasında hizmetlerimize sunulduğu bilgisini almıştım. ‘Bir inceleyeyim bakayım, neler olmuş bizim terminalde’ diyerekten düştüm yola...

Yaptığım incelemelerimde dikkatime takıldı! Yağmur suyu gideri borusu dahi demirden olan, yani onlarca ton ağırlığa sahip devasa sundurmalardan oluşturulmuş duraklar vardı karşımızda.

Yazının devamı...

Hangisini tercih edersen!

10 Haziran 2018


Araç sürücüleri araçlarını çukurlara düşürmemek için risk alıyor ve de risk saçıyorlar! Gerekli onarımların yapılmasını istiyoruz. Çok teşekkür ediyoruz.”
Her çaptaki tekerlere hitap eden çukurlar! Hangisini tercih edersen artık! Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi. Sn. Dudaksız’ın ihbarını değerlendirmeniz hepimizin faydasınadır diye düşünüyorum... Sizce?

SENİ DE Mİ YIKTILAR


ADININ açıklanmasını istemeyen bir okurumuz: “2008 yılında yapılan Yeni Karaman Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (Osmangazi) yıkıldı. Yerine yenisi yapılacakmış! Üstelik aynı ebatlarda olacakmış! 10 yılda yıkılan bir havuz... Zenginlikte sınır tanımayız biz!”

 BAŞI DA AYNI SONU DA


Yazının devamı...

Allahım aklıma mukayyet ol!

7 Haziran 2018


Oluk gibi su akıtarak yol orasındaki yeşil alanları sulayan fıskiyeler gözüme çarpmıştı. ‘Ne var bunda’ derseniz; haklısınız. Diyeyim ne var! Bursa geçtiğimiz hafta Mayıs ayı verilerine göre son 60 yılın en şiddetli yağmuruna teslim olmuştu. Kamyonu dahi kibrit kutusu gibi sürükleyen yağmura şahit olduk. Ve bu fotoğrafı çektiğimde de yağmur aralıksız olarak yağmaya devam ediyordu. Bu durumda da çalıştırılan fıskiyeleri görünce... Allahım aklıma mukayyet ol ne olur! Büyükşehir Park Bahçeler; bu duama amin deyin lütfen!

BU DA NE BÖYLE!


Otelci Sn. Onur Çildem: “Sn. Kösle merhaba. Mümkünse yazımı yayımlamanızı rica edeceğim. Yayımlarsanız çok sevineceğim. (Tabi ki yayımlarız Sn. Çildem) Bir işim gereği Büyükşehir Belediyesi’ne gitmiştim. Çıkışında da biraz yürümek istedim. Ankara Caddesi No. 5 önüne geldiğimde ise önümde yürüyen gençlerden biri arkadaşlarına kaldırım ortasındaki şapkaya andıran yarı beton yarı metal parçayı gösterince benim de dikkatimi çekti. Yayalar için uygun olmayan bu parçanın ne olduğunu ben de merak ettim açıkçası. Bu da ne böyle?” Gerçekten ilginç bir durum. Eski Alman filmlerindeki bazı sahneleri anımsattı bana. BUSKİ’ye ait olabileceğini düşündüğüm kule başına benzettim ben. İlginç!

ZENGİNLİK DEDİĞİN BÖYLE OLUR!


Yazının devamı...

İnşallah kurban bayramına yetişir

5 Haziran 2018İş makinesi kepçesinin operatörü, 11 Mayıs 2018 saat 13:00 de kepçesinin aparatını sokağın zeminine döşeli olan kilitli taşlara aşk ile vurdu! Yani ramazan ayından dört gün önce. Kazı sonrası çıkartılan kilitli taşlar kazı yapılan alanın yanına atıldı. Kazının üzeri de gelişigüzel toprak ve taşlı kum ile örtüldü. Onarımı, tahminimce 11 gün kalan Ramazan Bayramı’na yetişmeyecek gibi! Kazının bereketi Kurban Bayramı’na da yetecek galiba. (!) Maşallah!”

ANLAMAK NE MÜMKÜN


Okurumuz Nalan Ülkü: “Nilüfer İlçesi Konak Mahallesi Bilginler Caddesi başlangıcındaki yaya geçidinin engelli rampasına hayran kaldım! Yol ortasındaki bordür 2-3 santim kadar aşağıya alınmış. Yani resmen dalga geçilmiş. Yolun karşısına isabet eden bordürün rampası uygundur. Ancak o da yaya geçidi çizgisinin dışına yapılmış! Çekirge gibi sıçrayıp, yengeç gibi de yan yan yürüdüğümüzü düşünenler mi acaba? Bu işleri yapanları ve de özellikle denetçilerini anlamak ne mümkün! Bizleri tiye almaktan bıkmadınız mı halen?” Sn. Ülkü, sinirli mi? Sinirli? Haklı mı? Bence çok haklı...

 AĞAYA SERBEST!


Yazının devamı...

Moloz yığınları

31 Mayıs 2018

Bununla alakalı olarak gazete okumanın keyfini çok iyi bilenlerdeniz. Elbette köşenizi de severek takip etmekteyiz. Dolayısıyla da kentimizdeki trajikomedilerden haberdar oluyoruz.

YIĞMAYA DEVAM

Tıpkı 22 Şubat 2018 de köşenizde komşumuz olan bir doktor arkadaşımızın ihbarını yayımlamanız misali... Ne acıdır ki onlarcası bildirimize ve de yayımınıza rağmen dikkate alan yok! Oradaki parka dikilen yüzlerce fidanların üzerine yüzlerce ton inşaat temelinden çıkan topraklar ve molozlar halen yığılmaya devam ediyor biliyor musunuz? Ne acı bir durum bu böyle...

YANLIŞ GİDEN ŞEYLER

Birçok ilde yaşayan ben, diyorum ki; buradaki akıl almaz vurdumduymazlığın bir benzeri Türkiye’de bir ilimizde, hem de büyükşehirde ve de merkezinde olsun, sanmıyorum. Özellikle Nilüfer Belediyesi hudutları içinde bu yazık; cidden çok yazık! Ne sevgilerimi sunuyorum ne de saygılarımı!” Bin kırk altı kelimelik e-postadan çıkarttığım özetim bu. Bırakın müdahaleyi, ilgili açıklama dahi gelmesin. Üstüne üstük yığıntı devam ede dursun... Orada yanlış giden bir şeyler var ama... Hayırlısı diyelim! Adres mi? Nilüfer İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Zaman Sokak Edebali Sitesi A Blok önü.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ DURAĞINA DİKKAT!

Yazının devamı...

Yaz dostum!

30 Mayıs 2018

 Bu cadde üzerindeki kaldırımların da ‘Yalan taşları’ hizmetinden (!) mahrum bırakılmaması için tozu dumana, gürültüyü patırtıya, maddi ziyanları taraflarımıza emanet ettirilmiş olan hummalı çalışmanın başlatılmış olmasına tanık olmanın sevinci içindeyim! Yaz ayına girdiğimiz şu günlerde, bugün de “Yaz dostum” şarkısını dinlemek geldi içimden birden. Ve bir kanaldan da şu an onu dinliyorum. 39 yıldır güncelliğini hiç yitirmeyen şarkının sahibi üstat, merhum Barış Manço’ya rahmet diliyorum…

KEŞKE OTURMASAYDIM!


Tofaş Boya Metod Bakım Uzmanı Sn. Üzeyir Uygun: “Geçtiğimiz yıl 25 Mart 2017 de severek takip ettiğimiz köşenizde; ‘Nilüfer İlçesi 23 NOLU KÜLTÜR AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ önündeki çocuk oyun ve spor parkına yönelik gerekli bakımlar yapılmamaktadır. Bir çok aletler ziyan görmüştür. Mesela üzerinde olduğum bisikletin selesi yoktur. Hadi gel de otur.’ Dediğim yazımı “Hadi gel de otur” başlığınızla yayımlamıştınız. Yayımınızdan 5 gün sonra da ilgili parkta bulunan tüm ekipmanlar sökülüp götürülmüştü. ‘Süper, yenilenecek oley’ diyerek sevinmemizin ardından geçen 431 güne rağmen ne gelen var, ne de giden. Keşke o bisiklete oturmasaydım!” Sn. Uygun ‘keşke oturmasaydım’ diyor. Ne dersiniz bu işe Nilüfer Belediyesi…

KUŞLARI ÇOK SEVİYORUZ ANCAK…

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.