"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Bursa’nın ayıbı!

22 Ekim 2018
Sn. Aksoy ‘Osmangazi Belediyesi Kükürtlü Yaş Sebze ve Meyve Pazarı’nın tuvaletleri ile ilgili olarak aktardıklarına şaştım; ‘hadi canım bu kadar da olamaz’ diyerek ilgili adrese gittim. Gördüklerim karşısında dondum kaldım! Böyle rezil ve utanç verici bir hizmeti ‘Bursa’nın ayıbı’ olarak yorumlayabilirim ancak!

PAZARCI ELİNİ YIKAMIYOR MU


Çeşmesi ve lavabosu olmayan fotoğraf; kadınlar tuvaleti girişinden, pisuvar bağlantısı dışarıya verilmiş olan fotoğrafta; erkekler tuvaleti girişinden… Tuvalet kısmınıysa hele hiç sormayın; ben az kaldı bayılacaktım! Evet. Burası kentin en elit mahallesi olan Kükürtlü’nün semt pazarı! Pazarcı esnafı burada gideriyor ihtiyacını! Hijyene ulaşılmasın diye olsa gerek ki; meydandaki çeşmelere de kör tıpa giydirilmiş! Daha demeye gerek var mı bazı şeyleri! Sonra da mecburen tezgahının başına marş marş!

UMARIM NASİBİNİ ALSIN!

Yazının devamı...

Biraz eğik galiba!

16 Ekim 2018


Bir akşam vakti…

Kimya mühendisi, okurumuz Sn. Cem Tüli: “Neredeyse her gün kural tanımaz sürücülerce bir yerlerin tırpanlandığı Çekirge Caddesi’nde iki gün önce de; önce bir direk, sonra da duvar tırpanlandı! Çok şükür o esnada kaldırımda yaya ya da yayalar yoktu yine! Nasıl bir işe düştük böyle!” Ralli pist alanı olan (!) Çekirge Caddesi’nden bugün de bu bilgi… Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün dikkatlerine…

Sıcak suya istinaden!

Okurumuz Sn. Fatmagül Gençtürk: “Osmangazi İlçesi Hamzabey Mahalesi Sultan 2. Murat Parkı önündeki çeşmenin kelimelerinin tamamı düşmüş desem isabet olur. Düşmenin sebebi, hani orada sıcak sular var ya; ona istinaden mi düşüyorlar acaba? (!)” diyor.

Moloz tarlası

Yazının devamı...

Mühendis Dural itiraf ediyor!

14 Ekim 2018

“Bursa’mızın en bilindik tarihi eserlerinden olan saat kulesinin (Tophane) üst katına giydirilmiş olan pimapen malzemeyi her gittiğimde izliyorum da… Uzmanlık alanım makine üzerine olmakla birlikte; bu işin mühendisine hayran kaldığımı itiraf ediyorum” (!). diyor. Sn. Dural’ın bu bildirimi sonrası araştırma yaptım. Bursa’mızdaki önemli bir kurumun resim sergisinde ilgili saat kulesinin önceki yıllarda çekilerek çerçeve altına alınmış olan fotoğrafını buldum. Mukayese ettim de… Hayranlığın hat safhada olması için keşke kulenin tamamı pimapenle kaplansaymış (!).

Tanımlara ne oldu?

Okurumuz Sn. Tayfun Turan özetimle bakınız ne diyor: “BURULAŞ’ın kontrolünde olan belediye otobüs duraklarındaki tanımlayıcı levhalara ne oldu? Daha önceleri her durağa özel tanımlayıcı bilgi vardı, Ancak şimdi sadece OTOBÜS DURAĞI diye tanımlanmaya başladı. Bu uygulama niye ve neden değiştirildi anlamıyorum. Vatandaş olarak adres tarifimizde derdimizi nasıl anlatacağız? Bu konu hakkında ilgili yetkililerden mantıklı olanı uygulamalarını rica ediyorum. Saygılarımla.”

Birileri çöplük sanmış…

Yazının devamı...

Böyle önlem mi olur?

7 Ekim 2018


Göstermelik işten öte gitmeyen bir önlem var! Böyle olunca da her bir yanı açık ve tamamen risk içeren yaya üst geçidini vatandaş hizmet olarak görüp kullanıyor! Böyle önlem mi olur?” Diyor.

O TİJLER BAKINIZ NEREDEYMİŞ


Okurumuz Sn. Süheyla Toyraz: “Bursa Valiliği resmi konutu önündeki kaldırımda unutulan (En az iki aydır var) tijlerin yayalar için çeşitli olumsuzluklara sebep olacağını düşünüyorum. İnsaniyet namına hatırlatıyorum.” Diyor. UEDAŞ’ın dikkatlerine diyelim öyleyse...

BU DA SİNEK BEREKETİ!


Yazının devamı...

Yılın şakası gibi

2 Ekim 2018

Sorun ile alakalı olarak da ilgili yetkililerin sundukları hizmet ile yılın şakasına aday (!) olmak istediklerini düşündüğüm konuyu özetimle aktarıyorum. “Fotoğrafta görmüş olduğunuz yer Orhangazi Adliyesi ve Hükümet Konağı karşısıdır. Ayrıca yanında da PTT şubesi ve kapalı pazar alanı bulmaktadır. Yeraltı çöp konteyneri ise iİlgili belediye tarafından görme engelli yürüme yolu üzerine monte edilmiştir.”

KEŞKE DAHA GÜVENLİSİ OLSAAdının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey devlet yöneticisi özetimle bakınız ne diyor: “Geçtiğimiz Pazar günüydü. Kızım, çok sevdiğimiz bir komşumuz ve kızı ile birlikte hoşça vakit geçirmek için Nilüfer Beşevler Bölge Parkı’na gittik. İlerleyen saatler sonunda çocuklar büyüklerin kullandıkları spor aletlerine yöneldi. Derken her ne olduysa birkaç saniyelik bir gafletim sonucu uyarmaya bile fırsat bulamadan neşe içinde oynayan komşumuzun çocuğu iki parmağını spor aletine kaptırdı. Parmaklarında ciddi bir kesik ve ezilme meydana geldi. Allah’tan bir komşumuz yetişti de birkaç dakika sonra hastanenin acil servisine yetiştik. Şanslıydık kızcağızda uzuv kaybı olmamıştı. Dikkatsizliğime ne kadar üzülsem yeridir! Lakin spor aletlerini olaydan sonra incelediğimde özellikle fotoğrafta gösterdiğim aletlerin çok sert kapandıklarını fark ettim. Bu aletler elbette ki yetişkinler içindir. Ama çocuklarımız meraklı. Dolayısıyla uzak tutmak bir hayli güç. Kendi ağırlığı ile aniden kapanan bu spor aletleri yerine daha güvenli aletlerin tercih edilmesi çok önemli diye düşünüyorum.”

BU KADAR ZENGİN MİYİZ GERÇEKTEN?


Yazının devamı...

Ana caddeye de koyabilirlerdi!

29 Eylül 2018

“Bursa’mızın güzelden de öte olan kaldırımlarından(!) fevkalade güzel bir manzara! Tahta paletlerle kapatılan kaldırımı kullanamayan vatandaş mecburen yola inmiş. Çok şükür ki ana caddeye de bu paletler dizilebilirdi. Tekrar şükürler olsun(!)” diyor.

MUHTAR SEN DE Mİ GÖRMEDİN!

OKURUMUZ Sn. M. Ş., “Osmangazi İlçesi Hamzabey Muhtarlık binasının tanımlayıcı harflerden olan ‘O’ harfi yıllardır kopuk vaziyette. Diyelim, Osmangazi Belediyesi görmedi! Sen de mi görmüyorsun muhtar? Bu uyarımda haksızsam özür dilerim! Esenlikler diliyorum” diyor. Bu şikayetin ardından; bina üzerindeki çirkin görünen anlamsız körüğe boruya da bir el atın lütfen.

SU İÇEYİM DERKEN...

OKURUMUZ Sn. Hülya Çakar bakınız ne diyor: “Mudanya İlçesi dinlenme parkında (BUDO iskelesi karşısı) bulunan çeşmenin önünde bir kuyu var! Şöyle bir inceledim de o kapağın insaniyet namına bazı vatandaşlarca oraya koyulduğunu düşündüm. Ortada cidden riskli durum var. Kapağın altındaki çukur, kuyuyu aratmıyor! Su içelim derken bir bakmışsın kuyuya düşmüşsün...” Mudanya Belediyesi’nin dikkatlerine diyerek, kolay gelsin...

Yazının devamı...

Sorsan ‘derdin bu mu!’ derler

27 Eylül 2018

“Geçtiğimiz hafta ailecek Mudanya’daydık. Köşenizde sık sık okuduğumuz konularınızdan biri olan kaldırımlardaki tijlere ve saplamalara hayret ederken bakınız başımıza ne geldi. Sahile inmek için yürüyorduk. Ailemizin değerli büyüğü, Mudanya Belediyesi Halit Ahman Parkı önündeki kaldırımda unutulan (!) kesilmiş levha demirine takılarak feci şekilde düştü. Hepimiz çok korktuk. Biz korkarken, çok da canı yanan değerli büyüğümüzü; düşünemiyoruz… Gözünü kaybetmesine ramak kaldı. Bu nasıl bir değersizliktir Allah aşkına! Yapmayın, etmeyin. Sorumluluklarınız var yöneticiler! Bunu hatırlatmak bize mi düşmeli! Çok değil; birazcık takip birazcık da kontrol etmenizi istiyoruz hepsi bu! Şimdi; ilgililere gitsek ve şikayetimize konu olan iki üç santimlik demiri tarif etsek, ‘derdin bu mu’ derler… Çok kızgınız ve çok öfkeliyiz.”

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ENDİŞE EDİYORUZ

Okurumuz Aptiv (Delfi) Otomotiv Kalite Kontrol Operatörü Sn. Belgin Çavuş: “Nilüfer ilçesi Görükle Göçmen Konutları Kurtuluş Mahallesi Ulus Caddesi’nde bulunan Çocuk Eğlence Parkı’nda ışıklandırma yok. Akşam vakti de parkta hayat devam etmektedir. Yani karanlıkta bu iş olmuyor! Öyle ki, biz ebeveynlerin çocukları dahi karıştırdığımız oluyor. Çocuklarımız ve kendimiz için endişe ediyoruz. Karanlık bir parkı kabul etmiyoruz. Nilüfer Belediyesi ve UEDAŞ’ın yardımlarını bekliyoruz” diyor.

ORASI ÇÖPLÜK OLMADAN...

OKURUMUZ Çekirge Hizmet Taksi Personellerinden olan Sn. Hakan Öztürk: “Osmangazi İlçesi Mumcular Mahallesi Pınarbaşı Caddesi No. 131 önündeki boş arsada çöp istifi başlamıştır! Orası çöplük olmadan müdahale edilsin lütfen. Saygılarımla” diyor.

Yazının devamı...

Umarız örnek olur

25 Eylül 2018

“Sn. Kösle, merhaba. Orhaneli Sadağı Kanyonu konulu yazınız üzerine övgülerinize güvenerek ailemle birlikte hem de büyük bir heyecanla ilk kez kanyona gittik. Gördüğüm güzellikler karşısında çok mutlu olduk. Yazdığınız gibi muhteşem bir düzenleme yapılmış cidden.

13 EYLÜL’DE YAZDIK

“Hani yazınızın bir kısmında “Bi’ara Almanya’da sandık kendimizi” diyorsunuz ya... Onlarca kez Almanya’ya gitmiş biri olarak bu tarifinizi de destekliyorum. Övgüyle bahsettiğiniz işlerine aşık personellerin, güler yüzlü ve çalışkan tavırları bizleri de çok etkiledi. Halka açık kalabalık alanlarda sözüm ona hizmet veren tuvaletlerin yanından geçmeye korkarız ya... Oysa ki buradaki tertemiz tuvaletler bizi hayran bıraktı. Şehir dışından gelen misafirlerimizi de bu eşsiz yere götürmek için sabırsızlanıyorum. Bizlere bu güzel yöreyi tanıttığınız için sizlere, muhteşem düzenlemeye imza atan Orhaneli Belediyesi’ne ve örnek işler başaran güler yüzlü çalışkan personele ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.”

‘ÖDÜLLENDİRİLMELİ’

“Umarım yetkililer Sadağı Kanyonu’nu örnek alıp benzeri umumi alanları da burası gibi yapmak için zahmet gösterirler! Elbette ki övgülere vesile olan çalışanları da ödüllendirerek bu güzelliklerin Bursa genelinde hatta ülkemiz genelinde yaygınlaşmasına vesile olurlar. Saygılarımla.”

ÖYLE BİR ŞEY İSTİYOR Kİ...

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.