"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sevgilim beni ihmal ediyor

Sevgilimle aramızdaki mesafelere rağmen ilişkimizi yürütmeye çalışıyoruz. Fakat o beni çok ihmal ediyor. Ben aramasam aramıyor. Bir telefon açmak bu kadar zor mu?

Sevgili Güzin Abla, yaklaşık 1 yıldır başka şehirde yaşayan bir gençle ilişkim var.
Son 4-5 ay fazla görüşemediğimiz için çok inişli çıkışlı geçti.
Sonra her şey güzel gidiyor derken bir gün ilişkiyi bitirmek istediğini söyledi.
Ama 1 ay geçtikten sonra beni özlediğini söyleyip geri döndü.
Barıştıktan sonra ufak bir tartışma nedeniyle tekrar ayrıldık.
Bu sefer hayatında başka bir kız olduğunu gördüm. Ben de onu hayatımdan çıkarmaya karar verdim.
Ama bu kararı alınca o kızla muhabbetini kesti ve bir kez daha barıştık.
Yaşadığım şehre geldi ve önceki buluşmalarımıza göre bana çok daha ilgili davrandı.
Uzaktan yürümeyeceğini biliyordum ama onun ısrarıyla başlayan, daha sonra da sevgiye dönüşen bu ilişkiyi bir türlü bitiremedim.
Son zamanlarda işleri, tatil sezonu olduğundan çok yoğun ve artık ben ona yazmasam, konuşamıyoruz bile. Kendisi çok rahat bir insandır ama bu konuyu açsam yine kavga edeceğimizi bildiğimden onunla bu durumu konuşamıyorum.
Geçenlerde “Seni çok ihmal ettiğimin farkındayım ama işler çok yoğun” dedi. Bunu söylüyor ama hissettiremiyor. Hayatında başkası yok, biliyorum ama aklında başka biri mi var, artık beni sevmiyor mu, anlayamıyorum. İşi ne kadar yoğun olursa olsun, arada bir bana yazmak veya beni aramak bu kadar zor olmamalı.
Ne yapmalıyım?
◊ Rumuz: İnişli çıkışlı

YANIT

 Sevgili kızım, bak ne kadar güzel ve mantıklı düşünüyorsun. Bu genç adamın ciddi bir beraberlik için hazır olduğunu sanmıyorum. Uzakta olduğu için seni kendine göre idare etmeye çalışıyor olmalı. Gerçekten seninle ilgileniyor olsaydı, ne yapar eder sana günde bir kez de olsa mesaj atar, telefon açardı.
Ama senin de anladığın gibi, üzerine fazla düşmüyor, dahası seni arama ihtiyacı duymuyor. Nerede çalıştığını yazmamışsın ama sanırım bir tatil köyünde ya da bir otelde çalışıyor olmalı. Bu durumda senden uzakta neler yaptığını elbette bilemezsin. Ona güvenin sarsılmış bir kere, yine de “Hayatında kimse olduğunu sanmıyorum” diyebiliyorsun. Bunu kesin olarak nasıl bilirsin? Sonuç olarak kendini ona bağlı hissetmen, hayatını tamamen ona odaklaman için hiçbir
neden yok.

Evlenebilmemiz için iyi bir iş bulması şart

Ben 30 yaşında, işi gücü yerinde bir genç kadınım.
2 yıldır aramızda mesafeler de olsa, ayda bir kez de olsa görüştüğüm bir erkek arkadaşım var.
Ona karşı hissettiğim kesinlikle aşk. Bu sebeple şanslı olduğumu düşünüyorum.
Ama aramızda bir sorun var.
Şu an lisans mezunu olmasına rağmen çalışmıyor ve KPSS puanı yüksek olmadığından seneye tekrar sınava girecek.
Ailem evlenmemize onay vermiyor. Eğer KPSS’de başarılı olmazsa, ailem seneye de beraberliğimizi onaylamazsa, ne yapacağımı bilemiyorum. Etrafımda da iş konusunda çok kaygılı kişiler var.
Kalbimi mi yoksa mantığımı mı dinlemeliyim bilmiyorum.
İnanın artık neye karar vereceğimi şaşırdım. Umarım alacağım karar sonucunda pişman olmam.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
◊ Rumuz: Kararsız ve dertli

YANIT

Güzel kızım, artık olgun yaştasın ve kendi kararlarını kendin kolaylıkla verebilirsin.
O genç adamla aranızdaki ilişkinin tarifini yapmamışsın. Ona âşık olduğunu söylüyorsun ama onun sana karşı davranışlarından ve duygularından hiç söz etmiyorsun.
Hâlâ bir işi olmayıp KPSS sınavlarına girdiğine göre, belki de yaşı senden küçüktür. Ya da yıllardır sürüklenen bir eğitim sorunu var ve iş bulmak açısından pek de telaşlı olmadığı görülüyor. Bu durumda ailen pek de haksız sayılmaz.
Seninle ciddi bir beraberliğe adım atması için, ailenin de düşündüğü gibi önce bir iş sahibi olması gerekmiyor mu?
Çalıştığın ve iyi bir işin olduğu için sana güveniyorsa, bu bir ömür boyu böyle sürebilir. Hep sırtını sana dayamak isteyecektir.
Bu da, her ne kadar sevgin ön planda olsa da bir gün gelir, seni huzursuz eder.
Umarım o genç adam bu 1 yıl içinde toparlanır, artık KPSS’yi kazansa da kazanmasa da kendine uygun bir iş bulmak zorunda olduğunu anlayıp, seni ailenden isteyecek duruma gelebilir.

 

X