"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Adım adım arsa tuzağı

Başkent’te arsa spekülatörleri yeniden ortaya çıktı. Yatırım yapmak isteyenleri ‘yüksek kazanç’ vaadiyle kandıran arsa spekülatörleri, bu yöntemle milyonlarca lira kâr ediyor. İşte adım adım arsa tuzağı...

Ankara’da ucuz arsa peşinde koşan çok. 

Bazısı satmanın peşinde...
Bazısı almanın.
İş bu kadar popüler olunca, talebi gören fırsatçılar Başkent’te kol gezmeye başladı.
Yatırım yapmak isteyenlerin bu fırsatçılara dikkat etmemesi halinde kâr edeceğim derken eldekinden olması muhtemel.
Peki bu arsa simsarları hangi yolları izliyor, bir bakalım.
* İlk adımda satmayı önerdikleri arsanın bulunduğu bölgeyle ilgili yeni bir imar planı yapılacağı söyleniyor. Yeni yapılacak imar planıyla birlikte inşaat yoğunluğunun artacağının garantisi veriliyor.
* Metrekaresine 100 lira ödeyeceği yerin kısa bir sürede 5 hatta 10 katına çıkacağı alıcıya işleniyor.
* Tüm bunların Büyükşehir ve arsanın bulunduğu ilçe belediyesinin onayıyla yapılacağı söylenerek alıcının güvenmesi sağlanıyor.
Hikâyenin inandırıcı olması açısından bölgedeki birkaç parsel satıcının tanıdıkları tarafından ederinden yüksek meblağlara alınıyor. Böylelikle bölgede suni bir piyasa artışı sağlanıyor. Arsa simsarları bu suni artışla yatırımcıları tuzağa düşürüyor.

Başkanlar şikâyetçi

Yatırım yapmak isteyenleri tuzağa düşüren arsa spekülatörlerinden kent yöneticileri de şikâyetçi.
Ankara’da arsa fiyatlarının hızla arttığı bölgelerin bulunduğu Çankaya ve Etimesgut’un belediye başkanlarının görüşleri şöyle:

Adım adım arsa tuzağı

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: Ankara’da arsa üzerinden spekülasyon yaparak kazanç elde eden, vatandaşları mağdur edenlerle ilgili şikayetler bize de geliyor. Bunun dışında iskânı olan sitelere gidip, ‘Sitenizi yıkalım yüksek yoğunluklu siteler yapalım’ diyenler var. Böyle bir dünya yok, kentlilerin dikkatli davranması gerekiyor. Sülün Osman’ın Galata Kulesi’ni satması gibi bir şey, hayal satıyorlar.

 

 

Adım adım arsa tuzağıEtimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel: Arsa fiyatları üzerinden yapılan spekülasyonlarla ilgili şikayetler son zamanda daha da arttı. Bunlar önce fiyatları olmadığı kadar artırıyorlar sonra indiriyorlar. Gayrimenkulü olan ya da almayı düşünen vatandaşlar muhakkak belediyeyle irtibata geçmeli. Bizim bölgemizde eğer bir çalışma varsa gelip belediyemizin imar dairesinden öğrenebilirler. Bu tip oyunlarla kazanç elde etmeye çalışan kişilerin tuzağına düşmesinler.

Meclis’te de gündeme geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde arsa spekülasyonları gündeme gelse de bu önemli konu faaliyet raporunun ve Ankapark inşaatının ertelenmesinin gölgesinde kaldı.
Arsa simsarlarının imar oyunlarıyla ilgili MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek Başkent’in farklı noktalarında emsal artışı vaadiyle arsa karşılığı vekâlet alanların olduğunu ve bazı bölgelerdeki arsaların değerinin çok üstünde satıldığını söyledi.
“Bu insanlar bu gücü nereden alıyor? Bu Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi iradesini ipotek altına almak demek değimlidir?” diye sordu.
Şimşek’in konuşmasının ardından oturumu yöneten Ali İhsan Ölmez sıkıntıyı doğrulayarak, “Usulsüz bir takım spekülatörler piyasada imar çalışmaları yapıyor, vatandaşlarla çeşitli oranlarda sözleşmeler imzalıyorlar. Bu bugün başlamadı epeydir oluyor Ankara’da, zaman zaman tavan yapıyor” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in konuyla ilgili suç duyurusu çalışması olduğunu söyledi.

Adım adım arsa tuzağı

Fotoğraf: ARŞİV

Haksız rant elde ediliyor

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin resmi internet sitesinden arsa spekülasyonuyla ilgili uyarı yapıldı:
“Son günlerde, bazı gerçek ve tüzel kişilerce; özellikle sanal ortamda Ankara ilinin çeşitli yerlerinde, belediyemizce imar planı yapıldığı veya yapılacağı yönünde haberler ve duyurularla arsa spekülasyonu yapılmakta, haksız ve dayanaksız yollarla vatandaşı yanlış yönlendirerek rant elde edilmeye çalışılmaktadır. Belediyemizin bu tür haber ve duyurulara ilişkin kesinlikle herhangi bir bilgisi ve tasarrufu bulunmamakta olup, başkanlığımız onayladığı planları yasal olarak gazetede, internette ilan etmekte ve hizmet binamızda askıya çıkararak halka duyurmaktadır. Spekülatif amaçlı bu tür haberlere vatandaşlarımızın itibar etmemesi gerekmektedir.”

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI