"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Mavi otobüsler de 'Ankarakart’lı oluyor

13 Mayıs 2017

Belediye kontrolünde olmayan ÖTA’lar ve özel halk otobüsleri can sıkıcı olaylarla gündeme geldi.
Son olarak bir ÖTA’da yaşanan tecavüz olayı bardağı taşırdı. Belediyenin kararlı tutumuna kamuoyu baskısı da eklenince ÖTA’lar Ankarakart’a geçti ve şoför-biletçi-yolcu üçgenindeki sorun ortadan kalktı.

* * *

Ankara’daki toplu taşımada nakit parayla ulaşım yalnızca mavi halk otobüsleriyle yapılabiliyor. Okur-Yazar köşesinde Başkent’in nabzını tutan editörümüz Fatih Tekeci okuyucularımızdan gelen, ‘Halk otobüsleri Ankarakart’a neden geçmiyor, geçecekse bu ne zaman olacak?’ sorusunu yöneltti.

* * *

Ankaralıları yakından ilgilendiren ve kentteki toplu taşımayı tam anlamıyla ‘Ankarakartlı’ yapacak bu soruların yanıtlarını edindiğim bilgiler doğrultusunda paylaşayım. Büyükşehir yetkilileri mavi halk otobüsü temsilcileriyle görüşerek Ankarakart’a bir an önce geçmeleri gerektiğini bildirdi. Önceleri buna yanaşmayan halk otobüsü temsilcileri, Ramazan ayı sonrasında Ankarakart’a geçebileceklerini ifade etti.

Yazının devamı...

Erdoğan o soruyu sorarsa yanıtınız ne olacak

9 Mayıs 2017

Taraflar birbirini suçladı.
Toplantı yapıldı, yetmedi bir kaç kez daha görüşüldü.
Bakan devreye girdi, bir santim ilerleme kaydedilemedi.

* * *

Akyurt’a yapılması planlanan, hatta temeli törenle atılan bugünlerde ise o temel toz toprak içinde kalmış fuar alanından bahsediyorum.
Hani yapılsın diye şirket kurulan, o şirkette hissedar olan kurumları temsilen aralarında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ATO Başkanı Gürsel Baran’ın, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in de bulunduğu fuar alanından.

* * *

Yazının devamı...

Ankaragücü mesajları

27 Nisan 2017

Siyasi çekişmelerin kurbanı olan, ait olduğu Süper Lig’den uzaklaşan, bir dönem amatör kümeye düşme korkusu yaşayan sarı-lacivertliler başta muhteşem taraftarı olmak üzere yönetimiyle, gönül verenleriyle silkindi ve 2. Lig’de şampiyonluğa yürüdü.

Hafta sonu oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçında tribünler dolmazken Kayserispor deplasmanına 20 bin taraftarıyla giden Ankaragücü, her türlü desteği ve övgüyü hak ediyor.
* * *
Ankaragücü’nün sorumluluğunu en zor zamanlarda yönetimiyle birlikte üzerine alan Başkan Mehmet Yiğiner’le uzun uzun Ankaragücü’nün geleceğini konuştuk.
“Ankaragücü’nün şampiyon olmasını sadece Ankaralılar değil pek çok futbolsever istiyordu” diyerek söze başlıyor Yiğiner:
“100 binlerce insan Ankaragücü’nün peşinden geliyor, şampiyonluğu gönülden istiyordu. Bu sayı milyonları geçecek. Şimdi gereken desteği bir şekilde alacağız ve takımızı Süper Lig’e çıkartacağız. Gerekli desteği bulamazsak takım geriye düşer, buna izin vermeyeceğiz. Ankara halkının da buna müsaade etmemesi lazım. Birlik, beraberlik sağlanmış durumda, herkes takımına sahip çıkıyor. 25 bin kişi bu soğuk havada Kayseri’ye desteğe geliyor. Bundan sonraki süreçte ciddi destek bekliyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK BEKLİYORUZ

* Başarı gelse de kulübün ciddi borcu var. Ankaragücü’nün güncel borç durumu nedir?

Yazının devamı...

İki ilçede fark açıldı Başkent’te ‘hayır’ çıktı

18 Nisan 2017

İstanbul gibi Ankara’da da ‘hayır’ın önde çıkması enteresan bir tablo oluşturdu.
1 Kasım 2015’teki son seçimde Ankara’da AK Parti’nin yüzde 48.80, MHP’nin yüzde 14.20 oy alması Başkent’te ‘evet’ bloğunun yüzde 63 gibi bir potansiyeli olduğunu ortaya koyuyordu.
Açıklanan anketler, hatta seçime saatler kala Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Ankara yüzde 58 evet, Türkiye yüzde 60 evet” sözleri beklentiyi iyice artırmıştı.
Peki ne oldu da Ankara’da ‘hayır’ yüzde 51.15, ‘evet’ yüzde 48.85 çıktı?

* * *

3 milyon 860 bin 847 seçmeni bulunan başkent Ankara’da seçime katılım yüzde 90’a yakındı. Başkent’teki tabloyu daha iyi anlayabilmek için ilçelerdeki duruma bir bakalım.

Yazının devamı...

Büyükşehir-Çankaya arasında ipler geriliyor mu?

14 Nisan 2017

 

1994 yılından bu yana devam eden Melih Gökçek iktidarı ile sürekli değişen 

Çankaya Belediye başkanları arasında her dönem farklı konularda anlaşmazlıklar yaşandı.
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen 2014’teki seçimin ardından Gökçek’le karşı karşıya gelmemeye özen gösterdi.
Bazı CHP’liler tarafından bu tavrı eleştirilse de mevcut belediye yasasında Büyükşehir’e tanınan yetkiler karşısında Taşdelen ‘siyasi polemiklerden uzak kalmayı’ tercih etti.

* * *

Gökçek cephesinde ise son 3 yılda “yerel’e dönük siyasete vakit kalmadı” desek yanlış olmaz. 7 Haziran ve 1 Kasım süreçleri, terör olayları, FETÖ’nün hain darbe girişimi son olarak da referandum süreci Büyükşehir Belediye Başkanı’nın siyasi gündeminin ilk sıralarında yer aldı.

* * *

Yazının devamı...

Cumhurbaşkanı eleştiriyor ama...

25 Mart 2017

‘Noktasal’ planlamalar şehirlerin siluetlerini bozmakla kalmıyor, alt yapı ve trafik gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor.
İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde bölgesel planlamaların yapılmaması bu kentlerin geleceğini de ipotek altına alıyor.
Başkent’in son yıllardaki cazibe merkezi olan Çukurambar’da 15 katlı bir evle 30 katlı bir gökdelenin yan yana olması, aynı bölgedeki devasa yapıların arasından daracık yolların geçmesi aynı yanlışın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

* * *

Bu yanlışa ‘belediyecilik’ kökenli bir siyasi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır ısrarlı eleştirileri var.
Başbakanlığı döneminde başlayan ‘dikey yapılaşma’ eleştirileri son yıllarda artarak devam etti.
Erdoğan, 2016’daki Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda, “Geçmişte hem yeterli imarlı alanın olmayışı hem de merkezi yerlere yönelik aşırı talepten dolayı yüksek bina ihtiyacı makul görülebilirdi. Artık dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçmemizin zamanı gelmiştir” demişti.

* * *

Yazının devamı...

Fuar alanına karşı 'Lobi var' iddiası

21 Mart 2017

Son toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek diğer hissedarlara (TOBB, ATO, ASO, ATB, ANKESOB), “Siz çekilin biz (Büyükşehir-Akyurt belediyeleri) yapalım” teklifinde bulunmuştu.
Teklif konusunda bile taraflar anlaşamadı.
Gökçek kurumların direkt çekilmelerini beklerken, kurumlar fuar alanı için yaptıkları yatırımın bedelini istiyor.

* * *

Fuar alanının yaklaşık maliyeti 220 milyon lira. Hemen yakınında oto galerilerin toplandığı OTONOMİ’nin 500 milyon liralık bir yatırım olduğu düşünüldüğünde öyle büyük bir meblağdan bahsetmiyoruz. Hele ki, dev bütçeleri yöneten ‘hissedarları’ olan fuar alanı şirketi için rahatlıkla yapılabilecek bir proje. Ankara’ya ekonomik ve prestij olarak katacakları yapılacak yatırımın çok üstünde.
Peki yapılamasının tek sebebi Melih Gökçek ile Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gürsel Baran arasındaki çekişme mi?

* * *

OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç sohbetimizde şöyle bir iddia ortaya attı: “Biz galericiler olarak sınırlı imkanlarla 500 milyon liralık proje yaptık. TOBB’un parası yok mu, ASO’nun parası yok mu?

Yazının devamı...

Fuar düğümünü Erdoğan çözecek

6 Mart 2017

Son olarak önce Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ATO Başkanı Gürsel Baran arasında polemik konusu olan fuar alanıyla ilgili olağanüstü genel kurul 27 Şubat’ta yapılmıştı.

Gökçek başkanlığındaki toplantıya; Gürsel Baran (ATO Başkanı), Nurettin Özdebir (ASO Başkanı), Faik Yavuz (ATB Başkanı), Gültekin Ayantaş (Akyurt Belediye Başkanı) ve Mehmet Yiğiner (ANKESOB Başkanı) katılmıştı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun toplantıya gelmemesi Gökçek-Hisarcılıoğlu gerginliği düşünüldüğünde kimse için sürpriz olmadı.
Gökçek, “Fuar alanını verin biz (Büyükşehir ve Akyurt belediyesi) yapalım. Ya da bırakalım siz yapın. 2 yıla kadar bitiremezseniz belediyeye devredersiniz” teklifinde bulundu. Meslek odası başkanları da bu teklifi kendi kurullarında konuşmak üzere toplantıdan ayrıldı.

* * *

Toplantıların düğümü çözememesi, ‘Cemil Abi’nin elini bir kez daha taşın altına koymasıyla yeni bir boyut kazandı. bir türlü anlaşamayan taraflar bu kez Türk siyasetinin duayen ismi Cemil Çiçek’in ‘ağabeyliğinde’ Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye çıktılar ve bir toplantı gerçekleşti.
Bu kez Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı toplantıda Gökçek, Baran, Özdebir’in yanı sıra Ankara Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin de yer aldı.

* * *

Yazının devamı...