"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Gece ulaşımı artık devam eder

16 Kasım 2017

Önümüzdeki günlerde kenti bekleyen yeniliklerle ilgili ipuçları vermeden günün konusuna dönelim.
Yarından itibaren Başkent’te sabaha kadar toplu taşıma hizmeti verilecek.
Detaylarını bugün Mert Gökhan Koç’un haberinden okuyabilirsiniz.
Gece ulaşımı, kentte önemli bir eksiklikti. Sadece sosyal hayat açısından düşünmemek gerekiyor.(Gerçi sosyal hayat açısından bile başlı başına bir sebepti gece ulaşımının gerekliliği.)
Gece çalışan pek çok insanı olumlu etkileyeceği gibi, ekonomik manada da esnafı sevindirecek bir karar.
Burada Okur Yazar köşesinde Fatih Tekeci, Başkent’in toplu taşıma sorunlarını ‘Vatandaştan Başkan Tuna’ya ulaşım brifingi’ başlıklı yazısında detaylı olarak ortaya koymuştu.
Ulaşım sorunlarının başında gelen gece ulaşımı artık Ankara’da tartışma konusu olmaktan çıkıyor. Tuna döneminde uygulama devam eder, sonrasında da kim kaldırırsa siyaseten faturasını öder...

TUNA-GÖKÇEK KIYASLAMASI

Yazının devamı...

Zaman az sorun çok

9 Kasım 2017

Önceki gece gazetemizin başarılı yerel yönetimler muhabiri Murat Yılmaz’ın www.hurriyet.com.tr’de son dakika verdiği “Mustafa Tuna tüm bürokratlardan istifasını istedi” haberi büyük ses getirdi. Tuna döneminin ilk icraatı olarak algılandı, dün de istifaları işleme konanlar görevlerinden ayrılmaya başladı.
Yine, dün Hürriyet Ankara’nın manşetinde Tuna’nın ilk mesajı vardı.
Özetle, “Nezaket ziyaretlerine ayıracak vakit yok, kimse alınganlık yapmamalı, yapılacak iş çok” dedi.

* * *

Merak edilen konu çok Ankara’da. Bunların başında ANKAPARK geliyor. Bu dev yatırımı savunan da eleştiren de çok. Gökçek döneminde açılış tarihi 23 Nisan 2018 olarak belirlenmişti. Yetişecek mi, açılış tarihi mi ertelenecek mi?
Yoksa metrolarda olduğu gibi Hükümet’e devredilme modeli mi gündeme gelecek...

* * *

Ulaşım politikaları yine Ankara’nın eleştirilen konularından. Özellikle ulaşımının çoğu yerde gece 12’ye kadar bile olmaması, Başkent’e yakışmıyor. Keçiören metrosunun AKM-Kızılay bağlantısı, havalimanı metro bağlantısı beklentisi var. Vatandaş önerilerini önümüzdeki günlerde Fatih Tekeci’nin Okur-Yazar köşesinden takip edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Ağabeyim bile telefonla aradı

8 Kasım 2017

Bugün ise kentin geçmişten bu yana siyasi çekişmelerine kurban gitmiş sorunlarını, uzmanların çözüm önerileri eşliğinde yazacaktım ki aklıma her dönemin bitmeyen geleneği ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri geldi.
Mustafa Tuna’yı ziyaret için sıraya girecek siyasileri, bürokrasi dünyasını, onlarca STK’yı, iş çevrelerini düşündüm.
Ciddi bir mesai kaybı... Hem zaman sıkıntısı var, hem de Büyükşehir Belediyesi tanınması gereken koca bir kurum.

AKLIMDAKİ ‘ERKEN’ SORULAR

Sincan’da toparlanma hazırlığındayken telefonla görüştüm Tuna’yla... Aslında aklımda bir sürü soru vardı. Gece ulaşımı, meydan projeleri, tarihi kent merkezi, yeşil alanlar, havalimanı metrosu, daha neler neler...
Ama henüz brifingleri bile almaya yeni başlamış belediye başkanına ‘erken sorular’ olduğunu bilerek ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleriyle ilgili fikrini sordum. Tuna, şöyle konuştu:

GELEMEYENE ALINGANLIĞIMIZ OLMAZ

Yazının devamı...

Neden Mustafa Tuna...

7 Kasım 2017

İstifasını 28 Ekim’de açıklayan Melih Gökçek’in koltuğu dün sahibini buldu.
AK Parti’nin bu tercihi pek çok kişiye sürpriz olsa da Ankara’nın ‘derin’ siyasetini okuyanların en önemli alternatifleri arasındaydı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna.
Henüz Melih Gökçek istifa kararını açıklamadan, hatta pek çok kişi ‘istifa etmez, kast edilen o değil’ derken 8 Ekim’de ‘Dosyacıların Gökçek sonrası hesapları’ yazımda Tuna’yı adaylar arasında göstermiş, 14 Ekim’deki ‘Gökçek sonrası’ yazımda Mustafa Tuna’yı en önemli alternatif olarak işaret etmiştim.

* * *

Kasım ayı itibariyle Mustafa Tuna’nın başkan olacağı yönünde genel bir kanaat oluştu. Peki Tuna tercihi neden yapıldı?
Aslında bunu 1 Kasım’daki ‘İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri’ yazımda sıralamıştım:

Yazının devamı...

İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri

1 Kasım 2017

Başkent’te, herkesin aklında aynı soru var:
“Melih Gökçek’in ardından Ankara’yı kim yönetecek?”
Bu sorunun yanıtını aramadan önce Ankara’da seçime kadarki 5 günde nelerin yaşanacağına bir bakalım.
AK Parti içerisindeki istişare süreci öncelikle il teşkilatında yaşanacak.
AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı koordinesinde bir temayül süreci izleyeceğiz.
İl yönetimi, ilçe başkanları ile kadın kolları ve gençlik kolları yöneticilerinin yer aldığı yaklaşık 250 kişiyle istişare toplantıları yapılacak.
Ankara milletvekilleri ve 21 ilçe belediye başkanına da danışılacak.

Yazının devamı...

İstanbul hataydı Ankara’da aday gösterilmemeli

25 Ekim 2017

Gökçek, cumartesi günü istifa edecek.
Peki sonra ne olacak?
140 üyeli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanını seçecek.
Meclis’te 100 AK Parti’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li, 3 bağımsız üye bulunuyor. Bu tabloya göre AK Parti’nin göstereceği aday büyük bir sürpriz olmazsa üçte iki çoğunluğun aranacağı ilk turda seçilecek.


* * *

Yazının devamı...

ATO’nun yurt dışı uçuş talebine Erdoğan’dan ‘direkt’ destek

12 Ekim 2017

İstanbul’dan yurt dışına günde 450 uçuş var, Türkiye’nin başkentinden sadece 8 uçuş...
Bu karşılaştırmanın üzerine herhalde bir şey söylemeye gerek yok.
Avrupa’nın herhangi bir kentine yapılan 3 saatlik bir yolculuğa İstanbul aktarması eklenince, en iyi ihtimal yarım gün yolda geçiyor.
Yolda çekilen eziyet de olayın ayrı bir boyutu.

* * *

Her dönemin ATO başkanının gündemindeydi direkt uçuşlar. Başbakan yardımcılarına, bakanlara iletilir, onlar da bu sorunu kabul eder sonra unutulur giderdi. Bu kez ATO Başkanı Gürsel Baran yolu değiştirdi. Sorunu geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletti. Erdoğan destekledi ve Türk Hava Yolları Ankara’ya ilk etapta 3 yeni uçuş ekledi.

* * *

29 Ekim’de Frankfurt’la başlayan seferler (haftada 3 frekans), 30 Ekim’de Berlin (haftada 2 frekans) ve 31 Ekim’de Viyana’yla (haftada 2 frekans) devam edecek. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı önümüzdeki süreçte Düsseldorf ile Amsterdam’a da direkt uçuşların yapılacağını ve çalışmanın bu şehirlerle sınırlı kalmayacağını söyledi.

Yazının devamı...

Dosyacıların ‘Gökçek sonrası’ hesapları

8 Ekim 2017

Sonrasında Gökçek’in yaptığı ‘projeler konusunda çeşitli bilgiler verdim’ açıklaması kimseyi tatmin etmedi.
Gökçek’in istifa edeceği iddialarının güçlü şekilde dillendirildiği bu sürecin nasıl nihayetleneceği halen belli değil.
* ‘İstifa bugün yarın’ diyenler iddiasını ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan baştan beri Gökçek’i kastediyordu, geri dönüş olmaz’ diyerek destekliyor.
* ‘3-5 ay süre istedi’ diyenler ‘bazı projeleri toparlayacak, bu süreçte olası bir kabine revizyonunda görev değişikliği şeklinde ayrılma yolunu isteyecek’ düşüncesinde...
* 2019’a kadar görevinin başında olacağını söyleyenler ise, ‘Sadece belediye işlerine odaklanacak, tartışmalardan uzak şekilde görevini tamamlayıp yeni adayla seçim çalışmalarına katılacak’ görüşünde.

* * *

Öngörülerine güvendiğim AK Partili bir ismin süreci özetleyen görüşünü paylaşarak devam edelim: “Görüşmelerin taraflarından açıklama gelene kadar bu gizem sürecek. İhtimaller çoğalacak, bu süreç makamdaki için yönetmesi zor hale gelecek, yıpranacak. Yıpranan sadece Gökçek değil AK Parti de olacak. Devamsa da tamamsa da bir an önce bu sürecin yol haritasını kamuoyuna anlatmalıyız.”

Yazının devamı...