"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ankara’nın yüzde 80’i tamam

14 Aralık 2018

Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Ankara’nın röntgenini çekmeye başladı. 25 kişilik bir ekiple Ankara projeleri çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminden ekibi bir yandan, Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip de diğer yandan çalışırken, Özhaseki de kendi belediyecilik döneminden vatandaşa dokunan projelerini Ankara’ya uyarlıyor.
Özhaseki’nin seçim boyunca rakip ya da rakipleriyle ilgili yorum yapmaktan olabildiğince uzak duracağını; projeler ve belediyecilik tecrübelerini aktarma üzerine bir strateji kuracağını söyleyebiliriz. Sahaya tam olarak çıkma ve kampanyayı başlatma zamanı olarak da yeni yılın ilk günleri belirlenmiş. Özhaseki’nin kampanyasını MHP teşkilatlarıyla da koordineli yapması planlanıyor.

* * *

Başkent’teki 25 ilçenin 21’ni yöneten AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının açıklanma tarihine gelince...
AK Parti teşkilatlarının adayların bir an önce açıklanması yönünde bir tavrı var. Büyük bir değişimin yaşanması beklendiği için açıklanma tarihi geciktikçe sürecin yıpratıcı bir hale dönüştüğü görüşü hakim. Aday çalışmalarında aslında sona gelindi. İlçelerin yüzde 80’i belirlendi. Gölbaşı, Çubuk ve Kızılcahamam, anketlerin halen devam ettiği ilçelerden.
Bu ilçelerin yanı sıra MHP’yle ittifak yapılacak ilçelerin de kesinleşmesinin ardından bu hafta sonuna yetişmese de 10 gün içerisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir törenle ilçe adayları duyurulacak.

ÇANKAYA ADAYI MHP’DEN Mİ OLACAK

Mehmet Özhaseki-Sadir Durmaz arasındaki ittifak görüşmelerinde Ankara’nın ilçeleri şekillenmeye başladı. Ankara’da bazı ilçelerde her iki parti de kendi adaylarıyla yarışabilir. Bunların başında Gölbaşı geliyor. Her iki partinin de güçlü olduğu ilçede ‘ortak aday’ formülü zor gözüküyor, iki partinin teşkilatı da aday çıkarma konusundaki kararlılığını genel merkezlerine bildirmiş durumda. Altındağ, Sincan, Keçiören ve Mamak’ta ittifak adayı olarak AK Parti’nin adaylarının, Etimesgut ve Polatlı’da MHP’nin adaylarının desteklenmesi neredeyse netleşti.

Yazının devamı...

Başkent düğümünü çözecek yüzde 20

11 Aralık 2018

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, Ankara ‘merak katsayısı’ açısından İstanbul’u bile geride bırakıyor.
Çünkü, seçimlerin Ankara ayağının gözdesi, yine aynı kesim:
Kararsızlar.
* * *
Önümde, Türkiye’nin önde gelen bir araştırma şirketinin anketi var.
AK Parti’nin adayı belli, Mehmet Özhaseki...
Özhaseki’nin karşısına Mansur Yavaş, Cengiz Topel Yıldırım ve Metin Özarslan konularak çeşitli sonuçlar elde edilmiş.

Yazının devamı...

Başkent düğümünü çözecek yüzde 20

11 Aralık 2018

Önümde, Türkiye’nin önde gelen bir araştırma şirketinin anketi var.
AK Parti’nin adayı belli, Mehmet Özhaseki...
Özhaseki’nin karşısına Mansur Yavaş, Cengiz Topel Yıldırım ve Metin Özarslan konularak çeşitli sonuçlar elde edilmiş.
Adayların aldığı oy oranlarından ziyade dikkat çeken sonuç, kararsızların oranı.
CHP’nin olası adayına göre kararsızların oranı yüzde 20 ila 22 arasında değişiyor ve bu oran seçimin kaderini doğrudan etkiliyor.
* * *

Yazının devamı...

Bu hafta çok şey değişebilir

4 Aralık 2018

Detayları tam netleşmese de Cumhur İttifakı yerelde de tamam. CHP-İYİ Parti görüşmeleri ise karşılıklı sıcak mesajlara rağmen halen net değil.
İttifak çalışmalarının ana sebepleri sayılsa, benim listemin başında Ankara gelir.
Hem 2014’teki son yerel seçim, hem de 24 Haziran’daki tablo bu düşüncemi destekliyor.

* * *

Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı, ittifak görüşmelerinin mimarlarından Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki. Bir yandan ittifakın detaylarını mevkidaşı MHP’li Sadir Durmaz’la görüşüyor, bir yandan da Ankara’da ısınma turları atmakla meşgul.
Hacı Bayram Veli Camii’nden start verdiği çalışmalarına Mustafa Tuna ziyaretiyle devam etti. Yenimahalle, Sincan ve Keçiören teşkilatlarıyla bir araya geldi.

* * *

Yazının devamı...

Ankara adaylığı için destek isteyenlere Bahçeli ne dedi

25 Kasım 2018

Mehmet Özhaseki’nin aday gösterilmesi kimseyi şaşırtmayacakken, üç büyükşehir adayının açıklanmaması ‘aklında adaylık düşüncesi olanları’ harekete geçirdi.
Özhaseki’ye defans yapanların temel tezi, adayın yerel unsurlara yakın olma gerekliliği ve Mansur Yavaş’ın aday olması durumunda Özhaseki’nin zorlanabileceği.
Ankara teşkilatının büyük bölümünün ve AK Parti’nin üst yönetimindeki bazı isimlerin de Özhaseki konusunda ‘zihninde soru işaretleri olduğu’ iddialar arasında.
* * *
Hâl böyle olunca, “Acaba Özhaseki yerine aday gösterilir miyim” diye düşünenlerin kulis çalışmaları hızlandı.
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin üç büyük şehirde aday çıkarmayacağını açıklamasının ardından, MHP üst yönetiminden Ankara adaylığı için destek isteyenler olduğu kulağıma gelenler arasında.

Yazının devamı...

Başkent düğümü çözülüyor

22 Kasım 2018

Yakın zamana kadar partilerin hangi şartlarda seçime gireceği merak ediliyordu, bugüne gelindiğinde ise düğümün çözülmeye başladığını söylemek mümkün.
AK Parti-MHP ittifakı tamam gibi. İllerde ve ilçelerde nasıl bir ittifak modelinin kurulacağını ise Mehmet Özhaseki ile Sadir Durmaz’ın görüşmeleri belirleyecek.
Cumhur İttifakı’nın tarafları bu işbirliğinde en etkin sonucu alacakları kentlerin başında Ankara’yı görüyor.
Son yerel seçimde yüzde 1’lik bir farkla Ankara’nın kazanıldığı düşünülürse bu işbirliğinin önemi ortaya çıkıyor.
24 Haziran’daki seçimde Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan, Ankara’dan yüzde 51.5 oy almış, AK Parti ve MHP’nin oy oranı toplamı yüzde 53.5’e ulaşmıştı.

* * *

Olası ittifakın adayının kim olacağına gelince...

Yazının devamı...

Kaydırmalar olabilir

8 Kasım 2018

AK Parti kulislerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının yeni yıldan önce açıklanacağı görüşü hakim.
Üst düzey bir kaynağımla görüşmemden edindiğim bilgiler şöyle:
* Anketler ve saha çalışmasında Mustafa Tuna çıkarsa devam edilecek.
* Parti yönetiminde ‘yüksek profilli bir aday’ beklentisi hakim.
* Bugün için ibre Mehmet Özhaseki’den yana...
* 25 ilçenin 21’ini yöneten başkanların yarısından fazlası değişirse sürpriz olmamalı.
* Mevcut ilçe belediye başkanlarının başka ilçelere kaydırılma ihtimali var.

* * *

Yazının devamı...

Adaya göre oy verenler seçimin kaderini etkiler

1 Kasım 2018

Bundan sonra da beraber gideceğimizi zannediyorum” açıklaması, gözleri yaklaşan yerel seçimler öncesi Başkent’e çevirdi. Tam da bu ortamda geçen yıl Gökçek’in yerine göreve gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya merak edilenleri sordum. “Yeniden adaylık düşünüyor mu?”, “Melih Gökçek gündemine bakışı nedir?”, “Yaklaşan yerel seçimler öncesi seçmenin nabzını nasıl yorumluyor?..”İşte Başkan Tuna’nın yanıtları:
* Melih Gökçek sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yazının devamı...