"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Başkent’te herkesin merak ettiği 3 soru 3 cevap

29 Kasım 2017

İlki: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kentin ekonomik açıdan geleceği olarak gösterilen fuar alanının Akyurt’a yapılamayacağını açıkladı. Her ne kadar Akyurt’a arsa yatırımı yapanlar memnun olmasa da bu işi bilenlere göre isabetli bir karar. 16 Kasım’da bu köşede yer vermiştim, dünyadaki başarılı örneklerin çoğunda fuar alanı ile havaalanı ayrı uçlarda. Böylelikle fuar için gelenler kenti gezmiş ve ekonomik katkı yapmış olacak.
İkincisi: Göreve geldiği günden bu yana Melih Gökçek’le özdeşleşen konularda aksi yönde hareket eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın Ankapark’la ilgili açıklaması. Tuna, “Taşınmayacak, yıkılmayacak” dese de yol haritasını henüz açıklamış değil.
Üçüncüsü: Cumhuriyet Kulesi... Siyasi çekişmenin sembolü gibiydi, öylece duruyordu. Referandum yapıldı, “Yıkılmasın” kararı çıktı. Şimdi yeni bir süreç başlıyor.
* * *
Bu 3 önemli konuda merak edilen 3 soruyla ilgili edindiğim bilgileri sıralıyorum:

1- Fuar alanı nereye yapılcak?

Ankara, arsa spekülasyonlarının en çok yapıldığı kentlerden. Yeri belli olan/olmayan her proje daha fikir aşamasındayken bile arsa spekülatörlerinin radarına giriyor. Fuar alanının yeni yeri için de böyle bir tehlike var.

Yazının devamı...

Yakında AVM’ler boşalacak

27 Kasım 2017

Geçtiğimiz hafta içi Ankara Ticaret Odası’nın yoğun gayretleriyle hayata geçirilen 4 yeni yurt dışı uçuş noktasından olan Almanya’nın Frankfurt kentindeydik.
ATO Başkanı Gürsel Baran ve meclis üyeleri hem direkt seferlerin tanıtımı hem de bir fuar kenti olan Frankfurt’ta işlerin nasıl yürüdüğünü tespit için yola çıktı.
Frankfurt seyahatinin son gününde Gürsel Baran’la bir araya geldik. Baran, kent ekonomisinden, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna yönetiminden beklentilere; AVM ve inşaata kilitlenen kent ticaretinden, esnaf sorunlarına kadar pek çok konuda düşüncelerini aktardı.* Ankara ticareti AVM’ler ve inşaata kilitlenmiş durumda. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

Yazının devamı...

Gece ulaşımı artık devam eder

16 Kasım 2017

Önümüzdeki günlerde kenti bekleyen yeniliklerle ilgili ipuçları vermeden günün konusuna dönelim.
Yarından itibaren Başkent’te sabaha kadar toplu taşıma hizmeti verilecek.
Detaylarını bugün Mert Gökhan Koç’un haberinden okuyabilirsiniz.
Gece ulaşımı, kentte önemli bir eksiklikti. Sadece sosyal hayat açısından düşünmemek gerekiyor.(Gerçi sosyal hayat açısından bile başlı başına bir sebepti gece ulaşımının gerekliliği.)
Gece çalışan pek çok insanı olumlu etkileyeceği gibi, ekonomik manada da esnafı sevindirecek bir karar.
Burada Okur Yazar köşesinde Fatih Tekeci, Başkent’in toplu taşıma sorunlarını ‘Vatandaştan Başkan Tuna’ya ulaşım brifingi’ başlıklı yazısında detaylı olarak ortaya koymuştu.
Ulaşım sorunlarının başında gelen gece ulaşımı artık Ankara’da tartışma konusu olmaktan çıkıyor. Tuna döneminde uygulama devam eder, sonrasında da kim kaldırırsa siyaseten faturasını öder...

TUNA-GÖKÇEK KIYASLAMASI

Yazının devamı...

Zaman az sorun çok

9 Kasım 2017

Önceki gece gazetemizin başarılı yerel yönetimler muhabiri Murat Yılmaz’ın www.hurriyet.com.tr’de son dakika verdiği “Mustafa Tuna tüm bürokratlardan istifasını istedi” haberi büyük ses getirdi. Tuna döneminin ilk icraatı olarak algılandı, dün de istifaları işleme konanlar görevlerinden ayrılmaya başladı.
Yine, dün Hürriyet Ankara’nın manşetinde Tuna’nın ilk mesajı vardı.
Özetle, “Nezaket ziyaretlerine ayıracak vakit yok, kimse alınganlık yapmamalı, yapılacak iş çok” dedi.

* * *

Merak edilen konu çok Ankara’da. Bunların başında ANKAPARK geliyor. Bu dev yatırımı savunan da eleştiren de çok. Gökçek döneminde açılış tarihi 23 Nisan 2018 olarak belirlenmişti. Yetişecek mi, açılış tarihi mi ertelenecek mi?
Yoksa metrolarda olduğu gibi Hükümet’e devredilme modeli mi gündeme gelecek...

* * *

Ulaşım politikaları yine Ankara’nın eleştirilen konularından. Özellikle ulaşımının çoğu yerde gece 12’ye kadar bile olmaması, Başkent’e yakışmıyor. Keçiören metrosunun AKM-Kızılay bağlantısı, havalimanı metro bağlantısı beklentisi var. Vatandaş önerilerini önümüzdeki günlerde Fatih Tekeci’nin Okur-Yazar köşesinden takip edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Ağabeyim bile telefonla aradı

8 Kasım 2017

Bugün ise kentin geçmişten bu yana siyasi çekişmelerine kurban gitmiş sorunlarını, uzmanların çözüm önerileri eşliğinde yazacaktım ki aklıma her dönemin bitmeyen geleneği ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri geldi.
Mustafa Tuna’yı ziyaret için sıraya girecek siyasileri, bürokrasi dünyasını, onlarca STK’yı, iş çevrelerini düşündüm.
Ciddi bir mesai kaybı... Hem zaman sıkıntısı var, hem de Büyükşehir Belediyesi tanınması gereken koca bir kurum.

AKLIMDAKİ ‘ERKEN’ SORULAR

Sincan’da toparlanma hazırlığındayken telefonla görüştüm Tuna’yla... Aslında aklımda bir sürü soru vardı. Gece ulaşımı, meydan projeleri, tarihi kent merkezi, yeşil alanlar, havalimanı metrosu, daha neler neler...
Ama henüz brifingleri bile almaya yeni başlamış belediye başkanına ‘erken sorular’ olduğunu bilerek ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleriyle ilgili fikrini sordum. Tuna, şöyle konuştu:

GELEMEYENE ALINGANLIĞIMIZ OLMAZ

Yazının devamı...

Neden Mustafa Tuna...

7 Kasım 2017

İstifasını 28 Ekim’de açıklayan Melih Gökçek’in koltuğu dün sahibini buldu.
AK Parti’nin bu tercihi pek çok kişiye sürpriz olsa da Ankara’nın ‘derin’ siyasetini okuyanların en önemli alternatifleri arasındaydı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna.
Henüz Melih Gökçek istifa kararını açıklamadan, hatta pek çok kişi ‘istifa etmez, kast edilen o değil’ derken 8 Ekim’de ‘Dosyacıların Gökçek sonrası hesapları’ yazımda Tuna’yı adaylar arasında göstermiş, 14 Ekim’deki ‘Gökçek sonrası’ yazımda Mustafa Tuna’yı en önemli alternatif olarak işaret etmiştim.

* * *

Kasım ayı itibariyle Mustafa Tuna’nın başkan olacağı yönünde genel bir kanaat oluştu. Peki Tuna tercihi neden yapıldı?
Aslında bunu 1 Kasım’daki ‘İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri’ yazımda sıralamıştım:

Yazının devamı...

İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri

1 Kasım 2017

Başkent’te, herkesin aklında aynı soru var:
“Melih Gökçek’in ardından Ankara’yı kim yönetecek?”
Bu sorunun yanıtını aramadan önce Ankara’da seçime kadarki 5 günde nelerin yaşanacağına bir bakalım.
AK Parti içerisindeki istişare süreci öncelikle il teşkilatında yaşanacak.
AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı koordinesinde bir temayül süreci izleyeceğiz.
İl yönetimi, ilçe başkanları ile kadın kolları ve gençlik kolları yöneticilerinin yer aldığı yaklaşık 250 kişiyle istişare toplantıları yapılacak.
Ankara milletvekilleri ve 21 ilçe belediye başkanına da danışılacak.

Yazının devamı...

İstanbul hataydı Ankara’da aday gösterilmemeli

25 Ekim 2017

Gökçek, cumartesi günü istifa edecek.
Peki sonra ne olacak?
140 üyeli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanını seçecek.
Meclis’te 100 AK Parti’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li, 3 bağımsız üye bulunuyor. Bu tabloya göre AK Parti’nin göstereceği aday büyük bir sürpriz olmazsa üçte iki çoğunluğun aranacağı ilk turda seçilecek.


* * *

Yazının devamı...