"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kentlerin rant çıkmazı

7 Haziran 2017

Olağanüstü bir dönemden geçmesek, belki günlerce konuşulur, tartışılırdı...
Özhaseki’nin iki gün arayla yaptığı açıklamaları hatırlayalım:
“Ortalıkta dolaşan imar hikayeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. İnsanlar arasındaki bu dedikodular belediyelere yönelik güveni de sarsıyor.”
Açıklamasının Hürriyet’in manşetinde ve diğer gazetelerde yer almasının ardından önceki gün Mogan Gölü’nün temizlik çalışmalarını inceleyen Bakan Özhaseki’ye gazeteciler hangi belediyelerin kastedildiğini sordu.
Özhaseki eleştirilerini sürdürdü:
“İsim vermemi kimse beklemesin ama herkes gidip Ankara’nın veya İstanbul’un en lüks semtlerinde, sahil kenarlarında kafelerde oturup baktığı zaman, gördüğü manzaralardan rahatsız diye düşünüyorum. Oradaki dedikoduları dinlerlerse, epey rahatsız olurlar diye düşünüyorum. Bu dedikoduların bir kısmı dedikodudur, iftiradır, silelim. Ama hepsi de dedikodudan ibaret değil, biz de bunu biliyoruz. Ancak bu tür şeyleri ispatlayabilmek öyle zor ki o yüzden biz bu işlerin olmamasına gayret edeceğiz.”

* * *

Özhaseki’nin “Bu tür şeyleri ispatlayabilmek öyle zor ki” sözleri işin özeti aslında. Ortada ispatlanamayan ama kentlerin geleceğini ipotek altına alan durumlar var. Noktasal planlamalar sürdükçe -özellikle büyükşehirlerde- aynı sorunlar devam eder.

Yazının devamı...

Askeri alanlara ‘yeşil’ planı şart

2 Haziran 2017

En yetkili isimler, merkezdeki askeri alanların yüzde 99’unun yeşil alan olarak değerlendirileceğini açıklamıştı.
O dönemde böyle bir karardan en çok etkilenecek kentin Ankara olacağını yazmıştım.
Çünkü.
Başkent’teki askeri alanlar yaklaşık 50 milyon metrekarelik yer kaplıyor ve çoğunluğu yeşil alan.

* * *

Darbecilerin yargılamaları bile yeni başlamışken, yeşil alana sıra gelmemesi çok garip bir durum değil. Ancak planlama yapılmasının önünde hiçbir engel yok. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, “Yüzde 100 olmasa da yüzde 99’u yeşil alan olacak. Rant beklentisi olanlar avuçlarını yalasınlar” sözü her ne kadar önemli bir taahhütse de, Başkent’in çehresini değiştirecek bu yeşil kuşak fırsatını kaçırmamak için değiştirilmemek üzere planları yapılmalı.

GÖKÇEK SESSİZ ODALAR SESSİZ

Yazının devamı...

AK Parti’de hangi başkanlar partisine yük oluyor

26 Mayıs 2017

Erdoğan’ın belediyelere yönelik bir tasarrufunun olabileceği aslında uzun zamandır konuşuluyor.
İcraat açısından başarısız olan, halkta karşılığı olmayan, tartışmalı imar uygulamalarına imza atan, referandum sonucu başarısız çıkan belediyelerle ilgili 2019 seçimleri beklenmeden bu tasarrufların uygulanabileceği de ifade ediliyor.
* * *

Belediyelere yönelik ‘tasarruf’un nasıl ve ne zaman olacağı belirsiz. Bazı belediyelere kayyum atanabileceği iddiaları son dönem dillendirilse de çok gerçekçi değil. Erdoğan’ın ‘İstifa et’ diyeceği bir belediye başkanının istifa etmemesi düşünülebilir mi?
Önümüzdeki günlerde belediye başkanlarının yönettiği il ve ilçelerdeki algısına ve halk tarafından kabul görüp görmediğine yönelik bir çalışma başlatılacağı kulislere yansıyanlar arasında. Bu çalışma sonucunda ‘partiye yük olanlar’ ortaya çıkmış olacak.

* * *

Gelelim Ankara’ya ve ‘Başkent’te partisine yük olan AK Parti’li belediye başkanı var mı?’ sorusuna...

Yazının devamı...

Mavi otobüsler de 'Ankarakart’lı oluyor

13 Mayıs 2017

Belediye kontrolünde olmayan ÖTA’lar ve özel halk otobüsleri can sıkıcı olaylarla gündeme geldi.
Son olarak bir ÖTA’da yaşanan tecavüz olayı bardağı taşırdı. Belediyenin kararlı tutumuna kamuoyu baskısı da eklenince ÖTA’lar Ankarakart’a geçti ve şoför-biletçi-yolcu üçgenindeki sorun ortadan kalktı.

* * *

Ankara’daki toplu taşımada nakit parayla ulaşım yalnızca mavi halk otobüsleriyle yapılabiliyor. Okur-Yazar köşesinde Başkent’in nabzını tutan editörümüz Fatih Tekeci okuyucularımızdan gelen, ‘Halk otobüsleri Ankarakart’a neden geçmiyor, geçecekse bu ne zaman olacak?’ sorusunu yöneltti.

* * *

Ankaralıları yakından ilgilendiren ve kentteki toplu taşımayı tam anlamıyla ‘Ankarakartlı’ yapacak bu soruların yanıtlarını edindiğim bilgiler doğrultusunda paylaşayım. Büyükşehir yetkilileri mavi halk otobüsü temsilcileriyle görüşerek Ankarakart’a bir an önce geçmeleri gerektiğini bildirdi. Önceleri buna yanaşmayan halk otobüsü temsilcileri, Ramazan ayı sonrasında Ankarakart’a geçebileceklerini ifade etti.

Yazının devamı...

Erdoğan o soruyu sorarsa yanıtınız ne olacak

9 Mayıs 2017

Taraflar birbirini suçladı.
Toplantı yapıldı, yetmedi bir kaç kez daha görüşüldü.
Bakan devreye girdi, bir santim ilerleme kaydedilemedi.

* * *

Akyurt’a yapılması planlanan, hatta temeli törenle atılan bugünlerde ise o temel toz toprak içinde kalmış fuar alanından bahsediyorum.
Hani yapılsın diye şirket kurulan, o şirkette hissedar olan kurumları temsilen aralarında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ATO Başkanı Gürsel Baran’ın, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in de bulunduğu fuar alanından.

* * *

Yazının devamı...

Ankaragücü mesajları

27 Nisan 2017

Siyasi çekişmelerin kurbanı olan, ait olduğu Süper Lig’den uzaklaşan, bir dönem amatör kümeye düşme korkusu yaşayan sarı-lacivertliler başta muhteşem taraftarı olmak üzere yönetimiyle, gönül verenleriyle silkindi ve 2. Lig’de şampiyonluğa yürüdü.

Hafta sonu oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçında tribünler dolmazken Kayserispor deplasmanına 20 bin taraftarıyla giden Ankaragücü, her türlü desteği ve övgüyü hak ediyor.
* * *
Ankaragücü’nün sorumluluğunu en zor zamanlarda yönetimiyle birlikte üzerine alan Başkan Mehmet Yiğiner’le uzun uzun Ankaragücü’nün geleceğini konuştuk.
“Ankaragücü’nün şampiyon olmasını sadece Ankaralılar değil pek çok futbolsever istiyordu” diyerek söze başlıyor Yiğiner:
“100 binlerce insan Ankaragücü’nün peşinden geliyor, şampiyonluğu gönülden istiyordu. Bu sayı milyonları geçecek. Şimdi gereken desteği bir şekilde alacağız ve takımızı Süper Lig’e çıkartacağız. Gerekli desteği bulamazsak takım geriye düşer, buna izin vermeyeceğiz. Ankara halkının da buna müsaade etmemesi lazım. Birlik, beraberlik sağlanmış durumda, herkes takımına sahip çıkıyor. 25 bin kişi bu soğuk havada Kayseri’ye desteğe geliyor. Bundan sonraki süreçte ciddi destek bekliyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK BEKLİYORUZ

* Başarı gelse de kulübün ciddi borcu var. Ankaragücü’nün güncel borç durumu nedir?

Yazının devamı...

İki ilçede fark açıldı Başkent’te ‘hayır’ çıktı

18 Nisan 2017

İstanbul gibi Ankara’da da ‘hayır’ın önde çıkması enteresan bir tablo oluşturdu.
1 Kasım 2015’teki son seçimde Ankara’da AK Parti’nin yüzde 48.80, MHP’nin yüzde 14.20 oy alması Başkent’te ‘evet’ bloğunun yüzde 63 gibi bir potansiyeli olduğunu ortaya koyuyordu.
Açıklanan anketler, hatta seçime saatler kala Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Ankara yüzde 58 evet, Türkiye yüzde 60 evet” sözleri beklentiyi iyice artırmıştı.
Peki ne oldu da Ankara’da ‘hayır’ yüzde 51.15, ‘evet’ yüzde 48.85 çıktı?

* * *

3 milyon 860 bin 847 seçmeni bulunan başkent Ankara’da seçime katılım yüzde 90’a yakındı. Başkent’teki tabloyu daha iyi anlayabilmek için ilçelerdeki duruma bir bakalım.

Yazının devamı...

Büyükşehir-Çankaya arasında ipler geriliyor mu?

14 Nisan 2017

 

1994 yılından bu yana devam eden Melih Gökçek iktidarı ile sürekli değişen 

Çankaya Belediye başkanları arasında her dönem farklı konularda anlaşmazlıklar yaşandı.
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen 2014’teki seçimin ardından Gökçek’le karşı karşıya gelmemeye özen gösterdi.
Bazı CHP’liler tarafından bu tavrı eleştirilse de mevcut belediye yasasında Büyükşehir’e tanınan yetkiler karşısında Taşdelen ‘siyasi polemiklerden uzak kalmayı’ tercih etti.

* * *

Gökçek cephesinde ise son 3 yılda “yerel’e dönük siyasete vakit kalmadı” desek yanlış olmaz. 7 Haziran ve 1 Kasım süreçleri, terör olayları, FETÖ’nün hain darbe girişimi son olarak da referandum süreci Büyükşehir Belediye Başkanı’nın siyasi gündeminin ilk sıralarında yer aldı.

* * *

Yazının devamı...