"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

ATO’da son durum

4 Ağustos 2017

 

Hal böyle olunca bir kaç hafta sonra yazmayı düşündüğüm konuyu öne çekmek kaçınılmaz oldu.
Üye sayısı olarak da ticari hacim olarak da Ankara’nın çok üstünde olan İstanbul Ticaret Odası seçimlerini merak eden yokken, Ankara Ticaret Odası seçimlerinin halen konuşuluyor olması rakiplerin ‘özel’ durumlarından kaynaklanıyor

* * *

Öyle ki, ne ATO Başkanı Gürsel Baran’ı ne de Baran’a karşı yeniden rakip olmaya hazırlanan Osman Gökçek’i tanıtırken, sıfat eklemeye gerek yok. Bu iki ismi Türkiye’de siyaseti-ticareti biraz takip eden herkes biliyor, tanıyor.
ATO için seçim süreci 1 Ekim’de başlayacak, kasım sonuna kadar tamamlanacak. Başkanlık seçimi kasım ayının son haftası gibi gözükse de seçimin 2 ay daha ötelenebileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

* * *

Gürsel Baran’dan başlayalım. Seçimin ardından tartışmalardan uzak kalmaya çalıştı. Fuar meselesinin çözüme yaklaşıyor olması, hanesine artı olarak yazıldı. Seçim ittifakı yaptığı Mustafa Deryal’le ‘ters düştüler’ iddiaları ortaya atılsa da, Baran ekibi bir çözülmenin yaşanmayacağından emin bir tutum sergiliyor. Gürsel Baran bugüne kadar ‘adayım’ demese de adaylığına kesin gözle bakılıyor.

Yazının devamı...

Kent siyaseti ısınıyor

26 Temmuz 2017


Kentteki siyasi hesapları yaparken önümüzdeki sonbaharda yapılacak ATO seçimlerini de yabana atmamak gerekiyor.
Gürsel Baran, Osman Gökçek çekişmesi yaşanacak mı?
Taraflar arasında adaylıktan çekilen olacak mı?
Yoksa her ikisi de mi adaylıktan vazgeçecek?
ATO’daki seçim öncesi son durumu, önümüzdeki günlerde yazacağım. ‘ATO sorularını’ şimdilik bir kenara bırakıp, partilerin kongre süreçlerine geri dönelim.

***

İlk bilgi MHP’den geldi. MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya kongrede yeniden aday olmayacağını duyurdu. Genel Başkan Devlet Bahçeli’den müsaade aldığını belirtti, “Çizgimi hiç bozmadan bu güne kadar görev yaptım. Bundan sonraki süreçte de yolum, yönüm ve yerim hareketimizin lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin yanı olacaktır” diyerek başka bir hesabı olmadığını ortaya koydu.

Yazının devamı...

Umut veren uzlaşı

21 Temmuz 2017

“Fuar alanı için 14 Ağustos’ta yeni proje hazırlanacak, 8 Eylül’de ihaleye çıkılacak” açıklaması Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten geldi.
Fuar alanı meselesi Gökçek ile ATO Başkanı Gürsel Baran’ı karşı karşıya getirmiş, taraflar birbirini eleştirmişti.
Fuar şirketinin yönetim kurulunda kurumlarını temsilen bu iki ismin yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATB Başkanı Faik Yavuz, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner bulunuyor.
Bu kadar önemli isim fuar alanında uzlaşamayınca, “Konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a taşıyalım” demişlerdi.
Neyse ki kentin ekonomisini hareketlendirilecek Ankara’ya prestij katacak fuar alanı konusundaki bu garip düğümün çözüldüğü duyuruldu.
ATO seçimlerinin ardından başlayan gerilime kentin önemli projeleri kurban gitmemeli. Taraflar hesaplaşmalarını ‘birbirine iş yaptırmamak’ üzerine kurmamalı.

'ANKARA EKİBİ’ SORUN ÇÖZER

Yazının devamı...

Ankara 3’e bölündü vekil sayısı 4 arttı

21 Temmuz 2017

Türkiye genelinde milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarken, Başkent’teki milletvekili sayısı 32’den 36’ye çıktı.
Son verilere göre 5 milyon 346 bin 518 nüfusu olan Ankara’da bir milletvekiline düşen nüfus sayısı 148 bin 514 oldu.
En önemli değişiklik ise seçim bölgelerinde yaşandı. Ankara geçmiş yıllarda 1. bölge ve 2. bölge olarak ikiye ayrılıyordu. Yüksek Seçim Kurulu önceki gün yaptığı çalışmayı sonuçlandırdı ve iki bölgeyle seçime giren Ankara’da seçim bölgesi sayısını üçe çıkardı.

* * *

Ankara Meclis’e en fazla milletvekilini birinci bölgeden seçecek. 13 milletvekili çıkaracak birinci bölgede Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Şereflikoçhisar yer alıyor. 1 milyon 920 bin 337 nüfusun bulunduğu birinci bölgede bir milletvekiline 147 bin 718 nüfus düşüyor.

* * *

En çok ilçenin bulunduğu ikinci bölge nüfus sayısı düşük olduğu için en az milletvekiline sahip olacak. 11 milletvekili çıkaracak ikinci bölge Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar’dan oluşuyor. 1 milyon 630 bin 142 kişinin yaşadığı ikinci bölgede bir milletvekiline düşen nüfus sayısı 148 bin 194.

* * *

Yazının devamı...

Otoparkta tam isabet

18 Temmuz 2017

Başkent’e yakışan bir sistem yıllardır kurulamıyordu.
Sonunda doğru yol bulundu ve Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu tamamen üstüne alarak bir çözüme gitti.
Yeni uygulama eski uygulamanın olduğu dönemde 21 yaşındaki Mehmet Karagöz’ün öldürüldüğü Rüzgarlı Caddesi ve civarında başladı.
Muhabirimiz Sedat Cenikli ilk günü yerinde inceledi, bugün de haberinde yer verdiği gibi uygulama şimdilik ‘tam not’ aldı.
Belediye çalışanları statüsündeki ANPARK çalışanları yüz yüze görüşmeyle işe alınıyor. En ufak yanlışlıklarında işlerine son veriliyor. Yaka kartından el terminaline hatta kameralı sisteme kadar her şey olması gerektiği gibi...
Halkla ilişkiler, stres yönetimi gibi eğitimler veriliyor. Çalışanlar arasında üniversite mezunu olanlar bile var.

Yazının devamı...

Suriyelilerle ilgili yerel uyarılar

6 Temmuz 2017

Son dönemde mültecilerin karıştığı gerginlikler Türkiye’nin gündeminde.
3 gün önce Ankara Yenimahalle’de benzer bir gerginliğin yaşanması konunun hassasiyetini gözler önüne serdi.
Ankara Valisi Ercan Topaca sosyal medyadan yapılan asılsız ve abartılı paylaşımlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Gerçek dışı paylaşım yapanlarla ilgili yasal işlem başlatılacağı duyuruldu.
Sığınmacıların karıştığı son gerginliğin adresi olan Yenimahalle ve Başkent’te 50 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığı Altındağ’ın belediye başkanlarıyla ilçelerindeki son durumu konuştuk:
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: Suriyelilerin bir kısmı Demetevler’de bir kısmı Şentepe’de bulunuyor. Demetevler’deki Irak Türkmenleriyle vatandaşımızın 3 gün önceki olaya kadar bir sıkıntısı yoktu.
Genel olarak bölgedeki sıkıntıların başında 5 kişinin kalabileceği evlerde 20-25 kişi kalmaları geliyor. Haliyle o binalarda kalanlar bu kalabalıktan rahatsız oluyor.

ESNAFIN RUHSATSIZ İŞYERİ RAHATSIZLIĞI

Bir de bizim tespitimiz 47 tane ruhsatsız iş yeri açmışlar. Bakkal, hediyelik eşyacı, ikinci el eşyacı, kuyumcu gibi iş yerleri var. Biz tespit ettiklerimizi mühürlüyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan izin almış mültecilerin açtığı iki dükkân var. Ruhsatsız olanlar esnafı da rahatsız ediyor. Daha ucuza mal sattıkları için bölge esnafında ‘ekmeğimizle oynuyorlar’ algısı oluşuyor. Bunların da bakanlık tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Küçük yaştaki mültecilerin de kavşaklarda dilendirildiğini görüyoruz. Bu da halkımızda rahatsızlık yaratıyor.

Yazının devamı...

Dilenci kuşatmasına ‘Arslan’ gibi mesaj

15 Haziran 2017

Eren Kaya Arslan hayata karşı tutunmanın sembolü gibi.
Bacağını kolunu 17 yaşında kaybetmiş, yaşamı bırakmamış.
4 çocuğundan birisi lösemiye yakalanmış, o da babası gibi ayakta kalarak savaşı kazanmış.
10 yıldır tezgâhını kurduğu Kızılay’da ‘alın teriyle’ çalışarak ailesine bakıyor.

* * *

Arslan’ın dilenenlerle ilgili pankartları da dilenene, dilendirilene, bunlara bir türlü önlem alamayan yetkililere ders gibi: “El açana değil emeğinin karşılığını talep edene destek olunuz.”
Başkent’in her yerini saran dilenci ordusu herkesi etkiliyor. Bugüne kadar tatsız bir olayın yaşanmaması, yaşanmayacağı anlamına da gelmiyor.

* * *

Yazının devamı...

Kentlerin rant çıkmazı

7 Haziran 2017

Olağanüstü bir dönemden geçmesek, belki günlerce konuşulur, tartışılırdı...
Özhaseki’nin iki gün arayla yaptığı açıklamaları hatırlayalım:
“Ortalıkta dolaşan imar hikayeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. İnsanlar arasındaki bu dedikodular belediyelere yönelik güveni de sarsıyor.”
Açıklamasının Hürriyet’in manşetinde ve diğer gazetelerde yer almasının ardından önceki gün Mogan Gölü’nün temizlik çalışmalarını inceleyen Bakan Özhaseki’ye gazeteciler hangi belediyelerin kastedildiğini sordu.
Özhaseki eleştirilerini sürdürdü:
“İsim vermemi kimse beklemesin ama herkes gidip Ankara’nın veya İstanbul’un en lüks semtlerinde, sahil kenarlarında kafelerde oturup baktığı zaman, gördüğü manzaralardan rahatsız diye düşünüyorum. Oradaki dedikoduları dinlerlerse, epey rahatsız olurlar diye düşünüyorum. Bu dedikoduların bir kısmı dedikodudur, iftiradır, silelim. Ama hepsi de dedikodudan ibaret değil, biz de bunu biliyoruz. Ancak bu tür şeyleri ispatlayabilmek öyle zor ki o yüzden biz bu işlerin olmamasına gayret edeceğiz.”

* * *

Özhaseki’nin “Bu tür şeyleri ispatlayabilmek öyle zor ki” sözleri işin özeti aslında. Ortada ispatlanamayan ama kentlerin geleceğini ipotek altına alan durumlar var. Noktasal planlamalar sürdükçe -özellikle büyükşehirlerde- aynı sorunlar devam eder.

Yazının devamı...