"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ağabeyim bile telefonla aradı

8 Kasım 2017

Bugün ise kentin geçmişten bu yana siyasi çekişmelerine kurban gitmiş sorunlarını, uzmanların çözüm önerileri eşliğinde yazacaktım ki aklıma her dönemin bitmeyen geleneği ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri geldi.
Mustafa Tuna’yı ziyaret için sıraya girecek siyasileri, bürokrasi dünyasını, onlarca STK’yı, iş çevrelerini düşündüm.
Ciddi bir mesai kaybı... Hem zaman sıkıntısı var, hem de Büyükşehir Belediyesi tanınması gereken koca bir kurum.

AKLIMDAKİ ‘ERKEN’ SORULAR

Sincan’da toparlanma hazırlığındayken telefonla görüştüm Tuna’yla... Aslında aklımda bir sürü soru vardı. Gece ulaşımı, meydan projeleri, tarihi kent merkezi, yeşil alanlar, havalimanı metrosu, daha neler neler...
Ama henüz brifingleri bile almaya yeni başlamış belediye başkanına ‘erken sorular’ olduğunu bilerek ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleriyle ilgili fikrini sordum. Tuna, şöyle konuştu:

GELEMEYENE ALINGANLIĞIMIZ OLMAZ

Yazının devamı...

Neden Mustafa Tuna...

7 Kasım 2017

İstifasını 28 Ekim’de açıklayan Melih Gökçek’in koltuğu dün sahibini buldu.
AK Parti’nin bu tercihi pek çok kişiye sürpriz olsa da Ankara’nın ‘derin’ siyasetini okuyanların en önemli alternatifleri arasındaydı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna.
Henüz Melih Gökçek istifa kararını açıklamadan, hatta pek çok kişi ‘istifa etmez, kast edilen o değil’ derken 8 Ekim’de ‘Dosyacıların Gökçek sonrası hesapları’ yazımda Tuna’yı adaylar arasında göstermiş, 14 Ekim’deki ‘Gökçek sonrası’ yazımda Mustafa Tuna’yı en önemli alternatif olarak işaret etmiştim.

* * *

Kasım ayı itibariyle Mustafa Tuna’nın başkan olacağı yönünde genel bir kanaat oluştu. Peki Tuna tercihi neden yapıldı?
Aslında bunu 1 Kasım’daki ‘İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri’ yazımda sıralamıştım:

Yazının devamı...

İşte Erdoğan’ın Ankara kriterleri

1 Kasım 2017

Başkent’te, herkesin aklında aynı soru var:
“Melih Gökçek’in ardından Ankara’yı kim yönetecek?”
Bu sorunun yanıtını aramadan önce Ankara’da seçime kadarki 5 günde nelerin yaşanacağına bir bakalım.
AK Parti içerisindeki istişare süreci öncelikle il teşkilatında yaşanacak.
AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı koordinesinde bir temayül süreci izleyeceğiz.
İl yönetimi, ilçe başkanları ile kadın kolları ve gençlik kolları yöneticilerinin yer aldığı yaklaşık 250 kişiyle istişare toplantıları yapılacak.
Ankara milletvekilleri ve 21 ilçe belediye başkanına da danışılacak.

Yazının devamı...

İstanbul hataydı Ankara’da aday gösterilmemeli

25 Ekim 2017

Gökçek, cumartesi günü istifa edecek.
Peki sonra ne olacak?
140 üyeli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanını seçecek.
Meclis’te 100 AK Parti’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li, 3 bağımsız üye bulunuyor. Bu tabloya göre AK Parti’nin göstereceği aday büyük bir sürpriz olmazsa üçte iki çoğunluğun aranacağı ilk turda seçilecek.


* * *

Yazının devamı...

ATO’nun yurt dışı uçuş talebine Erdoğan’dan ‘direkt’ destek

12 Ekim 2017

İstanbul’dan yurt dışına günde 450 uçuş var, Türkiye’nin başkentinden sadece 8 uçuş...
Bu karşılaştırmanın üzerine herhalde bir şey söylemeye gerek yok.
Avrupa’nın herhangi bir kentine yapılan 3 saatlik bir yolculuğa İstanbul aktarması eklenince, en iyi ihtimal yarım gün yolda geçiyor.
Yolda çekilen eziyet de olayın ayrı bir boyutu.

* * *

Her dönemin ATO başkanının gündemindeydi direkt uçuşlar. Başbakan yardımcılarına, bakanlara iletilir, onlar da bu sorunu kabul eder sonra unutulur giderdi. Bu kez ATO Başkanı Gürsel Baran yolu değiştirdi. Sorunu geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletti. Erdoğan destekledi ve Türk Hava Yolları Ankara’ya ilk etapta 3 yeni uçuş ekledi.

* * *

29 Ekim’de Frankfurt’la başlayan seferler (haftada 3 frekans), 30 Ekim’de Berlin (haftada 2 frekans) ve 31 Ekim’de Viyana’yla (haftada 2 frekans) devam edecek. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı önümüzdeki süreçte Düsseldorf ile Amsterdam’a da direkt uçuşların yapılacağını ve çalışmanın bu şehirlerle sınırlı kalmayacağını söyledi.

Yazının devamı...

Dosyacıların ‘Gökçek sonrası’ hesapları

8 Ekim 2017

Sonrasında Gökçek’in yaptığı ‘projeler konusunda çeşitli bilgiler verdim’ açıklaması kimseyi tatmin etmedi.
Gökçek’in istifa edeceği iddialarının güçlü şekilde dillendirildiği bu sürecin nasıl nihayetleneceği halen belli değil.
* ‘İstifa bugün yarın’ diyenler iddiasını ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan baştan beri Gökçek’i kastediyordu, geri dönüş olmaz’ diyerek destekliyor.
* ‘3-5 ay süre istedi’ diyenler ‘bazı projeleri toparlayacak, bu süreçte olası bir kabine revizyonunda görev değişikliği şeklinde ayrılma yolunu isteyecek’ düşüncesinde...
* 2019’a kadar görevinin başında olacağını söyleyenler ise, ‘Sadece belediye işlerine odaklanacak, tartışmalardan uzak şekilde görevini tamamlayıp yeni adayla seçim çalışmalarına katılacak’ görüşünde.

* * *

Öngörülerine güvendiğim AK Partili bir ismin süreci özetleyen görüşünü paylaşarak devam edelim: “Görüşmelerin taraflarından açıklama gelene kadar bu gizem sürecek. İhtimaller çoğalacak, bu süreç makamdaki için yönetmesi zor hale gelecek, yıpranacak. Yıpranan sadece Gökçek değil AK Parti de olacak. Devamsa da tamamsa da bir an önce bu sürecin yol haritasını kamuoyuna anlatmalıyız.”

Yazının devamı...

Gökçek’le ilgili üç ihtimal iki görüş

29 Eylül 2017

“Görevden alınan başka belediye başkanları olacak” iddiası güçlü bir şekilde kamuoyunda dolaşıyor/dolaştırılıyor.
Kimine göre 3, kimine göre 5, kimine göre 10 belediye başkanı...
İlçelerden de görevden alınacaklar olacakmış.
İddialar böyle sürüp gidiyor, tabi ki iş dönüp dolaşıp Ankara’ya geliyor.
* * *
Muhalefetin Ankara’da Melih Gökçek’le ilgili bir algı oluşturmaya çalışması normal. Bu normalliği bozan kısım ise önceki gün İstanbul’da bir AK Parti’li meclis üyesinin Gökçek’le ilgili paylaştığı bir sosyal medya mesajıydı.
“Melih Gökçek Başkanım. Yaklaşık 100 yıl süren hizmet sevdanıza teşekkür eder, sivil hayatınızda başarılar dilerim, demek için sabırsızlanıyorum” tweet’ini atan AK Partili Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi. Topbaş’a rağmen alınan ve onu istifaya götüren 5 meclis kararına olumlu yönde oy kullananlardan.

Yazının devamı...

Başkent'te dev eğitim seferberliği

27 Eylül 2017

Yen, eğitim öğretim yılı başladı. TEOG’un kalkması, üniversite sistemiyle ilgili değişiklik kararıyla birlikte eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapılıyor. Bir yandan da tekli eğitime geçiş çalışmaları sürüyor. Tekli eğitimde en büyük sorun olan okul sayısındaki yetersizliğin en çok hissedildiği şehirler İstanbul ve Ankara.

Başkent’te başlanan okul seferberliğinde ise rakamlar işin büyüklüğünü ortaya koyuyor. En geç 2019’un şubat ayında bitirilme hedefiyle 330 yeni okul inşaatı Ankara’da devam ediyor. Ankara Valisi Ercan Topaca’nın göreve geldiği günden bu yana üzerinde en çok durduğu konuların başında eğitim geliyor. Bir araya geldiğimiz Vali Topaca’yla Başkent’teki ‘eğitim seferberliğini’ konuştuk.
* Başkent’te eğitim gören/veren ciddi bir nüfus var. Tabloyu özetleyerek başlayalım...

Ankara öğrenci sayısı itibarıyla çok büyük bir şehir. Şu anda ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında 950 binin üzerinde öğrencimiz var. Yaklaşık 62 bin öğretmenimiz, 40 bine yakın da dersliğimiz, 2 bin 650 civarında da okulumuz bulunuyor. Üniversiteleri saymadan bile eğitim camiası çok büyük bir camiadır. Tabii bu kadar büyük bir toplumun sorunları ve sıkıntıları olabilir.
* Bu sıkıntı ve sorunların arasında öncelikli çözülmesi gerekenler neler?

Hükümetimizin de programına aldığı 2019 yılına kadar tekli eğitime geçiş hedefini sağlayacak yatırımları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ankara’da 330 okulun yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bu okullar Ankara’nın merkezindeki okullar. Büyük metropol ilçelerde, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılacak. Bir kısmını yıkarak yapıyoruz, ekonomik ömrünü tamamlamış, şehir merkezindeki bazı binaları yıkıyoruz. 330 yeni okul, 9 bin 376 derslik yapacağız.

* Bu döneme kadar ihtiyaç olduğu halde yapılamamış olmasının temelinde ne var?

İstanbul ve Ankara bu konuda en sorunlu şehirlerden. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedefler, Sayın Başbakanımızın doğrudan verdiği talimatlar var. Okulların yapılamamış olmasının en büyük nedeni Ankara’da arsa sorunu var, arsa olmayışından kaynaklanıyor. Sayın Başbakanımız bu konuda önümüzü açtı. Milli Eğitim Bakanımız da ödenek konusunda sıkıntı çektirmeyeceğinin sözünü verdi. En üst düzeyde de desteği alınca biz de yola çıktık. Yer sorununu şöyle hallettik: Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve diğer kurumlarla ayrı ayrı toplantılar yaptık. Burada ilçe belediye başkanlarımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Yenimahalle, Keçiören, Çankaya, Mamak, Altındağ, Sincan Etimesgut bütün belediye başkanlarımız ellerinde ne tür arsa varsa ortaya serdiler. Büyükşehir Belediye Başkanımız da hiç bekletmeden ilçelerden gelen imar planı değişikliklerini dosya halinde meclis gündemine alarak imar düzenlemelerini yaptı ve Ankara’nın eğitim yatırımlarının önündeki büyük bir engeli aşmış olduk. Ödenek akışı başladı, sorunlar çözüldü. Teknik bir ekip oluşturduk, ihalelerimiz şeffaf bir şekilde rekabet ortamı içerisinde hızlıca gerçekleşiyor.

Yazının devamı...