"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ankara’da seçimi kazanma kodları

20 Şubat 2019

Dört bir yanda billboard’lar, adayların vaatleri, proje tanıtım organizasyonları, giydirilmiş araçlar...
Televizyonlarda gazetelerde boy boy Mehmet Özhaseki ve Mansur Yavaş...
İlk defa İstanbul’u geride bırakan bir popülariteyle Ankara gündemin ilk sırasında.

* * *

Ancak seçime 40 günden az zaman var.
Yani adaylar sonuca yönelik hamleden ziyade bugün için ‘algıda kazanmaya’ çalışıyor.
Halen yüzde 20’lerle ifade edilen kararsız seçmen var ve iki tarafın da gözü seçimin kaderini belirleyecek bu kesimde.

* * *

Yazının devamı...

Özhaseki mi Yavaş mı

8 Şubat 2019

Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki ile Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş, hemen her gün televizyonlarda, gazetelerde. Sahayı ve algıyı karşıya kaptırmama telaşı içindeler.

* * *

Tarafların son durumunu değerlendirmeye Millet İttifakı’yla başlayalım.
Her ne kadar CHP’nin ‘İstanbul ve Ankara’ hedefi dillendirilse de şu an için Başkent daha ulaşılabilir görülüyor. Adayları Mansur Yavaş’a güveniyorlar. İYİ Parti cephesinden de Yavaş’la ilgili olumlu görüşler bildiriliyor.
Yavaş’ın bireysel manada bir kaç ‘yol kazası’ dışında sorunsuz götürdüğü kampanyasında şu an için gözüken en büyük handikap, saha içi organizasyonda. Millet İttifakı’nın Ankara kampanyasında henüz Yavaş’ı destekleyecek figürler oluşturulamadı. Ne CHP’de ne İYİ Parti’de ‘kabul gören’ yüzler seçim sürecine dahil olmadı. İlçe adaylarındaki belirsizlik iki parti tabanınında da kaynamaya yol açıyor. Seçimin kaderine etki edecek Keçiören, Mamak, Etimesgut’tan Yavaş’a yerel bir rüzgâr esmediği gibi önümüzdeki günlerde meclis üyeleri listelerinde yaşanma ihtimali olan krizlerin etkisinin ne olacağını şimdiden ölçmek zor.

* * * 

Yazının devamı...

Herkesin her istediğine kolayca ulaşabileceği bir kent vaat ediyorum

30 Ocak 2019

Bir dönem “Küstü” denilen, şimdilerde ise televizyon programı ve sosyal medyadan kendisine desteğini açıklayan Melih Gökçek’le ilgili ne diyor? Özhaseki ile buluştuk, nasıl bir Ankara vaat ettiğini, önceliklerini, projelerini ve nasıl bir seçim sonucu beklediğini konuştuk.* Öncelikle, Mehmet Özhaseki nasıl bir Ankara vaat ediyor?

Bir şehirde farklı düşüncelere sahip pek çok insan yaşıyor. Kimi insan burada muhafazakâr bir yaşam tercih edebilir kimi insan tam tersi bir yaşam tarzı tercih edebilir. İşte bütün bu değişik düşünce dünyasına sahip insanların yaşayabilecekleri, yaşadıkları kentten keyif alacakları, aradıklarını kolayca bulabilecekleri bir Ankara yaratacağız. Herkesin her istediğine kolayca ulaşabileceği bir kent vaat ediyorum. Kültürün, sanatın olduğu, insanların ruhen doyabileceği manevi tatmin alanı varsa, onların sağlanabildiği bir başkentten bahsediyorum. Tabii ki belediyelerin yapmak zorunda oldukları belediye hizmetleri konusunu söyleyecek değilim ama geçitler, üst geçitler, raylı sistemler gibi envayi çeşit yerler de yapılacak. Fakat Ankara’da artık kültür konuşulsun, sanat konuşulsun, spor konuşulsun ve burada gençlerle ilgili konular konuşulsun, insanların yaşamaktan keyif alacağı ortamlar doğsun istiyorum. Bunu yapmak için gayret göstereceğim.

* Ankaralılık meselesi çok konuşuluyor. Sahada “Ankaralı-Ankaralı değil” yaklaşımı var mı?

Yazının devamı...

O isimlerin performansı Büyükşehir seçiminin kaderini belirleyecek

2 Ocak 2019

İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer metropollerdeki ittifakların yarışı merakla bekleniyor.
Pek çok araştırma şirketinin de, siyasetin de üzerinde birleştiği konu Ankara’daki seçim rekabeti.
Elbette liderlerin, partilerin, adayların performanslarının belirleyici olacağı bir seçim.
Ancak ilçe adaylarını da boş geçmemek gerekli.
Özellikle de seçimin çekişmeli geçeceği Ankara’da partilerin ilçe adaylarının performansı, ilçelerinde atacağı farklar ve bu farkların Büyükşehir’e yansıması seçimin kaderini etkileyecek.
CHP, yönettiği Çankaya ve Yenimahalle’nin yanı sıra AK Parti’de olan Mamak’ın adayını da açıkladı. İYİ Parti’yle ittifakın ardından ilçelerde nasıl bir paylaşım olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yazının devamı...

Yine 'M'lere kilitlendi

25 Aralık 2018

Liderler için de durumun böyle olduğunu söyleyebiliriz. Üç büyük şehirde ittifak adaylarının ikisinin birden belli olduğu tek kent Ankara.
Kazananı, seçim sürecinde adayların göstereceği performans belirleyecek. Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki. Belediyecilik geçmişine diyecek yok, tecrübesine de...
Karşıtlıklar üzerine olmayan, ‘proje bazlı’ bir seçim stratejisi izleyeceğini açıkladı. Kullanacağı dil, Başkent’le kuracağı/kuramayacağı bağ, sonucu direkt etkileyecek. Şu ana kadar en büyük handikabı, bir yandan aday belirleme sürecinin, diğer yandan ittifak görüşmelerinin ‘ana aktörü’ olması. Ocak ayının ilk haftası Türkiye genelinde ilçe adaylarının büyük kısmının açıklanmasıyla, Ankara’ya tam olarak odaklanmayı hedefliyor. Vakit buldukça teşkilat buluşmaları ve proje çalışmalarıyla Ankara seçimine hazırlanıyor.

* * *

Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş... Çetrefilli bir sürecin ardından adaylığı açıklandı. 2014 seçimindeki eksiklikleri üzerine eğilerek çalışmalara başladı. Önce CHP örgütleriyle buluştu, buluşmalara devam ediyor. İYİ Parti teşkilatlarıyla da bir araya geliyor. Millet İttifakı’na Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin de katılması hedefinde ve iki partinin liderlerini önümüzdeki haftalarda ziyaret edecek. 2014’te aldığı yüzde 44’le seçime başladığı inancında. Hem avantajı hem dezavantajı, geçen seçim tabanda yakaladığı ittifakın bu kez partiler arasında da olması. Parti teşkilatları arasındaki uyum ya da çatışma, seçimin kaderini doğrudan etkileyecek.

* * *

Ve kadere bakın ki Ankara yine ‘M’lere kilitlendi. 2009 seçimlerinde çekişen 3 isim de (Melih Gökçek, Murat Karayalçın, Mansur Yavaş) M harfi ile başlıyordu. 2014’te AK Parti’nin adayı Melih Gökçek, CHP’nin adayı Mansur Yavaş, MHP’nin adayı Mevlüt Karakaya’ydı.

Yazının devamı...

Yerel seçimin son kulisleri

19 Aralık 2018

Mehmet Özhaseki

Cumhur İttifakı erken kurulması nedeniyle Millet İttifakı’na göre erken yol aldı.
İstanbul ve MHP’ye bırakılacak iller dışında adaylar açıklandı.
Şimdi merak edilen, ilçelerde durumların nasıl olacağı.
İstanbul ve İzmir’de MHP’nin ağırlığı Ankara’ya göre az. O yüzden Başkent’te yapılacak ilçe dağılımı Büyükşehir seçimi açısından da kritik.

Sadir Durmaz

Yazının devamı...

Ankara’nın yüzde 80’i tamam

14 Aralık 2018

Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Ankara’nın röntgenini çekmeye başladı. 25 kişilik bir ekiple Ankara projeleri çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminden ekibi bir yandan, Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip de diğer yandan çalışırken, Özhaseki de kendi belediyecilik döneminden vatandaşa dokunan projelerini Ankara’ya uyarlıyor.
Özhaseki’nin seçim boyunca rakip ya da rakipleriyle ilgili yorum yapmaktan olabildiğince uzak duracağını; projeler ve belediyecilik tecrübelerini aktarma üzerine bir strateji kuracağını söyleyebiliriz. Sahaya tam olarak çıkma ve kampanyayı başlatma zamanı olarak da yeni yılın ilk günleri belirlenmiş. Özhaseki’nin kampanyasını MHP teşkilatlarıyla da koordineli yapması planlanıyor.

* * *

Başkent’teki 25 ilçenin 21’ni yöneten AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarının açıklanma tarihine gelince...
AK Parti teşkilatlarının adayların bir an önce açıklanması yönünde bir tavrı var. Büyük bir değişimin yaşanması beklendiği için açıklanma tarihi geciktikçe sürecin yıpratıcı bir hale dönüştüğü görüşü hakim. Aday çalışmalarında aslında sona gelindi. İlçelerin yüzde 80’i belirlendi. Gölbaşı, Çubuk ve Kızılcahamam, anketlerin halen devam ettiği ilçelerden.
Bu ilçelerin yanı sıra MHP’yle ittifak yapılacak ilçelerin de kesinleşmesinin ardından bu hafta sonuna yetişmese de 10 gün içerisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir törenle ilçe adayları duyurulacak.

ÇANKAYA ADAYI MHP’DEN Mİ OLACAK

Mehmet Özhaseki-Sadir Durmaz arasındaki ittifak görüşmelerinde Ankara’nın ilçeleri şekillenmeye başladı. Ankara’da bazı ilçelerde her iki parti de kendi adaylarıyla yarışabilir. Bunların başında Gölbaşı geliyor. Her iki partinin de güçlü olduğu ilçede ‘ortak aday’ formülü zor gözüküyor, iki partinin teşkilatı da aday çıkarma konusundaki kararlılığını genel merkezlerine bildirmiş durumda. Altındağ, Sincan, Keçiören ve Mamak’ta ittifak adayı olarak AK Parti’nin adaylarının, Etimesgut ve Polatlı’da MHP’nin adaylarının desteklenmesi neredeyse netleşti.

Yazının devamı...

Başkent düğümünü çözecek yüzde 20

11 Aralık 2018

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, Ankara ‘merak katsayısı’ açısından İstanbul’u bile geride bırakıyor.
Çünkü, seçimlerin Ankara ayağının gözdesi, yine aynı kesim:
Kararsızlar.
* * *
Önümde, Türkiye’nin önde gelen bir araştırma şirketinin anketi var.
AK Parti’nin adayı belli, Mehmet Özhaseki...
Özhaseki’nin karşısına Mansur Yavaş, Cengiz Topel Yıldırım ve Metin Özarslan konularak çeşitli sonuçlar elde edilmiş.

Yazının devamı...