"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Disleksi” temalı Kısa Film Yarışması sonlandı

Merhabalar sevgili okurlar.

“Disleksi” temalı Kısa Film Yarışması’ndan 27 Mayıs tarihinde yayınlanan yazımda söz etmiştim sizlere. Toplumda dezavantajlı gruplara yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla “Farkında mısınız?” adı altında gerçekleştirilen bu yarışma sonlandı.

 

Daha önce de ifade etmiş olduğum gibi: Disleksi -Disleksi Merkezi’nin tanımı ile- ; “zekâ düzeyi normal veya normalüstü olan, okuma hızı, okuma kalitesi, okumayı öğrenme hızı, okuduğunu anlama-anlatma becerisi, yaşıtlarına ve zekâsına kıyasla beklenenin altında kalan okuma bozukluğunun genel adı”. Bu gibi öğrencilere ilköğretimden yükseköğretime kadar her kademede rastlanabiliyor. Bu yüzden, konu ile ilgili bir farkındalık oluşması ve bu farkındalığın yayılması çok önemli.

 

YPMC Media’nın sosyal sorumluluk projesi olarak düzenlediği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nce desteklenen yarışmanın ödül töreni, ne yazık ki, darbe girişiminin gölgesi altında sessiz sedasız yapıldı. Davetli olduğum bu törene katılmak için hazırlanmış olmama karşın, evimin ödül töreninin yapıldığı Metrocity ile farklı yakalarda oluşu rahatsızlığıma uygun bir vasıta bulabilmemi engelledi. Yine de, konu ile ilgili olarak aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

 

Bu yıl Türkiye’den yarışmaya katılan 24 film; Handan İpekçi, Selda Alkor, Yetkin Dikinciler, Beyza Şekerci, Engin Hepileri, Serdar Akbıyık ve Serhat Sertel’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda:

 

  • Birinciliğe lâyık görülen “Anlamadılar” adlı film, yönetmeni Erdem Gösterişli’ye 9 bin
  • İkinciliğe lâyık görülen “Şua” adlı film, yönetmeni Celal Yücel Tombul’a 4 bin 500
  • Üçüncülüğe lâyık görülen “Bulut” adlı film, yönetmeni Hayrullah Eker’e 2 bin 500

 

Türk Lira’lık para ödülü kazandırdı. Ayrıca, yarışmada halk beğenisiyle seçilen “İnan” filminin yönetmeni Berat Aydemir’e aksiyon kamerası hediye edildi. Ödül alan bu filmleri ve yarışmaya katılan diğer filmleri adresli web sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Toplumsal farkındalık çalışmalarının kampanya niteliğinde yürütülmesi ve bu çalışmalara sürdürülebilir kimlik kazandırılması amacı güden yarışma için Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği ile tematik işbirliği yapıldı. Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü adına katılan Daire Başkanı Elçin Er; bu yıl teması disleksi olan “Farkında mısınız?” adlı yarışmayı gelecek yıllarda da farklı dezavantajlı gruplara yönelik olarak sürdürmeyi düşündüklerini kaydetti.

 

“Farkında mısınız?” adlı kısa film yarışmasına 2017 yılı itibarıyla, dış ülke katılımlarının da sağlanması ile, uluslararası bir kimlik kazandırılması amaçlanıyor. İnanıyorum ki; uluslararası kimlikli bir etkinlik, farklı dezavantajlı gruplara yönelik farkındalığın yayılmasında daha da etkili olacak.

 

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X