"Ahmet Hakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ahmet Hakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ahmet Hakan

Ey AK Parti!

- SEN ki... “Millet benimle” diye övünüp durmaktasın.

- Sen ki... Sandıklardan zaferler çıkarmakla gururlanmaktasın.

 

*

 

E peki ey AK Parti...

 

- Nedir bu “Aman MHP’nin başına Meral gelmesin” telaşın?

 

- Nedir bu daha düne kadar demediğini bırakmadığın Bahçeli’ye verdiğin destek?

 

*

 

Ey AK Parti!

 

Neden bütün dikkatini, bütün enerjini, bütün merakını, kendi partinin yapacağı olağanüstü kongreden bile daha çok MHP’nin yapacağı ya da yapamayacağı olağanüstü kurultaya çevirmiş durumdasın? 

 

*

 

Meral’in, Koray’ın, Sinan’ın, Ümit’in ellerini, kollarını bağlayarak elde edeceğin seçim zaferi içine sinecek mi? Bu mudur yani istediğin?

 

*

 

Ey AK Parti!Herkesin senin için “gücünün doruğunda” saptamasını yaptığı bir dönemde nedir senin bu yaptığın?Hayrola? Yoksa sen aslında kendini gücünün doruğunda falan hissetmiyor musun?

 

KIRIM’IN GURURU: CEMİLE

 

“EY Güzel Kırım” diye bir şarkı vardır Kırım Tatar Sürgünü’nü anlatan.

 

Ey AK Parti

 

“Men bu yerde yaşalmadım/Yaşlığıma toyalmadım/Vatanıma asret boldım/Ey güzel Kırım” diyen bir şarkı.

 

*

 

Ukrayna adına Eurovision’u kazanan Kırımlı Tatar sanatçı Cemile, Kırım sürgününü anlatan “1944” adlı şarkısının nakarat kısmında, “Yaşlığıma toyalmadım/Men bu yerde yaşalmadım” dizelerine yer verdi.

 

Ve mazlum Kırım’ın gururu oldu.

 

*

 

Önce Cemile’nin birinci olan şarkısını, ardından da “Ey Güzel Kırım” şarkısını internetten bulup ardı ardına dinleyin lütfen.

 

Kırım’ın dramını iliklerinizde hissedeceksiniz.

 

DÜĞÜN HAKKINDA GELİŞİGÜZEL NOTLAR

 

- “DÜĞÜN” diyoruz ama pek “düğün” gibi değildi. Daha çok iyi organize edilmiş disiplinli bir parti kongresi gibiydi.

 

*

 

- “Şehitler varken düğün olur mu?” diyenler var. Ben böyle diyemiyorum. Çünkü sonuçta davul zurna yoktu, halay yoktu, vur patlasın çal oynasın durumu yoktu. Eğlencesi olmayan bir nikâh töreni ile şehitler arasında bağlantı kurmak, bana biraz zorlama gibi geliyor.

 

*

 

- Ama şu eleştiri yüzde yüz haklı: Şehitler yüzünden milli bayramlar iptal edilirken nikâh töreni neden iptal edilmiyor?

 

*

 

- Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın nikâh şahidi olmasına gelince... “Asker her an darbe yapabilir” diyen şom ağızlılar ile “Bizi ancak ordu kurtarır” diye beklenti içine giren ham hayal sahiplerine iyi bir kapak oldu.

 

*

 

- Hem avlusunda halı yıkanan evlerin önüne kurulmuş bir salonda düğün yap... Hem de o evler ile salon arasına beyaz çarşaflar ger... Hangi sivri akıllının aklıdır bu acaba?

 

*

 

- Şatafat yoktu ama törenin İstanbul’un trafiğini felç etmeye yetmesi, “şatafat” algısına yol açtı. Keşke işin bu yanı dikkate alınsaydı.

 

*

 

- Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu... Düğünün en önemli siyasal mesajı, bu üç ismin birlikte verdiği fotoğrafta gizliydi.

 

KIRKİKİNDİ

 

- Türkçenin en güzel kelimelerinden biridir “kırkikindi” kelimesi...

 

- Baharın en güzel yağmurlarından biridir “kırkikindi” adı verilen yağmurlar.

 

MHP’DEKİ KURULTAY DİRENİŞİNE DAİR

 

- BİR arkadaşım “İster misin şimdi ülkücüler hep birlikte ‘Faşizme karşı omuz omuza’ diye slogan atsınlar” dedi. Gülümsedim vallaha.

 

*

 

- Polis barikatının üzerine çıkan ÜMİT ÖZDAĞ, öfkesi burnunda bir öğrenci lideri edasındaydı. Polisin kurduğu bariyerlerden elini bir an olsun çekmeyen MERAL AKŞENER, topuklu efe gibiydi. Fazla dikkat çekmemeye çalışan KORAY AYDIN, daha çok gizli teşkilatçı havasındaydı. Ataklığıyla göz dolduran SİNAN OĞAN, gemileri yakmış bir Tarık bin Ziyad gibiydi.

 

*

 

- Türküler, marşlar çalmaya başlanınca... “Ölürüm Türkiye’m” adlı türküyü çalmalarını diledim içimden... Yemin ederim iki dakika sonra başladı: “Pınarlardan su doldurur Emine’m/Mavi boncuk takışına ölürüm Türkiye’m.”

 

*

 

- “Ülkücü Hareket Engellenemez.” Alanın en makbul sloganı buydu.

 

*

 

- “Devletin güvenlik güçlerine karşı hiçbir taşkınlığa izin vermemeliyiz.” O kadar çok sık tekrarlandı ki bu anons... Devletin güvenlik güçleri, kendilerini alabildiğine güvende hissettiler.

 

NE DEMİŞLERDİ?

 

“HER yıl belli sayıda şehit vermeyi, büyük bedeller ödemeyi sineye çeken, kabullenen bir anlayış, ne insanidir ne de vicdanidir.”

 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

 

(4 Nisan 2013... Akil İnsanlar Toplantısı konuşması)

 

*

 

“Ak trollerin övdüğü insanı ben MHP’den ihraç ederim. Herkes bunu böyle bilsin.”

 

DEVLET BAHÇELİ

 

(22 Ekim 2015... CNN Türk “Liderler Özel” yayını)

 

 

OYA AYDOĞAN

 

KENDİSİNİ hiç ama hiç tanımadığım halde...

 

Bana hep...

 

Sırlarını teslim edeceğin bir abla... Zaaflarını göstermekten kaçınmayacağın bir arkadaş... Dedikodu yaparak kaynatacağın şakrak bir dost...
İzlenimi verirdi.

 

Allah rahmet eylesin.

 

İSLAMİ KESİM AÇISINDAN UMUT VEREN BİR PROTESTO

 

HAYDARPAŞA Garı’nda “tesettür modası defilesi” düzenlenmiş.

 

Ey AK Parti

 

Başörtüler, dar pantolonlar, vücut hatlarını ortaya koyan şık elbiseler, baştaki örtüyü unutturan müthiş tasarımlar falan...

 

Bir grup İslamcı, işte buna tepki göstermişler. Almışlar ellerine “Tesettür moda değildir, Allah’ın emridir, yozlaştırılamaz” pankartını... Dayanmışlar

 

Haydarpaşa’nın kapısına...

 

*

 

Tam da bu protestoculara “Size ne kardeşim, isteyen istediği gibi yorumlar, size ne oluyor” falan diyecektim ki...

 

İslami kesimde son zamanlarda ortaya çıkan “tek fikir, tek lider, tek yaklaşım, tek yönelim” aklıma gelince vazgeçtim.

 

Ve bu protestoyu demokrasi açısından gayet olumlu buldum.

 

*

 

Ayrıca tesettürü modaya çevirenlerin özgürlüğü varsa... Onları protesto edenlerin de özgürlüğü olmalı.

X