03 Eylül 2015 Perşembe 18:08
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
20 Ocak 2007

Tolga AKYILDIZ

 takyildiz@doganburda.com

Barda’nın şarkıları


Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı Barda adlı film 2 Şubat’ta vizyona giriyor.

Bara eğlenmeye giden bir grup gencin yaşadığı nedensiz şiddeti işleyen filmin anlatımı da, görüntüleri de son derece sert. Ancak başrollerini Nejat İşler, Hakan Boyav, Melis Birkan, Serdar Orçin ve Erdal Beşikçioğlu’nun paylaştığı Barda’yı izlemek için yaklaşık iki hafta kadar daha beklemeniz gerekiyor.

Öte yandan en az film kadar ilginizi çekeceğini umduğum film müzikleri (soundtrack) albümünü edinmek için o kadar beklemenize gerek yok. Albüm pazartesi günü piyasaya çıkmış olacak. Bu yazıyı önceden yazmamın nedeni; seyretmediğimiz filmin şarkılarından bize ne diye düşünmeyip; tereddüt etmeden bu albümü almanızı istemem.

Neden böyle düşündüğümü anlatayım. Filmin müziklerini yapan Selim Demirdelen aslında bir yönetmen. Hem Kristal Elma’lı bir reklam filmi yönetmeni, hem de beş farklı yönetmenin hayat verdiği bol ödüllü "Anlat İstanbul" filminin yönetmenlerinden biri.

İlk albümü "Beat Bazaar"ı 2002’de çıkartan Demirdelen, Barda’nın müziklerini saymazsak ikinci albümü diyebileceğimiz "Dut Ağacı" adlı albümü üzerine çalışıyor şu aralar. Albümdeki film teması şarkılar dışında çeşitli sanatçıların seslendirdiği toplam yedi Demirdelen bestesinden söz edebiliriz.

ÜÇNOKTABİR’İ NOT EDİN

Bunlardan soundtrack’in klip şarkısı olan "Dediler ki..."yi Üçnoktabir söylüyor. Eğer İstanbul’daki canlı performans mekanlarına uğramıyorsanız, Üçnoktabir adı size bir şey ifade etmiyor olabilir. Eski adı Spitney Bears olan Üçnoktabir; Melis Danişmend, Barış Ertunç, Cenk Turanlı ve Mehmet Demirdelen’den oluşan; önümüzdeki aylarda ilk albümlerini yayınlama heyecanı içinde olan bir grup. Şimdiden isimlerini bir yere not etmenizi rica ediyorum.

Albümdeki birçok düzenlemeye de imza atan Üçnoktabir’in yorumladığı "Dediler ki..." tereddütsüz, uzun süredir dinlediğim en güçlü hit adayı. Dinler dinlemez sizi içine alan ve defalarca dinleme isteği uyandıran bir şarkı. Eğer albümü bekleyemem diyorsanız www.myspace.com/ucnoktabir adresine giderek dinlemeniz mümkün. Şarkı Üçnoktabir’in kendi albümünde de yer alacak. Yani önümüzdeki aylarda bolca duyacaksınız "Dediler ki..."yi. Klibi de hemen seyredeyim diyorsanız www.bardafilm.com doğru adres.

Soundtrack’teki bir diğer yeni isimse Özge Fışkın. İlk kişisel albümünü bitirmek üzere olan Özge’yi de bu albümde ilk kez Türkçe söylerken dinleyip yorumundan çok etkilendim. Albümde "Yarın" ve "Yabancı" adlı iki besteyi okuyan Özge de umuyorum ilk albümüyle tıpkı Üçnoktabir gibi piyasaya hareket getirecek isimlerden olacak.

Onlar dışında Mirkelam, Sezgi Olgaç, Koray Candemir ve Türkay Türkmen’in de birer şarkı yorumladığı albümde gerçekten kötü şarkı yok. İyi şarkının parmakla gösterildiği şu günlerde Selim Demirdelen’in şarkı yazarlığından daha çok faydalanmak gerek diye düşünüyorum. Türkay’ın söylediği "Değişen Ne"deki Aylin Aslım geri vokaline de ayrıca dikkat.

Gitar kayıtları biraz daha iyi olsaymış söylenecek hiçbir şey yokmuş albüme. Ama kusur-kadı kızı ilişkisi diyor, geçiyoruz.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Tolga AKYILDIZ
Tüm yazıları
Yazarlar
Doğan HIZLAN
Müzik arşivinizi zenginleştirin

Mehmet Y. YILMAZ
Söylemeden önce iki kere düşünmek gerek!

Fatih ÇEKİRGE
3D gözlükle bakınca nasıl bir manzara çıkıyor

Ahmet HAKAN
Oruç tutmayana kötek atmak caiz midir hocam

Vahap MUNYAR
Türk Eğitim Vakfı’nda 10 bin 415 liralık Ali Munyar fonu oluştu

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Yeni zirvenin Kürt sorununa bakışı

Erdal SAĞLAM
Merkezden yeni karar ve açıklamalar gelebilir

Şükrü KIZILOT
Dolar yükselince bakın neler oluyor

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Düzenli kontrol neden önemli

Rahmi TURAN
Malkoçoğlu’nun torunu Lazaros!

Ayşe ARAL
Yetiş Ayşe

Rauf TAMER
Takvim yaprakları

Noyan Doğan
‘Harcamayın, tasarruf edin’ demesi kolay

Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH