Ankara’da çocuğunuzu yüzmeye başlatmak için 8 geçerli sebep!

Küçük yaştan itibaren sporun çocuklarımızın hayatının bir parçası olması gerektiği, herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Özellikle fiziksel ve psikolojik olarak sağladığı avantajlar nedeniyle uzmanlar tarafından önerilen sporların başında yüzme geliyor. İşte 8 maddede yüzmenin çocuklar, gençler ve yetişkinler için faydaları…

 Çok sayıda kası çalıştırıyor

Yüzmek, kollardan bacaklara kadar bütün vücudu eş zamanlı olarak çalıştırıyor ve güçlendiriyor. Su içinde çocuğunuzun sergileyeceği bütün hareketler çok sayıda kasın aynı anda çalışmasını sağlıyor. 

 Esneklik kazandırıyor

Yüzmenin faydaları diğer kardiyovasküler egzersizlere kıyasla daha fazla. Çünkü su direnci nedeniyle daha çok çalışan kaslar uzuyor, güçleniyor ve gelişim çağındaki çocukların esneklik kazanmasını sağlıyor. 

Sakatlanma ihtimali çok az

 Yüzme sporu yapılırken, eklemler ve bağlar, herhangi bir spora göre daha az zorlanıyor. Bu sebeple suda yapılan egzersizlerde sakatlanma ve yaralanma oranı karadaki egzersizlere oranla %90 daha az. 

Konsantrasyonu güçlendiriyor

 Araştırmalar, spor amaçlı yüzmenin, çocukların kendilerine güvenen, konsantrasyonu ve adaptasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif ve başarılı bireylere dönüşmesinde etkin rol oynadığını gösteriyor. 

İnsülin duyarlılığını artırıyor

 Yüzme sporu da dahil olmak üzere yapılan düzenli fiziksel aktiviteler şeker hastalarının insülin duyarlılığını artırıyor, hastanın insüline duyduğu ihtiyacı azaltıyor.

Psikolojik ve sinirsel rahatlama sağlıyor

Ayrıca suya girdiğimizde hissettiğimiz rahatlama duygusu egzersiz sonrasında salgılanan endorfin hormonu ile birleşince, yaşayacağımız psikolojik ve sinirsel rahatlama, bize başka bir egzersizin veremeyeceği hissiyatı yaşatıyor.

Kum, en ’yaratıcı’ oyuncak

Yüzmenin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, tüm oyuncakların yapılandırılmış şekilde sunulduğu bir dönemde, çocukların kumla oynamalarının son derece faydalı olduğunun da altını sık sık çiziyorlar.

Psikomotor gelişimini destekliyor

Çocukların kum oyunlarında kendilerini özgür hissetmeleri; hacim, miktar ve derinlik gibi kavramları daha kolay algılamaları, ifade güçlerini çok daha rahat ortaya koyabilmeleri ve bu oyunların psikomotor gelişimlerini desteklediği konusunda tüm uzmanlar hemfikir. 

Yaşam alanımız içinde havuz bulunması hiç şüphesiz büyük bir ayrıcalık. Üstelik bu ayrıcalık, artık dünyanın seçkin şehirlerinde karşılaştığımız kumsallı havuzlarla farklı bir boyuta taşınıyor.

Ankara’ya Ege yaşamını sunduğumuz Ege Vadisi projesinde kumsallı havuzun hayatınıza sağlayacağı katkıları göz ardı etmedik.

Ankara’nın en büyük ve en uzun kumsallı havuzuna sahip olan Ege Vadisi’nde gün ışığını içine alan açılır kapanır cam tavan sistemiyle 365 gün yüzme keyfinin tadına varabileceksiniz.

Kumsallı havuzun kumlarını ülkemizin en nadide kumsallarından getirdik. Dört Mevsim Plajı’nın tasarım detaylarında da çocukları düşündük. Ege’nin dünyada benzeri olmayan pırıl pırıl kumları ile Dört Mevsim Plajı’nda çocuklarınız kumdan kaleler yapabilecek; trafiğe tamamen kapalı yeşil alanlarda güven içinde özgürce oynayabilecekler.

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu