"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

O kadın mutlu olabilir ya evli adamın ailesi

<B>Ben 15 yaşında genç bir kızım. Yazılarında okuduğum evli kişilerle ilişki kuran insanlar beni hep sinirlendirmiştir.

Ben 8 Eylül Perşembe günü ‘’Hayat Benim Hayatım, Evli Adamla da Olurum’’ başlıklı yazıyı yazan 29 yaşındaki üniversite bitirmiş, yani bizim okumuş diye tabir ettiğimiz genç bir kadınmış. Beraber olduğu adam hem evli, hem de kendinden büyükmüş. Bravo! bu genç kadını tebrik ediyorum.

Türkiye’de bekar erkek mi kalmadı? Artık ben genç kızları anlayamıyorum, neden evli erkekler? O ilişki kurduğu evli kişinin eşine yazık değil mi? Peki ya o adamın çocuklarının ne suçu var.

Güzin Abla, senin yazdığın cevap yeterli olmalı ama bir de ben yazayım dedim. Umarım vazgeçer bu hayattan. Ben de üniversite bitirip 29 yaşında genç bir kadın olduğumda o hanımdan çok daha farklı olmayı umuyorum. Ve benimle birlikte yetişen gençliğin de o genç hanımın yaşam tarzına benzer bir yaşam tarzı seçmemesini diliyorum.

Evet bu onun hayatı, belki o mutlu ama kendi mutlu olacak diye o adamın eşinin ve çocuklarının mutsuzluğuna neden olması gerçekten büyük bir haksızlık. Üstelik, kimse o hanıma evli adamın onu bırakamayacağı konusunda garanti veremez. Evlenmeyi düşünmüyorlarmış, zaten düşünemezler ki, adam zaten evli!

Onunla vakit geçiren onu seven, değer veren bir erkeği varmış. Evet böyle söylüyor ‘’Erkeğim’’ diyor. Oysa o erkek aslında evli olup da aldattığı kadının erkeği!

Kim kime sahip? Belki yaşım henüz küçük ama yine de bu insanlara acıyor ve kınıyorum. Aileme böyle bir şey olmasına da asla izin vermeyeceğim. Bu genç hanım, 29 yaşında ve kendi kararlarını verebileceğini, sorumluluklarını yerine getirebileceğini söylüyor ama, benim ve benim gibi düşünen pek çok insanın tepki duyacağı bir insan. Böyle bir beraberliği olması dışında bunu bu şekilde, göğsünü gere gere söylediği için...

<ı> RUMUZ: BİR RUMUZUM YOK

Doğrusu 15 yaşında böylesine bir mantık ve böylesine bir açık yüreklilik ve sağduyu sergileyebilmen beni şaşırttı. Nice 30 yaşındakilerin ulaşamadığı olgunlukta olduğunu görüyorum. Bazen siz yeni yetişenler, beni çok şaşırtıyorsunuz. Ama aynı zamanda da bu zekanıza ve ileri görüşünüze hayranlık duymaktan kendimi alamıyorum. Bana da senin bu mesajını yayınlamaktan başka yapacak bir şey kalmamış.

Kızlar erkeklere hemen güveniveriyorlar

Güzin abla gerçekten insanlara çok yardımcı oluyorsun ama bekaretle ilgili okurlarına verdiğin iki cevap da pek hoşuma gitmedi. Öncelikle bence bekaret çok önemli. Sen ise erkeklerin bunu zorladığını düşünüyorsun. Oysa hanım arkadaşlarımızın da suçu var. Çünkü kızlar biz erkeklere çok kolay güveniyorlar; en ufak bir söze hemen kanabiliyorlar.

Benim de kız arkadaşım var ve Allah nasip ederse evlenmeyi düşünüyorum ama hiçbir zaman ben kız arkadaşımın hayatını karartacak bir şey yapmadım, bekaretini istemedim.

Bir anlık zevk için onu zor durumda bırakmak istemem. Dünya hali bu, bugün varız yarın yokuz! O kızı öyle kötü durumda bırakmak erkekliğe yakışmaz. Ama ben erkekler kadar genç kızların da suçlu olduğunu düşünüyorum. Kız istemezse hiçbir erkek buna cesaret edemez! Lütfen bu uyarımı yayınlayın: kız arkadaşlar erkeklere inanmasınlar; hatta aileler arasında resmi bir durum olmadan kimseyle ilişkiye girmesinler.

Kimi genç kızlara zorla sahip olan insanlar da var. Genç kızlar, bu gibi olaylarda, durumu ailelerine anlatmalılar mutlaka.

<ı> RUMUZ: X GENÇ

Oğlum, benim cevabımı beğenmemişsin ama, lafı döndürüp, dolaştırıp, hemen hemen benim söylemek istediğime getirmişsin. Sonuçta düşüncelerimiz pek farklı değil.

Havuzdaki yunuslar gülümsüyor mu sanıyorsunuz

Sevgili Güzin Abla, biliyorsun birçok yunus, yakalanıp gösteri yapmaları için havuzlara kapatılıyor, özgürlüklerinden koparılıp o havuzlarda zorla gösteri yapmaları için tutuluyor. Ya da yunuslar, insanlarla yüzsünler diye zorla havuzlara kapatılıyorlar. İnsanlar, bu havuzların yunuslar üzerindeki olumsuz etkilerini bilseler, acaba bir daha o havuzlara gidip yunusların zorla yaptığı gösterileri izlerler miydi?

Ya da onlarla yüzebilmek için o havuzlara giderler miydi?

O havuzlar, yunuslar için son derece tehlikeli ve sağlıkları için çok zararlı. Denizlerden koparılıp, havuzlara hapsedilen yunusların çoğu, daha havuza taşınma aşamasında yolda, geri kalanların çoğu ise havuzda belli bir süre sonra ölüyor. Yunusları gerçekten seven ve ölmelerini ya da sağlıklarını kaybetmelerini istemeyenler, mutlaka adresini verdiğim ODTÜ Biyoloji Yüksek Lisans öğrencisi Deniz Memelileri İlkyardım uzmanı Özgür Kasaplı’nın, bu konuda bilgi verdiği web sitesini ziyaret etsinler:

/www.geocities.com/yunusgulumsemesininardindakiler/

<ı> Özlem Okerİnsan beynine en yakın beyne sahip oldukları kabul edilen yunusların özgür ortamlarından zorla koparılıp, bu havuzlara kapatılmaları gerçekten insanoğlunun doğaya ve hayvanlara verdiği en ciddi zararlardan biri. Bu konuyu okurlarımla paylaştığınız için teşekkür ederim.
X