"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Mutfakların imparatoru

Çorba da dahil sofraya sekiz çeşit yemek geliyor. Hepsi çok güzel görünüyor ama siz henüz çorbayı içmekteyken diğerleri soğuyor.

Bir döneme kadar yemeklerin böyle yendiğini, yani kaç çeşit yemek varsa hepsinin aynı anda sofraya konduğunu biliyor muydunuz? Amaç sofranın, damağa olduğu kadar göze de hitap etmesiymiş ama pek de pratik olmayan bir yöntemmiş bu.
İşte Fransa’nın efsanevi aşçısı Escoffier’in yaptığı ve mutfak kültüründe devrim sayılabilecek yenilik buydu. Yani yemekleri bir sıra dahilinde sofraya getirmek.
Ünlü aşçı “Çorba sofranın uvertürüdür” diyerek yemeğin sofraya sırayla gelmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur.
Escoffier’in Fransa mutfağına ve dünya mutfak kültürüne yaptığı katkı öyle bir tek işle açıklanamaz tabii ki.
Ünlü girişimci Ritz’le başladığı restoran ve otel işletmeciliği o kadar başarılı olmuş ki, 1920 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından nişana layık görülmüş.
Hatta Alman İmparatoru II. William büyük aşçıya şu sözleri söyleyerek dünya çapındaki ününü vurgulamış:
“Ben yalnızca Almanya’nın imparatoruyum, oysa ki siz dünya mutfaklarının imparatorusunuz.”

SU MUHALLEBİSİ

8 KİŞİLİK
HAZIRLANMA SÜRESİ: 20 DAKİKA
PİŞİRME SÜRESİ: 30 DAKİKA

MALZEME LİSTESİ
* 9 su bardağı süt (Manda sütü kullanmanızı tavsiye ederim.)
* Yarım su bardağı toz şeker
* 1 çay kaşığı tuz
* 1,5 su bardağı (200 gr) buğday nişastası
* 1 su bardağı soğuk su
* Varsa yarım su bardağı gülsuyu
Üzeri için;
* 8 tepeleme yemek kaşığı pudraşekeri
* 1 su bardağı ince çekilmiş badem (File badem de kullanabilirsiniz.)
* Pekmez

YAPILIŞI
Süt ve toz şekeri orta boy bir tencereye koyup tuzu ekleyin. Orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın.
Diğer taraftan buğday nişastasını orta boy derin bir kâseye aktarıp üzerine soğuk suyu ilave edin. Tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla karıştırarak nişastayı ezin. Varsa gülsuyunu da ilave edip tekrar karıştırın.
Süt kaynamaya başlayınca ezdiğiniz nişastayı tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak sütün üzerine aktarın. Sürekli karıştırmaya devam ederek kısık ateşte, katılaşıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Yaklaşık 2-3 dakika sonra muhallebiyi ocaktan alın.
Kenarları en az 4-5 santim yüksekliğinde olan cam bir kabı suyla çalkalayın. (Tek kişilik kâseler de kullanabilirsiniz.) Ilık hale gelen muhallebiyi ıslak kaplara ya da büyük bir kaba yakın mesafeden aktarın.
Buzdolabına koyup en az 5-6 saat soğumasını bekleyin. Servise sunmadan önce pudraşekeri serpiştirin. İnce çekilmiş badem, toz yeşil fıstık, nar ya da taze mevsim meyveleriyle süsleyerek servise sunun.
İsterseniz pudraşekeri yerine pekmez de gezdirebilirsiniz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI