"Hande Fırat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hande Fırat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hande Fırat

-Bir yere çekip gideceğim Hatice! -Nereye Ömer?

15 Temmuz 2018

Türkiye’nin gönlünde taht kursa da, sosyal medyada binlerce insan onun fotoğrafını profili yapsa da, o bir kahraman olsa da, bir kadın için hayat arkadaşı, iki çocuk için baba ve bir evin direği...

Adı Ömer Halisdemir.

42 yaşında şehit oldu.

Hepimiz onu darbe gecesi cesaretiyle tanıdık.

Yazının devamı...

Başkomutan’a özel askeri üniformanın hikâyesi

5 Nisan 2018

Başkomutan sıfatına sahip Cumhurbaşkanı, Hatay’da brifing alırken asker parkası giymişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılar, gazeteciler ve sporcuların da katıldığı Oğulpınar Karakolu’ndaki programa sürpriz yaparak, kamuflajlı üniforma ile katıldı.
Sürpriz dedim çünkü haberimiz yoktu. Karakola önce biz gittik. Cumhurbaşkanı’nın konuşacağı kürsünün arkasına geçmemiz istendi. Sporcular, sanatçılar ve gazeteciler o kürsünün arkasına geçtik, beklemeye başladık. Kısa bir süre sonra kamuflajlar içinde önde Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen yanında Genelkurmay Başkanı geldi. İlk saniyelerde bir sessizlik ardından da “Vay, Cumhurbaşkanıymış, çok yakışmış”, “Aa kamuflaj giymiş, tam üniforma” gibi sesler yükseldi.
Edindiğim bilgiler çerçevesinde şunu söyleyebilirim...
Kamuflajlı askeri üniforma, Cumhurbaşkanı’nın “Başkomutan” sıfatı taşıması sebebiyle tercih edildi.
Diğer yandan Oğulpınar Karakolu kritik bir noktada, güneyden İdlib’e, kuzeyden Afrin’e bakıyor. Cumhurbaşkanı’nın “Başkomutan” sıfatıyla kamuflajlı üniforma ile mesaj vermesi bu sebeple de önemliydi.

ÖZEL DİKİM ASKERİ ÜNİFORMA

Yazının devamı...

Benim Michelin yıldızım Külliye’ye

22 Mart 2018

Birbirinden farklı lezzette yemekler, taze meyvelerden yapılan -içinde mutlaka taze meyve parçacıkları bulunan- değişik içecekler, kilo aldırmayan tatlılar...Ankara temsilcilerinin resepsiyonlarda başlarından ayrılmadıkları çiğ köfteler, zeytin yağlı yaprak dolmaları...
Son örnek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle verdiği öğle yemeğindeki “Atıksız Menü.”
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin mutfağındaki temel mantık, yiyeceklerin ziyan edilmemesi ve atılmaması. Ayrıca sağlıklı, kilo yapmayan gıdalardan yapılması. Mutfağın başında Seyit Başkonak var. Hem lezzetli, hem sağlıklı, hem de “atıksız mutfak” sebebiyle kendi Michelin yıldızımı onlara veriyorum.

O MUTFAĞIN SIRLARI

Yazının devamı...

Rex Tillerson gitti Mike Pompeo geldi...

15 Mart 2018

İki ülke ilişkileri ve Suriye’deki gelişmeler açısından bu soru hayati. Çünkü tam da Trump’ın “kovma operasyonu” öncesinde Ankara 19 Mart tarihine kilitlenmişti.Sorunlu ve güven bunalımı yaşayan iki ülke ilişkilerinde üç komisyon kurulmuş, toplantı yapılmış, en sancılı başlık Menbiç konusunda bir plan üzerinde konuşulmuş karar ve detaylar için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rex Tillerson’ın 19 Mart’ta bir araya gelmesine karar verilmişti.
Ancak Trump Türkiye açısından dereyi geçerken atı değiştirdi.
O yüzden Ankara’da şimdi ne olacak, ilişkiler nasıl etkilenecek, komisyon toplantısında varılan uzlaşı geçerli olacak mı soruları yöneltiliyor. Soruların yanıtları için yeni dışişleri bakanının bugüne kadar yaptığı açıklamalarına, Ankara’da konuşulanlara bakacağız.

POMPEO HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Yazının devamı...

Bir gün değil her gün konuşulmalı

8 Mart 2018

22... Yirmi iki... Öldürülen çocuk sayısı.
101... Yüz bir... Tecavüze uğrayan kadın sayısı.
247... İki yüz kırk yedi... Tacize uğrayan kadın sayısı.
376... Üç yüz yetmiş altı... İstismara uğrayan kız çocuğu sayısı.
417... Dört yüz on yedi... Maruz kaldığı şiddet sebebiyle yaralanan kadın sayısı.

Bir yıllık sapkın, sapık ve hastaların neden olduğu rapor bu!
2017’nin yürek dağlayan rakamları...

Yazının devamı...

Vicdan konvoyu

1 Mart 2018
Bunun 6 bin 319’u kadın, 417’si kız çocuğu...

Bu rakamlar sadece cezaevinde tutulanlar...

Yazının devamı...

Onlar hepimizin çocukları... 

22 Şubat 2018

 
Kulağımda bu şarkı.

Gözümün önünde minik ayakları, minik burnu.

Sürekli öpmek istediğim yanakları.

Yazının devamı...
Hande FIRAT Kimdir?

.