"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Haydi gülümse

Dişleriniz yeterince sağlıklı mı? Cevabınız "evet"se o zaman optimist, enerjik ve sempatik bir görüntüye sahipsiniz demektir.

Biliyor musunuz, sağlıklı bir gülümseme, diğer insanlar üzerindeki etkinizi de olumlu etkiliyor. Diş Hekimi Seyhan Gücüm, dişle ilgili sorularımızı yanıtlıyor.

- Ağız bakımıyla ilgili en son teknolojiler neler?

Özellikle otomatik diş fırçalarının gelişmesi, çeşitli yönlerde hareket edebilir hale gelmeleri ağız bakımını kolaylaştırıyor. Aynı şekilde, henüz ülkemizde satılmayan diş ipi makineleri de, bireylerin ağız bakımında önemli rol oynayan, ancak uygulamadan hep kaçınılan diş ipinin kullanımını kolaylaştırıyor. Diş macunları ve ağız gargaraları da son yıllarda, fluor yanında yeni etkili maddelerin de eklenmesiyle çok etkili ve birçok amaca yönelik olarak piyasada bulunabiliyor.

- Diş beyazlatma işlemleri ve renk açan ürünlerin aşındırıcı etkisinden dolayı dişler için zararlı mı?

Günümüzde renk açan ürünlerin etkileri, aşındırıcılıkla ilişkili olmayan, bambaşka yollarla elde ediliyor ve bu ürünler, uzun yıllardır güvenle, dünyanın pek çok ülkesinde kullanılıyor. Dişlerin beyazlatılması kimyasal yöntemlerle sağlanıyor ve güvenilir şekilde kullanılmaları için diş hekimlerinin kontrolü altında uygulanmayı gerektiriyor. Diş beyazlatma işlemleri sonrasında bu beyazlığı korumak için, beyazlatma özelliği yanı sıra fluor da içeren diş macunları ve ağız bakım ürünleri de kullanılabiliyor.

- Diş sağlığı ile ilgili neler tavsiye ediyorsunuz?

Diş ve dişeti sağlığı için, en azından her yıl kontrolden geçmek ve günde iki kez diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımını (günde bir kez geceleri) günlük ağızbakımı alışkanlıkları arasına sokmak gerekiyor. Bu ağız bakımı uygulamaları sırasında dikkat edilecek bir kaç küçük nokta, ağız bakımını üst seviyelere taşır. Örneğin; diş fırçalamadan önce diş fırçasının ıslatılmaması. Fırçalama işleminin sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce yapılması, her fırçalamanın iki dakika kadar devam etmesine özen gösterilmesi gibi basit uygulamalar dahi, çok etkin bir ağız bakımını sağlar.

- Ağız bakımına en çok kimler önem veriyor?

Genel olarak eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ve ilk gençlik dönemini geçmiş kişiler, ağız bakımına daha çok özen gösteriyor. Bu grup içinde de, kadınlar ağız bakımı konusunda daha iyiler.

- Diş bakımıyla ilgili bilinci artırmak için neler yapılmalı?

Ağız bakımı ile ilgili eğitime çok küçük yaşlarda başlanması önem taşıyor. Bu sayede bu bilinç ciddi bir alışkanlığa dönüştürmek mümkün. Bu açıdan aile alışkanlıkları öne çıkıyor. Son yıllarda, eğitimde bunun öneminin az da olsa anlaşıldığı görülüyor. Ayrıca çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve büyük oranda da endüstrinin bu konuya daha çok eğilmesi, sağlıklı gülüşler taşıyan nesiller açısından önemli.


Sağlıklı diş ve dişetleri için her yıl kontrolden geçmek ve günde iki kez diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanmak gerekiyor...
X