MENÜ

Yükseköğretim Kalite Kurulu

Yükseköğretim Kalite Kurulu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yükseköğretim Kalite Kurulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yükseköğretim Kalite Kurulu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 641 Yükseköğretim Kalite Kurulu haberi bulunmuştur.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Haberleri

Akademik kadro kaliteyi belirler

Akademik kadro kaliteyi belirler

Eğitimde kalite konusu YÖK tarafından son 4-5 yıldır üzerinde önemle durulan bir konu. Bu amaçla, YÖK önce kendi bünyesinde yeni bir ‘Kalite Birimi’ oluşturdu, kısa bir süre sonra da buranın YÖKAK adıyla özerk bir yapı olarak faaliyete geçmesini sağladı. YÖK, aynı zamanda kendi yetki çerçevesinde yaptırımı olan denetleme işlerini sürdürürken, yükseköğretimde kalite konusunu vurgulayarak bu konuda duyarlılığı arttırmayı hedefledi. ‘Kalite güvencesi’ belgesini alan eğitim birimleri ise öğrenci ve aileleri başta olmak üzere tüm kamuoyu üzerinde olumlu etki yaratıyor.

28.10.2019Eğitim
Üniversitelerin gelişimi yazılımla desteklenecek

Üniversitelerin gelişimi yazılımla desteklenecek

Yükseköğretim Kalite Kurulunca, üniversitelerin, bölüm bazlı gelişimlerini izleme ve değerlendirmelerine imkan sağlayan ‘Program Değerlendirme Yazılımı’ geliştirildi. Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Bu yazılımı üniversitelere ücretsiz olarak veriyoruz. Bu yazılımla üniversiteler ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarındaki güçlü ve gelişmeye açık yönlerini, amaçlarını, öğrenci ve mezunların durumu gibi birçok süreci takip edecek bir sistem kurabilecek” dedi.

19.10.2019Eğitim
YÖK Başkanı: 36 bin öğrenci ve 3 bin öğretim elemanı dijital dönüşüm eğitimi aldı

YÖK Başkanı: 36 bin öğrenci ve 3 bin öğretim elemanı dijital dönüşüm eğitimi aldı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Dijital Dönüşüm Programı’ kapsamında bu yıl 36 bin öğrenci ve 3 bin 112 öğretim elemanının merkezi bir planlamayla eğitim aldığını belirtti. Saraç, “Böylece, dijital dünyanın algoritmasına aşina bir iş gücü yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

18.09.2019Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akademik Yıl Açılış Töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan buradaki konuşmasında "ABD ile güvenli bölge kurulması için İki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız" ifadelerini kullandı.

18.09.2019Gündem
Türkiye’nin yükseköğretimdeki kalite haritası çıkarılıyor

Türkiye’nin yükseköğretimdeki kalite haritası çıkarılıyor

Yükseköğretim Kalite Kurulu, üniversitelerde yaptığı kalite ve akreditasyon değerlendirmelerinden yola çıkarak hazırladığı Türkiye’nin yükseköğretimdeki kalite haritasını, eylül ayında açıklayacak.

29.08.2019Eğitim
YÖK Başkanı: YKS ile ilgili sistem değişikliği gündemimizde yok

YÖK Başkanı: YKS ile ilgili sistem değişikliği gündemimizde yok

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS ile ilgili sistem değişikliğinin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Eğitim öğretimin bütününde olduğu gibi yükseköğretimde de 'piyasa' şartlarının egemen olmamasını istiyoruz. Eğitim öğretim, ana gövde olarak kamusal bir hizmettir. Bu bağlamda, mezunlarını 4-5 sene sonra göreceğimiz bilinmezliklerle dolu bir sisteme ilişkin bir süreç başlatmamız aklen, bilimsel olarak mümkün değil" dedi.

29.05.2019Eğitim
Engelsiz üniversiteler ödüllendirildi

'Engelsiz üniversiteler' ödüllendirildi

'Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı ve 2019 Yılı Engelsiz Üniversite Ödül Töreni' yapıldı. Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla yaklaşık 7 milyon 730 bin öğrencimiz var. YÖKSİS verilerine göre bu öğrencilerimizin 39 bin 243'ünü engelli öğrencilerimiz oluşturuyor. Engelsiz Üniversite Ödülleri için geçen yıl 44 üniversiteden farklı kategorilerden 399 başvuru yapılmışken bu yıl 81 yükseköğretim kurumu tarafından yapılan başvuru sayısı 653. Bu sonuç, yükseköğretimde engelsiz ufuklar için çok ümit verici" dedi.

15.05.2019Eğitim
Rektörlere akreditasyon sorumluluğu

Rektörlere akreditasyon sorumluluğu

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye’de 29 bin bölüm bulunduğunu ancak bunların yaklaşık 400’ünün akreditasyonunun olduğunu söyledi. Prof. Dr. Elmas, “Görünen o ki tüm programları akredite etmek kolay olmayacak. Bu nedenle üniversiteler, rektörlerin başında bulunduğu kurullar vasıtasıyla kendi programlarını kendileri akredite etsin istiyoruz” dedi.

2.04.2019Eğitim
YÖKAK Başkanı: 115 üniversite eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirildi

YÖKAK Başkanı: 115 üniversite eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirildi

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Şu ana kadar 115 üniversitemizi eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirdik. Bu sene de 45 üniversiteyi değerlendirerek haziran ayına kadar mezun veren tüm üniversitelerimizin dış değerlendirmelerini tamamlamış olacağız" dedi.

15.03.2019Eğitim
Üniversitelerin kalite dereceleri belirleniyor

Üniversitelerin kalite dereceleri belirleniyor

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Şu ana kadar 115 üniversitenin dış değerlendirmesini tamamladık. Bu yıl haziran sonuna kadar kalan 45 üniversiteyi de değerlendirerek ilk turu tamamlamış olacağız" dedi.

20.02.2019Eğitim
ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Başkan Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğne serbest olacak.

18.01.2019Eğitim
‘Vakıf’lara da karne geliyor

‘Vakıf’lara da karne geliyor

Türkiye’de 72 vakıf üniversitesi ve 5 vakıf meslek yüksekokulu bulunuyor. Yaklaşık 600 bin öğrencinin eğitim gördüğü bu kurumların 2018 yılı itibarıyla toplam 11-12 milyar TL’lik bütçeleri var. Ancak bir kısmı ciddi mali sorunlar yaşıyor.

12.01.2019Eğitim
Üniversitelerde kalite için Fransa ile işbirliği

Üniversitelerde kalite için Fransa ile işbirliği

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile Fransa Araştırma ve Yükseköğretim Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Michel Cosnard arasında iki kurum arasında yükseköğretim kalite güvencesi ve değerlendirme alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla protokol imzalandı. Protokolde, yükseköğretim kurumlarında eğitim öğretim ve araştırma süreçlerinin değerlendirilmesine yönelik deneyim ve yaklaşımların karşılıklı paylaşılması, Türkiye'de ve Fransa'da ortak kurumsal dış değerlendirme ve akreditasyon çalışmalarının yürütülmesi, değerlendirici ve uzman hareketliliği ile değişimini teşvik etme başlıkları yer alıyor.

10.01.2019Eğitim
Ocak ayında engelli öğretmen alımı yapılacak

Ocak ayında engelli öğretmen alımı yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, üzerinde, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Selçuk, engelli öğretmen alımıyla ilgili de açıklamada bulundu.

16.12.2018Gündem
YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Elmas: Üniversitelerimizde planlama eksiği yok

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Elmas: Üniversitelerimizde planlama eksiği yok

‘Yükseköğretim Kurumlarında İç Kalite Güvence Sistemi ve Eğitim Öğretimde Kalite Güvencesi’ toplantısı, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda konuşan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Yükseköğretimde hedefimiz, kompleks ve hızlı değişen dünyaya ayak uyduracak, mesleki ve etik açıdan yüksek bilgi beceri ve yetkinlikte mezunlar yetiştirmek olmalı” dedi.

27.11.2018Eğitim
Üniversite öğrencisi sayısında Avrupada ikinciyiz

Üniversite öğrencisi sayısında Avrupa'da ikinciyiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yükseköğretimde öğrenci sayısının 8 milyon 83 bin 903'e ulaştığını belirterek, "Bu öğrenci sayımız ile Avrupa yükseköğretim alanındaki ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelinmiştir." dedi.

9.11.2018Kampüs

YÖK 37 yaşında

6 Kasım 1981'de kurulan YÖK 37 yaşında. YÖK'ün gündeminde, yükseköğretimde kalite ve ihtisaslaşma, YÖK bursları, hedef odaklı uluslararasılaşma, üniversite-sanayi iş birliğine yönelik düzenlemeler, dijitalleşme çalışmaları ve veri paylaşımı üzerine yürütülen çalışmalar bulunuyor.

6.11.2018Eğitim
Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere ve yöneticilere yeni bir teşvik mekanizması kurulacak. Sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olmak üzere toplam altı yıl olan sözleşme süresi, 3+1 olarak toplam dört yıla indirilecek. Ücretli öğretmenlerin ücretleri iyileştirilecek. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmasıyla ilgili hazırlık çalışmaları yürütülecek.

23.10.2018Eğitim
Öğrenciler de ‘not’ verecek

Öğrenciler de ‘not’ verecek

Üniversiteler, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan ekiplerce değerlendirilecek. Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun ilk etapta 45 üniversitede başlatacağı uygulamayla kurumlar, sportif faaliyetlerden ifade özgürlüğüne, öğrencilere kaynak aktarımından kulüplere kadar birçok başlıkta analiz edilecek.

22.10.2018Eğitim
YÖKAK üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarını değerlendirecek

YÖKAK üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarını değerlendirecek

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının dış değerlendirmesini yapan YÖKAK, bu yıl ilk kez pilot üniversitelerdeki İngilizce hazırlık okulları değerlendirilecek. Bu kapsamda değerlendiriciler, pilot üniversitelerin hazırlık okullarının öğrencilerine İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini kazandırma yöntemlerini gözlemleyecek.

13.10.2018Eğitim
Türk üniversitelerinde kalite ‘tek tuş’ ile sorgulanabilecek

Türk üniversitelerinde kalite ‘tek tuş’ ile sorgulanabilecek

Yükseköğretimle ilgili tüm çıktıların kalite yönetim sistemi kapsamında değerlendirilmesi için dijital altyapıya sahip bir model kuruldu. Bunun Türkiye’ye özgü bir web tabanlı model olduğunu söyleyen YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Bu model vasıtasıyla Türkiye'deki tüm üniversitelerin eğitim öğretim, araştırma ve yönetim süreçlerini nasıl yürüttüklerini bir tuşa basarak görebileceğiz. Süreçleri dijitalleştiriyoruz. Üniversitelerimiz öz değerlendirme raporlarını, 140'a yakın başlık altında buralarda yazıyor ve raporluyor. Bu raporları biz şu anda görebiliyoruz, kıyaslayabiliyoruz. Hedefimiz, kalite süreçlerinde dünyada örnek olacak çok iyi bir sistem kurmak" dedi.

8.10.2018Eğitim
Akademisyenlere ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’

Akademisyenlere ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’

YÖKAK tarafından, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Programı, yükseköğretim kurumlarının ülkemizin hedefleri, YÖK'ün stratejileri ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetim sistemlerinin güçlü yönleriyle iyileşmeye açık yönlerinin raporlanmasına imkân veriyor. Bu süreç de üniversitelerin hızlı gelişimine katkı sağlıyor" dedi.

12.09.2018Eğitim
YÖK’te ‘kalite yönetimi’ toplantısı

YÖK’te ‘kalite yönetimi’ toplantısı

YÖK’te, düzenlenen ‘Bütünleşik Kalite Yönetimi Uygulamaları’ konulu toplantıda konuşan Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversitelerin kalite güvence sistemini yapılandırırken uluslararası gelişmeleri takip ederek iç değerlendirme, akreditasyon, kalite ve performanslarının önemli olduğunu vurguladı. Elmas, dış değerlendirme süreçlerine bu yıldan itibaren öğrenci katılımlarının sağlanacağını, üniversitelere destek olacak mentörlük sisteminin başlatılacağını açıkladı.

31.07.2018Eğitim
Avrupadan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

Avrupa'dan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Türk yükseköğretim sistemi, 24-25 Mayıs'ta Fransa'da düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi'nde 'Yeterlilikler Çerçevesi, 'Avrupa Kredi Transfer Sistemi' ve 'Diploma Eki' başlığı altındaki üç konuda da tam puan yani 5 üzerinden 5 aldı. Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci'nde pek çok Avrupa ülkesinin önündeyiz. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme. Türk yükseköğretiminde güzel gelişmelerin Avrupa farkında. Türkiye'de güzel şeyler oluyor, yükseköğretim alanında da güzel şeyler oluyor. Henüz istediğimiz noktada olmasak da gelişmeler ve iyileşmeler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" dedi.

1.06.2018Eğitim
Yükseköğretimde standartlar yükseliyor: Akademik Kalite ve Akreditasyon

Yükseköğretimde standartlar yükseliyor: Akademik Kalite ve Akreditasyon

“İstanbul Bilgi Üniversitesi Yükseköğretim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖÇAM)”, Türkiye’de yükseköğretimin gelişmesi ve standartlarının yükseltilmesi amacıyla “Türkiye’de Akademik Kalite Değerlendirmeleri ve Akreditasyon Çalıştayı”nı düzenledi.

5.04.2018Kampüs
Bakan Yılmaz: YÖK ve üniversitelere ayrılan kaynak 27 milyarın üzerinde

Bakan Yılmaz: YÖK ve üniversitelere ayrılan kaynak 27 milyarın üzerinde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Nitelikli bilgi üreten ve nitelikli bilim adamlarını yetiştiren kurumlar, üniversitelerimizdir. Uluslararası alanda dikkati çekecek bir yükseköğretim sistemine sahip olmak istiyoruz. Bu nedenle de üniversitelerimize ayırdığımız kaynağı artırdık. 2018 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversitelerimiz için 27 milyarın üzerinde bir kaynak ayırdık” dedi.

24.03.2018Eğitim
Bakan Yılmaz: Yükseköğretimdeki okullaşmada birinciyiz

Bakan Yılmaz: Yükseköğretimdeki okullaşmada birinciyiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yükseköğretimde yatay büyümeyi sağladıklarını belirtti. Yılmaz, "Önümüzdeki dönemde amacımız dikey büyüme. Nitelik, kalite artırma çalışmalarına devam ediyoruz" dedi.

22.03.2018Eğitim
Yükseköğretime üç yeni kurul

Yükseköğretime üç yeni kurul

YÖK, ‘Yükseköğretimde Sessiz Devrim’ olarak adlandırılan yeniliklerin son durumlarıyla ilgili bilgileri açıkladı. Buna göre Yükseköğretim Kalite Kurulu ile birlikte üç yeni kurul oluşturuldu, üniversitelerin ihtisaslaşması süreci yasal zemine oturtuldu; meslek yüksekokulları, emekli öğretim üyelerinin sözleşmeli olarak çalışması gibi birçok konuda düzenlemeler yapıldı.

1.02.2018Eğitim
Bakan Yılmaz: Her alanda çalışan, bir alanda uzman üniversiteler istiyoruz

Bakan Yılmaz: Her alanda çalışan, bir alanda uzman üniversiteler istiyoruz

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kula Meslek Yüksekokulu Müşerref Akhan Yerleşkesi’nin açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yüksekokulunun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, burada yetişecek öğrencilerin Türkiye'nin yarınlarını, bugününden daha aydınlık yapacağını söyledi. Üniversitelerin sadece bir alanda çalışmasını istemediklerini belirten İsmet Yılmaz, "Her alanda çalışacak ama bir alandaki çalışmalarıyla diğerlerinin örnek alacağı bir üniversite pozisyonunu yerine getirecek" dedi.

8.12.2017Eğitim
Ders kitaplarının içerikleri konusunda giderek daha fazla şikayet gelmeye başladı

"Ders kitaplarının içerikleri konusunda giderek daha fazla şikayet gelmeye başladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hep ifade ettiğim gibi 15 yılda çok büyük reformlara imza attık. Bu bir özeleştiridir aynı zamanda. İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunlar eğitim öğretimdir ve kültürdür. Eğitim-öğretim nesillerin mimarlığıdır, eğitim-öğretim kurumları da nesillerin tasarlandığı ve inşa edildiği yerlerdir. Böylesine önemli bir konuda en küçük bir ihmale aksaklığa, yanlışlığa tahammülümüz olamaz. Mesela son günlerde şahsıma ders kitaplarının içerikleri konusunda giderek daha fazla şikayet gelmeye başladı. Tabi ben bu şikayetleri ilgili arkadaşlarımla, başta hükümetimizin yetkilileri olmak üzere zaman zaman YÖK Başkanımla bunları paylaşıyorum" dedi.

26.09.2017Gündem
Son Dakika: O tasarı Meclisten geçti

Son Dakika: O tasarı Meclis'ten geçti

ZEYTİNLİK ve mera sahalarında yatırım yapılmasına izin vereceği tartışmalarına neden olan ve muhalefetin itirazları üzerine bu düzenlemeden vazgeçilen Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa TRT’ye ödenecek cep telefonları, bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar, taşıtlar, uydu alıcıları ve set üstü medya kutuları bandrol oranlarını yeniden düzenledi.

18.06.2017Gündem
Ankara’ya iki, Kapadokya’ya bir üniversite

Ankara’ya iki, Kapadokya’ya bir üniversite

TBMM Genel Kurulunda Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 19 ila 40’uncu maddelerini kapsayan 2’nci bölümü kabul edildi. Buna göre bazı yükseköğretim kurumlarının adları değişirken, Nevşehir’de Kapadokya, Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi ile Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kurulacak. Üniversiteler sermaye şirketi statüsünde sermaye şirketi oluşturabilecek. Öğretim üyelerinde Ar-Ge projelerinde çalışmak için bir yıl ücretli izin verilebilecek. Ayrıca üniversitelerde istihdam odaklı politikalar geliştirecek, yeni eğitim programları ve kontenjanların planlanmasına yönelik süreçlerde öneride bulunacak. Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu da hayata geçecek.

16.06.2017Eğitim
2 şehre 3 yeni üniversite geliyor

2 şehre 3 yeni üniversite geliyor!

TBMM Genel Kurulunda, Sanayi ve üretime destek tasarısı ikinci bölümde yer alan üç madde ile üç yeni üniversite kurulmasını öngören üç madde kabul edildi.

15.06.2017Kampüs
Zeytin torbasına işte bunlar girdi

Zeytin torbasına işte bunlar girdi

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir yıldır üzerinde çalıştığı, zeytinlik, mera ve kıyıların imara açılması maddeleriyle büyük tartışma yaratan Üretim Reform Paketi, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarından gelen itirazlar sonrasında bazı değişikliklerle TBMM Sanayi Komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

2.06.2017Ekonomi
Mühendislik fakülteleri dekanları YÖK’te

Mühendislik fakülteleri dekanları YÖK’te

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, "Mühendislik fakültesi ve mühendislik programlarının açılma aşamasında asgari standartlar, değerlendirme ve izleme süreci, mühendislik programlarında çekirdek müfredat oluşturulması, mühendislikte yetkinlik sınavı konularında, YÖK olarak önümüzdeki kısa vadede bazı uygulamaları başlatacağız" dedi.

28.03.2017Eğitim
İngilizce eğitimi üniversitede tartışıldı

İngilizce eğitimi üniversitede tartışıldı

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi ve British Council’in işbirliğiyle yükseköğretim kurumlarındaki İngilizce eğitimi tartışıldı.

28.02.2017Eğitim
İngilizce dil eğitimi değerlendirildi

İngilizce dil eğitimi değerlendirildi!

British Council ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “İşveren, Mezun ve Akademisyen Gözüyle İngilizce, Mesleki Beceri ve İstihdam” başlıklı sempozyumda akademisyenler, iş dünyası ve mezunlar Yükseköğretim Kurumlarındaki İngilizce eğitimindeki mevcut durumun mesleki beceri ve istihdama yansımalarını tartıştı.

20.02.2017Kampüs
Yaşar Üniversitesi’ne CEA akreditasyonu

Yaşar Üniversitesi’ne CEA akreditasyonu

Yaşar Üniversitesi, saygın yüksek öğretim kurumlarına verilen CEA’nın (Commission on English Language Program Accreditation) bir kez daha sahibi oldu.

22.01.2017Ekonomi
Üniversiteden uluslararası başarı

Üniversiteden uluslararası başarı

İzmir’de bir vakıf üniversitesi, yükseköğretimde dil öğretimi kalite kuruluşu ‘CEA’ akreditasyonunun bir kez daha sahibi oldu. Üniversite bu yetkiyi 2027’ye kadar sürdürecek.

13.01.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Başkan Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

19.01.2019

‘Vakıf’lara da karne geliyor

Türkiye’de 72 vakıf üniversitesi ve 5 vakıf meslek yüksekokulu bulunuyor. Yaklaşık 600 bin öğrencinin eğitim gördüğü bu kurumların 2018 yılı itibarıyla toplam 11-12 milyar TL’lik bütçeleri var. Ancak bir kısmı ciddi mali sorunlar yaşıyor.

12.01.2019